van de stoomrijstpellerij „Akyab," der firma v. Beek en Jurjans te Amsterdam. Wij noemden zoo even aardappelensuiker, maar dezenoch de druivensuiker uit de fabriek van Gabriels, Geelen Co. te Roermonde, mag onze opmerkzaamheid onttrekken aan de prachtige riet suiker in brooden en korrels der Amstel- en Wester suikerraffinaderijen in de hoofdstad. De markt voor het product onzer raffinaderijen in andere landen wordt meer en meer beperkt, onze fabrikanten mo gen wel al hunne aandacht wijden aan het tentoon gesteld fabricaat hunner buitenlandsche mededingers en zich inspannen om door dezen niet overtroffen te worden. Het verduurzamen van levensmiddelen, groenten vooralheeft hier te lande groote uitbreiding ver kregen maar de busjes der talrijke fabrikanten geven ons niets te zien dan kleurige etiquetten. Aardiger voorgons oog zijn de marmerbonte en mar- mervast gedroogde gemengde soepgroenten van v. Hoytema Co. te Kuilenburg. Ook op het conserveeren van fijne vleeschwaren blijkt men zich toe te leggen. Wij vinden van het varken allerlei lekkerszelfs leverworst. Tot troost der liefhebbers is er ook mosterd tafelolie en azijn voorhanden. Wordt vervolgd. Bnitenl&nb Binnetilanb. BELGIE. De minister van onderwijs diende den 3 zijn wetsontwerp betreffende verplicht onderwijs bij de Kamer .a. Op de door een lid gedane vraagof er tegen de cholera maatregelen waren genomen werd door de regeering geantwoord, dat eene quarantaine was ingesteld voor de uit het oosten komende schepen. Den 4 verklaarde de minister van buitenlandsche za ken zich tegen het in overweging nemen van het voor stel tot wijziging der grondwet. Hij sprak als zijne overtuiging uitdat de Kamer het voorstel zou ver werpen. DLI1SCHLAND. Den 2 werd in de Norddeutsche Ailgemeine Zeitung berichtdat zoowel de rijksregee- ring als de pruisische zeer ernstig hare aandacht "ge vestigd hielden op de onrustbarende berichten over°de uitbreiding der cholera in Egypte. Onverwijld zullen commissiën optreden om in overleg met den gezond heidsraad van bet rijk voorbehoedmaatregelen in over weging te nemen, geschikt om op de grenzen het uit breiden dier ziekte te verhinderen. Den 3 werd de internationale landbouw- en veeten toonstelling te Hamburg door den burgemeester ge opend met eene toespraak waarin hij van den ijver en de verdiensten der commissie en van de hulp der regeeringen, zoo in Duitschland als in het buitenland, met ingenomenheid gewaagde. Pruisen. Het Heerenhuis keurde deu 2 het kerke lijk staatkundig ontwerp in den door het huis van af gevaardigden aangenomen vorm goed met 64 tegen 16 stemmen. Vervolgens werd te 1 are 's namiddags de zitting van den landdag in eene vereenigde vergade ring van beide huizen door minister von Puttkamer gesloten verklaard. ENGELAND. Te Monaghan werd tot lid van het lagerhuis verkozen de nationalist Healy, den vriend van Parnell met 2226 st. De conservatieve candidaat Monroe verkreeg 2011, de liberale candidaat Pringle 270 stemmen. Te Glasgow is bij bet van stapel loopen der stoom boot Daphne die boot omgeslagen waarbij ongeveer 150 m°nschen omkwamen. Hoogerhuis. Den 2 werd bij derde lezing het wetsontwerp betrekkelijk de zeevisscherijen aangenomen. Len 3 verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat geen bewijzen voorhanden waren van het overbrengen der cholera uit Indië in Egypte. Hii deelde het aantal sterfgevallen aan die ziekte op den 2 mede onder bijvoeging dat te Alexandrië één sterf geval plaats vond. De egyptische regeering ontwik kelde groote geestkracht om de districten f waar de ziekte heerschte geheel af te sluiten. Op Cyprus was eene quarantaine van 10 dagen, op Malta en te Gibral tar van 21 dagen bevolen. In Engeland zelf werden voorzorgsmaatregelen getroffen. Dr. Gull was van mee ning dat geen gevaar bestaatdat de cholera epide misch over Europa wordt gebracht. Lagerhuis. Een voorstel om de wenschelijkheid uit te spreken tot het oprichten van een afzonderlijk ministerie voor onderwijs is naar eene commissie uit het huis verzonden. Minister Gladstone had daartegen geen bezwaar, hoewel hij van oordeel was, dat de tijd voor deze vermeerdering van het aantal ministers no niet gekomen was en het niet wenschelijk zou zijn dien minister tot een kabinet-minister te maken, waar' door het bijeenbrengen van een ministerie al weder moeiehjber zou worden. Den 2 deelde minister Gladstone een door de re geering aan het bestuur van Queensland gericht schnj. ven mede waarbij de inlijving van Nieuw-Guinea van het rechtelijk standpunt nietig en ook niet staatkundi- verklaard wordt zoodat de regeering haar niet be° rachtigen kan. In elk geval, zou zulk een stap van de engelsche regeering moeten uitgaan. De regeerin- vreest met dat het in de bedoeling eener andere mo gendheid ligt Nieuw-Guinea te bezetten maar zulk eene handeling zou niet kunnen plaats hebben, zonder engelands belangen te raken. Hij voegde er bij dat aan lord Derby mondeling andere voorstellen tot in lijving dier gewesten gedaan waren. Lord Derby wenschte die schriftelijk gedaan te zien alvorens daarop te kunnen antwoorden. Verder werd mededeeling gedaan van de ondertee- kenmg van het handelsverdrag met Italië op den 30. Den 3 verklaarde minister Fitz-Maurice dat de re geering niet voornemens was, pogingen te doen tot het bijeenroepen van een internationaal congres betreffende bet quarantaine vraagstuk. Zij had te dien aanzien ook geene voorstellen ontvangen. FRANKRIJK. De graaf van Parijs en de berto-en van Nemours en Alen^on vertrokken den 2 naar aan leiding van de ongunstige berichten over den gezond heidstoestand 1 van den graaf van Chambord naar Frobsdorf. _Zyn toestand schijnt hopeloos te zijn. De spoorweg-commissie uit de Kamer heeft met geringe wijzigingen goedgekeurd de met de Lyonsche spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst. De bijdragen voor het standbeeld van Gambetta zijn reeds tot ver over 125,000 geklommen. Kamer. Op verzoek, van den minister van buiten landsche zaken werd den 2 het vragen van inlichtingen aan de regeering omtrent het Tonkin-vraa-stuk tot den volgenden dag verdaagd. De artikelen 11 tot 35 van het ontwerp-geraeentewet werden aangenomen. ITALIË. Te Dervioeen klein dorpje met onge veer 200 huizen in de onmiddellijke nabijheid van het meer Cotno brandde een schouwburg af, waarbij van de 80 aanwezigen 48waaronder meer dan 30 kinderen, verbrandden, terwijl 9 zwaargewond werden. In de herberg had een bezitter van een marionettenspel zijn tent opgeslagen alwaar bij in een groote zaal op de eerste verdieping eiken avond een voorstelling gaf. Den 1 was de zaal druk bezocht, vooral door kinderen, bij de opvoering van het lijden en derven van de heilige heeft gelijk gekregen en ik verheug mij hartelijk in hare zege." ijAhgij zijt uitgenoogd p Uitgenoodigd door me juffrouw Adèle zelf'? O, gelukkige, overgelukkige, hoe benijd ik u riep Rickthausen uit. „Neen, mejuffrouw," ging hij zich tot Adèle wendende voort „al had mijn vriend baron von Anthold ook een hart van steen al is hij ook een vrouwenhater, zulk een barbaar zou hij niet kunnen zijn om aan zulk eene uitnoodigine niet te voldoen Een droevig lachje zweefde Adèle om de bleeke lip pen toen zij antwoordde „ik geloof' niet dat baron van Antbold zulk een hooge waarde aan mijne uit- noodiging hechtmaar het doet mij reeds genoegen dat hij daaraan gevolg heeft gegeven ofschoon hij van mij is uitgegaan." gij niet te hard jegens mij mejuffrouw P" Er lag eene droevige ernst in de eenvoudige vraag. Het bloed steeg Adèle naar het hoofd zij moest de oogen nederslaan, toen zij met bevende stem antwoordde: „Ik wilde u niet krenken baron in geen geval! Ver geef mij het onbedachte woord. Ik heb u mijn onge lijk ook reeds erkend. Geloof mjjhet verheugt mij inderdaad, dat gij gekomen zijtte- meer dat gij zoo vroeg gekomen zijtwant nu kan mijne lieve Agnes op haar gemak met u praten en uw raad inwinnen. Mijns vaders tijd is door zijne bezigheden zoo in be- slag genomen dat wij hem waarschijnlijk niet vóór acht uur kunnen verwachtengij hebt dus nog een voi uur Indien het u niet te veel gevergd is mijnheer van Richthausenom alleen met mijn ge zelschap genoegen te moeten nemenverzoek ik u met mij medetegaan. Gij hebt onze schilderijen mijn trots en mijn genoegen, nog niet nauwkeurig beschouwd. Ik wil uw gids zijnen u opmerkzaam maken op eenige schoonheden daarin indien gij u aan mijne lei ding wilt toevertrouwen. „Gij maakt mij tot de gelukkigste van alle sterve lingen 1" riep Richthausen in verrukking uit en hij volgde Adèle met van vreugde stralende oogen naar een der divans in den uitersten hoek van het salon. Agnes en Herman waren zoo goed als alleenzij konden ongestoord en zonder beluisterd te worden pralenwant Adele wist Richthausens oplettendheid vu konun in beslag te nemen. „Ik kan u niet zeggen, hoe gelukkig ik ben, dat gij gekomen zijt, Herman," fluisterde Agnes een hartelijke handdruk met haar zwager wisselende. Ik heb u oneindig veel te vertellen 1 Ik heb er zoo naar verlaDgd om u te zien en u om raad te vra—en Hadt gij aan mijn verzoek niet voldaan dan was ik ondanks alles naar u gekomen Ik moest u spre ken. Gij zijt immers de eenigewien ik raad kan vragen. Ik heb zooveel en zooveel verschrikkelijks be leefd in den korten tijd dat wij elkander niet gezien hebben dat ik bijna verga van angst ofschoon^inds van morgen mijn vader plotseling zoo geheel veranderd is dat ik hem volstrekt niet meer begrijp. Ik zou misschien blijde en gelukkig zijn maar ik kan het niet, mijn hart is overbezorgd, ik beef voor de toekomst, ofschoon ik niet weet, waarom. Er omringen mij ge heimen die ik niet doorgronden kan mijns vaders woorden hebben mij schrik aangejaagd, ik heb in zijne fonkelende oogen gelezen dat hij slechts toegeeft aan een dwangdat bij Hans meer haat dan ooit. Er dreigt mij en Hans een gevaar maar ik kan niet nagaan welk. Gij moet mij raden Herman Agnes hield terwijl zij deze raadselachtige woorden sprak, Herman's band vastzij was vreeselijk opgewon den hetgeen zij tot nu had ingehoudennu echter nu haar wenseh om Herman alleen te spreken vervuld was kon zij dat niet langer. Met vriendelijke en ern stige woorden trachtte Herman haar tot kalmte te bren gen hij verzocht haar om hem medetedeelen wat in de laatste acht dagen was gebeurd en beloofde, haar getrouw te zullen ter zijde staan, indien haar werkelijk eenig gevaar dreigde. Agnes lachte hem toe. „Ik wist weldat ik kalmer zou worden wanneer ik u slechts zien en spreken zouzeide zij„nu gij bij mij zijtvoel ik weder moed 1 Bij u zal ik raad en hulp vinden voor mij en mijne arme Adèle 1 Gij zult mij en haar met uwe hulp ter zijde staan Antwoord mij nu nietHerman laat mij u eerst vertellen Wij hebben beide zooveel doorleefd in eene enkele weeken gij kunt ons slechts raden, als gij alles weet." „Heeft mejuffrouw Adèle u opgedragen, om mij voor haar om raad te vragen vroeg Herman ernstig. Wordt vervolgd. I Philomena. Tot verfraaiing van het slottooneeldat de opname der gemartelden in den hemel moest voor stellen werd bengaalsch vuur afgestoken. De zaal diende gewoonlijk voor de zijdewormteelten het hout, waar van men het tooneel vervaardigd had was buitengewoon droog zoodat het spoedig door de vonken vlam vatte. Vermoedendedat het bij de vertooning behoorde bleef ieder op zijn plaats zitten, doch toen de vlammen grootere uitbreiding kregen, snelden allen naar den uitgang. De tafel, waaraan bij den aanvang de plaats- biljetten waren afgegeven stond echter in den s-ane tegen de deur zoodat zij slechts half open kou, waar door het aan weinigen gelukte, het einde van den gang te bereiken. Slechts eenige volwassenen sprongen uit het venster, waarbij zij beenen of armen braken. De eigenaar van het speldie de oorzaak van het on geluk was redde zich langs een ladder, doch zijn vrouw en moeder verbrandden. Later zijn hier onge regeldheden voorgevallen ten gevolge van het ophitsen der bevolking tegen de regeering door den pastoor, die in de kerk verkondigd had dat deze ramp door Gcd gezonden was tot kastijding. Bij de - verkiezing den 2 te Rome voor een lid der Kamer, noodzakelijk geworden door het ontslag nemen van Coccapiellerwerd Coccapieller niet herkozen De burgemeester van Rome, Torlonia, op wien alle libe rale partijen stemden werd gekozen. Tegen die ver- j kiezing werden dadelijk bezwaren ingebracht en wel omdat hij eerst over 3 weken den leeftijd bereikt waarop hij volgens de wet verkiesbaar is. De regee ring kan echter gebruik maken van de haar gegeven bevoegdheid, om lorlonia in staatkundig opzicht mon dig te verklaren. EGYPTE, Den 30 stierven aan de cholera te Da- miette 141, te Samauoud 4 en te Mansourah 14 per sonen. Het gezondheids-cordon werd versterkt en de soldaten ontvingen bevel te schieten op hen die door het kordon wilden vluchten. Den 1 stierven te Damiette 105 en te Mansourah 16; den 2 te Damiette 110, te Mansourah 6 van de 14 te Samanoud 3 en te Shirbin 1; den 3 te Damiette 122 te Mansourah 32, te Port Said 3, te Samanan 4 en te Shirbim 4 personen. Te Mansourah wor den klachten vernomen over de nalatigheid der ge- neesheeren in het behandelen hunner patiënten. Zij komen de lijders zien om te verklaren dat zij door cholera aangetast zijn en blijven vervolgens weg. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Uit net voorloopig verslag over het voorstel van den heer Vermeulentot wijziging der artikelen 56, 61 en 65 der wet op het lager onderwijs, blijkt, dat van meer dan eene zijde bezwaren werden geopperd tegen de opportuniteit van dit wetsvoorstel. De wet op het lager onderwijs van 1878 werkt nog niet lang genoeg om nu reeds ingrijpende wijzigingen daarin aan te brengen. In alle gevallen is het niet wenschelijk dat zij stuks- en broksgewijze door leden der Kamer worden voor gesteld. Anderen gaven toe dat het de voorkeur zou verdienen wanneer de regeering de noodzakelijk ge bleken wijzigingen voorstelde. Aangezien echter de regeering verklaard heeftdit onderwerp vooreerst niet ter hand te zullen nemen d1 yft er voor de leden der Kamer, welke wijzigingen wenschen, wel niets anders over dan zelf tot bet voorstellen daarvan over te gaan. Door de aanneming van het ontwerp-de Savornin Loh- man was trouwens reeds een precedent gesteld. Men merkte op datwordt het gedane voorstel aangeno men men twee categoriën van onderwijzers zal krijgen: zij die bij het lager onderwijs willen blijven en zij die zich aan het meer ui'gebreid lager onderwijs wen schen te wijden. Alvorens tot eene ontijdige wijziging der wet van 1878 over te gaan wenschten sommigen ook het resultaat der kweekscholen die eerst kort in werking zijn af te wachten. Dit werd door de voor standers van het ontwerp bestreden. Wat nu de voor gestelde wijzigingen aangaat liepen de gevoelens uit een. Sommigen konden geheel of ten deele met den voor steller medegaan maar anderen brachten daartegen vele bezwaren in. Vooral ten gunste van het tweede artikel door den voorsteller voorgesteld (dat het den hulponderwijzer veroorloofd zijn zou, zich eene acte voor het onderwijs in vreemde talen te verschaffen), verhie ven zich meerdere stemmen. Door anderen werd echter ook deze wijziging afgekeurd. Er bestond volgens hen voor de hulponderwijzers voldoende gelegenheid tot het aanleeren van vreemde talen, alvorens zij tot hoofd eener school konden worden benoemd, d. i. op 23jarigen leeftijd. Een kindje van den heer A. R. te Dordrecht is den 28 Juni door het spelen met lucifers in brand geraakt en na 4 dagen lijdens aan de bekomen wonden overleden. T® den Dam is den 30 een 15jarige jongeling bij het baden in de rivier de Regge verdronken. Den 30 is een werkman in de gemeente Kapelle (Noordbrabant), aan het hooien zijnde door een zon nesteek getroffen en op het veld doodgebleven. Den 30 is eene dienstmeid te Markeloo, op het hooiland werkzaam zijnde ten gevolge van de groote hitte en het onmatig gebruik van water ove leden. Den 30 is de boerenwoning van B. Wieringa te Schildwolde ten gevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand. De bouw van een weeshuis voor de evang.-luth. gemeente te Amsterdam den 30 aanbesteed is voor 56,900 gegund aan de laagste inschrijversde heeren Oosterink en Schut. Een arbeider uit Etten die den 30 onder Zeven bergen den dag met wieden had doorgebrachten zich, vóór hij naar de ouderlijke woning terug keerde, door een bad in de rivier de Mark wilde verfrisschen, is in de diepte weggezonken. De scheidsrechters in de geschillen tusschen de Rijn spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaatsehappij,o. a.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2