boschkat, wezels, boa, arend, uilen, valken, faisan- ten kaketoe parkietenlepelaar en andere lang- halzige of zwaarsnavelige vogelswaaronder van wie de snavel is samengegroeid met eene roode vierkante beenklomp op den kop. Met meer zeker heid brengen wij tot de Filippijnen visschen en slan gen op liquor horens en schelpen, waaronder reus achtige geplooide schalen, en schildpad. Vermoedelijk behooren tot die eilanden ook de producten koffiecacaomaïs rijstkaneel, pista ches, kleine boontjes en zaden, meel, arrowroth nootolie, wonderolie, was, honig, uitmuntende katoen en eene massa van allerlei plantendeelen. Het meerendeel dezer stoffen doet zich niet gunstig voor de etiquetten der flesschen zijn op reis door het breken van flesschen met vloeistoffen bevuild en onleesbaar geworden, en vele der behouden fles schen dragen de sporen van slechte verpakking. Ook van het hout der Filippijnen is door de berg-inspectie eene groote sorteering geleverd. Een herbarium afbeeldingen van planten en nabootsin gen van vruchten strekken verder om de flora te doen kennen. Daartoe behooren ook de rotting, die wij in bossen en langs de zoldering uitgehangen tot de lengte van 150 ellen aantreffen, en de prach tige lange en glanzende vezelstoffenwaarmede 2 zuilen geheel behangen zijn. Van dergelijken oor sprong zijn de rietstokkenrieten stoelenhet mandenmakerswerkde fijne biezen matten stroo- hoeden en sigarenkokers het kabeltouw en linnen en voorts uit het plantenrijk afkomstig de chocolade, ingemaakte vruchten- en spiritualiën. Uit Manilla is fraai borduurwerk op wit barège tentoongesteld, alsmede, in lijsten achter glas, borduurwerk met kleuren en gouddraad, door dames vervaardigd. Dit getuigt van den smaak voor handwerken, waarvoor de grond wordt gelegd door de opvoeding in geestelijke gestichten. Het Colegio de Sa. Catalina zendt hiervan de bewijzen in haak werkeene geborduurde schilderij, borduursels met kleuren en gouddraad en kunstbloemenwaarvoor het goud- en zilverdraad ook overvloedig als mate riaal is gebezigd. Onder de rood fluweelen muil tjes die wij aantreffenzijn er ook met dit kost baar ornement versierd. Dat de kleurenminnende schoonen van Manilla ook geen kleinodiën versma denblijkt uit de sieraden van goud, zilver en bloedkraalo. a. uit een kam van schildpad met rand van goud en juweelen. Van kunstnijverheid zien wij verder stoelen met zittingen van gevlochten stroo en juist niet fraai in wit hout gebeeldhouwde ruggen, een beter gesneden quadro de honoreen bouwkunstig ornement en een zeer fraai ivoren kruisbeeld. Als producten der nijverheid ontmoeten wij nog wollen kwasten, wit weefsel met hoog opgewerkte blauwe bloemen, toilet zeep huiden, massieve en holle roode baksteenen, eenvoudige houten stoelen, een houten wanmolen, eene stoommachine en een groote scheepslantaarn van blikin den vorm van een koepelgebouw geflankeerd door 2 minarets. Van de wijze van vervoer krijgen wij een denk beeld door de kleine nabootsingen in hout van een rijtuig, een draagstoel en een draagmat, met beeldjes. Van de bemoeiing van het koloniaal bestuur der Filippijnen getuigen de kaarten der eilanden en hunne hoofdstad [ook van een tabaksterrein]de uniformen wapenen en het zadelmakerswerk voor de land- en zeemachtde verzameling munten, het „proyecto de un digue varadero" met schipdeur en een stel vierkante inhoudsmaten. Wordt vervolgd. Buitéulanb. Ëinttenlaub. BELGIE. De Kamer nam den 22 de begrooting van openbare werken met algemeene stemmen aan en verleende met 50 tegen 3 stemmen terwijl zich 17 leden onthielden, aan den minister een krediet tot het voortzetten van verschillende werken. Bij die gelegen heid werd door den minister medegedeelddat het nieuwe paleis van justitie te Brussel juist reeds eens zooveel als de raming gekost had namelijk ruim 22% miljoen guldens. De Kamer stond in plaats van nog f 500,000, zooals aangevraagd was, slechts de helft toe. DUITSCHLAND. Piins Bismarck moet zijne kamer houden. Hij lijdt aan maagpijn en geelzucht. Huis van afgevaardigden. Den 21 ving de tweede lezing van het wetsontwerp tot wering van schoolverzuim aan in die zitting werden na korte beraadslaging de eerste 3 artikelen met ge ringe wijziging goedgekeurd. Dr. Mosier kwam bij voor beeld op tegen het toenemend staatsgezag op het gebied van onderwijs. Art. 1 bepaalt, dat ouders en hunne ver tegenwoordigers en allen, die tot schoolgaan verplichte kinderen onder hun toezicht hebben zorg moeten dragen voor het geregeld schoolgaan. Art. 2 waarbij aan de schoolcommissie het recht gegeven werd, om de kinderen door een bode naar school te doen brengen werd een ondragelijke last geoordeeld. Op voorstel van het lid Sack werd bepaald dat in het recht der overheid om kinderen die zonder wettige reden hard nekkig de school verzuimen door geschikte boden ter school te doen brengen, door deze wet niets veranderd werd. Art 3 bepaalt als straf tegen de in art. 1 genoemde personen bij overtreding van het daarbij gegeven voorschrift eene boete tot een bedrag van zestig centen en subsidiair gevangenisstraf van ten hoogste één dag of desverkiezende arbeid voor de ge meente, in overeenstemming met den stand en het ver mogen van den betrokken overtreder. Bij gelegenheid van de tweede lezing van het staatkundig-kerkelijk ontwerp op den 22 verklaarde de minister van eere- dienst, dat de regeering later de instemming der Curie verwachtteevenals die in Oostenrijk verkregen was. Nam de kerk de wet niet aan en werd de gehoopte staat van rust niet verwezenlijkt, dan zou er zeker voor den staat ernstig gevaar kunnen ontstaan doch de regeering hoopte, langs den ingeslagen weg tot den vrede te komen. De heer VV indthorst verklaarde, dat het centrum eenstemmig het ontwerp zou aannemen zonder daardoor eenige Mei-wet, van welken aard ook, te erkennen. Al mocht het ontwerp aan het kerkelijk gerechtshof ettelijke bevoegdheden ontnemen de nog overblijvende werden door het centrum niet erkend. De thans aanhangige voordracht was een stap tot den vredemaar hij verwachttedat de regeering in de volgende zittingna verstandhouding met de Curie een ontwerp tot volledige herziening der Mei-wetten zou indienen. Zonder onderhandelingen met de Curie was geen vrede te verkrijgen. Het gezag van den Paus was nimmer zoo groot geweest als thans. Hij ver heugde zich over het samengaan met de conservatieven, waarvan ook nog in ander opzicht de vruchten zouden geplukt worden. De meerderheid, die zich voor artikel 1 verklaarde bestond uit de leden van het centrum de conservatieven de polen en eenige leden der fort- schrittspartij. De overige artikelen werden den 23 na onb teekenende beraadslagingen overeenkomstig de voor stellen der commissie aangenomen. Den 25 werd het geheele ontwerp bij hoofdelijke stemming met 244 tegen 107 stemmen aangenomen. ENGELAND. De commissie van onderzoek uit het parlement voor het vraagstuk der kanaal-tunnel heeft generaal Wolseley, den bevelhebber der engelsehe troepen in Egypte, daaromtrent gehoord. Deze generaal deelde het gevoelen van den opperbevelhebber van het engelsehe leger, den hertog van Cambridge dat het maken dier tunnel een bron van gevaar voor de vei ligheid van Engeland's grondgebied zou opleveren en aanzienlijke uitgaven na zich sleepen want Dover zou tot een vesting van den eersten rang versterkt en van een sterk garnizoen voorzien moeten worden. Bradlaugh heeft te Bristol verklaard dat zijn voor nemen is, binnen 14 dagen weder te trachten zijn zetel in het lagerhuis in te nemen. Wederom heeft in het kanaal eene botsing plaats gehad tussc'aen 2 schepen. Één dezer, de Waitara genaamd zonk 25 menschen verdronken daarbij. H o o g e r h u i s. Bij tweede en den 25 bij derde lezing werd het wetsontwerp tot het toekennen eener som in eens aan generaal Wolseley en lord Alcester, de bevelhebbers van het engelsehe leger in Egypte aangenomen. Lagerhuis. In de laatste dagen wordt steeds behandeld de wet tegen verkeerde verkiezingshandelin gen met de talrijke daarop ingediende amendementen. De regeering ontkende den 21 op eene daartoe gedane vraag, dat zij wijzigingen in den geest der voorstellers van de amendementen had toegezegd ter bespoediging der behandeling. FRANKRIJK. Be heer de Lesïeps heeft den 21 aan een feestmaal van de door graaf d'Aros gestichte vereeniging van beoefenaren der electriciteit als voor zitter der Suez-Kanaalmaatsebappij een prijs uitgeloofd voor het beste stelsel om het kanaal electrisch te ver lichten deze wijze van verlichting zou voor het ver keer hoogst uuttig zijn. De minister van financiën Tirard is den 23 met 157 van de 191 uitgebrachte stemmen tot onafzetbaar se naatslid benoemd. Dienzelfden dag nam de Senaat het wetsontwerp aan tot het verleenen van subsidie voor den mailpostdienst. Een voorstel der commissie van onderzoek om onvereenigbaar te verklaren het direc teurschap eener stoomvaartmaatschappij met het lid maatschap der Kamer werd met 99 tegen 197 stemmen verworpen. Den 23 is Louise Michelwegens deelneming aan de bekende ongeregeldheden in Maart 1.1. te Parijs, toen o. a. eenige bakkerswinkels geplunderd werden door het hof van assises veroordeeld tot 6 jaren gevange nisstraf en 10 jaren plaatsing onder politie-toezicht Pouget tot 8 jaren gevangenisstraf en 10 jaren politie toezicht Moreau tot één jaarThiery en Target bij verstek ieder tot 2 jaren gevangenisstraf. De overige beschuldigden werden vrijgesproken. Rochefortdie als getuige in deze zaak opgetreden wasverklaarde o. a., dat Louise Michel zich bizonder verdienstelijk ge dragen had jegens hare mede-verbannenen, toen zij zich te Nieuw-Caledonië bevonden. Louise had den bijstand van een advokaat geweigerd zij kon zich zelve wel verdedigen en dit deed zij aan ook. Toen de Voor zitter haar na de voorlezing van het vonnis mededeelde, dat zij 3 dagen tijd had om zich in cassatie te voor zien antwoordde zij hem nooit mijnheer, gij hebt u te verdienstelijk jegens het Keizerrijk gemaakt, dan dat ik tegen uwe uitspraak in verzet zou komen. Dit gezegde werd door het publiek toegejuicht. Het bof van appèl heeft het hooger beroep van mar kies de Rays tegen de geldigheid van de dagvaarding der rechtbank verworpen en die rechtbank dus bevoegd verklaard over de door hem gepleegde oplichterijen te oordeelen. Bij gelegenheid van het jaarlijksche feest ter herden king van de inneming der Bastille op den 14 Juli a.s., wordt op de Seine te Parijs een venetiaansch feest gegeven met verlichte stoombooten zullende medaljes en premiën uitgereikt worden aan de eigenaars der booten die het fraaist versierd en verlicht zijn. Ver der worden verscheidene gebouwen geïllumineerd. Garibaldi, die in het bezit was van den degen van de la Tour d'Auvergne bekend onder den naam van den eersten grenadier van Frankrijk had bepaald dat na zijnen dood die degen naar Frankrijk moest terug- keeren. Aan die bepaling is door generaal Canzio zijnen schoonzoon den 22 voldaan. In den namiddag van dien dag heeft hij dien in een italiaansche vlag ge- wikkelden degen aan den gemeenteraad van Parijs aan geboden. Zoowel hij als de Voorzitter van den ge meenteraad bevalen in de bij die gelegenheid gehouden toespraken de eendracht tusschen Frankrijk en Italië aan. A a afloop der plechtigheid had een feestmaal plaats. De chineesche gezant markies Tseng, die Parijs om familiezaken beweert verlaten te hebben spreekt uit drukkelijk tegen het geruchtdat tusschen Frankrijk en China eene schikking over Tonkin tot stand zou zijn gekomen. Hij verklaart zelfs, dat op verscheidene punten in China troepen saamgetrokken worden. 'ïn den loop der volgende week zal hij van Londen te Parijs terugkeeren. De door president Grévy van den Paus ontvangen brief is den 23 aan den ministerraad medegedeeld. ")e minister van buitenlandsche zaken zal hem beantwc.r- den. De brief is door den Paus zeiven in de italia n- sche taal geschreven. Ka m e r. Den 23 werd het wetsontwerp tot be scherming van minderjarige kinderen in Frankrijk gj- boren uit eene fransche moeder en een vreemden vadc aangenomen in den vorm waarin de Senaat het ge- wijzigd had. Daarna werd tot de tweede lezing run het wetsontwerp op de onverbeterlijke misdadigers over gegaan. In die zitting werd met 309 tegen 78 stem men besloten tot de toelating van het lid der rechter zijde Calla onlangs te Parijs verkozen tegenover den gewezen voorzitter van den gemeenteraad Bouteiller, nadat met 233 tegen 211 stemmen verworpen was een voorstel om een onderzoek in te stellen naar het vroe ger met Bouteiller gebeurde. GRIEKENLAND. Dezer dagen waren op de muren te Athene biljetten aangeplaktde bedreiging inhou dende dat men het koninglijk paleis en de gedenk- teekenen der oudheid door dynamiet in de lucht zou laten springen. OOSTEN RIJ K-HON G ARIJ E. De daders van de in October 1882 te Presburg gepleegde ongeregeldhe den zijn den 18 veroordeeld tot gevangenisstraf van twee tot vier weken. De 14jarige Moritz Scharf heeft bij het getuigenver hoor in zake Tisza-Eszlar (het verdwenen christen meisje Esther Solymosidat door israëlieten vermoord zou zijn) volgehoudendat hij den moord door het sleutelgat van de deur der synagoge gezien heeft. Die verklaring werd echter in het hongaarseh afgelegd op eene wijze, die deed denken aan eene vooraf van buiten geleerde les: hij weigerde die verklaring in het duitsch te herhalen en ontkendedat iemand hem die verkla ring geleerd had. EGYPTE. Verscheidene leden der regeering ont vingen in de laatste dagen dreigbrieven. In verband daarmede weiden in twee nachten 72 personen gevan gen genomen waaronder eenige gewezen officieren van Arabi-pacha en eenige muzelmansche geestelijken. Ook bevond zich onder hen een franschman. Te Damiette werd gezegd dat eene kwaadaardige koorts uitgebroken was. Van de in de laatste dagen aangetaste 20 personen waren 6 overleden. Een ge neeskundige commissie vertrok van Cairo daarheen en berichtte dat de uitgebroken ziekte cholera was. Het vergrooten der stads-bewaarschool te Hoorn, den 20 door B. en W. aanbesteed, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Vollewens, voor 2541. Den 20 werd het schoolfeest te Nieuwe Niedorp gehouden voor hen die in het laatste jaar niet meer dan 2 maal de schooi verzuimd hadden. 39 Leerlingen der hoogste klasse brachten per spoortrein een bezoek aan Amsterdam en de diergaarde aldaar, en de overige 69 namen deel aan een rijtoer in verband met een bezoek aan de kermis te Schagen. De vereeniging „de Fröbelschool" te Breda heeft den 21, als in strijd met den wil van den erflater, wijlen den heer L. v. Kakerken, die f 10000 aan die instelling vermaakt had verworpen een voorstel van het bestuur om die instelling op te heffen en de baten daarvan over te dragen aan de bij de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beraamde kweekschool voor be- waarschoolhouderessenmocht die te Breda in plaats van te Haarlem gevestigd worden. De gemeenteraad van Leiden heeft den 21 be sloten tot het dempen van een gedeelte der Binnen vestgracht. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 21 E. B. de Vries-Meijer, wegens moed willigen doodslag op haar wettig kind veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf en f 100 boete, en de wed. B.MeijerHuygens, wegens moedwillige mishandeling tot 2 jaren gevangenisstraf en gelijke boete. Den 21 is door regenten van het Rozenhofje te Amsterdam aanbesteed het afbreken van een perceel aan de Rozengracht en het stichten van een nieuw gebouw aldaar met 27 woningen waarvoor laagste in schrijvers waren de heeren Oostevink en Schutvoor f 39,960. Van de werf der heeren Raylton Dixon Co. te Middlesbro is den 21, te water gelaten het ijzeren Bchoefstoomschip Padang groot 3200 ton gebouwd voor rekening van de maatschappij „Insulinde" te Am sterdam. Tijdens het on weder van den 21 is een werkman van Charlois gehuwd en vader van 7 kinderen, in de Noorderhaven te Rotterdam van een gesleept wordenden modderbak afgeslagen en verdronken. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 21 besloten een adres te richten aan dien van Zaandam I met het verzoek om de zaak der duinwaterleiding an dermaal in overweging te nemen en de overige zaansche gemeenten te verzoeken adhaesie aan dit adres te ver leenen. "WormerveerKrommenie Koog en Zaandijk hadden besloten onder zekere voorwaarden aan den heer mr. W. v. Vliet c. s. te Amsterdam concessie te ver leenen maar Zaandam had zulks met eene meerderheid van 2 stemmen geweigerd. In het ursulienenklooster te Helden (Limburg) is den 21 door het inslaan van den bliksem een begin van brand ontstaan,;

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2