No. 79. Vijf en tachtigste Jaargang FEUILLETON. f V IUJ I) A G 6 JULI. 53) RE STER I»ER ANTHOLDS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. (Dföciëei (Scbeclte. Publicatie. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland; Brengt ter kennis van belanghebbendendat wegens het verwisselen van sluisdeuren in de koopvaarderssehutsluis te Nieuwediep, de scheepvaart op 9 Juli e. k. en volgende dagen aldaar oponthoud zal kunnen ondervinden. HaarlemDe Commissaris des Konings voornoemd 4 Juli 1883. SCHORER. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Ventoonstelling te Amsterdam. XXI. Nederland. II. Het kan niet ons voornemen zijn alles te ver melden wat de afdeeling „Nederland" bevat; wij zouden dan een catalogus moeten leveren waartoe wij allerminst lust gevoelen. Liever willen wij hier en daar stilstaan bij wat onze aandacht bijzonder trekt, aan andere zaken een enkel woord wijden en nog andere met stilzwijgen voorbijgaan, met welk laatste wij volstrekt niet te kennen willen ge ven dat zij onbelangrijk of in hare soort niet de gelijk zijn. De rangschikking der voorwerpen vinden wij niet steeds zoo in acht genomen als wij die zouden wenschen; de soortgelijke zijn dikwerf bij eengevoegd, maar ook dikwerf ver van elkander verwijderd waardoor de vergelijking niet gemakke lijk wordt gemaakt. Indien het bij de plaatsing zoo moeilijk is geweest, getrouw te blijven aan de bij het programma aangegeven indeeling, willen wij daar in het geheel niet van weten, maar schep pen wij er eene op eigen hand en behandelen vol gens deze wat wij der moeite waardig* achtenon verschillig in welke zaal wij het vinden. Voeding s- en Genotmiddelen. Indien een vreemdeling onze afdeeling bezoekt natuurlijk eerst de hoofdgalerij en dan allicht de voorste zaal linksmoet hij de nederlanders wel beschouwen als een jenever- en likeurendrinkend koek- en banket-etend, tabak- en sigarenrookend volk. Als een sterkedranken-drinkend bovenal. Men lette slechts op de torenhooge uitstallingen van P. Hoppe te Schiedam (spiritualiën), H. Bootz te Am sterdam (idem) en v. Zuylekom Levert Co. aldaar (likeuren), op het keurige paviljoen der bekende firma Wijnand Focking! Hoppe plaatste op een on derbouw, waaruit 4 vaten met daarop zittende bron zen kereltjes steken, een toren van 3 tempelrond ten boven elkander, op het koepeldak der bovenste Prijs der gewone Advertentiën: Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. een beelden tusschen de kolommen nissen waarin beelden en tropeeën met flesschen afwisselen Bootz bouwde boven 2 onderlagenelk van 8 va ten eene reusachtige kolom van flesschen waarom een zijn adres toonend lint zich slingertv. Zuy lekom Levert eene flesschenpyramide boven een acht kant marmerblok dat in een ovaal de verworven 23 medaljes toont enaan 4 zijden van omgekeerde consoles voorzien rust op een ander vierkant blok, met uitstekende hoekfronten. En Focking zich zijner reputatie bewustbouwde een sierlijk zomer huis voor en achter openingen met portièresaan de zijden groote glasramen met sierlijke zonzeiltjes hebbendeen omringd van fraaie bloemperken. Bij hem geene overlading van flesschenin 3 hoeken van het paviljoen slechts bescheiden buffetjes met proeven zijner voortreffelijke likeuren, en daar nevens de afbeelding van het bekende oude win kelhuis aan de Pijlsteeg en de verworven diploma's en 14 medaljes. Van vele andere fabrikanten zijn jenever, brandewijnlikeuren en elixers voorhan den maar wij noemen nog slechts Buthers te Schie dam, die zijne jenevervaten, kisten, kruiken en fles schen bevallig wist te paren. Aan de destilleerderij is de belangrijke gistfabricatie verbonden. Zien wij hoe Roetman Scheffers Co., van Schiedam, hunne tentoongestelde giet gedurig moeten vernieuwen, dan mag onze aandacht niet ontgaan de onveranderlijke gist van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Gelukkig dat de tentoonstelling getuigtdat er hier te lande ook nog iets anders gedronken wordt dan gedestilleerd. Het ontbreekt niet aan bier en kunstmatig mineraalwater. Reeds in de hoofdgalerij valt ons in het oog de kleurige moorsche kiosk met daarin hooggetild vat van de Amstel-bierbrouwerij de Pesters Kooy en Co., en ook elders vinden wij dezen volksdrank, o. a. in een met hopranken ver sierde poort van vaatjes van de stoombrouwerij „de Witte Raaf" te Haarlem.*) Onder de minerale wateren treffen wij ook het tegenwoordig veelvuldig aange kondigde en aanbevolen Victoria-water van Oberlahn- stein aan waarvan de bron blijkens het bijschrift, eigendom is der nederlandsche commanditaire ver- eeniging Rommenhöller Co. te Rotterdam. Met genoegen begroeten wij ook de inzendingen van ge conserveerde melk van dr. E. H. v. Baumhauer te Haarlem en de Hollandsche Fabriek van Melkprae- paraten te Vlaardingen welke laatste als passend devies boven de hare heeft geplaatst de woorden vervat in 1 Petrus 2,2 b. Wij stappen hiermede heen over wat Nederland verder drinKbaars biedt Wij herinneren hier aan de in het feestpark staande reuzen- flesch, eene vergrooting der bekende halve fleschjes van de Amersfoortsche Beierschbierbouwerij. van peekoffie en cichorei niet gediend zijnde en geene keus kunnende doen tusschen de talrijke fa brikanten van chocolade hoe goeden klank hunne namen ook hebben en van hoevele bekroningen hunne adreskaarten gewagen. Ook over de bergen van tabak en sigaren stappen wij heen slechts opmerkende hoe aardig tempeltje van sigarenkistjes door Gebr. v. Best, vanValkens- waard is gebouwd en een blik wijdende aan de goudsche pijpen van P. Goedewagen en Zoon en van Jan Prince Cie., vooral omdat laatstgenoemden ook de koperen vormen vertoonen. En wat zullen wij zeggen van de vele inzendingen van deventer-, gro- ninger- en andere koek van het theebanket en de bitterkoekjes in flesschen die zoo menigvuldig naar Oost-Indie uitgevoerd worden Wij verklaren ons gaarne onbevoegd en bewonderen al vast den moed der juryledendie al dit lekkers zullen moeten keuren. Aarzelen zij te bijten in de vette, op bruine sponzen gelijkende drabbelkoeken uit Haga's koning lij ke fabriek te Sneek (of Z M. ze lust?), dan scharen wij ons aan hunne zijde. Met meer ingenomenheid merken wij op de producten der Nederl. Biscuitfa briek te Amsterdam al blijkt het dat G. Ulrich Zoon te Rotterdam biscuits die minder op de en- gelsche gelijken vervaardigen en daarmede reeds 13 medaljes verworven hebben. De gewone bakkers beschuit is intusschen ook voorhanden. Om koek te bereiden is zeker in de eerste plaats meel noodig. Eene fabriek hiervandie meegeteld mag worden is wel die der firma Nicola Keuchlin Co. aan de Geestbrug bij den Haagdie met hare 2 stoommachines van 30ü paardenkrachten ge makkelijk 160 lasten graan per week kan vermalen, reeds 6 maal bekroond werd en uitvoer naar Frank rijk Engeland en België heeft weten te verwerven. Ook het verduurzaamd meel der maatschappij „de Korenschoof" te Utrecht verdient o. i. niet onopge merkt voorbijgegaan te worden. Aan fabrieken van ander meel dan uit graan uit aardappelenen van verdere producten van dit gewas ontbreekt het hier te lande niet. Ons boeit het eene meel al even weinig als het anderemaar wij omwandelen belangstellend de uitstalling hier van en van aardappelenstroop, suiker, kandij, glucose, dextrine en beenzwart van onzen grooten industri eel Scholten te Groningen ten bezichtiging van de afbeeldingen der 12 aanzienlijke fabriekendoor hem die de protectionistische mogendheden op haar eigen gebied bestooktniet slechts hier te lande maar ook in DuitschlandOostenrijk en Hongarije opgericht. Om de wille der allerfraaiste teekening van het fabriekgebouw, staan wij ook stil bij het product Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Acht dagen waren sinds Herman's reis naar het slot Warnitz snel voorbijgegaan. Vermoeid kwam hij van eene lange reeks van ziekenbezoeken laat in den na* middag op zijne kamer terug toen zijn oog op een klein briefje viel, dat gedurende zijne afwezigheid was bezorgd en op de schrijftafel lag. Het fijne, nette schrift, van het adres kende hij niet. Was de brief willicbt evenals een vroegere, voor den anderen docter Anthold bestemd P Nieuwsgierig maakte hij het couvert los. „Lieve Herman Ik zal dezen avond bij den heer Treu doorbrengen. Ik verlang zeerlieve Herman om u te spreken. Het hart is mij zoo zwaar, ik heb zoo dringend goeden raad noodig en Hans is niet bierTot hem kan ik mij niet wenden! Wie staat mij nu nader dan gij, Her man gij wien ook Hans zijn volle vertrouwen schenkt. Gij hebt mij beloofd, om te komen, wanneer ik uriep. Zult gij het doen Adèle weetdat ik u dezen brief schrijf. Mijne arme Adèle! Ik beef, wanneer ik aan hare toekomst denk Hoe zal dat alles eindigen? Kom, Herman van zes uur af zult gjj mij bij Adèle vinden, ook zij verwacht u. Uwe zuster Agnes." Herman keek op de pendule. Zes uur Agnes wachtte hem op dit oogenblik reeds. Zou hij gaan? „Adèle verwacht u Zijne lippen beefden toen hij bijna on hoorbaar die woorden sprak. „Mijne arme Adèle Ik beef, wanneer ik aan haar en hare toekomst denk!" Ook Herman deed nu diezelfde vrees het hart kramp achtig samentrekken. Adèle werd door een zware ramp bedreigd sinds acht dagen wist hij hetaebt- dagen had hij laten verloopen zonder naar haar toe- tegaan. Moest zij niet meenen, dat ook hij behoorde tot degenen, die slechts door den roep van haar rijk dom waren aangelokt. Menigen avond was de wensch bij hem opgekomen, om aan de doorloopende uitnoodi- ging van den geheimraad gevolg te geven maar hij had het verlangen dat hem naar Adèle dreef, weten te overwinnen hij wilde zich niet aan haar opdringen, het allerminst in een tijd dat zij bovendien reeds droe vig genoeg gestemd wasnu echter riep zij zelf hem nu mochtnu moest hij daaraan gehoor geven. XX. „Mijnheer de geheimraad was nog in het kantoor bezig maar de freule wachtte mijnheer den baron in de ontvangzaal zeide de mooie Jeantoen Herman, even na zeven uur, zich liet aandieneD. Jean boog voor mijnheer den baron niet minder diep dan vroeger en zag er nog even sierlijk uit, als acht dagen geleden, maar toch scheen het Herman toedat er met den ijdelen man eene verandering had plaats gehad. Hij huppelde niet meer voor Herman uit, toen hij dezen naar het salon geleidde maar liep in de gewone pas en toen hij aan de deur van het salon naar den be zoeker omkeek lag niet meer dat stereotype lachje op zijn gelaatdat het gelukde bediende te zijn van den eersten christelijken bankier der residentie, in zijne onbeduidende trekken te voorschijn riep. Ook op de ziel van den bediende had het dreigende boven het huis zwevende ongeluk zijn invloed doen gelden De vleugeldeur werd geopend: „Mijnheer de baron von Anthold," kondigde Jean aan. Herman trad het salon binnen zijn eerste blik viel op luitenant von Bichthausen die zich behagelijk in een stoel Raast de sophawaarop Adèle en Agnes zaten had neergevleid. Eichthausen sprong snel op toen hij Hermans naam hoorde noemen en ijlde hem tegemoet. „Baron Anthold waarachtigdat is een onverwachte verrassing!" riep hij vergenoegd, Hermans hand grijpende en die krachtig schuddende. „Sinds acht dagen ben ik op mijn eer, iederen dag van plan geweest om u een bezoek te brengen maar ik weet nog steeds niet waar gij woont en wanneer ik er dan 's avonds hier naar wilde vragen, vergat ik het. Kan het u verwonderendat ik al het andere ter wereld vergeetwanneer ik hier ben. Maar gij moogt mij daarom niet voor ondankbaar houden, ik ben werkelijk, werkelijk verruktu nu te ontmoeten Zijt hartelijk welkom Waarom deden de zoo vriendelijke woorden Herman zoo onaangenaam aan Waarom had hij onwillekeurig zijne schreden ingehoudentoen bij Eichthausen zoo behagelijk naast Adéle zag zitten. Had hij zijn vriend niet zelf den toegang in dit huis geopend Hij had geen recht, om het kwalijk ta nemen, dat de lichtzin nige Eichthausen zich zoo spoedig hier te huis ge voelde en toch deed hij heten viel het hem moeielijk, om een onvriendelijk antwoord op de vriendelijke begroe ting terugtehouden. Slechts een kort„Zeer beleefd!" gaf hij ten antwoord, trok zijn hand uit die van Eichthausen en wendde zich tot de dames die van de sopha waren opgestaan. Adèle reikte hem de hand hij voelde dat die in de zijne beefde een licht rood kleurde een oogenblik hare bleeke wangen. Zij was in den korten tijd dat hij haar niet gezien had merkwaardig veranderd zij was zeer bleek geworden hare donkere oogen stonden droevig slechts in het oogenblik, toen zij hem blozend de hand gaf, kwam er eenige glans in. Op vriende lijker en hartelijker toon, dan waarop zij ooit tot hem gesproken had zeide zij „Gij doet mij door uwe komst een nederlaag lijden baron maar ik ben er u dank baar voor. Ik had beweerddat gij aan onze uitnoo- diging geen gevolg zoudt geven, Agnes echter verzekerde, dat gij stellig komen zoudt! Zij was vol vertrouwen; zij i 1 I I ll ALKMAARSCHE I

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1