iSinuettlanb. handeling van laatstgenoemd ontwerp aan dat hij bij de derde lezing de verwerping zou voorstellen. Lagerhuis. Den 22 werd langdurig beraad slaagd over art. 4 der wet op de verkiezingsknoeierijen, bepalende dat de candidaatwiens verkiezingsagenten zich aan bedriegerijen schuldig maakten gedurende 7 jaren niet verkiesbaar zal zijn. Nadat de regeering toegezegd had een artikel te zullen opnemen waarbij bepaald wordt, dat eene verkiezing alleen vernietigd en de bij art. 4 bepaalde straf alleen toegepast zal worden bij omkooperijendie van merkbaren invloed op den uitslag der stemming waren werd bet artikel onveranderd aangenomen. Minister Gladstone kondigde den 25 aan dat de regeering den 28 een ontwerp zou indienen tot verbe tering van het bestuur der schotsche zaken; verder, dat de regeering het met de Suez-kanaalmaatschappij op vele punten eens wasmaar nog niet omtrent eene vermindering van sommige zeer booge tarieven. Einde lijk dat de regeering toegestemd had in het ontvangen in Engeland van vertegenwoordigers der Transvaal ter onderhandeling over eene herziening der bestaande overeenkomst. Het gaan van een bizonderen commis saris naar de Transvaal was dus onnoodig geworden. Den 26 deelde minister Eitz-Maurice mede dat er grond bestaat om te gelooven, dat de onderhandelingen met Frankrijk over de capitulatiën in Tunis tot eene bevredigende oplossing zouden leiden. Verder werd door de regeering medegedeelddat aan Carey nog geen gratie verleend was. De zaak was nog in over weging. Het bezetten van het fort Gbows aan de west kust van Afrika door de engelschen werd bevestigd 2 soldaten waren gedood en 1 politie-dienaar gewond. Ierland. De Onder-Koning heeft na den afloop eener reis door het land ten sterkste aangedrongen op het uitvoeren van openbare werken, daar het gebrek aan arbeid overal bizonder groot was. Den 24 ontstond te Curragh naar aanleiding van geld dat bij spel ge wonnen was een hevige twist tusschen soldaten die tot de militie van North Mayo behoorden en anderen van de militie te Dublin. Die twist werd weldra al gemeen de soldaten van het eene regiment trokken partij tegen die van het andere verscheidene geweer schoten werden gelost waardoor 5 soldaten gedood en verscheidene gekwetst werden, Officieren herstel den de orde zij dreigdeu o. a. op de vechtenden te zullen schieten als zij niet uiteen gingen. FRANKRIJK. De directeuren der Union Générale, Bontoux en Feder zijn thans voor goed tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het hof van cassatie be vestigde den 23 het vonnis, waarbij die straf uitge sproken is. De onverzoenlijke bladen vergelijken deze straf met de zooveel zwaardere straf, die aan Louise Michel c.b. opgelegd is en varen heftig uit tegen die verschillende uitspraak. De gemeenteraad van Parijs stond een nader krediet van f 10000 toe om uit de handwerkslieden afgevaar digden naar de tentoonstellirg te Amsterdam te zenden. Er zullen thans 70 personen gaanwaarvoor in het geheel f 17500 is toegestaan. De minister van buitenlandsche zaken wordt tegen het einde dezer week te Parijs terug verwacht. Te Privas is den 24 de radicale candidaat Fougey- rol tot lid der Kamer gekozen met 6918 stemmen tegen 4655 op den republikeinschen candidaat. Senaat. Den 26 werd den heer Bérenger verlof verleend den 30 aan de regeering inlichtingen te vra gen over de afschaffing der aalmoezeniers in de hos pitalen. Kamer. Den 25 werd het door Floquet ingediende amendement op art. 4 van bet wetsontwerp betrekke lijk de onverbeterlijke misdadigers bepalende dat de rechtbank bij het uitspreken der vonnissen tevens zoo noodig de verbanning der veroordeelden zou gelasten, na bestrijding door de regeering met 250 tegen 160 stemmen verworpen. Daarna werd het artikel, waarbij die verbanning verplichtend werd gesteld, aangenomen. SPANJE. De met Duitschland hervatte onderhan delingen over het sluiten van een handelsverdrag schijnen thans goed te zullen afloopen. Spanje zal toestemmen in verlaging der rechten op alcohol en Richthausen vermoedde nietwelke richting Her mans gedachten namen. Hij was zoo gelukkig over hetgeen hij gehoord haddat hij zich reeds geheel in de schoonheden des toekomst verdiepte. Hij was op de trap omgekeerd en ging nu arm in arm met Her man naast dezen naar beneden; zijn geluk was zoo groot, dat hij iemand hebben moestaan wien bij zijn hart kon uitstorten hij lette niet op de weinige spraakzaam heid van zijn medgezelhet was hem voldoende dat hij dezen kon vertellen van zijn liefde en zoete hoop. Hij was nu immers zeker van zijn succes 1 De geheim raad Treu moest gelukkig zijn dat juist in dezen moeielijken tijdwaarin alle vroegere vrienden hem den rug toekeerden een man van naam en vermogen hem kwam opzoeken en hem de band zijner goddelijke Adele vroeg. Wat kon de vader beter voor zijne doch ter wenachen dan eene verbintenis die haar toekomst verzekerde Nog vandaag nu dadelijk wilde hij zijn bezoek bij den geheimraad herhalen. Het was juist een goed uur, de beurs was afgeloopen de geheimraad had nu wel den tijd om den bezoeker een half uur te wijdenhoezeer hij ook met werkzaamheden mocht overladen zijn. Richthausen wilde zich bij den geheim raad zelf laten aandienen en hem openhartig mede- deelen met welke plannen hij kwam. Hij wilde niet ach ter den rug des vaders naar de hand der dochter din gen nu hij eenmaal vast besloten wasom zich de liefde en de hand der goddelijkeheerlijke Adèle te winnen nu was het een eereplicht voor hem om niet het huis van den geheimraad als het ware binnente- sluipen. Hij moest zeker zijn van de toestemming en hulp des vadersdan was hij ook zeker, dat hij door zijne liefde en edele onbaatzuchtigheid het hart der ■dochter zou winnen. „Denkt gij ook niet dat dit de beste weg is op sommige voortbrengselen der duitsche nijverheid en Duitschland daarentegen in vermindering der rechten op zout, haver en minerale oliën. Men hooptdat het verdrag gesloten zal kunnen worden vóór het vertrek van den Koning naar Duitschland om de najaarsoefe ningen van het leger bij te wonen. De Senaat benoemde den 25 de commissie van on derzoek voor het ontwerp eener gemeentewetinge diend door de regeering. Vier afdeelingen zijn ongun stig drie gunstig voor het ontwerp. De minister van openbare werken verklaarde in die zitting dat hij in zijn geheel het ontwerp goedkeurde, waarbij opgeheven wordt de belasting van 10°/o op de biljetten der reizigers. ZWITSERLAND. De groote raad van het kanton Zurich is overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van een verzoek om vernietiging der onlangs gehouden volksstemming betreffende de wederinvoering der doodstraf. VEREENIGDE STATEN. Volgens te New-Tork uit Vera-Oruz ontvangen berichten maakte de geele koorts zoowel onder de amerikanen als onder de euro- peanen vele slachtoffers. Gedurende de laatste twee maanden waren ongeveer 1000 personen aan die ziekte overleden. EGYPTE. Den 26 stierven te Damiette 47 perso nen waarvan 37 aan cholera. Te Mansourah kwamen 7 gevallen van cholera voor, waarvan 2 met doodelijken afloop. Den 22 is te Barsingerhorn een schoolfeest gege ven aan ruim 300 kinderen der 3 openbare scholen in die gemeente die in het laatste jaar minder dan 6 schooltijden verzuimd hadden. De heer T. Bamberg gaf eene voorstelling. Tot onderwijzer aan de school te Barsingerhorn is benoemd de heer K, Schoorl te Haarlem. De gemeenteraad van den Helder heeft den 22 aan den heer H. T Pastoor op zijn verzoek wegens lichaamsgebreken eervol ontslag verleend als onderwij zer en besloten op het verzoek van eenige heeren leden van kerkeraden om de vermakelijkheden op de zondagen der kermisweek te schorsen te antwoorden dat dit jaar aan hun verzoek niet kan worden voldaan. In den avond van den 23 is te Koog aan de Zaan de harenmakerij van de heeren Haremaker Co., ver moedelijk door gebrekkigen toestand van den schoor steen, geheel uitgebrand. Het vernielde was verzekerd. Aan de gymnastiekvereniging „Haarlem" in de stad van dien naam is den 23, door een groot aantal jonge dameseene fraaie banier vereerd. Te Maastricht is den 24 een lOjarig knaapje dat zich in het venster eener derde verdieping ver maakte met bellen blazen naar beneden op eene bin nenplaats gevallen en aan zware kneuzing overleden. Schipper M. Leunis van Terneuzen voerende een lichterschipis den 23 op het kanaal van Terneu zen over boord gevallen en verdronken. Te Dordrecht geschiedde zulks dett 25 in de Merwede met een matroos van het duitsche schoenerschip Nautilus. Op de den 23 te Utrecht gehouden tentoonstel ling der afdeeling van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde heeft de heer J. Koomen Hz., van Win kel verworven 2 zilveren medaljes en 1 bronzen, voor inzendingen van kippen, en de heer G Dikkens, mede van Winkel, 3 groote zilveren en 3 bronzen medaljes en f 20 voor inzendingen van hoenderen, kalkoenen en eenden. In den nacht van 23—24 zijn 4 studenten, door middel van overklimminggedrongen in een hotel van den eersten rang te 's Gravenhage, waar zij de stoelen dooreen wierpen de fontein in den tuin verwoestten en de brandschel in beweging brachten. Toen de nacht wacht ter hulp kwam wisten 2 te ontkomen, de ande ren werden gevatdoch weder losgelaten. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Te Nijmegen heeft de aankondiging van „Passie spelen" (tooneelmatige voorstellingen van het lijden van Jezus) van kerkelijk-protestantsche zijde geleid tot „Dat kan ik u niet zeggen 1" antwoordde Herman barsch. „Ik ben niet genoeg thuis in liefdezaken om raad te kunnen geven „Dat is waarik had geheel vergetenbeste ba ron dat gij een gezworen vrouwenhater zijt. Maar op mijn bruiloft moet gij toch komen want gij zijt de schepper van mijn geluk daar het mij door uw toedoen mogelijk is geworden, om vandaag bij den geheimraad een bezoek te brengen." „Zijt gij zoo zeker van uw geluk f" „Twijfelt gij daaraan? Ware het niet ongepast, om over iets dergelijks te weddendan zou ik u eene weddenschap voorslaan dat ik binnen veertien dagen met de goddelijke Adèle verloofd ben. Ik weetdat ik overwinnen zal. Het eenige, wat ik noodig had, was om bij den geheimraad Treu te worden geïntroduceerd en ik zal u mijn leven lang dankbaar zijndat gij mij daartoe in de gelegenheid hebt gesteld Flink gewaagd is half gewonnen Die vigelante daar zal mij naar de Gravenstraat brengen. Ik moest geen Richthausen zijn, indien binnen het halfuur de geheimraad Treu zelf mij niet aan de goddelijke Adèle voorstelde als een vriend van haar levensredder „Laat mij buiten spel. Geen woord over het geval te F. Ik herinner u aan uw belofte „Jammer, het zou eene aardige inleiding voor een recht vertrouwelijk en belangwekkend gesprek geweest zijn 1 Maar gij wilt het nieten mijn woord moet ik houden. Vaarwel, baron, deze vigelante zal Cesaren zijn geluk dragen Weg was hij. Uit het rijtuig groette hij nog eens met een van geluk stralend gelaat, strekte toen de beenen welbehageüjk op de voorste bank uit en reed naar de Gravenstraat. Wordt vervolgd. vermaningen bij de godsdienstoefeningen van den 2<, en bij strooibiljet aan de ingezetenen om zich van de bijwoning dezer voorstellingen te onthouden. De eerste die in den avond van dien dag zou plaats hebbenis al reeds niet doorgegaan. Den 24 zijn aan de kiosken van het Volksbond te Amsterdam niet minder dan 3512 glazen bier uit geschonken. Bij het onweder van den 25 zijn te Ooltgensplaat de landbouwer D. v. Kempen en 2 zonen, te Clinge, bij Hulst, eene vrouw, op de boerderij ,,'t Klooster" onder Schooten 2 koeien en te Zandpoort 1 koe door den bliksem gedood. In de Purmer en onder Steenbergen werden boeren woningen getroffen en in de asch gelegd. Te Eindho ven is de kerktoren van het r. c. liefdehuis beschadigd en een der zusters aan de hand getroffen. Te Nieuw koop is de bliksem bij een landbouwer ingeslagen zonder veel schade te veroorzaken bij zijnen buurman werd een paard gedood. Te Eindhoven is den 25 een man die aan het baggeren wasverdronken eene weduwe en 4 kinde ren achterlatende. Prins Roland Bonaparte is den 25 na in het hótel des Pays Bas te Amsterdam een afscheidsdiner aan den burgemeester der stad en aan verscheidene officieren van 's Lands werf te hebben gegeven naar de noordelijke provinciën vertrokken. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 26 be sloten tot bet plaatsen van een mistklok aan den zee lantaarnopstand en benoemd tot onderwijzeressen aan de le en 2e burgerscholen voor meisjes mejn. C. v. d. Linden en J. A. W. Vorderman. De gemeenteraad van Gouda heeft den 26 afwij zend beschikt op het verzoek van eenige kerkbesturen om althans des zondags de kermis af te schaffen en aan de IJsel-stoomtrammaatschappij toegestaan, gedu rende 3 maanden bij wijze van proef, binnen de sin gelgrachten zich van stoomkracht te bedienen. Te Delft is den 26 bij herstemming tot lid der 2e Kamer verkozen mr. A. H. M. v. Berckel, met 1468 stemmen tegen 1385 op mr. A. E. J. Modderman. Bij de eerste stemming hadden beide heeren respectie velijk 1031 en 918 en de candidaat der anti-revolutio nairen 730 stemmen bekomen. De commissie van ad vies der anti-revolutionairen had aan beide heeren eenige vragen gesteld en van den heer v. Berckel voor haar bevredigend antwoord bekomen hebbende, zijne verkie zing aanbevolen. De heer Modderman, le Wiesbaden ongesteld zijnde had eerst laatbeleefdheidshalve, de ontvangst bericht, maar met kennisgeving, dat hij geene bevredigende verklaring kon geven en ook niet aan een vergelijkend examen ter gelegenheid eener verkiezing zou willen deelnemen. De oudste leerlingen der openbare school te Ursem hebben den 26 over Purmerende een uitstapje gemaakt naar Amsterdam, waar het panopticum en de diergaarde werden bezocht. De gemeenteraad van Sneek heeft den gasprijs thans nog 10 cents per kubieke el bedragende, tegen 1 Januari 1884 op 8 cents bepaald. Voor het huldeblijk van wege de ingezetenen van Noordbrabant den oud-minister Klerck aan te bieden in zake de verlegging van den Maasmond is bij den penningmeester der commissie uit 88 gemeenten ont vangen f 3392,76%. De heer Jager heeft aan de regeering voorgesteld om in de voorwaarden der aanhangige concessie-aan vraag voor het Rijnvaart-kanaal de bepaling op te ne men dat de concessionarissen aan de schatkist zullen terugbetalen een gedeelte der tot een vast te stellen tijdstip gemaakte kosten voor het Merwede-kanaal. Op deze wijze zou een der oorzaken vervallen die onge twijfeld invloed hebben gehad op de jongste beslissingen betreffende het Merwede-kanaal. Bij de Rijks-postspaarbank is in de maand Mei ingebracht f 256,037,02 en terugbetaald 155,960,45. Op den 31 bedroeg de som der inlagen f 2,476,362,89, verdeeld over 56,742 boekjes. De directeur der Haagsehe Trammaatschappij heeft den gemeenteraad van 's Gravenhage eene nieuwe con cessie voor 50 jaren verzocht bij verleening waarvan de belgische maatschappij door eene nederlandsche ver vangen5000 ellen nieuwe lijn aangelegd en op de drukste punten een 5-minuten-dienst met dubbel spoor in werking gebracht zal worden. Te Aalsmeer is eene nieuwe bewaarschool inge wijd tot stand gekomen door particuliere giften op brengst eener loterij enz. Het weghalen van de haardasch en bet vuil en het baggeren in de gemeentewateren te Leiden gedu rende 10 jaren is gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer P. v. Ulden voor f 3852 per jaar. De minister van binn. zaken heeft zijne medewer king geweigerd om voor de gemeente Haaften toepas sing van art. 49 der wet op het lager onderwijs te verwerven omdat aldaar geene schoolgelden geheven worden. Te Nieuw-Helvoet is een kind in eene sloot ge raakt en verdronken, Te Ameide heeft almede een opstootje naar aan leiding van eene gevreesde vaccinatie der schoolkinderen plaats gehad toen 2 ambtenaren van het kantoor van waarborg te Schoonhoven in de gemeente verschenen waren, In de Standaard wordt het bericht tegengespro ken dat aan den echtgenoot der door utrechtscbe stu denten mishandelde vrouw f 15000 zou zijn aangeboden. De rector-magnificus heeft naar aanleiding van het voor- j gevallene een schrijven gericht aan het studentencorps, waarop in eene corpsvergadering besloten is, hem, onder dankbetuiging voor zijn schrijvenhet leedwezen van het corps over het gebeurde te betuigen. Ter gelegenheid van het 20ste christ.-nat. zendings- feestden 4 Juli op het landgoed Voordaan bij Blauw kapel te houden zullen 6 feesttreinen derwaarts gaan van Rotterdam 's Gravenhage Haarlem den Helder, Amsterdam en Zutfen bovendien 2 treinen over de staatsspoorwegen van Almelo en Nijmegen en een over i den centraalspoorweg van Kampen. De trein van den

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2