No. 72. Vijf en tachtigste Jaargang 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 20 JUNI. 48) BB STER DER ANTHOLDS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentiën Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ©fficiêel (Scheelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij den gemeenteraad voor gesteld hebben, aan J. J. SCHOUTEN, scheepstimmerman alhierovereenkomstig zijn verzoek af te staan 3 centiaren ge meentegrond, deel uitmakende van de ongenummerde wegen in sectie A der gemeente Alkmaarnaast zijn terrein aan Zeven huizen in verband met de voorgenomen bebouwing van dat terrein, na dien grond niet langer ter openbare dienst bestemd verklaard te hebben. Bezwaren tegen het onttrekken van dien grond aan de openbare dienst kunnen bij den gemeenteraad worden ingediend vódr 27 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 Juni 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de patenten voor tapperskoffiehuishouders en koffie- schenkers ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn van heden tot en met 4 Juli e. k op vertoon van het bewijs, dat de helft van den aanslag is betaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Juni 1883. l}e Secretaris, NUHOUT VAN der VEEN. De persoon van ALBERT KAAN Cz. 1. w. Wieringerwaard, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XV. In de ons reeds bekende buurt van Jamaica en Natal men beoefene vooral de aardrijkskunde met volgens de iudeeling der tentoonstelling treffen wij eene inzending aan uit S i a m. Het midden daarvan wordt ingenomen door een model van het alleen bij de kroning gebruikt wor dende paleis des Koning-s te Bangkok en de daartoe behoorende bijgebouwen. Het hoofdgebouw is in kruisvorm, gedekt met trapsgewijze boven elkander geplaatste en in gouden ornementen eindigende leien dakenen op het kruispunt gekroond door een langzaam versmallenden koepeltoren. De witte wanden hebben slechts in de benedenverdieping ver gulde vensteropeningen, zoodat;de bovenverdieping licht schijnt te derven. Maar letten wij goed op dan bemerken wij, dat het vergulde beeldhouwwerk^ waarmede de frontons der kruisgevels gevuld zijn' en de koepel geheel overdekt is overal beglaasde openingen bevat. Nevens dit paleis zijn 3 modellen van vorstelijke prauwen geplaatst, waarvan de groot- ste met niet minder dan 64 goede beeldjes bemand is. In vier glazenkasten met siameesche daken zien wij de producten des lands hout, vezelstoffen, tabak, suiker, rijst, erwten, boonenpistaches, lotuszaden, cardamom, peper, gambier, guttegom, benzoé- en gewone hars, zaadolie, ijzer, lood, tin, zout, stuk ken olifants- en rinocerusliuidbuffelbeeuderen talk, gezouten vischschildpad, ganzenpennen, eetbare vogelnestjes en vischlijmvoorts eenige voorwerpen van geel koper vervaardigd. Afzonderlijk vinden wij nog- eene kleine collectie mineralen en aan de wanden een tijgerhuid, huiden van kleinere dierenvellen van reusachtige slangen, schuurvellen van visschen, horens van herten en rammen of bokken, vederen van pauwen en andere vogels en matten. Tegenover de afdeeling Japan is eene kleine, nog niet bezette ruimte voor Egypte bestemd en voorts de afdeeling te vinden der Vereenigde Staten van Noord-America. Als inzending van een niet- europeesch Rijk bespreken wij haar even uitvoerig als de vroeger behandelde 3choon zij voor ons niet het vreemde en verrassende oplevert, als het uit andere verre landen gezondene ons te aanschouwen gaf. Een beduidend gedeelte dezer afdeeling wordt ingenomen door een sierlijk buffet, waar men een goed glas sherry schenkt,eenige kisten staan sedert het begin van April ongeopend en onopgevorderd onbekend aan wie zij behooren, de Meridan Silver plate Company moet bare voorwerpen nog steeds uitpakken en^ eene verzameling mineralen wacht nog ordening. Wat wij gereed vinden getuigt van een piactisch industrieel volk, dat zich alleen over het nut, niet te zeer over den vorm der dingen bekom mert de beeldende kunst nog weinig beteekenis toekent. De grootste plaat? is ingenomen door de talrijke naaimachines, voor alle soorten van werk, van den bekenden Shinger, terwijl die van White te Cleveland in eene sierlijke kiosk vereenigd zijn. Dat er ook olie voor naaimachines is tentoongesteld spreekt van zelf. Niet minder dan 3 firma'sde Piano and Organ Company te Ithaca, J. Estey Co. te Brattleboro (Vermont) en Mason Hamlin te Boston, Nieuw-\ork en Chicago, hebben huisorgels en piano's ingezonden. De laatste, hier te lande vertegenwoordigd door den heer C. C. Bender te Leiden vervaardigt harmoniums in ongeveer 100 verschillende soortenopklimmende van f 68 tot bijna 3000, en werd reeds op verschillende wereld tentoonstellingen bekroond. Bijzonder kostbaar zijn de muziekinstrumenten van George Gemiinder te Astoria die de beroemdste typen van vroeger dagen nabootst. Navolgingen van Stradivarius kosteneen viool 300, een violoncel 1000 dollars, van Guar- Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Hij vatte Hermans arm, zonder zich echter door dezen te laten leiden zijn scherp oog drong door de duisternis heen met de grootste zekerheid ging hij naast Herman op het smalle glibberige voetpad voortnooit deed hij een misstapnooit struikelde hij terwijl Herman die toch den weg nauwkeurig kende, al zijne oplettendheid noodig had en niettemin nu en dan uit gleed, liep de commissaris zoo gemakkelijk en Bnel, als op den besten straatweg, zijn arm strekte dien 'van Herman tot steun. Eenige minuten lang wande'den beide zwijgend naast elkandertotdat de commissaris niet fluisterend maar toch zoo zacht sprekendedat zijn hem op eenige schreden volgende reisgezel zeker geen woord verstaan Kon zeide„Gij waart eenigszins verwonderd, docter toen gy mij in gezelschap van een man vondt die zooals het mij toescheen, u geen bizonder vertrouwen inboezemdetmisschien zult gij nog meer verbaasd zijn wanneer ik u zeg wie mijn medgezel is. Hebt gij hem goed aangezien? Hij verdient het, want in zijne soort is hij een man van beteekenis en beroemd dij zijne kameraden." „Zijn uiterlijk is niet aanbevelenswaardig en boezemt geen vertrouwen in." „Ik zou u ook niet raden, om mijn vriend Scbranitz een al te groot vertrouwen te schenken. Wanneer hij weet dat gij eene volle beurs in de zak hebt zoudt gij met goed doen om alleen met hem des nachts te wandelen. fc.hramtz is eerst voor een jaar uit het luchthuis ontslagen waarin hij eene straf van vijftien jaren heeft ondergaan." nerus een viool 5000, een violoncel 4000 dollars. De heer Appy heeft reeds kennis gemaakt met deze dure artikelen, die alleen voor zeer vermogende musici (zeldzame vogels) vervaardigd schijnen. De heeren Johan Koopman Co., te Amsterdam en Rotterdam, vertegenwoordigen de fabrikanten Collins Co. te Hartford (Connecticut), uitstekend bear beide bijlen, houweelendissels en gegoten giet- staalploegen Southard Robertson Co. te Nieuw- \ork, fraaie gegoten kookkachels, de Enterprise Manufacturing Company te Philadelphia koffiemo lens, strijkbouten en liltreerpersen, en William Wall's Bons te Nieuw-York, touw; de heeren R. S. Stok vis Zonen te Rotterdam de firma's de Marvin Safe Scale Company te Nieuw-York, deugdelijke, uit wendig fraai gelakte, ten deele kolossale brandkas ten, E. T. Fairbank Co. te S. Johnsbury (Ver mont), reeds vaak bekroonde, gemakkelijk te behan delen weegmachines in alle grootten tot voor de zwaarste lasten, en D. K. Miller te Philadelphia, betrouwbare hangsloten voor spoorwagens enz. Op het gebied van machinerie vinden wij nog eene groote verzameling koperen en compositie-metalen kranen en buizen en ijzeren pompen van de Hayden Company te Nieuw-York en de ijzeren waggon wielen van A. Whitney Sons te Philadelphia. Keurig bewerkte schoolmeubelen en andere schoolbehoeften zijn voorhanden van A. H. Andrews Co. te Chi cago, bier op flesschen in een kiosk uit de reus achtige fabriek van de Anheuser Busch Brewing Association te S. Loui3Ruby claret van 1878 van J. H. Bannihr te Egg Harbor City (Nieuw Jersey), houten stelen en dorschvlegels van Crane Mac Mahon te Nieuw-York, vloeibare verven en stoom- pakking van H. W. Johns, vernissen van Valentine Co., voorts eenvoudige houten meubelen, graan- schoppen ploegen, bezems, tabak en sigaren, proe ven van phototypie en ten slotte Duryeaz Maizena en Bensons capcine pleisters. Afzonderlijk en wel in de hoofdgalerij zijn geplaatst de inzen dingen uit de westelijke deelen der Unie Montana, Utah en Idaho, waarvan het doel is de ontzaggelijke minerale hulp bronnen dier gewesten bekend te maken en de ontginning der rijke mijnen, ook door nederlandsch kapitaalte bevorderen. Wel zien wij zeer fraaie en groote photografiën van prachtige rots-, bosch- en waterpartijen in deze oorden (in Utah ligt het americaansche eden, het vermaarde Yellowstone National Park), wel uit Utah heerlijk graan, cocons en geweven wollen stoffende hoofdzaak is eene keurige collectie mineralenzwavelzoutlei granietmarmer, steenkoolertsen van ijzer'lood koper, bismuthkwikzilver, stibium en bovenal «Vijftien jaren tuchthuis 1" riep Herman verschrikt. „Niet zoo luidedocterOnze man heeft een fijn oor en het is niet noodigdat hij hoorthetgeen wij zeggen. Gij moet natuurlijk den man kennen, die ons bij onze nachtelijke onderneming de behulpzame hand zal bieden: Sehranitz heeft wegens een hoogst vermetele en behendige inbraakgepaard met eene poging tot moord, eene vijftienjarige tuchthuisstraf ondergaan. Hij is een oude misdadiger, die reeds onderscheiden malen gestraft issedert hij het laatst ontslagen is Btaat hij echter in dienst der politie." „Zulk een man kiest gij, om u te vergezellen? Wilt gij hem ons geheim toevertrouwen?" antwoordde Her man ontsteld. „Juist bij hem is het best bewaard! Juist hij zal ons het best bij onze onderneming kunnen helpen gij zult hem bewonderen wanneer gij hem aan het werk ziet. Het is eene hoogst merkwaardige ondervinding die wij dagelijks bij de politie opdoen dat een eerlijk' werkman nooit die mate van behendigheid bezitals waarmede een inbreker van beroep zijn arbeid verricht. Draag den besten slotenmaker op om uit een voor treffelijk sluitende ijzeren kast den inhoud te voorschijn te brengen dan zal bij vele uren misschien dagen in het zweet zijns aangezichts moeten werken, alvorens een werk tot stand te brengen, hetgeen onze Sehranitz spelend m een oogenblik verricht. Niets weerstaat zijne werktuigendie hij grootendeels zelfheeft ver vaardigd hij is een waar kunstenaar in zijn vak- Daarom heb ik hem tot onzen medgezel gekozen. Wij hebben niet veel tijd te verliezen. Voor onze onbekwame handen zou een dichtgesoldeerde looden kist moeielijk en zeker niet zoo zijn open La maken, dat hij weder ge sloten kon worden, zonder dat eenig spoor van buiten daaraan zichtbaar is. Sehranitz zal dit werk in den kortst mogelijken tijd en met een schitterende uitkomst volbrengen „Bedient de politie zich van zulke werktuigen?" „Is het niet beterwanneer de man zijne schitte rende bekwaamheid, zijne sluwheid, zijn kennis van het leven van misdadigers aanwendt, om misdaden te voorkomen of gepleegde misdaden te ontdekken dan wanneer hij opnieuw den ouden weg betreedtom dan toch eenmaal in het tuchthuis te eindigen, maar eerst na dat hij weder tal van koene inbraken heeft gepleegd? Hij heeft ons reeds gewichtige diensten bewezen en wordt goed betaald zijn tegenwoordig werk brengt hem meer op, dan zijn vroeger en hij is daarbij niet aan het ge vaar blootgesteld om zijn leven in het tuchthuis te eindigen daarom dient hij ons en zeer trouw, want de terugkeer tot zijn oude makkers heeft hij zich zelf door zijn diensten aan de politie onmogelijk gemaakt Hij zou met aarzelenom een misdaadeen moord zelfs te begaan indien hij zeker was, het geheel alleen, ongestraft te kunnen doen maar nooit zal hij meer een zijner vroegere vrienden durven vertrouwen en al- leen is geen misdadiger gevaarlijk hij heeft altijd hulp noodig of bij de voorbereidingof bij de misdaad mi. 'u- J be' Ultw,sschen der sporen of einde- lyk bij het te gelde maken van hetgeen hij gestolen heeft! Zonder makkers en helers kan geen misdaad bestaan, dat weet vriend Sehranitz ook; en hij kan nooit weder een vertrouwd makker en heler vinden daarom is hij zelf te vertrouwen en eerlijk als goud J Herman gaf geen antwoord op deze uiteenzetting van den commissaris zy stelde hem niet tevreden zij was hem niet voldoende ter rechtvaardiging van het stelsel van verklikken en spionneeren maar hij wilde den door hem zoo hooggeachten man die bereid was, hem zulk een gewichtigen dienst te bewijzen niet door twijfel beleedigen. Zwijgend vervolgden de wandelaars geruimen tijd hun weg; het weder, dat steeds onaan genamer werd gaf hun voldoende reden om het af gebroken gesprek niet weder optevatten. De wing joeg hun de fijne regen in het gelaat waartegen zij zich slechts onvoldoende konden beschutten. Aan den met een ondoordringbaren grauwen sluier UMlllllMIII COURANT

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1