erkentzal moeten toestemmen dat zij zich ook voor Italië zullen doen gevoelen wanneer Rome een Itali- aansch Parijs moet wordenwanneer ook daar niet alleen het hof en de regeering zullen zetelenmaar de hoofdstad in dezen overweldigenden zin het hart en het hoofd des lands zal worden. Niemand is van dit gevaar meer overtuigd dan de Belgische hoogleeraar de Laveleyedie er in brieven over Italië herhaaldelijk op wijst. Hij achtte het een zeer verstandigen maatregeldat de Eransche Kamers van Parijs naar Versailles verhuisden en een groote dwaasheid dat men ze naar Parijs terugbracht. Hij had kunnen begrijpen dat de vijanden der Republiek dien terugkeer hadden bevorderd maar een waar repu blikein had er zijns inziens nooit in moeten bewilligen. In Italië vond hij onder de bevolking een aantal ver ontrustende bestanddeelen van revolutionairen en soci- alistischen aard maar hij verwachtte daarvan geen an dere dan plaatselijke beroeringen die zonder veel in spanning bedwongen zouden kunnen wordengeen gevaar voor een overwinnende revolutie en een omver werping der Regeeringzoolang de hefboom der revo lution een alles overheerschende revolutionaire hoofd stad, er bleef ontbreken. De Republiek die deze hefboom verstrektpleegde zijns inziens een zelfmoord en de monarchen die een groote hoofdstad stichtten ten koste van het leven in de overige deelen des lands bereidden den val van het Koningschap voor. De heer de Laveleye ging daarin zooverdat hij de bekende Italiaansche moeraskoortsde malariaeen geluk achtte voor den jongen staat, en de hoop uit sprak dat men er niet in mocht slagen haar uit de hoofdstad te doen verdwijnen. De ongezonde moeras lucht maakt het verblijf te Rome gedurende den zomer minder verkieslijk, en die niet gedwongen is er te blij ven verlaat de stad. De aanzienlijken nemen er een woning voor den winter en vluchten wanneer de zo mer komt. Men kampeert eren zoo doende behou den de audere steden haar eigen leven. Maar hoe zal het zijn als Rome niet alleen een fraaie, aangename, groote, levendige negentiende-eeuwsche stad, maar ook een gezonde stad wordt - Als men de malaria be dwingt, luidt het antwoordt, zal Rome een tweede Parijs worden en het Koningschap in gevaar komen. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling; te Amsterdam. XVII. Wij spoeden ons verder en langs liet vrij groote gebouw van het Bürgerliches Brauhaus in Pilsen naar een tempeltje van het Gesellschaft fiir Cement-Stein-Fabrication Hüser Co., te Obercassel bij Bonn. Het trekt vooral onze aandacht omdat hetoverigens goed van stijlgeplaatst is op een basementdat veel kleiner vierkant beslaat dan het grondvlak van het gebouwtje zelf. Deze tegenstrijdigheid is op zettelijk, om daardoor de samenhang en draagkracht van het beton te beter te doen uitkomen en alzoo ook de bijzondere geschiktheid voor trottoirs te doen blijken. Van dezelfde fabriek zijn de dakpan nendie de straks bezochte bakkerij bedekken en door dubbele sluiting het binnendringen van regen en jachtsneeuw volkomen beletten. De prijs bedraagt neer mij de twijfel bekroopof het wel mogelijk was dat zulk een lief, jong wezen ooit de liefde van een veel ouder man zou kunnen beantwoorden maar iedere vriendelijke blik uit hare bruineonschuldige blauwe oogen stelde mij gerust en maakte mij gelukkig. Ik ben geen dweeper. Ik weetdat een man op mijne jaren niet meer eene gloeiende liefde mag verwachten, wel echter hoopte ik op eene innige teedere gene genheid ^en vleide mij, dat zij eens mijn bekoorlijk lief vrouwtje zou willen worden en ik was mij bewust, dat het mijne liefde gelukken zouom haar een ge lukkig tehuis te verschaffen. Ik kon aan de arme vaderlooze wees een gezellig tehuis aanbiedeneen buiswaarin zij met hare moeder en grootmoeder on bezorgd en van het leven genietend aan de zijde van een haar teeder liefhebbenden echtgenoot leven kon. Het was een schoone droom. Hij is even als de hoop uws vaders op de erfenis van den overste von Werne- burg vernietigd door de schijubaar onbeduidende woor den in den ring. „Ik begrijp u nog altijd niet." „Spreek ik dan niet duidelijk P Of meent gij dan misschien dat ik de vermetelheid zou hebben om te dingen naar de hand eener rijke erfgenameP Vermoedt gij dan nog altijd nietdat juffrouw Dankelmann de veertig lange jaren verdwenen Sabine von Anthold de zuster uws vaders is Zij heeft van naam verwis seld met die ongelukkige vrouw wier lijk in het erf- graf der baronnen von Anthold is bijgezet, zij leeft en haar komt de erfenis toe Nu ik dat weetligt de wegdie mijn plicht mij gebiedt te volgen mij dui delijk voor oogen ik moet dien gaan moet zelfs mijn schoonste illusies vernietigen terwijl ik de beroofde recht verschaf. Nu is er voor mij geen teruggaan meer mogelijk. Een uur geleden bad ik nog met een goed geweten de nasporingen naar het lot der ver dwenen Sabine kunnen opgeven nu kan ik het niet meer ook zelfs indien gij het zoudt wenschen." „Ik verlang het niet en zal u trouw ter zijde staan! Nog kan ik wel is waar uwe overtuiging niet dee len nog geloof ikdat de naamsovereenkomst u be driegt. Het ware een wonderlijkondenkbaar toeval dat ik juist by mijne verdwenen bloedverwant in huis was gekomen Neen neenik kan het niet gelooven. Maar indien het zoo ware dan zou ik met u blijven strijden voor haar recht." De commissaris antwoordde slechts met een handdruk; beide vervolgden daarna weder zwijgend hun weg naar liet station E. Wordt vervolgd. 2 per vierkante elagent is de heer P. J. Bas- tiaansP. C. Hooftstraat te Amsterdam. In de nabijheid vinden wij weder een winkel, met het opschrift Tapis et broderies d'Orient. Wij veronderstellen natuurlijk dat deze artikelen te Parijs vervaardigd zijnmaar neen men ver zekert ons, dat zij ingevoerd zijn door den heer Rodididie te Konstantinopel en te Parijs huizen bezit. De tapijten de weefsels en borduurselsde groote bladende hooge kannen, vazen en vogels van koper met fijne figuren of jour bewerkt, de wapens en het inlegwerk van parelmoer komen overeen met de in de perzische afdeeling aanwezige en moe ten voor een deel ook uit Afghanistan herkomstig zijn. Wij houden er ons dus niet te lang op, maar gaan verder, na nog een blik gewijd te hebben aan de vazen van geëmailleerd koper en de prachtige albaneesche bruidskleeden een van rood fluweel en een ander van blauw cachemir, beide rijk met goud geborduurd.Bij het aardig met een koepeltoren gekroonde Pavilion franco-anglais schoon er cham pagne port en likeuren geschonken worden toeven wij evenmin, omdat ook hier, even als bij de meeste der talrijke buffetten van biermineraal water enz., de gelegenheid ontbreekt tot zitten. Wel vinden wij dieen tevens de gelegenheid tot het gebruik van eenige verversching, iets verder, onder de warande van het koepelvormig gebouwtjein hetwelk ten behoeve der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, een bazar is geplaatstwaarvan het grooter deel ten gevolge der belangstelling welke dit liefdewerk van eenige dames ondervonden heeft, ruimte heeft moeten zoeken in het gebouw der schoone kunsten. Op nieuw blijkt het hier, dat de philantropie geene vreemdelinge is gebleven op de internationale ten toonstelling. Wij staken hiermede weder onze wan deling door een gedeelte van het „feestpark", in welk gedeelte het aantal gebouwen en uitstallingen wel het dubbele is van de nu genoemde; en wij hervatten onze bezoeken der koloniale afdeelingen van die n.l. welke vroeger niet gereed waren. Wat als Spanje op den plattegrond van het hoofd gebouw aangegeven was, is gebleken bijna geheel aan de spaansche koloniën gewijd te zijn, Frankrijk heeft mede eene aanzienlijke ruimte aan zijne niet- algerijnsche koloniën gewijd, in de afdeeling „diver sen vinden wij nog enkele koloniale inzendingen en in een hoek der engelsche afdeeling nog eene koloniale verzameling, t. w. uit Manitoba en N. W. Canada. Over de gansche lengte van den wand zien wij een doekwaarop geschilderd is eene kaart van den reeds gedeeltelijk aangelegden Canadian Pacific Railway die te Montreal aanvangende, de provin ciën Ontario en Manitobahet noordwestelijk ge bied en Britsch Columbia doorsnijdt en te Port Moody aan de Stille Zuidzee eindigen zalaldus een over engelsch gebied loopende parallelweg van de noord-americaansche Union Pacific-baan en even als deze eene verbinding tusschen de Atlantische en Stille Oceanen vormende. Deze spoorlijndie in dit jaar van het Bovenineer tot Winnipeg, in liet hart van Manitoba, voltooid zal zijnopent den toegang tot vroeger schier onbekende gewesten voor de land verhuizing', waaraan de spoorweg-maatschappijaan weerszijden van den weg296 miljoen akkers prai- ï'iegronden kan verschaffen 96 miljoen in Manitoba voor/6 per akker en hooger, onder de bedinging het land te bebouwen, en 200 miljoen in het noordwesten, 160 akkers om niet aan ieder die zich als kolonist vestigt en des verkiezende nogmaals zooveel tegen 5 per akker. Hoewel Manitoba benoorden den ame- ricaanschen Staat Minnesota ligt en de winter er koud isis de zomer echter zoo warm en de vruchtbaar heid van den grond zoo groot dat graneninzon derheid tarwe, en rundvee er uitmuntend tieren en groote winsten verschaffen. De markies v. Lome gouverneur van Canada, prijst de natuurlijke voor- deelen en de vruchtbaarheid dezer rijk bewaterde provincie boven die van alle anderen en vier afgevaardigdendoor Duitschland en Zwitserland naar America gezonden stemmen met dit oordeel inManitoba meer dan eenig land voor duitsche landverhuizers geschikt achtende. Reeds zonder den spoorweg is het gewest veel ontwikkeld, en o. a. de bevolking der hoofdstad Winnipeg van 1871 tot 1881 van 350 tot 12000 zielen gestegen. Onder bovengenoemde kaart nu zien wijnevens een aantal stereoscopische gezichten op landschap pen en gebouwen eene gansche uitstalling van alles wat het uitgestrekt gebied oplevertdelfstoffen als: steenkool, graniet, marmer, ijzer, lood, goudhou- dende kwarts asbestglimmer en agaathoutsoor ten wilde planten (gedroogd achter glas tentoon gesteld), rijkgehalmde bossen graan- en grassoorten, boonen zaden, meel, prairiehoenderen, grondsoorten en in 61 ellenlange glazen buizen de aardlagen zoo als die door evenvele grondboringen op gelijke on derlinge afstanden van het spoorwegtraject zijn be vonden. Te midden van alles hangen 3 geschilderde tafereelen van prachtige landschappenen daarover heen zijn de adressen geplaatst der bekende passa ge-agenten Prins Zwanenburg' te Amsterdam benevens verdere opgaven. Bij gedrukte biljetten wordt men uitgenoodigd zich te voorzien van de kaarten en brochures in de engelsche en hollandsche talendie inlichtingen verschaffen aangaande dit land en de kosten om er heen te gaan en zich te vestigen. Het geheel maakt den indruk eener, maar met behoorlijke bewijzen gestaafde, reclame. Zeker nimmer zijn hier te lande zij die er over denken elders hun fortuin te beproevenbeter op de hoogte gesteld van hetgeen zij verwachten kunnen. BttifenlAttb. DUITSCHLAND. Bij den bondsraad is een ont werp ingediend waarbij de aan Italië toegestane ver laging van rechten ook tot de andere landen behalve Spanje, wordt uitgestrekt. Die verlagingen betreffen druiven zuidelijke vruchten en olijvenolie. Door eene wolkbreuk in het gebergte traden den 20 de zijrivieren van de Oder buiten hare oevers. Vele plaatsen, zooals Glatz Schweidnitz, Hirschberg, ston den dientengevolge binnen korten tijd onder water vele huizen stortten in en bruggen werden weggeslagen. De spoorwegverbinding werd afgebroken. Veel vee kwam hierdoor om. Niettegenstaande de soldaten en de brandweer ijverig in de weer waren, om hulp te verleenen kwamen verscheidene personen om. Huis van Afgevaardigden. Art. 1 van het kerkelijk staatkundig ontwerp werd den 22 bij tweede lezing aangenomen met 245 tegen 87 stemmen Op de daarbij gehouden beraadslaging komen wij terug. ENGELAND. Volgens sommige berichten is aan William Gurdonvolgens anderen aan lord Reay aan geboden de betrekking van bizondere commissaris voor de herziening der overeenkomst met de Transvaal over eenkomstig de onlangs door minister Gladstone in het lagerhuis afgelegde verklaring. Hoogerhuis. Het wetsontwerp tot afschaffing van de lijfstraffen bij de marine is bij derde lezing aan" genomen. Het hoofd der oppositielord Salisbury bestreed het: hij betoogde, dat de afschaffing van de straf der zweepslagen de scheepsbevelhebbers in hache lijke en moeielijke oogeDbhkken zal noodzaken, in veel meer gevallen dan thans, de toevlucht te nemen tot de doodstraf. Op de vraag van een der leden, of de regeering het programma der kieshervorming aannam zooals dit on langs door den heer Chamberlain te Birmingham was openbaar gemaakt, antwoordde de minister van bui- tenlandsche zaken uit naam van het ministerie dat de door den heer Chamberlain ontwikkelde denk beelden zijn persoonlijk gevoelen uitdrukten en niet het gevoelen der meerderheid van het ministerie. Ge noemd hoofd der oppositie kwam bij die gelegenheid sterk op tegen het recht, dat een minister zich aange matigd bad om in een openbare vergadering bervor- mingsplannen te behandelenvoordat zij door het par lement onderzocht waren. Lagerhuis. Den 19 werd met 286 tegen 16 stemmen eene door den heer Taylor voorgestelde mo tie verworpen waarbij het onpraktisch en onrechtvaar dig verklaard werd, hen die de inënting verkeerden gevaarlijk achten daartoe te noodzaken. Daarentegen werd eene motie aangenomen waarbij verklaard werd, dat de inënting de sterfte onder de poklijders aanzien lijk verminderd had en dat wetten die de inënting voorschrijven met zulke bepalingen aangevuld als de ondervinding geleerd heeft noodig zijn ter voorko ming en verzachting dezer ziekte. De Times spreekt als zijn gevoelen uitdat deze beraadslaging bewezen heeft dat de inënting omzichtig en met beleid moet geschieden en dat inënting, rechtstreeks van het kalf, de voorkeur verdient. Den 20 werd door het lid Blake voorgesteld, de ont wikkeling der iersche zeevisscherij te bevorderen door het maken van vischbavens uit het kerkelijk overbou- dings fonds. Een voorstel van het iersche lid M'Carthy, om het Onder-Koningschap van Ierland af te schaffen e"n daarvoor in de plaats te stellen een minister voor Ier land die altijd uit de iersche leden gekozen zou moe ten wordenwerd in de doos gestopt. Minister Eitz Maurice deelde den 21 mededat het vóór de ontvangst van volledige mededeelingen over de handelingen der franschen op Madagaskar onmogelijk was te bepalenof voorstellen daarover noodzakelijk en wenschelijk waren. FRANKRIIK. De minister van oorlogdoor de commissie uit de Kamer gehoorddie onderzoe ken moest het voorstel van den afgevaardigde Na- daud tot gedeeltelijke slechting der vestingwerken rondom Parijsheeft verklaard dat de ringmuur het hoofdpunt der verdediging van de hoofdstad is. Hij was niet tegen het onderzoek der zaak door eene bi zondere commissie, maar zou liever zijne portefeuille neerleggen dan toestemming geven tot die slechting. De meerderheid der commissie deelt het gevoelen van den minister. Den 20 werd te Versailles de zaal van de kaatsbaan, die hersteld is in den toestand, waarin zij zich bevond den 20 Juni 1789, den dag, die als het aanvangs punt der fransche omwenteling beschouwd wordt, plech tig ingewijd 3 ministers waren daarbij tegenwoordig en de minister-president hield bij die gelegenheid eene toespraakwaarin hij opkwam tegen de in omloop zijnde geruchten omtrent oneenigheid onder de leden van het ministerie. De aanvallen der tegenstanders van de re publiek bewezen dat de zaken een geregeld verloop hadden. Verder betoogde hij, dat de Senaat, die een veel krachtiger steun voor de republiek geworden was, gehandhaafd en dat de grondwet verbeterd niet ver scheurd moest worden. Hij eindigde met een beroep op de eensgezindheid van alle republikeinen. Kamer. Den 19 werd met 240 tegen 221 stem men besloten aan den wensch van den minister van binnenlandsche zakenom het wetsontwerp op de recidivisten vóór dat betreffende de gemeentewet te be handelen gevolg te geven. De oud-minister de Mar- cère had laatstgenoemd ontwerp eerst willen be handelen. Den 21 werd het regeeringsontwerp tot aanschaffing van vestinggeschut aangenomennadat het door den minister van oorlog bestreden tegenontwerp van het lid Reille verworpen was.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2