STAATS-LOTiilJSJ. Nr. 6655 f 100,000, Nr. 12285 f 20^0, Ns. 940, 1644, 4160, 11288, 11306, 15715 en 17773 f 1000, Ns. 3351, 9439, 10218, 12871, 13810, 15300, 15655 en 1805L f 400, Ns. 286, 7048, 18428 en 1920S 200, Ns. 1036, 1314, 7581, 8377, 10459, I05Ó3, 1262414074 18525, 18645, 19617 en 20G37 100. Donderdag, 5 Juli, 15e !}jst. daarover, dat laatstgenoemde sommige barer treinen het station van den Rijnspoorweg te Utrecht niet laat aandoen tot het afzetten en opnemen van reizigers, en van degenen die het wel doen de reizigers dwingt aan de lunetten over te stappen, heeft den 1 Juli de Exploitatiemaatschappy veroordeeld tot eene schadevergoeding van f 15000 en tot f 200 boete voor eiken dag dat zij na 23 dezer en zoolang de contracten van 22 Juli 1871 van kracht zijn, hare treinen, komende van Houten of derwaarts gaande, niet aan genoemd station doet ophouden. Den 1 Juli zijn in de 3 kiosken van den Volks bond te Amsterdam 4343 glazen bier verschonken. De inschrijving voor den stoomtramweg Ede BarneveldNijkerk waarvoor de termijn den 1 ver streken wasis zelfs niet voldoende voor dat gedeelte van het kapitaal hetwelk men beLoeft voor het op richten eener vennootschap. Te Aalten is den 1 de eenige zoon eener weduwe verdronken terwijl hij bij het zwemmen een kameraad, die in gevaar kwam hulp bood. Den 1 is te Appingedam de bliksem ten huize van de wed. S. ingeslagen waardoor een kastje door de kamer geslingerd en met den inhoud vernield werd. Te Nieuwediep heeft den 2 in de marine-cantine op feestelijke wijze de onthulling plaats gehad van eene nieuwe banier van de onderofficiersvereeniging der zeemacht „Admiraal de Ruyter." - Den 2 is nabij het station te Valkenburg een landbouwer uit Simpelveld die, ondanks de hem ge dane waarschuwing zich op de rails begaf, door den van Maastricht komenden sneltrein gedood. Aan het prov. gouvernement van Noordholland is den 2 aanbesteed het verbeteren van de vaart van Edam over Monnikendam naar het Schouw, geraamd op 181,800. Minste inschrijver was de heer C. Blanke voortte Monnikendam, voor 180,197. Te Mon nikendam zijn op het bericht, dat de raming niet over troffen wasde vlaggen uitgestoken, In den gemeen teraad van Edam is overwogen dat door het niet be weegbaar maken der bruggen en het niet beschoeien van den wegniet voldaan wordt aan -de bedoeling van den raad die zij bij het aanvaarden van verplich tingen ten aanzien van dit werk den 12 Januari koes terde maar het voorstel om deswege te protesteeren werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen. In den avond van den 2 is de toren der r. c. kerk in de Molenstraat te Nijmegen door den bliksem getroffen waardoor een gedeelte der ijzeren balustrade en de bekleeding van een der pilasters verbrijzeld en en de stukken met vreeselijk geweld op het dak der kerk neêrgeslingerd werden Te Udenhout is eene ka pitale hofstede die verzekerd was door het onweder verbrand; een groot gedeelte der meubelen werd gered. Ook te Bosheim, in Limburg, werd een huis inbrand geslagen waarbij een 3jarig kind in de vlammen om kwam en te Stiphout werd eene vrouw getroffen en geheel verlamd. In eene den 2 te Rotterdam gehouden vergadering van 25 afgevaardigden van 9 clubs van vélocipèdisten is besloten tot oprichting van een bondten doel hebbende het vélocipède-rijden zooveel mogelijk aan te moedigen. Den 2 bij de voortzetting der Momusfeesten te Maastrichtomvatte het programma matinee musicaie door de brussclsclie guidesmuziekuitvoering op het Vrijthof, bezoek aan de gangen van den S. Pietersberg, concert, bal en illuminatie op de buitensocieteit Sia- vante balilluminatie en vuurwerk in het buitenloeaal der Kegeivereeniging bal en illuminatie te S. Pieter. In den avond van den 2 is te Groeveld, gemeente S. Maartenafgebrand het huis van den landbouwer C. B., van wiens inboedel niets gered werd. Alles was verzekerd. Den 2 is het bijna 7jarig zoontje van G. Kleyn te Zaandam spelende in het water geraakt en verdronken. Den 2 is ook het gedeelte Gemert—Helmond van den stoomtramweg 's HertogenboschHelmond geopend. Bij kon. besluit van den 2 is aan den heer G. O. R. Eontein, op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als burgemeester van Ursem en Schermerhorn. In den nacht van 23 is te Groningen het huis van een winkelier in kruidenierswaren afgebrand, waarbij 3 op kamers wonende officieren al hunne goederen ver loren hebben. De oorzaak van den brand was de onvoor zichtigheid eener dienstbode die een lamp had laten branden om te bed liggende iets te naaien maar in slaap gevallen was en vermoedelijk de almp omgestooten had zoodat het bed vlam vatte en zij zelve deerlijk verbrand en nog even bijtijds gered werd. Het huis was voor f 5000 de inboedel voor f 3000 verzekerd. De deputatie van de rederijkerskamer „Vreug dendal" te Bredawelke de 3 te Maastricht in den tooneelwedstrijd behaalde prijzen had in ontvangst ge nomen is den 2 door vereenigingen en muziekcorpsen van de station afgehaald en naar het stadshuis geleid waar eene plechtige ontvangst door den burgemeester plaats had. Prins Roland Bonaparte is, na zijn bezoek aan de noordelijke provinciën den 3 te Arnhem aangekomen en den 4 van daar naar Hamburg vertrokken. In de Bakkerstraat te Amsterdam is den 3 een man die bezig was met glazenlappen uit een venster der tweede verdieping zijner woning gevallen. Hij was terstond een lijk. Den 3 is te Amsterdam een pas gehuwd werk man die van zijnen arbeid terugkeerdeonder den indruk van de hitte van den dag plotseling bezweken. Een studentenoppasser te Leiden heeft den 3 zijne vrouw, moeder van 4 kinderen, in woede ten ge volge van een huiselijken twist, doodgeslagen. Hij is gearresteerd. Te Koedijk is den 3 een lOjarig zoontje van W. S. bij het zwemmen verdronken. Den 3 is te Amsterdam eene juffrouw overleden ten gevolge van hevige brandwonden een paar uren te voren bekomen door het bezigen van peterolie om het vuur in het kookfornuis aan te wakkeren. In de Heerhugowaard is den 3 verdronken het zesjarig dochtertje van A. Krom dat door de moeder in het water werd gevonden. De heeren onderwijzers Ott en Brugman deden vergeefs alle moeite om de levensgeesten op te wekken. Iemand, die onbekend wil blijven heeft den di recteur der kweekschool voor de zeevaart te Leiden in staat gesteld ten zijnen koste den 4 de p. m. 200 op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 4 tot leden van Gedep. Staten herkozen de heeren mr. A. Rendorp, mr. H. J. v. Lennep J. C. Zimmerman A. v. Stralen en mr. J. L. de Leao Laguna, en tot bui tengewoon lid mr. J. F. T. v. Valkenburg. Den 4 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van de gebouwen en andere werken op de stations Purmerende, Kwadijk en Oosthuizen en van wachters woningen bij de draaibruggen te Purmerende minste inschrijver was de heer E. K. Ozinga te Amsterdam, voor f 357,380. Den 4 zijn te Zandvoort, in de weide van Drie- huyzen nabij de protestantsche kerk 2 koeien door den bliksem gedood. Prinses Hendrik heeft zich den 4 naar Neuwied begeven. Het elfjarig zoontje van v. N. te 's Hertogenbosch, dat zonder toezicht bij de Vuchterheide was gaan ba den is daarbij verdronken. Aan den heer P. Klinkertgewezen onderwijzer te Purmerendeis een Rijks-pensioen toegekend van f 553 's jaars. Te Utrecht is opgericht de „Utrechtsche Crediet- bank", met een kapitaal van f 400,000, verdeeld in 400 aandeelen van 1000. De kamers van koophandel in Limburg (Maas tricht, Roermonde Venloo en Vaals) hebben ongun stig geadviseerd ten aanzien vau het voorstel van een lid der Staten vau die provincie, strekkende tot het verkrijgen van een invoerrecht op tarwetarwemeel en hoornvee. Voor het gymnasium te Utrecht is verleend een Rijks-snbsidie van f 10,076. Wijlen de heer H. Kloosterboer heeft aan de herv. kerk te Colmschate vermaakt f 2500 vrij van rechten. De commissie uit den gemeenteraad van Nijmegen voor de ontmanteling der vesting heeft een ontwerp doen opmaken tot watervrijmaking van de geheele Waal kade bij hoogen rivierstand, waarvan de uitvoering on geveer 100,000 zou vorderen. Een te Geervliet overleden arbeider heeft zijn huisje en inboedelbenevens ongeveer f 500 aan kapi taal vermaakt aan het gesticht „Wilhelmus van Nas- sauen" te Brielle. De rechtbank te Almeloo heeft een koopman uit Enschede tot 3 maanden celstral en f 50 boete veroor deeld omdat hij gepoogd had een ambtenaar om te koopen ten einde van hem waardeeringen te verkrijgen in strijd met de waarheid. Voor de amsterdamsche tentoonstellings-verloting is behalve de diamanten sieradeu van de heeren Gebr. v. Praag en J. W. Josephus Jitta als hoofdprijs aan gekocht een diamanten parure bij den bekenden juwe lier Sandoz te Parijs. - Eene verpleegde in het armenhuis te Engwierum die nu en dan aan vlagen van waanzin leed, heeft den inhoud van een van familie gekregen fleschje met Eau de Cologne opgedronken en is aan de gevolgen daarvan overleden. Door wijlen mej. W. J. J. v. d. Vliet te Amster dam is aan de algemeene armen aldaar vermaakt f 1000, vrij van rechten. De directrice en leeraressen der hoogere burger school voer meisjes te Amsterdam hebben den gemeen teraad bij adres verzocht, hare tractementen te willen gelijk stellen met die der leeraren aan de middelbare scholen. Blijkens het verslag nopens den afloop der te Ophoven gedane proefnemingen is het gebleken dat de inenting een uitnemend middel kan zijn ter bestrij ding van miltvuur van het vee. Voor de beide afdeelingen van het op 6, 7, 8 en 9 Juli te Amsterdam te houden concours van binnen- en buitenlandsche zangvereenigingen (37 hebben zich aangegeven) zijn uitgeloofd een prijs van f 2000 en eene premie van f 1000en voor het internationaal concours van fanfare- en barmoniemuziekcorpsen am sterdamsche uitgesloten op 2, 3, 9 en 10 September, kronen en palmtakken in vermeilverguld zilveren medaljes en premiën van 2000, 1000, 500 en 250 fraens. De heeren du Marchie v. Voorthuyzen en Sasse v. IJsselt leden der le. Kamer voor Utrecht en Noord brabant, hebben te kennen gegeven dat zij voor eene herkiezing niet in aanmerking verlangen te komen. De Nuts-spaarbank te Winschoten wordt opge heven. Ds. J. M. Assink Calkoen te Sloterdijk heeft bedankt voor bet beroep naar de berv. gemeente te Edam. Drie der door de rechtbank te Arnhem veroor deelde fabriekarbeiders van Veenendaal hebben hooger beroep aangeteekend. De heer E. W. v. Eeden schrijft in de Haarl. Courantdat de bruine bladen die thans aan de ie- peboomen worden opgemerktniet veroorzaakt zijn door den kouden voorjaarswindmaar door een nog niet beschreven woekerzwam. De vaart in de veenkolonie Haulerwijk is thans droog hetgeen sedert menschen-heugenis niet gebeurd is. Het ophalen der rails van het bij Texel gezonken schip Daystar geschiedt met goed gevolg. De duikers hebben 55 t. h. der opbrengst bedongen. De conservatieve Rotterdamsche Courant zal voor taan slechts 3 maal per week uitgegeven worden. De Stichtsche Courant houdt op te verschijnen. Te Blankenham is een grasmaaier overleden spoedig nadat hij zich door het drinken van karnemelk te veel verkoeld had. De gemeenteraad van Leens heeft voor de tweede maal (met 10 tegen 1 stem) afgewezen het verzoek van den heer Oving Jr., om sporen voor een stoomtram in de gemeente te mogen leggen. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voor gesteld de gaslevering aan geen der inschrijvers te gunnen en te besluiten tot het oprichten van eene ge meentelijke gasfabriek. Over eene oppervlakte van meer dan 2 bunders is er brand in het Rijksveld te Veenhuizen aan blus- sching waarvan bij de heerschende droogte niet te denken is. Mejuffrouw Magendans, onderwijzeres in de hand werken te Midwoudis benoemd tot bewaarachool- houderes te Zandvoort. - Tot onderwijzer te Limmen is benoemd de heer A. Rijs te Heiloo. De heer D. de Yries en echtgenoot, benoemd tot vader en moeder in het doopsgez. bestedelingenhuis te Haarlem zijn als vader en moeder in het wees- en armenhuis te Barsingerhorn vervangen door den heer Meester en echtgenoot, van Amsterdam. Ingevolge eene oproeping van den heer A. Nuyens, te Antwerpen redacteur van „Onze gevederde vrien den" is te Amsterdam eene vergadering van liefheb bers en kweekers van pluimgedierte gehouden en be sloten tot vestiging eener vereeniging. 102 Personen zijn als leden toegetreden. De vicaris-capitularis van het bisdom Haarlem heeft den heer H. J. H. Ruscheblattop zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Castricum. Te Akersloot is voor de eerste maal een school feest gevierd. De leerlingen der 3 hoogste afdeelingen hebben per stoomboot Amsterdam en aldaar de dier gaarde en het schip de Wassenaar, die der 3 laagste in 19 rijtuigen HeilooEgtnond en Bergen bezocht. Teruggekeerd, werden de kinderen zoowel als de in middels bijeengekomen ouders toegesproken door den burgemeesterdie herinnerde, dat in volgende jaren slechts de trouwe scholieren het feest zullen mogen bijwonen. Vooral de belangstelling der heeren Hennes en Dil beeft het ditmaal mogelijk gemaaktmaar zelfs de beboeftigsteu hebben er iets voor willen afzonderen. Ruim f 149 was door de ingezetenen bijeengebracht. Ds. Proostte Geervlietheeft het beroep naar Ooster- en Westerblokker aangenomen. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouvernour-generaal van N. Indie, heeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust) en zijn troepen derwaarts gezonden. De Westfriesche tram schijnt een ongelukstram. Terwijl men hem in exploitatie meende te brengen blijkt hetdat de wagens te breed zijn en men nog verscheidene dammen verlagen en andere beletselen wegnemen moet. Tot penningmeester van de Schermeer is benoemd de heer P. Glijnis Pzburgemeester van Oterleek. De heer Habbemapredikant bij de herv. ge meente te Hippolitusboefop Wieringen, heeft het be roep naar Graft aaangenomen. Het departement Krommenie heeft aan het hoofd bestuur en de departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen medegedeeld dat het op den 21 Juni eene motie heeft aangenomen inhoudende, dat het, door eenige artikelen in het Volksblad kennis genomen hebbende vau de aanbeveling des heeren Ker- dijk, den algemeenen secretaris, om art. 194 der Grond wet waarbij het openbaar neutraal volksonderwijs is gewaarborgd ten behoeve eener grondwetsherziening gedeeltelijk prijs te geven dusdanige pogingen in lijn rechten strijd acht met het karakter en de beginselen van genoemde Maatschappij. De hoogleeraar Buys Ballot doet een beroep op zijne landgenooten ten behoeve van de expeditie die naar Dicksonhaven vertrokken is maar dat puut niet bereikt heeft. Reeds heeft het comité in de noordelijke landen premiën uitgeloofd voor het opsporen der expe ditie en het wenscht ook aan het van Haramerfest vertrekkende stoomschip Nordenskjöld het doen van een onderzoek op te dragen. De Ned. Handelmaatschappij keert over 1882 een dividend uit van 5,3 t. h. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft be sloten tot aankoop van 540 vierkante ellen grond voor 13,635 tot het stichten van eene school met onderwijzerswoning aan de WeesperzijJe. 5e klasse, 4 Juli, 14e. lijst. Nr. 5954 15000 Ns. 3483, 8619, 8918 en 19500 f 1000, Ns. 5947, 6256, 15019, 15083 en 15249 f 400 Ns. 6621 en 16235 f 200 Ns. 1430 2008 7766 10882 14845 16338 en 20478 100. Tot adelborst 3e kl. bij het Kon. Instituut voor de marine is benoemd de heer G. A. Rietberg. Te Amsterdam is het eerste natuurkundig examen met gunstig gevolg afgelegd door den heer J. J. Bots. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 4 Juli. Jelle, Z. van Adrianus Cornelis Mooy en Maaike Wierda. OVERLEDEN. 3 Juli. Cornelis, Z. van Simon Lourens Verhoeve en Eliza beth Prins6 w. 4 u Willem Frederik, Z. van Leonard Maria de Fouw en Margaretha Elisabeth Stoelbijna 5 m. 5 Nicolaas Johannes, Z. van Cornelius Henrieus Kemps en Jansje van Sou, ruim 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3