S T AATS-LOTËSt IJ. 5e klasse, 27 Juni, 10e lijst. Nr. 403 f 25,000, Nr. 4239 1000, Ns. 3721, 5956 en 15415 f 400 Ns. 1629 2129, 3517 3658, 12986, 13390 16S88 en 20361 200, Ns. 329, 393, 1523, 1631, 4120, 5272, 9035, 9856, 11568, 12411. 13143, 15760, 16116, 16167, 18735, 20188 en 20350 f 100 Bïomlertlag, SS Juni, 11e Ifóst. Ns. 2775, 4030, 5558 en 7077' f 1000, Ns. 4575, 7500, 13883 en 14270 f 400 Ns. 1327, 2068, 2207 en 7246 f 200, Ns. 4247, 4971, 6070, 10661, 11825, 12952, 14562, 15803, 15841, 16076 en 16875 f 100. Hï&bB-Berisfefctï. VERORDENING OP HET VERZAMELEN VAN EAECALE STOFEEN. Art. 1. Helder vertrekt van daar te 5.35, van Alkmaar te 6.46, en verlaat 's avonds te 6.10 het feestterrein om te 9.40 aan den Helder terug te keeren. De retourbiljetten moeten vóór 2 Juli 's avonds 6 uren aan de stations der Boll. Spoorwegmaatschappij genomen worden. De prijs bedraagt (40 cents voor het programma inbegrepen) voor al de stations der noordholiandsche lijn f 2,40 f 1,90 en 1,40 voor de le, 2e en 3e klasse. De minister van binn. raken heeft tot leden der jury voor de amsterdamsche tentoonstelling o. a. be noemd de heeren W. J. Prins te Wormerveer (klasse 40), G. v. Oterendorp te Nieuwediep (kl. 41) en N. Brantjes te Purmerende (kl. 45). De Koning heeft aan de le Kamer eene dank betuiging doen richten voor de betoonde deelneming bij het overlijden van prinses Marianne. Bij de herv. gemeente te Monnikendam is be roepen ds. L. <J. de Heer te Nootdorp. Te Zwollerkerspel is het lijk van een sinds 5 we ken vermist lOjarig knaapje opgedolven uit een konij nenbelt bij de ouderlijke woning. Te Helmond is het lijk van een vermist kind uit een der sluizen opgehaald. Te Stellendam is een 8jarig knaapje in het Haringvliet gevallen en verdronken. Volgens beschikking van den minister van binn. zaken zal de gemeente Zuidscbarwoude voor de ver kiezing van leden der 2e Kamer voortaan een eigen onderkiesdistrict uitmaken en niet langer samengaan met Oudcarspel. Te Stadskanaal is de scheepsjager Schores door dronkenschap te water geraakt en verdronken. Aan den gemeenteraad van Leeuwarden is ver zonden een van ruim 700 handteekeningen voorzien adres, houdende het verzoek om de spoedige totstand koming eener deugdelijke drinkwaterleiding te helpen bevorderen. De rechtbank te 's Gravenbage heeft den heer B,, die onlangs een magazijn van bedden en tapijten in de Nobelstraat opende, op de klacht der buren ver oordeeld tot 10 boete omdat hij in den tuin zijner woning kieeden deed uitkloppen. De rechtbank oor deelde dat dit bedrijf behoorde onder de hinderlijke of nadeeligebedoeld in de fabriekswet van 1875. In een onder de leiding van mr. Bahlmann lid der 2e Kamer, te Tilburg gehouden, druk bezochte tweede vergadering van fabrikanten is besloten het ver zoek aan do 2e Kamer te richten om het beschermend handelsstelsel in te voeren. De Leidsche Brandassurantiemaatscbappij ziet zich na een kortstondig bestaan genoodzaakt tot li quidatie over te gaan. Den 26 ontstond te Bovenkarspel twist tusschen twee jongens van omtreeks 9 jaren waarvan een zoo ernstige vechtpartij het gevolg wasdat een van hen den daarop volgenden nacht aan hersenschudding zou zijn overleden. Den 29 zal in tegenwoordigheid der betrokken ambtenaren de vereischte lijkschouwing plaats hebben. In de den 27 alhier gehouden vergadering der clas sis van Alkmaar zijn benoemd: tot secundus, R. Doom, te Wormerveer, tot sec. van ds. A. H. Claasen J. van-Loon, pred. te Wieringerwaard tot praeses van het class, bestuur van Alkmaar dr. W. Jelgersma te Schoor!tot lid H. G. Kistte Grootschermer en A. G. Pareau te Anna Pauwlowna tot sec. van, dr. W. Jelgersmads. J. Heenk, te Heer Hugowaard van ds. H. G. Kistds. J. D. H. van Setten te Noordscharwoude van ds. A. G. Pareau ds. A. van Oosten te Rijp van ds. J. van Loon ds. S. P. He ringa te Zuidscharwoudevan ds. G. E. BronL. van 't Santte Heldertot ouderl. in het classicaal bestuur overste van Riemsdijk te Helder tot secun dus C. Groot, te Alkmaar en J. J. Bakker te Wie- gerwaard. In eene den 28 gehouden terechtzitting der Ar rondissement-Rechtbank alhierwerd als advocaat en procureur beëedigd de heer mr. H. Boelmans ter Spill. Per telegraaf. 's Gbavenhabb 28 Juni. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Alkmaar de heer mr. Wttewaall, amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantonge rechten te 's Gravenhage en Delft. GEMEENTERAAD. No. 6. Zitting van 27 Juni 1883. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Stoei. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Statenten geleide van het goedgekeurde: 2. kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883. 3. raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeente-begrooting, dienst 1882. 4. raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde van mej. B. Leenderlz onderwijzeres aan de openb. school voor meisjes. 5. raadsbesluit tot vaststelling der 3e suppletoire gemeente- begrooting dienst 1882. 6. raadsbesluit, waarbij de schuttersraad gemachtigd wordt tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting voor 1882. Ns. 2 tot en met 6 voor kennisgeving aangenomen. 7. Deelt de Voorzitter mede, dat hij krachtens art 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad heeft gesteld de rekening van den schut tersraad der dienstdoende schutterij over 1882. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Verslag van regenten van het mannen- en vrouwen-gast- iiuis over 1882. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. om de door het overlijden van G. F. Binneman opengevallen betrekking van storter op de graan- en zaadmarkt niet te vervullen, op grond dat 2 star ters op die markt voldoende zijn tot het verrichten der aan hen opgedragen werkzaamheden, geschiedende dit voorstel in over eenstemming met het gevoelen van den marktmeester der graan- en zaadmarkt. Te zijner tijd zal gelet worden op eene vermindering van het aantal dragers. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om be richt en raad. 10. Verzoek van den heer 11. J. Vonk, koopman, om ver gunning tot het leggen van rails uit zijn pakhuis aan de kanaal kade dwars over die kannalkade. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendommen om bericht en raad. 11. Bezwaarschrift van P. J. Stalenhoeff tegen zijnen aan slag in de plaatselijke directe belasting dienst 18S3. 12. Verzoek van de heeren J. A. van den Bosch en Zonen, margarine boter-fabriekanten alhier, om vergunning tot het leg gen eener ijzeren buis in gemeentegrond van het terrein bij hunne fabriek aan de Geestersingel tot in de Singelgraeht en aldaar te bezetten met een houten puutstuk ter voorkoming van verstopping. Ns. 11 en 12 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 13. Verzoek van de gezamenthjke bewoners der Zakken- straatten getale van 26 om den naam dier straat te mogen vervangen door dien van Bloemstraat, zich bereid verklarende, de daarop vallende kosten te voldoen. Ter lezing gelegd. 14. Verzoek van P. Koornkorenmolenaar alhier, om hem in eigendom af te staan ongeveer 75 centiaren grond tusschen zijn woonhuis en den rijweg naar den molen voor een bleek veld of tuintje (niet om te bebouwen) onder de door den raad te bepalen voorwaarden en om bij eventuëelen koop dien grond te mogen afscheiden met een laag houten of ijzeren hekje. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om be richt en raad. Zijn in behandeling genomen de voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Rapport der vaste commissie van financiën op het voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der jaarwedde van ieder der 2 stads-vrouwen met 1 Juli 1883 van f 250, op f 300,De commissie kan zich met dat voorstel volko men vereenigen. Aangenomen. 16 Voorstel der vaste commissie voor de gasfabriek om aan Burg. eu Weth. een krediet van ten hoogste 3000.te verleenen ten einde te kunnen voorzien in de uitgaven, waarin tengevolge van het raadsbesluit, om de gasfabriek voor rekening der gemeente te exploiteeren, met 1 Juli a.s. dadelijk moet worden voorzien. Het gevraagde krediet aan Burg. en Weth. verleend. Van Burgemeester en Wethouders. 17 Rapport op het verzoek van A. Meiboom, om vergun ning tot het gebruiken van een deel der straat voor zijn pak huis aan de Oudegracht tot het over dag neerzetten van hand wagens en om de aldaar aanwezige puinplaats te verplaatsen naar de overzijde ter hoogte van de Keetkolk. Burg. en Weth. stellen voor, op het eerste punt afwijzend te beschikken, daar de open bare straat niet bestemd is om te dienen tot bewaarplaats van wagens en al zou het openbaar verkeer hier van die wagens misschien minder last ondervindenhet in het algemeen niet wcnschelijk is, vergunning te verleenen tot het plaatsen van het een of ander op den openbaren weg, waaruit hinder zou kunnen voortvloeien. Tegen de verplaatsing der puinplaats bestaat bij hen groot bezwaar. Het werpen van steenen enz. op de door den verzoeker aangegeven plaats zou nog veel erger zijn dan op de tegenwoordige plaats doordat de leerlingen der 2e tus- schenschool in de onmiddelijke nabijheid daarvan zouden zijn. Het ongerief der puinplaats zou dan niet alleen verplaatst worden, maar ook zeer verergeren. Alleen de verzoeker zou geen last meer ondervinden. Ware de puinplaats te missen, hare opheffing zou zeker zijn voorgesteld, doch de ondervinding leertdat zij daar hoog noodzakelijk is. En voor verplaatsing naar eene andere plaats in dat deel der stad, met vermindering van den aan eene puinplaats onvermijdelijk verbonden last, be staat geene gelegenheid. Zij stellen daarom voor, afwijzend op het tweede gedeelte van het verzoek te beschikken. Aangenomen, nadat de Voorzitter den heer H. J. Bruinvis, die het eerste gedeelte van het verzoek wilde inwilligen ter voorkoming van de moeielijkheid, die uit de strikte handhaving van een verbod tot plaatsing van voorwerpen op den openbaren weg zou voortvloeiengeantwoord baddat dit verbod na tuurlijk met beleid door de politie moest worden toegepast, zooals dan ook geschiedtdaar bijna nimmer klachten verno men wordendoch dat niet aan ingezetenen een recht moest worden gegeven om op den openbaren weg iets te mogen neer zetten en te laten staan. 18. Rapport op het verzoek van J. J. Schouten, scheeps timmerman om hem af te staan 3 centiaren gemeentegrond naast zijn bouwterrein aan Zevenhuizenom aldaar 3 woon huizen van voldoende breedte te kunnen bouwen volgens overgelegde teekening. Burg. en Weth. stellen voordien grond niet langer ter openbare dienst bestemd te verklaren en aan hem af te staan, tegen betaling van 12,— en van de kostenvallende op de overdracht en levering. Aangenomen. 19. Voorstel om aan de Alkmaarsche Stoommeelfabriek op haar verzoek tot wederopzegging toe onder de gewone voor waarden vergunning te verleenen tot het leggen eener water leiding, ten dienste van de nieuwe stoommachine in hare fabriek, in gemeentegrond van uit die fabriek in de oude Hoorsche vaart. Na een korte bespreking het besluit vastgesteld met een paar aanvullingen. 26. Rapport der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf bedreigd isop het verzoek van A. H. van Daalhoff om vergunning, om den schoorsteen in zijn perceel aan de Laat wijk A. No. 157 onveranderd te mogen behouden. De commissie deelt mede, dat burg. en weth reeds herhaaldelijk afwijzend op dit verzoek beschikten en dat dit eollegie volgens de verordening alleen bevoegd isop dat ver zoek te beschikken. Zij stelt daarom voor, hem als beschikking op zijn verzoek mede te deelendat de raad onbevoegd is aan hem de gevraagde vergunning te verleenen, daar bij de verordeninghoudende bepalingen ter voorkoming van brand het verleenen dier vergunning opgedragen is aan burg. en weth., bestaande er volstrekt geene reden om in dat voorschrift eenige verandering te brengen. Aangenomen. 21. Brief der commissie van bijstand in betrekking tot bet beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen, ten geleide van de voorwaardendie naar hare meening ver bonden moeten worden aan de vergunning, aan den heer J. Pot te verleenen voor het leggen en exploiteeren eener tram lijn tusschen het station en de Pieterstraat, tot aanvoer van goederenwelke voorwaarden ontworpen zijn in overeenstem ming met die, door den minister van waterstaat, handel en nij verheid voor dezen verzoeker vastgesteld. Zij stelt daarbij voor, de gevraagde vergunning te verleenen voor een tijdvak van 30 achtereenvolgende jarente rekenen van de dagteekening van het raadsbes'uitbehoudens de in enkele artikelen gemaakte uit zonderingen o. a onder bepaling dat: a. van de baan locomotieven en tenders geen gebruik mogen maken; li. de wagens door paarden of mensehen voortgetrokken moeten worden c. de verbreeding en versterking der over gemeentewater lig gende brug in den Helderschen weg zoodanig geschiede, dat de doorvaartwijdte behouden blijve d. de concessionaris verplicht is op te volgen de door Burg. en Weth., de gemeentepolicie en den havenmeester te geven bevelen ten aanzien van de plaatsing van wagens op de ge- heele baanzullende nimmer op de baan wagens mogen stil staan of daarop 's nachts verblijven, uitgezonderd op het ge deelte tusschen de Doelenstraat en de brug in de Kanaalkade e jaarlijks ten kantore van den gemeente-ontvanger een recog nitie van tien gulden worde betaald voor het gebruik van gemeentegrond 1. de exploitatie van dezen tramweg alleen moge geschieden ten dienste van het algemeen, in verband waarmede de con cessionaris verplicht is vóór den aanvang der exploitatie en verder jaarlijks vóór 31 December aan de goedkeuring van Burg. en Weth. te onderwerpen een tarief, inhoudende het maximum van de vrachtdie hij voor het vervoer mag hef fen zullende het aldus goedgekeurde tarief op de door Burg. en Weth. te bepalen wijze door en ten koste van den concessionaris ter kennisse van het algemeen moeten worden gebracht g. de Gemeenteraad zieh het recht voorbehoudt, om ten behoeve der gemeente en aan derden vergunning te verleenen tot kos- telooze kruising van- of aansluiting aan de spoorbaanzoo mede tot het gebruik van een of meer gedeelten van de baan, met spoorstaven en kunstwerken, onder een na overleg met den coneessionaris door den Gemeenteraad te bepalen schadeloosstelling en onder de vast te stellen voorwaarden omtrent het gemeenschappelijk gebruik h. van de vergunning gebruik moet zijn gemaakt vóór 3L De cember I8S3. De ontwerp-voorwaarden worden vastgesteld met wijziging, op voorstel van den heer Kraakman, van den dag van ingang der vergunning in 10 Meil883, in overeenstemming met het be sluit van den minister. De heer Bruinvis de Lange gaf den heer C. W. Bruinvis, die inlichtingen vroeg omtrent de bepa ling betreffende de doorvaartwijdte der brug in den Helder schen weg, eenige ophelderingen omtrent de wijze, waarop dit kon geschiedenzonder dat deze bepaling bezwarend voor den concessionaris kon worden geacht. 22. Ontwerp-verordening op het verzamelen van faecale stoffen ingediend door burg. en weth. in voldoening aan het raadsbesluit van 11 April 1883, No. 25 waarbij in beginsel aangenomen wasdat in de wijze, waarop tot nog toe de fae cale stoffen verzameld worden, eene afdoende verbetering moest worden gebracht. Omtrent die oni werp-verordening had de vaste commissie voor de strafverordeningen haar gevoelen me degedeeld. Na eenige besprekingen wordt de volgende veror dening vastgesteld De Gemeenteraad van Alkmaar Gezien zijn besluit van den eersten Sept. 1880, waarbij het, den eersten Augustus 1881 in werking getreden tonnenstelsel in het belang der gezondheid binnen deze ge meente werd ingevoerd Overwegende, dat, niettegenstaande dat besluit .de meeste inge zetenen voor hunne faecalicn voortdurend gebruik maken van secreten, van riolen, in gemeentewater uitloozende, van beerkuilen en grootendeels van open emmers of vaten tot ruiming waarvan eene langs den openbaren weg storende en hinderlijke nacht dienst noodzakelijk blijft; Gelet op het rapport der gezondheidscommissie; Gehoord het eollegie van Burg. en Weth. en de vaste com missie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigdBesluit Vast te stellen de volgende Ilet is verboden a. met ingang van 15 Juli 1883 kuilen te maken be stemd tot bet verzamelen en bewaren van faecale stoffen ó.met ingang van 1 Januari 1885 binnen de kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te ge bruiken uitloopende in slooten grachten riolen of kuilen c. met ingang van 1 November 1883 binnen de kom der gemeente voor het verzamelen en bewaren van faecale stoffen emmers of vaten en andere tonnen te hebben of te gebruiken dan tonnen overeenkomstig het bij de gemeente-reiniging in gebruik zijnde model; d. met ingang van 15 Juli 1883 binnen de kom en buurten der gemeenteverzamelingen van faecale stoffen, hetzij vermengd of onvermengd, te hebben of te houden. Art. 2. Onder de kom en buurten der gemeente worden voor de toepassing dezer verordening begrepen de wijken A, B, C en D, en de volgende buurten in wijk E en F: de Kennemer-, de Nieuwiander-en de Geester singelVarnebroek, de Boekenlaan Ropjeskuil de Kennemerstraatweg tot aan de groote Kruislaande Bergerweg tot aan den stationsweg met de daarop uitkomende lanen, de Westerweg tot aan de Verlaatjes met de daarop uitkomende lanende Liefdelaan de Bleekerslaan, de buizen, uitkomende aan den weg langs het Groot Noord-Hollandseh kanaal tusschen de Friesche draaibrug en de spoorwegbrug de huizen, uitkomende aan den Doodweg in bet begin van den Kennemerhout, de Helderscbe wegbet Zeglishet Baanpad en de daarop uitkomende straten en de Karnemelksbuurt. Voor alleen staande boerderijen in de zoo even ge noemde buurten in wijk E en F kunnen Burgemeester en Wethouders afwijking van de voorschriften dezer verordening verleenen. Art. 3. Aan de beambten van poiicie, den gemeente-archi tect eu den directeur der gemeentereiniging wordt de bevoegdheid verleend en de last verstrekt om de wo ningen der ingezetenen huns ondanks binnen te treden van zonsopgang tot zonsondergang met inachtneming van de voorschriften der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83), ten einde op de nakoming der voorschriften dezer verordening toe te zien. Art. 4. Overtreding van eene der bepalingen dezer verorde ning wordt gestraft met eene geldboete van ƒ1,tot f 25,met of zonder gevangenisstraf van één tot drie dagen. Een door den heer Kraakman gedaan voorstel, om in letter b van art. 1 te lezen of kuilenwelke niet vooraf door Burg. en Weth. op voordracht van den directeur der gemeente-reiniging zijn goedgekeurd, werd verworpen met 5 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren OonijnH. J. Bruinvis, T. L. Koorn, J. C. Koorn en de Voorzitter. Letter b werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen van de heeren Conijn, II. J Bruinvis en T. L Koorn; de overige

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3