1883. ZONDAG 8 JULI. (BVfficiëel (Scheelte, IHmteniattb. S T AATS-LOVHin IJ. Nr. 16579 /1000 en premie van 30000, Nr. 6338 5000, Nr. 15983 1000, Ns. 895, 13319, 13927 en 16766 /400, Ns. 10794, 12208, 12327, 15260 en 18349 f 200, Ns. 3339, 3477,4406. 4570, 7011, 10359, 13664 17050, 19453 en 19850 f 100. Saterdag, 9 Juli, 19e ot iaatsle lijst. 15220 Premie f 3000, Ns. 2451 eu 12->65 f 200. ffiglggrat'jgsttg Ikncttkn. Jttge20«ib.eu Stukken. Jytaftg-BerigfiUw., VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag 11 Jnli, des namiddags te 2 are. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, ND HOUT VAN DER VEEN. Te Bergen is bij de den 3 gehouden gemeente raadsverkiezing verkozen de lieer Jb. van Renen Jr. De Staten van Limburg hebben den 4 met alge- meene stemmen aan Ged. Staten opgedragen stappen bij de regeering te doen tot bet verkrijgen van een vrijen toegangsweg naar het ontworpen centraalstation te Maastricht. Het gemeenschappelijk personenstation ishoezeer eene vereeniging der beide stations sedert lang gewenscht werdbij de tegenwoordige regeling ten gevolge van het manoeuvreeren der treinen van den LuikMaastrichter spoorweg gedurig niet te bereiken. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 5 aanbesteed het voortzetten van de verbetering der haven van Terschelling geraamd op 3575. Minste inschrijver de heer M. Daalder, te Terschelling voor 3150. Het zendingsfeeBt te Blauwkapel, den 4, is door omstreeks 12000 menschen bijgewoond. Hoezeer het op vele plaatsen des lands onweerde bleeef de door de bezoekers gevreesde regen weg. Den 5 is in de gothische zaal te 's Gravenhage, daartoe door den prins v. Oranje beschikbaar gesteld, een holiandsch-indische bazar ten bate der Sophiastich- ting te Scheveningen geopend. Het aantal afgestane voorwerpen is zeer groot en verscheidene ingezetenen hebben zich beijverd om de zaal met spiegels, drape- riën en bloemen te versieren. De rechtbank te Amsterdam heeft den 5 J. v. d. Bergvroeger te Franeker, later oprichter van een zoogenaamd correspondentiekantoor te Amsterdam tot het aanwerven van werklieden voor Americategen storting van f 3 vrijen overtocht verzekerende en alzoo 258 personen opgelicht hebbendeveroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en 25 boete. Het gedenkteeken op de begraafplaats te Huis duinen opgericht ter gedachtenis der omgekomenen met den rammonitor Adder, is den 5, den eersten ver jaardag van het onheil, onthuld in tegenwoordigheid van den minister van marineofficieren der zee- en landmachtden geneenteraad van den Heldereene deputatie van adelborsten leden van plaatselijke ver- eenigingen officieren en een aantal manschappen der schutterijmachinisten der marine en eene deputatie der onderofficiers-vereeniging van Speyk te Amsterdam. Het stafmuziekcorps der marine opende en besloot de plechtigheid, en de rede van den voorzitter der com missie den heer Stakman Bossowerd afgewisseld door zang der weeskinderen en van Helders Mannenkoor. Het bardsteenen van een ijzer bek omgaven monu ment bevat de namen van al de verongelukten, en is, vervaardigd door den steenhouwer Simon aan den Helder. Op den Loosduinschen weg bij den Haag is den 5 het 7jarig zoontje van een loodgieter op een der wa gens van den stoomtram gesprongen een eind verder er afgesprongen daarbij dwars op de rails gevallen en letterlijk doormidden gereden. In de zitting der Prov. Staten van Noord holland op 5 Juli, is door den voorzitter medege deeld dat de leening der provincie, groot 250,000, is geplaatst tegen den koers van 993/4 t. h.; en op eene vraag van den heer Philips dat Ged. Staten aan de regeering hebben berichtdat naar hunne meening de verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam geen verder uitstel mag lijden en daar van medewerking van de zijde der Staten van Zuidholland niets meer te wachten valt der regeering verzocht om middelen te beramen tot hot uitvoeren van het werk des nooda zonder medewerking van die provincie en alleen met die van Noordholland. Vooralsnog is geen antwoord ontvangen en de gezindheid der regee ring ia dus nog onbekend. Den 5 heeft een beschonken marinier op den Kanaalweg te Nieuwediep een milicien bij de vesting artillerie met een mes zoodanig in het hoofd gestoken, dat deze door bloedverlies buiten kennis geraakte en men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader zette het op een loopen en werd niet achterhaald. Den 5 is in de Boomstraat te Amsterdam een kind van 3 a 4 jaren uit de tweede verdieping eener woning gevallen en voor dood opgenomen. Den 6 heeft op het IJ voor Amsterdam de in ternationale zeil- en roeiwedstrijd plaats gehad onder medewerking van de Ned. Zeil- en Roeivereeniging de A msterdamsche Roei en Zeilvereeniging de Hoop, de Roei-en Zeilvereeniging de Amstel en de Roeivereeniging Fortuua. Bij de wedstrijden met vierriems outriggers en gieken geroeid door heeren liefhebbers leden eener nitgenoodigde vereeniging zijn de prijzen behaald als volgt; A. prijs 600 en medaljes voor den stuurman en eiken roeier „Alaaf Cöln" te KeulenB. prijs f 300 en medaljes als voren „Sans Nom"van de Studenten-Roeivereeniging te Leiden C. prijs f 150 en medaljes, „Maas", van de Roei- en Zeilvereeniging „de Maas" te Rotterdam premie f 40 „Willem Ba rende", van de Studenten-Roevereeniging te Utrecht. Te Schagen is eene vereeniging opgerichtwelke zich ten doei stelt, een deel der Schager Wielen in eene zwem- en badinrichting te herscheppen. Nog dezen zomer hoopt men van de inrichting gebruik te kunnen maken. Aan de school voor voorbereidend lager onderwijs te Egmond aan Zee is tot onderwijzeres benoemd mej. Moesman van Winsum (Friesland). Van de nederlandsche inzenders op de tentoon stelling te Hamburg zijn bekroond Blanksmate Pingjuin tweejarige stier le. prijs Molenaar te Rit- sumidem, 2e. prijs, Doornbos, te Den Boer, een jarige stier le. prijs Noome te Beemster idem 2e. pry's Vinckers te Westerlee kalfkoe le. prijs Kuperuste Marsumidem2e. prijshet neder- Iandsch comitéteekeniugen 3 gouden medaljes en 1 zilveren. De heer J. v. 't Lindenhout directeur der wee- zeninrichting te Neerbosch heeft uit Brummen van iemand die onbekend wenscht te blijven f 5000 ont vangen. Te Arnhem is een kindje van 4 weken gestikt aan een in den mond gekregen kersenpit, en over boord gevallen en verdronken het l%jarig dochtertje van een aldaar met zijn vaartuig aangekomen schipper. De passage tusschen den Nieuwendijk en de Prins-Hendrikkade te Amsterdam is geopend. Ette lijke winkels zijn reeds verhuurd. De persoon die in de vorige week bij eene vecht partij te Mechelen Wittem door eeu messteek in den buik werd verwond, is aan de gevolgen overleden. Te Gendt (Gelderland) zijn door het inslaan van den bliksem 7 naast elkander staande huizen met het grootste gedeelte van de inboedels afgebrand. Alle perceelen en de meeste inboedels waren verzekerd. De uit Maastricht teruggekeerde deputatie der rederijkerskamer „Jan van Beers" is te Utrecht aan het station door vele vereenigingen en 3 muziekcorpsen opgewacht en geleid, eerst naar het stadshuis, waar de burgemeester de overwinnaars toesprak en vervol gens naar Tivoliwaar een dameskoor in een feestzang hulde bood. De stedelijke gebouwen en de huizen der ingezetenen waren met vlaggen getooid Bij de doopsges. gemeente te Veendam is be roepen ds. J. v. d. P'oeg van Monnikendam. Te Kralingen zijn in een gezin met 6 kinderen allen niet gevaccineerd reeds 3 liinderen aan de pok ken bezwekenterwijl de 3 anderen mede door die ziekte zijn aangetast. Te Rotterdam is eene rechtstreeksche geregelde stoombootdienst op Oporto geopend. De koningiijke goedkeuring is verleend op de statuten der vereenig,ng tot het stichten van een zie kenhuis voor protestanten lo 's Hertogenbosch, Voor de medalje ter herinnering aan de wet van 26 Januari 1883 lot verlegging van den Maasmond zijn 14 ontwerpen ingezonden. De eerste prijs van f 250 is toegekend aan den heer L. Junger, acade misch beeldhouwer en leeraar aan de Rijksschool voor kuustnijverheid te Amsterdamde tweede aan den heer R. Haertelprofessor aan de kon. kunslschool te Breslau, Te N oorbeek (Limburg) is een meisje van 28 ja ren in het water geraakt en verdronken. Zoowel door het O. M, als door de heeren Wol- ters is appel aangeteekend tegen het vonnis van het gerechtshof te 's Hertogenboseh. To Kaatsheuvel is een overigens gezond en krachtig kind zonder neus of oogan geboren. Bij de harddraverij te Appingedam is de prijs van f 350 behaald door de Innocent, van den heer Roele te Buikslootde le premie van 125 door de Vlieger van den heer Velstra te Deinum de 2e premie van f 100 door Nimrod van den heer Jurgens te Os. Te Jubbega-Schurega is een jongman die, zeer bezweet zijnde, koude karnemelk had gedronken, on gesteld geworden en den volgenden dag bezweken. Aan de Weespsrzijde te Amsterdam is iemand, kort na het overdadig gebruik van komkommers en aard beziën plotseling overleden. Een landbouwer te Boerhaar is in een weiland door een stier aangevallen en dermate gestooten dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. 5e klasse, 6 Juli, 16e. lijst. Londen, i Juli. Het Parlement verwierp met 130 tegen 114 stemmen het voorstel waarbij aan de vrou wen het kiesrecht voor het Parlement werd toegekend. De cholera in Egypte blijft toenemen ook de veepest heerscht er. Alle Europeanen vluchten. De handel staat stil. Pabijs, 7 Juli. De graaf van Chambord ligt op het uiterste hij ontbood den hertog van Orleans en de graven van Nemoursdie heden naar Fbrosdorf ver trekken. Petebsburö 7 Juli. De politie arresteerde te Kiew eene vrouwelijke nihilistdie dynamiet poogde te doen ontploffen. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u opmerkzaam maken, dat het in uw blad van den 4 Juli, bij de mededeeling der overnemiugs- som van de gasfabriek vermelde bedrag van het ka pitaal der vennootschap onjuist is, daar hetzelve f 70,000 bedraagt. Daar echter het eene bedrag met het andere ver geleken toch noch aan eene belangrijke winst doet denken zoo veroorloof ik mij de vrijheid u op te mer ken dat het vermoeden daarvan ten onrechte zou zijn, daar de gasfabriek volgens den staat aan de taxateurs verstrektmet bijvoeging der bewijzen gekost heeft f 165876,86$ aanschaffing gasmeters 10930, aankoop terreinen4535,48 inventaris op 1°. Juli5409,50 Totaal f 186751,84$ Bovendien is van 1853 tot 1883 aan buitengewoon onderhoud een som van 81373,70% besteed geworden, waaraan het dan ook te danken is, dat de fabriek zich in zoo goeden toestand bevindtwaarover de taxatie commissie het dan ook volkomen eens was. Tegenover die cijfers staat het overnemingsbedrag ad f 112,700, hetwelk na de verstrekte toelichting, zeer zeker niet overdreven zal worden genoemd. Ik acht deze kleine toelichting noodig na de publi ceering van het fautieve cijfer van het aandeelenka pitaal en verzoek u vriendelijk plaatsing van deze weinige regelen. I. HOLTZ. mfiWf Burmramii;.! w« mmmitk Den 4 is een groot deel van het gras van den spoorwegdijk aan gene zijde der spoorwegbrug alhier door brand vernield. Het vuur, dat tijdig is gebluscht, schijut het gevolg geweest te zijn van het onvoorzich tig wegwerpen van eene brandende sigaar uit den per sonentrein of van uitgeworpen vonken der locomotief. De arrond.-rechtbank alhier heeft beslist, dat een borgtocht voor een schuld te niet gaat, wanneer die schuld ten laste was van een persoon, die later is ge failleerd en met zijne schuldeischers een accoord heeft getroffen dat gehomologeerd is. Het accoord werkt volgens de rechtbank als schuldvernieuwing, waardoor de hoofdvordering en daarmede tevens de aansprakelijk heid van den borg te niet te gaan. In dit geval had de borg geweigerd te betalen op grond dat uit de opgemaakte acte niet duidelijk de bedoeling om borg te zijn zou blijken. De rechtbank heeft echter die ver wering geheel overbodig geacht en tot groote verrassing der advocaten mr. van Westerloo voor den eischer en mr. A. P. de Lange voor den gedaagde uit eigen beweging den bovengemelden rechtsgrond aangenomen tot afwijzing van de vordering des schuldeischers. Daar de zaak bij de rechtbank in appèl was, blijft enkel cas satie over om door een hooger college te doen uit maken of die leer omtrent borgtocht opgaat en een accoord bij faillissement voldoende is om de borgen te ontslaan. Den 17 moeten alhier 5 leden van den gemeen teraad gekozen worden ten gevolge der periodieke af treding van de heeren H. J. Bruinvis H. J. Conijn mr. A. P. de Lange, B. Preyer en W. F. Stoel. Laatst genoemde stelt zich niet herkiesbaar. Omtrent het op Woensdag II dezer door Sonne- manns kapel te geven concert dient het volgende. Het doel, dat heeren commissarissen er mede beoogen, is in de eerste plaats hen die de burgerij week aan week zulke genotvolle avonden verschaffen voor een enkele maal in de gelegenheid te stellen zeiven goede muziek te hooren en ten andere om allen die prijs stellen op muzikaal kunstgenotvan deze gelegenheid mede te doen profiteeren. De kosten moeten bedragen f 150, benevens vrije overtocht van en naar Amsterdam en vrije vertering, bestaande voor ieder persoon in een glas bier of kop koffie bij aankomst en een halve flesch wijn met twee broodjes in de pauze. Had de commissie gehooptdat die kosten door geringe maar talrijke bij dragen ruimschoots zouden worden vergoed, zij heeft zich tot nu toe in hare verwachting bedrogen gezien daar het bedrag waarvoor is geteekend slechts 100 bedraagt. De rekening is dus voor een ieder te ma ken. Mocht men overtuigd van de goede bedoeling der ondernemersnog gezind zijn hen te steunen de gelegenheid hiertoe wordt voor een ieder opengesteld, daar lijsten ter inteekening tot woensdag 1 uur zullen zijn gedeponeerd bij de leden der commissie. Van 30 Juni tot en met 6 Juli zijn aan de bad en zweminrichting alhier genomen 877 buitenbaden, waarvan 165 door onvermogendennen 15 binnenbaden alzote zarnen 892 baden. De door den gemeenteraad den 27 Juni 1.1. vast gestelde verordening op het verzamelen van faecale stoffen is den 7 Juli reeds afgekondigd. Een van de groote vooraeelen dezer verordening zal zijn, dat binnen de kom der gemeente met ingang van 1 November a.s. voor het verzamelen en bewaren van faecale stoffen niet langer gebruik zal mogen worden gemaakt van emmers, vaten of andere tonnen, dan die bij de gemeente-reini ging in gebruik zijn waardoor de zoo hinderlijke en onaangename nachtdienst vervalt. Wij spreken den wensch uitdat de ingezetenen thans krachtig zullen medewerken om het goede doel dier verordening te be vorderen en dus niet den uitersten termijn zullen af wachten om zich van de tonnen, bij de gemeente-rei niging in gebruik te voorzien. In de zitting van den gemeenteraad van Woens dag 11 Juli 1883, zullen de navolgende punten aan de orde zijn Rapport der commissie van financiën op de rekening der schutterij over 1882. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het sluiten eener geldieening.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5