zilver en goud, van welke beide laatsten bijzonder rijke exemplaren aanwezig zijn. De cijfers der op brengsten grenzen schier aan het ongeloofelijkede zilvermijn Ontario heeft in 7 jaren en 3 maanden, tot het einde der vorige maand, opgeleverd voor eene waarde van 12,800,000 dollars en aan dividend afgeworpen 12,312,500. De kansen tot geldbe legging schijnen dus hier oneindig beter te zijn dan in de Colorado-mijnenwaarvoor vroeger hier te lande nog al belangstelling bestond. De heer A. Zeehandelaar, commissaris voor dit gedeelte der americaansche tentoonstelling, zal wel de gegevens bezitten om hen, die van deze mijnen meer willen weten dan de afbeeldingen en de inderdaad wel sprekende delfstoffen getuigen, volkomen op de hoogte te stellen. fiuitculaub. ijinnctilanb. DUITSCHLAND. Bij de verkiezing van een lid voor den Rijksdag op den 15 verkreeg Roscher (libe raal die zich afgescheiden heeft van de overigen,) 4555, Babe (fortschrittspartij) 6469 en Bebel (socialist) 9077 stemmen. Alzoo herstemming tusscben Babe en Bebel. Pbuiben. De commissie uit bet buis vau afgevaar digden nam met 13 tegen 8 stemmen de staatkundig- kerkelijke wet bij tweede lezing aan. De voorstemmers waren de leden van het centrum de conservatieven en een lid der fortscbritts-partij. ENGELAND. De minister van buiteulandscbe zaken Bchijnt zijne goede diensten aangeboden te hebben voor eene minnelijke schikking tusschen Frankrijk en Ma dagascar. Bij het einde eener kindervoorstelling in de Victoria- Hall te Sunderland had den 16 des avonds een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Btj het vertrek vielen eenigen hunner bij eene deur, die tot uitgang diende en gesloten was daardoor ontstond zulk een gedrang, dat 186 kinderen om het leven zijn gekomen en ver scheidene gekwetst werden. Hoogerhuis. Lord Derby deelde den 14 mede, dat de regeering besloten had het vroegere verband van Basoetoland met het engelsche rijk onder de volgende voorwaarden te vernieuwen: 1°. de Basoeto's feitelijk en eenparig die vernieuwing wenschen zoodat geen geweld behoeft gebruikt te worden 2°. de Basoeto's en de Kaapkolonie zich voor het grootste deel der kosten van bestuur aansprakelijk stellen 3°. de Oranje- Yrijstaat de orde aan de grenzen handhaaft. Den 15 kwam het transvaalsche vraagstuk wederom aan de orde. Nadat de minister van koloniën op eenige vragen geantwoord had, dat de transiaalsche regeering sedert 2 jaren gedurig op wijziging der in 1881 gesloten overeenkomst aangedrongen had en men dus vrij zeker kon zijn, dat zij met den buitengewonen gezant die naar de Transvaal zou gaan in overleg zou willen treden, werd door lord Carnarvon de over legging gevorderd van alle overeenkomsten of verbin tenissen tusschen Engelsche en Zuid-Afrikaansebe stam men. Hij beweerde ook, dat de boeren de voornaamste bepalingen van de overeenkomst geschonden hadden waartegen de regeering niet alleen niet opgekomen was, maar zelfs had zij de op Engelana's bescherming rekenende inboorlingen aan hun lot overgelaten ten aanzien van de eischen der boeren. De minister ont kende dat openlijke schennis der overeenkomst bewezen was en gaf te kennen dat de regeering zoolang mogelijk tegenover de boeren geduld zou heb ben daar hun bewind in ieder geval beter was dan geen bewind. Met klem kwam hij op tegen het denk beeld in Zuid-Afrika een tweede Ierland te scheppen en den toestand van vóór 1876 te herstellen. En- geland's gezag was niet zoo gedaald dat gewapende macht noodig wasom het te herstellen en dit zou toch het onvermijdelijk gevolg zijn van de door de oppo sitie gehouden redeneringen. Lord Salisbury keurde de wankelende staatkunde der regeering sterk af en kon zich volstrekt niet vereenigen met het zenden van een engelschen vertegenwoordiger naar de Transvaal. Zoo de regeering geen beter plan had dan deed zij beter, zich volstrekt niet meer met de Transvaal te bemoeien. Lagerhuis. Minister Gladstone verklaarde den 14dat de regeering besloten hadeene bizondere bedekten gezichteinder, zagen de wandelaars eindelijk eene donkere massa opdoemen. „Wij zijn aan het dorp," fluisterde Herman„nog een oogenblik, dan zijn waar wij moeten zijn bij de kerk wachten ons Dubois en de koster Bohrmann." Zij gingen de geheel verlaten dorpsstraat door geen venster was meer verlichtde bewoners waren reeds lang ter ruste toen zij de kerk bereikten trad on- middelijk uit het voorportaal waarheen hij voor den regen was gevluchtde oude koster te voorschijn. Hij groette Herman dien hij reeds gedurende een uur had verwachtook Dubois traü op dezen toeom met zijn jongen meester een handdruk te wisselen. Door eene zijdeur die de koster openslootbetraden de vijf manuen de dorpskerk. De commissaris en Schranitz staken twee dievenlantaarns aan die vol doende waren om den weg door de kerk waar eene diepe duisternis heerschte ten minste in zooverre te verlichten dat de koster de ijzeren deur, die naar het familiegraf der Antholds leidde vinden kon. Krijschend draaide de zware deur in hare hengsels zij was sedert verscheidene jaren niet geopend geweest. De kracht van den ouden koster was niet voldoende om haar achteruit te duwenSchranitz moest hem helpen. Tien breede treden leidden naar beneden in het diepe gewelfdat in dien rotsigen bodem waarop de kerk gebouwd waswas uitgehakt. Een scherpe lucht woei Herman te gemoet, toen hij den vooruitloopenden Schranitz en den koster volgendede trap afliep het was niet, zooals bij verwacht had, een duffe lijken lucht, die uit het gewelf opsteeg, maar een zeldzaam onaangename prikkelende scherpe reuk die aan niets commissie af te zendenom met de transvaalsche re geering over de tegenwoordige betrekkingen en de be palingen der overeenkomst van gedachten te wisselen. De taakaan die commissie opgedragenomvat tevens eene regeling met Bechuanaland in overleg met den hoofdcommissaris te Kaapstad. Minister Fitz Maurice deelde dien dag mede dat de be palingen van het Engelsch-Italiaansche handelsverdrag vastgesteld waren. De onderteekening zou onverwijld volgen. Het verdrag is gelijk aan het bestaande en verze kert aan Groot-Brittannië de volstrekte onvoorwaardelijke behandeling op den voet der meest begunstigde natie. Met betrekking tot den kusthandel zijn aan Engeland echter niet gelijke voorwaarden als aan de inboorlin gen gewaarborgd. De Britsche koloniën zijn voorwaar delijk tot het verdrag toegetreden. Het zal van kracht zijn tot 1888, maar wordt het dan niet opgezegd tot 1892. Den 15 werd door dienzelfden minister verklaard dat Engeland's vertegenwoordiger in Bulgarijë volstrekt niet afgebroken had de betrekkingen met de bulgaar- scbe regeering maar alleen de onderhandelingen over de Varna-lijn totdat zijne laatste twee brieven beant woord zouden zijn. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft eene commissie van 5 leden benoemd om te onderzoe ken al hetgeen vroeger gebeurd is met zijnen onlangs afgetreden voorzitter Bouteiller. Den 12 ving te Parijs de behandeling van een rechts geding aan, dat zeer de aandacht trok. In Juli 1877 had een in behoeftige omstandigheden verkeerende mar kies uit Bretagne, de B ays genaamdna vruchteloos overal getracht te hebben fortuin te maken, in de dagbladen bekend gemaakt, dat hij land op het eiland Port Breton te koop had voor f 2,50 per bunder. Sommige legiti- mistische bladen trokken partij voor deze onderneming. 3000 Personen namen aandeelen, en de Rays beval te Marseille in eene uitdrukkelijk daarvoor belegde verga dering het stichten dezer nieuwe kolonie, die een streng godsdienstig karakter zou dragen ten sterkste aan. Eene som van 2£ miljoen gulden werd bijeengebracht, waarvan '/s uit België afkomstig was. Genoemde mar kies wordt thans beschuldigd 1 mil joen daarvan te heb ben gestolen. Verder is hem ten laste gelegd dat hij 700,000 bunders verkocht, hoewel het gebeele eiland slechts 7000 bunders groot was en waarvan hij een gedeelte van een opperhoofd gekocht had voor ongeveer f 800 in tabakkralen enz. In September 1879 ver trok daarheen de eerst9 lading landverhuizers, 87 per sonen met de Chandernagor uit Ylissingen daar in de fransehe en belgische havens de noodige vergunning geweigerd was. Het lijden dezer ongelukkigen gedu rende en na hunne reis was onbeschrijflijk groot. De levensmiddelen aan boord waren slecht en de gezag voerder steeds dronken. Een landverhuizerdie zich durfde beklagen, werd bij wijze van straf aan de duimen tegen den mast gehangen en twee anderen die te Port-Saïd trachtten te ontvluchten werden vijf dagen in de boeien geslagen. -Den 17den Januarij 1880 be reikte men het eiland en het schip vertrokvoor veertien dagen levensmiddelen achterlatende. Koortsen en honger bleven niet uit en van zes kolonisten die om hulp uittrokken, vielen er vijf in handen van men- scheneters. In April vond een engelsch zendeling nog 54 landverhuizers geheel verzwakt en uitgeput terug. Deze bracht hen naar Makata-eiland waar 12 stierven. Ten slotte werden 40 van de 87 naar En geland gebracht. De drie volgende bezendingen land verhuizers kwamen er beter af. De Rays was inmid dels naar Spanje vertrokken waar hij weder nieuwe nieuwe oplichterijen begon totdat hij op verzoek der fransehe regeering uitgeleverd werd. Hij betwistte de geldigheid der dagvaarding en de bevoegdheid der rechtbank te Parijs, die zicb echter bevoegd verklaarde. Van die beschikking kwam hij in hooger beroep, zoodat de behandeling der zaak zelve tot later uitgesteld is. De meerderheid van het ministerie is tegen den wensch van den gemeenteraad van Parijs om den ringmuur om de stad te slechten. Den 14 is te Parijs eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, betrekking hebbende op Jean Jacques Rousseau ten voordeele van een voor hem op te rich- ten standbeeld. Senaat. Den 14 werd met 159 tegen 101 stern- anders herinnerde, die de borst beklemde en het ade men moeielijk maakte. Dat is de graflucht der Antholds fluisterde Bohr- mann. „Alleen hier vindt men haaranders nergens ter wereld De kisten ademen die uit. Ziedaar, baron daar staan zij op eene indrukwekkende rij." Hij nam Scbranitz de lantaarn uit de hand en liet het flikkerend schijnsel op de kisten vallen, die allen dicht naast elkander stonden. „De derde daar is' die van Sabine van Anthold iu de tweede rust zijne Exellentie hier in de eerste, me vrouw de baronesuwe mosder baron sedert haren dood is niemand meer bijgezet." De oude man sprak kalm en zakelijk, voor hem had het grafgewelf met zijne lange rij van kisten niets af schrikwekkends, hij moest toch ieder lijk naar het graf volgen dat was zijn ambten de veeljarige gewoonte had ieder gevoel van huivering doen afstompen, hetgeen alle andere mannen ondervonden, en waaraan Schranitz zelfs zich niet kon onttrekken. Het meest had zich dit gevoel van Herman meester gemaakt. Toen hij aan de kist zijner moeder stond scheen het hem eene misdadige ontwijding van de rust der dooden dat hij hier was ingedrongen met het voornemen, om een der kisten nieuwsgierig te openen. De commissaris jlas vermoedelijk op zijn gelaat de ge dachten die bij hem opkwamen. „Laat ons met het droevige werk beginnenwaartoe de plicht jegens de levenden ons noopt," zeide hij zacht. „Aan het werk Schranitzwij mogen geen tijd verliezen. Dit is de kistdie moet worden geopend 1" Hij nam de reistasch van den schouder en zette haar naast de kist van Sabine op den groud de ijzeren men bij tweede lezing goedgekeurd het wetsontwerp strekkende om den uitersten wil van overledenen ten aanzien hunner begrafenis te doen eerbiedigen. Art. 4, bepalende dat bij geschil over den kerkdijken of we reldlijken aard der begrafenis de vrederechter in hooger beroep de president der rechtbank by zjjne beslissing zich beroepen moest op de bepalingen van het testament of op feitendie daarin veranderingen hadden gebrachtgaf tot eene gedachtenwisseling aan leiding aanleiding waarbij de rechterzijde deed uitko men dat de laatste zinsnede van dit artikel eene niet onbeduidende tegemoetkoming was aan de bij eerste lezing ingebrachte bezwaren toen alleen schriftelijk bewijs van verandering in het testament toegelaten was. SPANJE De Koningin vertrok den II met hare twee dochtertjes naar Weenen zij zal zes weken weg blijven. Na hare terugkomst gaat de Koning de na jaarsoefeningen van het duitsche leger bijwonen. TURKIJE. De gouverneur-generaal van Rumelië Aleko paeha, heeft op nieuw gedreigd zijn ontslag te zullen nemen mocht de Porte blijven bij haar voorne men om hem geene vergunning te verleenen tot het doen eener reis naar Europa. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer heeft den 18 besloten de kon. boodschap houdende kennisgeving van het overlijden van prinses Marianne te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Nadat de zitting eenigen tijd geschorst was tot het ontwerpen van het adres werd dit met algemeene stemmen aangenomen en tot de schriftelijke aanbieding besloten. De minister van koloniën deelde een pas van den gouverneur-generaal van N. Indie ont vangen telegram medevan den volgenden inhoud „Buitenzorg, 18 Juni. Toestand Atchin verbeterd, Groot-Atchin nagenoeg geheel gezuiverd van benden die echter nog op de grenzen bijeen zijn." De Kamer is daarop gescheiden. - Bij kon. besluit van 12 Juni zijn de academische fondsen bij de voormalige hoogescholen te Leiden Utrecht en Groningen, krachtens het kon. besluit van 13 October 1836 bestaande opgeheven en is bepaald, dat het batig saldo van het fonds te Utrecht in 's Rijks schatkist zal worden gestort. - Den 14 is voor het gerechtshof te 's Hertogen bosch het strafgeding begonnen tegen de bankiers Jean en Jacques Wolters, oud 72 en 58 jaren, te Venloo beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en misbruik van vertrouwen een en ander door het ten eigen bate aanwenden van hun toevertrouwde gelds waarden en door het houden van boeken die den wa ren staat van zaken niet uitdrukten. Hun passief be draagt f 2,198,421,275, waartegen een actief staat van f 531,017,81. Onder de debiteuren komen voor V. Burghoff, fabrikant te Roermondethans in liquida tie met 775,000 en de firma C. de Gruyter, wiens zaken na diens dood zijn voortgezet door zijnen schoon zoon, den beschuldigde Jacques AVolters, met ƒ233,000. De zaken der Heutz-stichting zijn door curatoren af zonderlijk gebracht op Jean die van het armbestuur op Jacques. Van de 91 certificaten N.S. van f 1000, de 46 oostenrijksche metallieken a fl. 1000 en de Ni- colaas-sporen was in de boeken niets te vinden, wel in een afzonderlijk memoriaalvermoedelijk kort vóór het faillissement aangelegd door Jeanwaarin slechts 13 posten voorkomen. De rekeningen van het armbestuur, waarvan Jean secretaris-penningmeester was zijn steeds behoorlijk bij het gemeentebestuur ingezonden maar de kapitalen zijn gevlogen. Door het O. M. is tegen Jean 8 en tegen Jacques 7 jaren gevangenisstraf ge- eischt. Den 15 is in bet Museum-v. d. Hoop te Amster dam eene tentoonstelling geopend van ruim 1000 num mers oudheden en kunstvoorwerpen fgoud- en zilver werk snijwerk, email, waaiers, delftsch en engelsch aardewerk glaswerk porcelein wapenen enz.), behoo- rende aan den heer H. Wigersma Tz., te Leeuwarden. Den 15 is te Voorst de boerenwoning van J. Weyenborg door den bliksem getroffen en met 1 koe en 1 kalf geheel verbrand. Te Afferden trof een vol doend verzekerd zijnde korenmolen, te Varsen, Ambt instrumenten waarmede zij gevuld waren kletterden tegen elkander. Zoodra Schranitz tot den arbeid geroepen werd, ver loor hij ieder gevoel van verlegenheid; hij liet het schijn sel van zijn dievenlantaarn op de kist vallen die zijne oorspronkelijke kleur verloren had en nu met een on- oogeiijke laag was overdekt. „Hij is gesoldeerd zeide hij „nadat hij eenig oogenblikken de kist onderzoekend bekeken had." „Ja zij zijn allen gesoldeerd antwoordde Bohrmann. „Het geschiedt den dag na het bijzetten dat is eene oude gewoonte der Antholdsmaar bet helpt niets, de lijklucht der Antholds stijgt toch uit de kisten op, daar tegen helpt geen looden kist en geen soldeeren In deze kisten vindt geen verrotting plaats 1 De lijken worden tot steen. Velevele jaren geleden is eens een der kisten geopend geweest dominé Erdmann heeft het mij verteld toen lag de doode daarin, alsof hij eerst gisteren was bijgezet ofschoon hij er toch reeds meer dan honderd jaren in gelegen had." Schranitz had terwijl de koster verteldede beide reistasschen uitgepakt en een aantal zonderling ge vormde stalen instrumenten en onderscheidene fleschjes met een bruingeel vocht op den grond naast zich uit gespreid, waarna hij met zijn arbeid een begin maakte. „Het oude slappe lood geeft geen moeilijkheidzeide hij tot den commissaris opziende„ook de schroeven zijn door te snijden als hout, het gaat gemakkelijker dan ik dacht in een half uur kunnen wij het deksel er afnemen 1" Hij arbeidde weder rusteloos voort, terwijl hij nu eens het eenedan weder het andere instru ment gebruikte. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2