Buiten! Attb. Binnenland. van Angoulême zich door zijn „hof" als Lode wijk XIX huldigen; doch ook hij stierf in 1844, en „Hendrik V" was de eenige afstammeling der oude Bourbons. De graaf van Chambord werd opgevoed in de streng ste beginselen van het oude Koningschaphet Ko ningschap bij Gods genade en is aan die beginselen steeds onwankelbaar getrouw gebleven. Hij was een eerlijk pretendent, die ongelwijfeid zijn vaderland lief had in oprechtheid geloofde dat .Frankrijk eenmaal door de aanneming van het stelselwaarvan hij de vertegenwoordiger was zich zelf vredeorderust en welvaart zou verzekeren en nooit ter rechter- of ter slinkerzijde afweek om zich de Kroon zijner vaderen om de slapen te kunnen drukken. Steeds bleef hij warsch van elke gedachte om door geweld zijne aan spraken zijne „rechten", zooals hij geloofdete doen gelden. „Ik beschouw de rechten die ik bij mijne ge boorte verwierfals aan Frankrijk toebehoorende schreef hij in 1844. „Nooit kunnen zij uit persoonlijke beweegredenen voor mijn vaderland de bron worden van beroeringen of rampen. Ik wil nimmer den voet op Franschen bodem zetten ten ware mijn tegenwoor digheid nuttig mocht zijn voor het geluk en den roem van Frankrijk." In 1880 verklaarde hij tot wegneming van misverstand en mogelijk verschil van meening on der zijn aanhangers zeiven dat hij het stelsel van een beroep op het volk ten eenenmale verwierp, als in strijd met het groote nationale beginsel der monarchale erfopvolging. Hij wil Koning zijn van Frankrijk, wan neer het volk hem erkent ais den rechtmatigen troon opvolger niet als door het volk zelf hij vrije keuze tot den troon geroepen. En in 1853 toen Bodewijk Na poleon zijn staatsgreep reeds had gedaan en weldra Keizer van Frankrijk zou worden achtte hij het noodig nog eens aan de natie te zeggen „Gij wilt de monar chie. Welnu, de werkelijke monarchie, het Koning schap der overlevering dat steunt op het erfelijk en door den tijd geheiligd recht ban alleen u in het bezit stellen van de groote voordeelen die gij verlangt en ze u bestendig doen genieten". En verder: „De Fransche monarchie bestaat alleen door het Koninklijk Huis van Frankrijk dat onverbrekelijk met de natie verbonden is". Het Keizerrijk vielde verbanningswetten tegen de oude Koningshuizen werden ingetrokken de graaf van Chambord bezocht in 1871 na 41 jaren balling schap zijn vaderland en het kasteel waarnaar hij ge noemd werd en verklaarde zich in een openbaar ma nifest afkeerig van privilegiën, onbeperkt gezag en on verdraagzaamheid, maar even sterk tegen de verloochening van het oude vaandel der Bourbons. Niet met de driekleur, maar met de witte lelievaan zou hij optreden. „Hendrik V kan onmogelijk het vaandel van Hendrik IV verlaten", schreef hij. Dat was te sterk, dat vaandel was het zinnebeeld van het oude Koningschap vóór de revolutie en een veroordeeling van den tak der Orleans, die de driekleur hadden aangenomen. Maar de tijd scheen gunstiger dan ooit om het Koningschap te her stellen daarom moest alle verdeeldheid wijken, en de kleinzoon van Bodewijk Philips, de graaf van Parijs, het hoofd van dezen familietak ging eindelijk in 1873 naar den kleinzoon van Karei X en erkende hem open lijk uit naam der geheele familie, „niet alleen als het hoofd der dynastie, maar ook als den eenigen vertegen woordiger van het monarchale beginsel in Frankrijk". De verzoening was tot stand gebracht, de koningsgezin- den waren met den besten moed bezieldde kansen stonden schoon en de Nationale Vergadering scheen een meerderheid voor het plan te vindenals slechts „de Koning" enkele punten wilde toegeven. Maar de graaf van Chambord gaf niet toe en verklaarde openlijk dat hij van de driekleur niets wilde weten, en dat alle constitutionëele vrijheden moesten beschouwd worden als zoovele koninklijke goedhedenwaarop de natie geen aanspraak hadmaar die de Koning bewilligde omdat hem dit goeddacht. Maar dan is de monar chie in Fiankrijk onmogelijk, verklaarden de invloed rijkste legitimisten het plan werd opgegevenen Mac-Mahon voor den tijd van zeven jaren gekoven tot President van de Republiek. De graaf van Chambord zal weldra niet meer zijn. Met hem verdwijnt niet alleen de laatste afstammeling van het oude Fransche Koningshuis, maar ook de laatste eerlijkeonverbasterde vertegenwoordiger van het oude stelselvan het koningschap bij de gratie Godsvan de volle onbeperkte vorstelijke machtdie vrijheden en bevoegdheden verleent naar zijn welbe hagen. De graaf van Parijs de vertegenwoordiger der constitutioneele monarchievervangt hem hij zal plooibaarder en toegevender zijnmaar dat hij ooit meer kans zal hebben op den Franschen troon is voor het oogenblik niet waarschijnlijk en voor de toekomst even onzeker als de duur van den Franschen regee- ringsvorm zelf is. moest schijnen maar ik hoorde wel hoe hij beefde en dat hij zich slechts met de grootste inspanning tot kalmte dwong. „Ik ben te hard tegen u en uw bruide gom geweest. Het heeft mij een zwaren strijd met mijn trots gekostmaar ik ben eindelijk tot de overtuiging gekomen dat ik mij naar uwe wenschen meet schikken. Gij weetdat ik arm ben en dat gij van mij op geene ondersteuning behoeft te rekenen meent gij dat gij met de geringe middelen van baron von Anthold, als ba rones en officiersvrouw leven kunt, en is ook uw ver loofde bereid om zich zoo te bezuinigen als noodza kelijk is dan wil ik mij tegen uwe verbintenis niet langer verzetten. Ik stel slechts een voorwaardedat er zoo spoedig mogelijk aan het engagement een einde wordt gemaakt. Ik doe het, zooals ik reedszeide, niet gaarnemaar aan de zekerheid dat ik aan uwe ver houding niets meer kan veranderen geef ik de voor keur boven den eeuwigen strijd met uw trots. Binnen hoogstens vier weken moet het huwelijk plaats hebben, schrijf dit mijnheer Anthold. Hij moet terugkomen om alles voor het huwelijk in gereedheid te brengen hij is hier meer noodig, dan op Warnitz, waar hij toch niets meer redden kan Wordt vervolgd. BEBGIE. Het ingediende wetsontwerp tot invoe ring van den leerplicht bepaaltdat hij zes jaren zal duren van 6 tot 12 jaren. Vóór den leeftijd van 12 jaren mag geen kind geregeld als arbeider gebruikt worden in mijnen, fabrieken of werkplaatsen. Ten platten lande kan het kind van den leerplicht ontsla gen worden gedurende twee zomermaanden de vaean- tiedagen daaronder niet begrepen. De opgelegde leer vakken zijn die vermeld in de wet op het onderwijs voor de lagere scholen. Van 1 tot 15 Augustus laat het gemeentebestuur de lijst der aan leerplicht onder worpen kinderen opmaken met bijvoeging, of zij onder wijs ontvangen te huisin een openbare of in een bizondere inrichting van onderwijs. In elke gemeente is een schoolcommissie, die over het regelmatig school gaan der kinderen toezicht houdt en de ouders aan spoort de wet na te leven. Weigeren de ouders, dan worden zij voor den vrederechter geroepen en gestraft, eerst met eene boete van f 0,50 tot f 2,50 en bij her haling met eene boete van f 2,50 tot 5 en met ge vangenisstraf van 1 tot 3 dagen. Bestuurders van werkplaatsen, die kinderen onder de 12 jaren in hunne dienst hebben worden gestraft met eene boete van f 12,50 tot f 25 per kind welke boete bij herhaling verdubbeld wordt. Deze straffen kunnen elke 3 maan" den vernieuwd worden. DUITSCHLAND. De Koning van Saksen bezocht den 4 's namiddags de fabrieks-iuriebting van Georgi in Mitali. De ascenseur, waarmede de Koning en zijn gevolg naar boven zouden gaanbewoog zich tegen verwachting naar beneden. Een zwaar gewichtdat van boven nederstortte doodde één persoon Hübler genaamden verwondde den directeur der fabriek Clad. De Koning en de overige personen in dat werk tuig bleven ongedeerd doch de Koning was zoo ge troffen door het gebeurde dat hij afzag van zijne ver dere reis door het Voigtlaud en naar Dresden terug keerde. De Koningin van Rumenie de prins en de prinses van Wied en prinses Hendrik der Nederlanden reden den 4 naar Coblenz, om aan de Keizerin van Duitsch- land een bezoek te brengen, toen zij door een zwaar onweder overvallen werden. De bliksem sloeg in een boom naast het rijtuigde lakeien werden van het rijtuig geslingerd, maar bekwamen weinig letsel. De vorstelijke personen bleven ongedeerd. ENGEBAND. Tot het einde der vorige week werd de v.sscherij-tentoonstelling door 60975.3 personen bezocht. Het lid van het Bagerhuis Churchill zond den 30 aan den president-minister Gladstone de toegezegde stukken ten bewijze van do medeplichtigheid van den Onder-koning van Egypte aan de ten vorigen jare te Alexandnë bedreven gruwelen. Deze bundel ruim 80 bladzijden druks is gesplitst in vijf afdeelingen be treffende 1°. de beschuldiging zelve 2®, de verklarin gen door getuigen afgelegd 3°. het smoren van het onderzoekop het bloedbad betrekkelijk4°. he ka rakter van den Onder-koning en zijn gedrag vóór en na het bombardement der stad 5°. brieven van Ninet, den Zwitserdie in Egypte een zoo belangrijke rol speelde, naamlooze getuigenissen en twee brieven van de advocaten Blunt, eu Broadley over do wijze, hoe zij kennis hebben gekregen van de punten van beschuldiging. Hoogerhuis. Den 5 werd het wetsontwerp tot bescherming van jonge meisjes bij derde lezing aange nomen. Bagerhuis Den 5 verklaarde minister Fitz- maurice, dat bij het bombardement van Tamatave en Majunka door de franschen geen engelsche onderdanen gedood waren maar alleen schade aan hunne bezit tingen was toegebracht. Zoo noodig zou het oorlog schip Briton van Zanzibar naar Madagaskar gezonden worden. Hij deelde verder mede, dat Engeland zijne goede diensten niet aangeboden had aan China en Frankrijk. Verder werd nog door de regeering ver klaard, dat tot 23 Mei geen cholera-gevallen te Salem (Indië) voorgekomen waren. FRANKRIJK. President Grévy heeft geweigerd de onthulling van het standbeeld der republiek den 14 bij te wonen omdat het beeld niet door de regeering, maar door den gemeenteraad van Parijs opgericht, werd en deze zich niet verantwoordelijk wilde stellen voor de bij die gelegenheid te houden toespraken. Den 13 werden in achttien kerken te Parijs missen gelezen voor den graaf van Chambord. Overai was de opkomst buitengewoon groot. Den 5 was in den toe stand van den lijder merkbare verbetering gekomen hoewel het gevaar nog niet geweken was. Tegen hen die naar aanleiding van de veroordeeling van Bouise Michel in openbare bijeenkomsten dreigende toespraken tegen de rechters en gezworenen hielden en tegen het blad Bataille, dat die bedreigingen overnam, zal eene gerechtelijke vervolging ingesteld worden. Kamer. Den 5 stelde het lid Meline vooreen bedrag van 1,330,000 beschikbaar te stellen voor het weder beplanten van de bergen met boomen. De heer Bouvier wees er op, dat dit buitengewoon krediet op verzoek van den minister van financiën door de Kamer op de gewone begrooting van 1883 was gebracht. Ri- bot deed uitkomen dat de Kamer eenmaal de buiten gewone kredieten had laten varen. Meline handhaafde zijn voorstel dat met 255 tegen 197 stemmen aan genomen werd. EGYPTE. Den 4 stierven tot des avonds negen uren aan cholera te Damiëtte 111, te Mansourah 43, te Samauoud 16 personen. Door de vermeerdering der gevallen in de beide laatstgenoemde plaatsen heb ben de geneesheeren beslistdat de ziekte epidemisch is. Ook te Alexandrië kwam weder een geval voor. Onder de troepen die het cordon vormenhadden twee sterfgevallen doch niet aan cholera plaats. Tot den 5 's morgens 8 uren stierven te Damiette 116, te Mansourah 47, te Samanoud 10 en te Shirbin 6 choleralijders. VEREENIGDE STATEN. Den 3 is te Harrisbu. in Pennsylvania een overbevolkt krankzinnigengesticht afgebrand bij welke ramp slechts twee vrouwen eenig letsel kregen en wel door de tegenwoordigheid van geest eener vrouwdie onmiddelijkzoodra zij het dreigende gevaar zag alle bewoners uit het gesticht verjoeg. Den 2 is op eene steile helling in het noordwesten van Pennsijlvanië een trein in tweeën gescheiden waardoor een wagen verbrijzeld 6 personen gedood en 10 gekwetst werden. Dienzelfden dag reed te Chicago des avonds een trein op een kruispunt tegen een tramwagen, waardoor 3 personen omkwamen. Den 3 's avonds werd te Cincinnati een wagen met 7 per sonen door een trein overreden. Zes hunner waren dadelijk dood. De zevende werd zeer ernstig gekwetst. De nederlandsche tjalk „Twee Gebroeders" van Belgie naar Bergen op Zoom met steenen, is den 1 zwaar lek in de nabijheid van Bath met assistentie op strand gezet. Door de postduivenvereniging „de Ooievaar" te 's Gravenhage is den 1 eene prijsvlucht uit Bazel gehouden. De duiven werden 's morgens te 5.35 opge laten eu 's avonds waren reeds 4 teruggekeerd, de eerste te 6.6. De overigen keerden den volgenden morgen te 6.25 en later terug. De afstand bedraagt 555 mijlen. Te Oudendijk is den 2 een tweejarig kind te wa ter geraakt en verdronken. Den 2 is de woning van een landbouwer tusschen Ommen en Hoendenberg met den inboedel die niet verzekerd wasten gevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand desgelijks eene landbouwerswoning te Halen (Bimburg). Dén 3 is te Arnhem overleden dr. B. H. Everts oud-directeur en geneesheer van het gesticht Meer- enberg. Te Uddel is den 3 eene 73jarige weduwe van een hoop plaggenturf, die zij stapelde, gevallen en bijna onmiddelijk daarna bezweken. Te Spanbroek is den 3 aanbesteed het inrichten van een bestaand perceel tot raadhuis en van de naai en breischool tot normaalschoolwelk werk gegund is aan den minsten inschrijver den heer G. Kooter, voor f 3350. Te Ommen is den 3 door het onweder verbrand het huis van den landbouwer G. Veurink met inboedel, 2 koeien en 3 varkens Alleen het huis was verzekerd, Te Ylissingen is den 4 een treinbeambte, een op passend jongmensch bij het rangeeren van spoorwagens overreden en bijna onmiddelijk doodgebleven. In den avond van den 4 heeft te Amsterdam een braBd gewoed in een door verscheidene gezinnen be woond 4 verdiepingen hoog winkelhuis op den hoek van den O. Z. Voorburgwal en de Oudekennissteeg. Het zoontje van een der bewoners bekwam vrij hevige brand wonden door het gloeiende lood dat van de lijst viel. 3 Naburige perceelen bekwamen schade. De brand is ontstaan door het aanvullen van een brandend petero lie-nachtlampje terwijl de vlam zich plotseling mede deelde aan een daarnaast staand vat peterolie. Den 4 is in en bij het Paviljoen der pers, op het terrein der amsterdamsche tentoonstelling, door de am- sterdamsche pers een heeren- en damesfeest gegeven aan degenen, die dat gebouw zoo smaakvol en belange loos versierd hebben, de commissie der tentoonstelling, de redactiën van binnen- en de correspondenten der buiten- landsche bladen. Bij den ingang van het gebouw stonden hellebaardiers de bedienden waren in antieke kleeder dracht. Tot opening droeg een lOOtal leerlingen van openbare scholen eenige zangstukjes voor. In het ge bouw traden op mevr. Kleine (voordrachten), mej. Eggers en de heer Rogmans (zang) en de heer Hof meester (viool), en in afwisseling hiermede deed daar buiten Coenens kapel zich hooren en werd een aller- koddigste optocht van bekende „straatvogels" gehouden. Een prettig samenzijn in het paviljoen besloot het feest. Het hevige onweder van den 4 heeft vele rampen veroorzaakt. Te Geldersch Veenendaal is een 56jarige man die onder eene strooschutting gevlucht was op den dijk te Opheusden een Sjarige jongen in het Veen onder Haaksbergen zijn eene moeder en dochter (hare woning verbrandde) gedood bij het klooster te Grubben- vorst 2 arbeiders getroffen zoodat de een stervende de ander verlamd was. Te Bunna zijn de r. c. kerk en pastorie te Winterzwijk een molen met 250 zakken graan en een boeren- en winkelhuiste Ageloo eene hofstedete Barneveld een ditote Denekamp het huis van den geneesheer Sloet te Bathmen is eene boerenwoningbij de Bemmer een dito afgebrand. Baatstgenoemde was verzekerddaarentegen niet de inboedeldie ten deele gered werd en het hooidat nevens 3 varkens verloren ging. Op Terschelling is eene boerderij getroffen en een kalf daarin gedood maar de ontstane brand spoedig gebluscht. Te Zand- voort werden in de weide 2 koeien van de wed. Zwemmer, te Nieuw-Vennep in de Haarlemmermeer mede 2 koeien en voorts te DuivendrechtZwoller kerspel en Midsland op 'Terschelling vee gedood. Te Kuinre is de herv. kerk, te Enkhuizen het z. g. westindische huis merkelijk beschadigd. Zonder ernstige gevolgen zijn getroffen een vischaak aan de Bemmer, een watermolen aan den Beemsterdijk eene boerenwo ning te Kwadijk een dito te Bobeldijk en de afleider (die gloeiend werd) van de „Villa Havanna" nabij Scbagen. De Staten van Noordbrabant hebben den 4 be sloten dat het provinciaal subsidie van 1 miljoen voor de verlegging van den Maasmond zal betaald worden in 10 termijnen elk van 1 ton zoo dikwijls door den Staat f 1,250,000 (ongerekend de bijdrage der provincie) verwerkt is. Wanneer echter de Heerenwaardensche overlaten op 1 November 188488 en 91 niet op be paalde waterkeerende hoogte zijn gebrachtzal de be taling der termijnen uitgesteld worden tot het jaar waarin die hoogte zal zijn bereiktterwijl de laatste termijn eerst voldaan zal worden als het geheele werk met de volledige afsluiting dier overlaten voltooid is.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2