r No. 75. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 27 JUNI. RE STER REK ANTHOLRS. Prijs der gewone Advertentiën #fficiêel (SebceUe. STEDELIJK MUSEUM. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling; te Amsterdam. XVIII. te en ~>e jr- n- e- :n r- l- ALKHAABSGHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat: a. de gasfabriek aldaar van 1 Juli 1883 voor reke ning der gemeente zal worden geëxploiteerd; b. de Gemeenteraad bij besluit van 23 Mei 1883 tot directeur dier fabriek benoemd beeft den heer S. KENENS, aan welken directeur met ingang van 1 Juli 1883 gericht moeten worden alle me- dedeelingenverzoeken of klachten betreffende m die fabriek en wel te zijnen kantore aan de Paar- f denmarktNo. 9 Tc. de Gemeenteraad den 23 Mei 1883 besloten heelt tot de benoeming eener vaste commissie van bij stand voor het beheer dier gasfabriekwelke commissie voor het jaar 1883 bestaat uit de heeren A. MACLAINEPONT. burgemeester, als voorzitter, en de heeren C. BOSMAN en Mr. A. P. de LANGE als leden dkrachtens besluit van den gemeenteraad de prijs van het gas van 1 Juli 1883 berekend zal worden tegen negen centen per stère en de meterhuur vol gens het volgende tarief: per jaar/ 2,50 voor een meter van 1 tot 5 lichten. 6 10 3,50 „11 20 5, „21 30 8,50 31 50 Gedeelten van een jaar worden naar evenredigheid gerekend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 21 Juni 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR oren gei. ter kennis van belanghebbendendat zijdie na de zomervakantie bunne kinderen de openbaie burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e. lc. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en vaccme-bewijs van het betrokken kind. Alleen worden toe- gelaten de kinderen die ten minste den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dhn leeftijd bereiken vd<5r 1 November 1883. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school' voor meisjes bestaat tot 14 Juli a s. gelegenheid aan het school gebouw aan de Oudegraeht des Maandags, Dinsdags, Donder dags en Vrijdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Juni 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De houders der coupons No. 3 van de leening van 1872 en Ns. 12 en 14 der leening van 1881 worden verzocht die ten spoedigste ter betaling aan te bieden ten kantore van den gemeente-ontvanger. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 1 Juli 1883 waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter ver gadering der commissie van toezicht op DONDERDAG, 28 Juni 1883, 's namiddags tusschen 2 en 3 uren, ten stad huize. Verder wordt herinnerd dat het Museum i e d e r e n MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen f 0,25 por persoon. Cuba, Porto-rico, Filippij n sche eilanden. I. In de hoofdgalerij te midden eener groote ruimte, is een in moorschen stijl gebouwde, met palmen versierde kolossale kiosk' geplaatst die met net daarop geplaatste beeld van Spanje tot aan het dak reikt. Zij is uitsluitend gewijd aan eene tentoonstelling van tabak en sigaren, en men zal al het gewicht daarvan begrijpen, als wij slechts, ne vens het eiland Porto-rico de hoofdsteden van Cuba en van de Filippijnen noemen: Havanna en Ma nilla, namen die de bij de liefhebbers hoogst aan geschreven soorten dragen. Als tot achtergrond van deze kiosk strekt de gioote inzending van de Sociedad de los terrenos de --ipedie in 1881 opgericht, aan de baai van mpeop Cubaop den weg van Europa en Nieuw- c v naar Panama gelegen 75,726 bunders bezit en tot exploitatie bezigt. Een groot geschilderd doek geeft eene voorstelling der baai, waaraan eene stadGaridad de Nipe, gesticht isterwijl kaarten ons verder een denkbeeld van het terrein geven. Wat het behalve bet voorname product tabak, op- evert, zien wij onder het tafereel en de kaarten uitgestald: kostbare boutsoorten, suiker, cacao, koffie, maïs, pijnhars, textiele planten, was, schild pad en guano voorts touw en gevlochten rietmat ten. Als voorwerpen van^eer groote afmetingen 51) Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKEUSS. XVIII. Toen Herman tegen den middag direct van het sta tion naar zijne woning terugkeerde, vond hij verscheidene boodschappen. Anna had ze aangenomen en deelde den docter mede, dat zijn bezoek bij drie verschillende families in den namiddag zoo spoedig mogelijk werd verwacht, en dat niet bij arme lieden die van de onbaat zuchtigheid des docters hadden gehoord en nu gratis behandeling en zoo mogelijk ook medicijnen verwacht ten maar bij rijkeaanzienlijke personen. De geheim raad von Leuthold had gisteren reeds tweemaal en van morgen nog eenmaal eene boodschap gezonden of •ij uter ,hem zoodra hij van zijne reis terugkwam, wilde bezoeken en ook Wübritz was een zeer gezeten man die ook den docter had laten verzoeken, om zoo spoedig mogelijk bij hem te komen. De weduwe Annecber was wel is waar eene arme maar eene zeer knappe en billijke vrouw, zij zou wel weder door de jicht worden geplaagd, de dochter had niet al te veel haast gemaakt en slechts verzochtof de docterindien hij die kant uitkwam even bij hare moeder wilde aankomen. Anna vertelde een en ander met groote voldoening toen zij Herman bij zijn terugkomst ontving zij was er trotscb op dat haar huurder, haar docter Anthold zoo spoedig praktijk kreeg en reeds door de aanzienlijke xamilien der stadswijk werd geroepen zelfs door den ge heimraad een hooggeplaatst ambtenaar; zij spoorde liern met allerhefsten ijver aan, om nu spoedig den voornamen man een bezoek te brengen opdat deze niet ongedul dig zou worden en een anderen docter laten halen Wan neer de buren boorden, dat mijnheer de docter huis- docter bij den geheimraad geworden was dan zouden spoedig van ahe zijden bestellingen komen. Er lag in het vuur, waarmede Anna sprak, zulk eene hartelijke vreugde over het snelle toenemen zijner prac- tyk zulk eene warme deelneming in zijn succes, dat Herman zich gedrongen gevoelde, om het jonge meisje recht vriendelijk te bedanken toen begon zij echter te lachen en zeide, dat het toch zeer natuurlijk was, dat zij belang stelde in haren huurder en hem de grootste practijk toewenschte, die hij krijgen kon, dat had hij bovendien reeds aan hare moeder verdiend en aan de kleine Betje Eisner, die nu reeds weder geheel beter was. Baas Eisner bezwoer aan al zijne klanten dat er in geheel D. niet zulk een goede en bekwame doc ter was als docter Anthold. Maar nu moest de docter zich haasten want het werd hoog tijd dat hij naar den geheimraad ging, maar een oogenblik moest hij toch nog wachten want eerst moest zij hem wat af borstelen zoo stoffig als hij van de reis wasmocht hij by den voornamen man niet komen. Herman wilde het wel is waar niet toestaan maar dat hielp hem niet veel, Anna had den borstel reeds in oe hand en schuierde met groote bedrijvigheid hem de stof van zijne jas; hij moest haar haren gang laten gaan hij deed het gaarne, want zij was uitermate be koorlijk in hare beminnelijke dienstvaardigheid. Met waar genoegen zag bij op het lieve jonge meisje nêer. „Ziezoo wij zijn klaarGeen stofje meer te zien. En haast u nu, docter, de geheimraad mag niet lan ger wachten 1" Hij gehoorzaamde glimlachendreeds vijf minuten na zijne terugkomst was hij op weg naar zijn nieuwen patient. Zijn eerste bezoek gold den geheimraad die reeds driemaal om hem had gezonden en werkelijk met verlangen zijne komst scheen tegemoet te zien. Ten gevolge van de uitbundige loftuitingen van baas Eisner had de geheimraad die eene heftige ontsteking bad, den veelgeprezen jongen docter laten roepen en Her man kwam juist op den rechten tijd, om den zoogekwelden patient dadelijk verlichting te geven. Zeer tevreden met het eerste succes dezer kuur verliet Herman den geheimraad die hem zeer beleefd voor zijne goede be moeiingen bedankt en dringend verzocht had om zijn bezoek spoedig te herhalen, en hij ging juist de trap af, toen hij bij eene bocht eensklaps voor luitenant van Richthausen stond die naar boven ging. „Waarachtigbaron Anthold dat is eene gelukkige ontmoeting," riep Richthausen vergenoegd uit„Ik vallen bijzonder in het oog' een uit den stam van een mahoniehoutboom gezaagd blokde zaag van een zaagvischeen schaal van een schildpad een spons en een kalebas welke laatste 3 reusachtig mogen heeten. Aan de achterzijde dezer uitstalling, naar de fransche afdeeling gekeerdzijn kaarten van bet eiland en de terreinen van Nipe en photo- grafische afbeeldingen van dezen opgehangen. Nevens den ingang der door SpaDje ingenomen zaal met kleurige moorscke bogen (al te kennelijk van doek samengesteld) versierd, zijn op fraaie ma honiehouten keurig omlijste borden aangebracht de bestanddeelen van hout voor kanonnen en gewe ren alsmede de geweren en breede sabels 'echte slagersmessenvervaardigd in de militaire werk plaatsen te Havannawaaruit ook afkomstig zijn de in eene vitrine vereenig'de puntkogels en metalen hulzen voor ammunitie. Elders ontmoeten wij eene serie van de werken der Academia de la Habana en andere boeken over Guba. Van het andere der spaansche Antillen Porto- rico vinden wij kaarten pbotografische gezichten, eene groote verzameling houtsoorten door de berg- mspectie bezorgdwol kerkkaarsen en chocolade terwijl de commissie gezorgd heeft voor een Resena General van het eiland waarvan exemplaren be schikbaar zijn. Misschien bevat de spaansche afdeeling meer, dat Cuba en Porto-rico betreft, maar duidelijk blijkt dit niet, omdat de uitstallingen over de lengte der zaal niet correspondeeren met de in de breedte aan de zoldering gehangen namen der eilanden. Zoo schijnt het ons toe, dat de flinke collectie mineralenwelke wij hij de uitstalling der Filippijn- sche eilanden aantreffen, waaronder hardsteen, mar mer asphalt koolzwavel en versteeningenniet uitsluitend die eilanden betreft, hetgeen wij bij het niet gereed zijn van den catalogus niet kunnen uit maken. Boven deze mineralen is een breed schil derwerk geplaatstdat een dorp in een bergachtio- landschap aan zee voorstelt, maar waarvan het on° derschrift zoo diep in de lijst verborgen is, dat wij het met kunnen ontraadselen terwijl een van de bewakers der afdeeling tot de conclusie komt, dat het eene fictievetypische voorstelling van een der nlippijnsche eilanden is. Dezelfde persoon brengt daartoe eene verzameling opgezette dieren: herten, apen, aligator, ichneumon, wilde juist mijn oom Leuthold, die ziek moet zijn een bezoek b-engen en vind u nu hier, dien ik reeds'veer- tien dagen lang te vergeefs gezocht heb. Waar ter wereld woont gij toch? Ik heb alle vreemdelingenliisten te vergeefs nagezien heb in zes of zeven logementen naar u gevraagd, maar gij waart niet te vinden. Nu echter heb ik u en Iaat ik u niet weder los, voordat gij gebiecht hebt." „Wat moet ik u dan biechten?" „Hebt gij uwe belofte geheel vergeten? Gij zoudt mij eene introductie bezorgen bij den geheimraad Treu! Ik bezweer u dag aan daguur aan uur, heb ik op een teeken van leven van u gewacht. Tweemaal heb ik de goddelijke Adèle op straat ontmoet het is geen wonderwant ik loop dagelijks wel een dozijn malen door de Gravenstraat ik heb haar gegroet en zij groette mij terugmaar zoo koelzoo trotscb zoo vreemd Het is waar, zij kent mij niet, maar toch griebte het unj. Ik ben tot krankzinnig wordens toe verliefd. Op haar, baron, heb ik al mijn hoop ge- bouwd en gij laat mij in de steek Ik had zoo vast op uwe belofte gerekend zijt gij haar dan geheel ver geten of wilt gij haar niet houden Herman voelde zich min of meer beschaamd want op het oogenblik was hij werkelijk de gegeven belofte vergeten tot zijn geluk echter had hij bij zijn laatste bezoek bij den geheimraad Treu daaraan gedacht. Hij had dezen in den loop van het gesprek medegedeeld dat een zijner bekenden luitenant von Richthausen uit een zeer oud en rijk geslachtde levendige wensch koesterde om bij hem te worden geïntroduceerd maar te bescheiden was, om zijn eenmaal afgewezen bezoek te herhalen. De geheimraad had hierop geantwoord, dat ieder door Herman aanbevolen vriend hem steeds we.kom zou zijn, had toen zeer uitvoerig tevens naar Richthansens omstandigheden gevraagd en was blijkbaar zeer bevredigdtoen Herman hem mededeelde dat de jonge officier de vertegenwoordiger was van een oud voornaam geslacht en nu reeds in het bezit was van' een zeer belangrijk vermogen, dat later door erflating nog zou vergroot worden. Nog sterker dan te voren had de geheimraad daarna de verzekering gegeven dat Riehthausens bezoek hem steeds welkom zou zijnj Wordl vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1