No. 81. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WO ENSDAG 11 JULI. FEUILLETON, f7) 1)E STER DER ANTHOLDS. ©flictcel (Sebccllc. Prijs der gewone Advertentiën Internationale koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling te Amsterdam. XXII. ale L i 3 m°Cr l '?ar niet Zeg8°u door welke ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. tan 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-politie op aan staanden Donderdag en volgende dagen, schouw zal houden over de goten en riolen, waarvan het schoonhouden volgens de bestaande voorschriften aan de ingezetenen is opge- dragenmet uitnoodiging aan de belanghebbendende goten en riolen vódr dien tijd behoorlijk schoon te maken ter voor koming van de toepassing der op de overtreding geste'de straf bepalingen. Burgemeester en Wethouders vooruoeird, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Juli 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad in zijne verga- dering van 27 Juni 1883 heeft vaste esteld de volgendeVÉROR LE NING OP HET VERZAMELEN VAN EAECALE STOEPEN. Art. 1. Het is verboden a. met ingang van 15 Juli 1883 kuilen te maken, bestemd tot het verzamelen en bewaren van faecale stoffen; b. met ingang van f Januari 1885 binnen de kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te gebruiken, uitloopen- de in slooten grachtenriolen of kuilen c. met ingang van 1 November 188 i binnen de kom der ge meente voor het verzamelen en newaren van faecale stoffen emmers of vaten en andere tonnen te hebben of te gebrui kendan tonnen overeenkomstig het bij de gemsente-reini- ging in gebruik zijnde model; d. met ingang van 15 Juli 1883 binnen de kom en buurten der gemeente verzamelingen van faecale stoifen, hetzij vermengd of onvermengd te hebben of te houden. Art. 2. Onder de kom en buurten der gemeente worden voor de toepassing dezer verordening begrepen de wijken A. B. O en D en de volgende buurten in wyk E en E de Kennemer- de Nieuwlander- en de Geestersingel, Varnebroek, de Boekenlaan, Ropjeskuil, de Kennemerstraatweg tot aan de groote Kruislaan, de Bergerweg tot aan den stationsweg met de daarop uitkomende lanen, de Westerweg tot aan de Ver- laatjes met de daarop uitkomende lanende Liefdelaande Bleekerslaande huizenuitkomende aan den weg langs het Groot Noord-Hollandsch kanaal tusschen de ETiesche draaibrug en de spoorwe?orug, de huizen, uitkomende aan den Doodweg in het begin van den Kennemerbout, de Heldersche weg, het Zeglis, het Baanpad en de daarop uitkomende straten en de Karnemeiksbuurt. Voor alleen staande boerderijen in de zoo even genoemde buurten in wijk E en E kunnen Burgemeester en Wethouders afwijking van de voorschriften dezer verorde ning verleenen. Art. 3. Aan de beambten van polieieden gemeente-archi tect en den directeur der gemeentereiniging wordt de bevoegd heid \erleend en de last verstrekt om de woningen der inge zetenen huns ondanks binnen te treden van zonsopgang tot, zonsondergang, met inachtneming van de voorschriften der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83), ten einde op de nakoming der voorschriften dezer verordening toe te zien. Art. 4,. Overtreding van eene der bepalingen dezer verorde ning wordt gestraft met eene geldboete van 1,tot 25 met of zonder gevangenisstraf van één tot drie dagen. Zij verzoeken de ingezetenen dringend mede te werken, c.at de voorschieten dezer in een algemeen gezondheidsbelang vast gestelde verordening worden nageleefd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar. A. MACLAINE PONT. J Juli 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Nederland, III. Van boter en kaas, de laatste in bladtin, rood y11ea en varkensblaas vinden wij vele inzendingen. Bij die der Haagsche Margarine-Boterfabriek °van den heer Mouton zien wij eene grafische voorstellino- van liet verloop der prijzen van delftsche kamper en kunstboter gedurende de laatste jaren waaruit de meerdere bestendigheid van den prijs der mar garine-boter blijkt. Tegenover de producten van liet vee vinden wij ook voedingsmiddelen daarvoor, t w. lijnkoeken en in de nabijheid van het fijne in vitrines of flesscben besloten banketonbeschermd het voor paarden en runderen bestemde paardenbrood van 9. 1U en 14 centen per pond, uit de stoomvoederfabriek „de Koe", van C. Doncker te Haarlem. De sucreriën de vruchtensappen appelgelei honig en beschuithonig voor memorie meldende stappen wij over op liet geurig gebied der parfu- menën. J. C. Boldoot te Amsterdam stelt de zijnen ten toon in eene allerkeurigst in ebbebout gebeeld houwde vitrine in de hoofdgalerij. In de nabijheid vinden wij die van het Maison Neuve te Delft, el ders van F. J. v. Dijk en Aqueline te Leeuwar den de Kom Eau-de-Cologne-fabriek te Arnhem en de Kon. Fabriek van Savalle te Voorburo* welke mede vvelriekende zeep levert. Van Gebr Dobbelman te Nijmegen ontmoeten wij dergelijke zeep ook in kolossale stukken van de stoomzeepfabriek van banders Cie. te Leiden (10 medaljes) in nog orern- tere blokken en eene pyramide. Vermeulen Co. te Zwolle zonden de minder oogelijke maar onmis bare groene zeep in, die misschien door huismoe ders ook wel tot de genotmiddelen gerekend wordt. Van welriekende oliën en zeepen tot Meststoffen is de sprong zoo groot dat wij haar wagen en te geruster omdat wij niet voor beleediging onzer reuk organen behoeven te vreezen. In eene groote kiosk der hoofdgalerij kunnen wij kennis maken met de guano-bereidingen voor suikerrietkoffie tabak thee indigo en andere indische gewassen bereid in de o bunders beslaande, met stoommachine van ongeveer 300 paardenkrachten werkende en onge veer 300 arbeiders brood verschaffende fabriek van den heer M. II. Salomonson te Capelle a. d, IJsel ie wekelijks 1200 tonnen kan afleveren. Wij zien hier de vogels waaraan de kostbare mestspecie te Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Ik was zoo sprakeloos van verbazing over die woor den dat ik in het eerste oogenblik te vergeefs trachtte mijne kalmte te herwinnen. Was het dan werkelijk waar, hetgeen hij zeide F Wilde hij mij bespotten F Ik wist nietwat te denkenmaar ik voelde bij iéder zijner woorden ik las in zijn blik dat hij Hans meer haatte dan ooit. „Is het, waar F Is het mogelijk F Schertst gij niet met mij riep ik eindelijk buiten mij zelve, „Ik ben niet gewoon om te schertsen, het allerminst in dit oogenblik," antwoordde hij met groote bitterheid. greep zijne hand en wilde die kussen, hij trok haar echter terug en stootte mij ruw van zich af. ,Ik ver- zoek u eens voor altijd mij zulke ontboezemingen en dankbaarheidsuitingen te besparen u zoowel als mijn- heer von Anthold zeide hij op harden toon. „Het is ge- noeg, dat ik mijne toestemming geef tot die niets be duidende verbintenisik wil nog bovendien niet den hoon uwer dankbaarheid dragen!" Hij zag mij, terwijl hij dat zeide, zoo wcest en toornig aandat ik geen woord meer durfde uiten. Hij liep met groote schreden in de kamer op en neder; plotseling bleef hij bij mij staan en mij met donkeren blik aanziende vroeg hij „Heeft baron Anthold uw verloofde, u wel eens van zijn vriend Meudler den commissaris van politie verteld F" Jerwonderd zag ik hem aan ik had den naam eis- teren, toen de vreemdeling zich liet aandienen voor de eerste maal in mijn leven gehoord dat zeide ik vader, maar hij scheen het niet te gelooven. Met een verachtelijk lachje vervolgde hij „Natuurlijk gij zult den bemmnehjkeii baron niet irrraden. Misschien zijt gij zells ingewijd in zijn onwaardig spel maar het 18 0015 onverS(;hlllig gij hebt het immers gewonnen „ik begrijp u met, vader!" antwoordde ik; hij viel mii ecater ruw in de rede. „Bespaar u die nietszeggende frases, zij zijn overbodig. G.j hebt zelf over uw lot beslist gij hebt uw wil doorgezet, en zult barones von Anthold worden. Tusschen ons echter, bedenk dit wel, is voor altijd iedere band verbroken. Ik zal voor de wereld de comedie niet vertounen van een dwazen vader, die met zijne dochter twist, en ten slotte haar toch gehoorzaamt. Het is mijn belangom den men- scben te «eggen, dat ik mij van de ongegrondheid van alle over de familie Anthold verspreide geruchten heb overtuigd en daarom gaarne mijne toestemming geneven heb om het huwelijk te bespoedigen. Men zal den teederen, hei hebbenden vader en schoonvader bewon deren -Wij zullen den lieden een pachtig rad voor de oogen draaien en ik moet u verzoeken, om uw rol als teedere gehoorzame dochter zoo goed te blijven spelen, als gij dat tot beden hebt gedaan i Hi^ ,^rjk r?°S Vee' verwartl8 eQ onbegrijpelijks hij beschuldigde Hans en mij, van een misdadig spelen met zijn goeden naam en eindelijk verliet bij mij; ik heb hem na dien tijd niet meer gezien van middag is hij niet aan tafel gekomen. Ik bleef radeloos alleen. Wat was er geschied F Wat moest ik doen F Toen dacht ik aan u, Herman 1 Bij u wilde ik troostraad en hulp zoeken 1 Ik Kin<* naar Auele stortte mijn hart voor haar uit, en zeide° dat ik u wfide vragen om te komen 1 Vrienuelijk en vol deelneming luisterde zij naar mij, Zij is zelf zoo ontzettend ongelukkig maar zij vergat haar eigen smart, om mj te troosten. Wel twijfelde zij, of gij komen zoucitmaar zij veroorloofde mij toch u uittenoodigen 1 loen schreef ik aan u, ik wist, dat gij uwe belofte houden en komen zoudt. En nu weet gij alles ailes Zeg mij Herman wat zal ik doen F ik durf nief aan Hans schrijven. Het zou toch mo- danken isde pingua en de zeemeeuw de stof zooals zij gevonden wordt met de daarin bewaard gebleven vogelen en eierende verschillende toestanden van bereiding. Ook van J. J. Kort man te Rotterdam vinden wij guano voor in dische gewassen alsook voor aardappelen gras en joonen en van Olenöorf en Co. aldaar opgeloste guano voor suikerriet koffie tabak thee, katoen en cacao en daarbij suikerstengels en koffieboomp- jes die al of niet met genoemd artikel zijn gemest. Geschikte meststoffen dus voor uitvoer naar onze koloniën maar niet als van Salomonson inlandscbe bereidingen. De fabrieken toch waaruit Olendorf zyne met 14 medaljes bekroonde waar trekt, be vinden zich te Londen en te Antwerpen. Louw stoffen en Versiering-en. Aan dakpannen metselsteenen en aarden riool- of schoorsteenbuizen is voor niet-bouwkundigen al even weinig te zien als voor de meeste bezoekers aan vele der inde beide vorige groepen genoemde zaken. Wij laten ze dus met vrede, onverschillig of zij in Zeeland, Friesland of Limburg, aan de Waal of aan den Usel gebakken zijn. Toch meenen wij te moeten wijzen op de geprofileerde en op de aan den voor kant met zwarte verglaasde figuren versierde steenen van J. v. Ilulst te Harlingen, gelijk op de geprofileerde van Nic.van Heukelum te Nijmegen; en als minder aan bevelenswaardig op de bet zink in vorm en kleur nabootsende, gebakken dakpannen van de Stoom- pannenfabriek te Echt in Limburg en van de Nij- meegsche Stoompannenfabriek firma v. d. Wedden de Kruyffwelke laatste ook vorsten met nokversie- ringen (kammen en spitsen) levertdie wegens de broosheid der grondstof evenmin in gebruik verdie nen te komen. Gekleurde verglaasde tegels worden zoowel in Noordbrabant (te Rozendaal) als in Utrecht en Fries land vervaardigd, en tegels van cementsteen in de fa briek van A. de Morie te Utrecht, die zich voordoen als waren zij hier en daar slecht gedroogd. Van J. V. Lankelma firma G. Paardenkoper, te I'urmerende vinden wij in het bijgebouw oventegels alsook vuurvaste smeltkroezen. De weder herlevende industrie van beschilderde tegeltjes wekt meer onze belangstelling. De bonte van S. Tjallino-i e arlingen zijn jiiet net van teekeningniet vlakrandig en doen onder voor de bonte en blauwe van Gebr. Ravesteyn te Utrecht, van wie wij, be- de gewone selioorsteentegeltjesvrij groote voorstellingen in blauwe zien n. 1. van de Haar- lemmerpoon te Amsterdam van buiten in 1090 van binnen in 1750. Beter nog- is o. i. echter het fabncaativan de^Kon. Fabmk van Muurtegels van Wij vinden van deze «L v. Hulst te Harlingen. gelijk zijn dat vader een wreed spel met mij speelt. Ik kan niet gelooven dat bij werkeiyk den innig ten wensch mijns levens zal vervullen, terwijl het uit ieder zijner woorden blijkt hoezeer hij Hans haat. En indien hy werkelijk zijn toestemming wil geven, mag ik die dan aannemen F Wat heeft zijn wil doen buigen, welke dwang is op hem uitgeoefenddie zoozeer zijn toorn heeft opgewekt F Ik sta voor een onoplosbaar laadsel ik ben radeloos Voor Herman was het evenwel geen raadsel meer. Hij vermoeddedoor welke oorzaken graaf Reditu was genooptom zoo plotseling zijn tegenstand tegen de verbintenis zijner dochter met Hans optegeven welke dwang op hem was uitgeoefend om zijn wil te' buigen. loen Agnes de namen Mendler en Eschwe noemde kon Herman licht gissen, wat tusschen den gent-raa en den commissaris besproken was; maar het bleet ook slechts bij gissen hij wist niets bepaalds en hijhad geen recht, om Agues zijne vermoedens mede- lage middelen graat Red.gau haar van Hans had willen scheiden hy mocht aan de dochter den smaad des vaders niet openbaren 1 „Stel u gerust Agneszeide hij vriendelijk. „Uw vrees, dat uw vader met u en Hans de spot drijft, ,s ongegrond. Hij geeft u werkelijk zijne toestemming en, zooals hij u ze.de, voor den wereld doet hij het vrijwillig wijkt hy ook, naar mijne meening, voor een dwan-', voor een machtigen wil, waaraan hij niet kan weerstaan. Hij heeft u de waarheid gezegd, in uwe hand heeft hij de beslissing omtrent uw eige levensgeluk gelegd! U wacht geen schitterende toekomst, wanneer g.j de vrouw mijns broeders wordt. De ster der Anthoids is aan het dalen het vermogen onzer familie is reddeloos verloren dé goederen zijn zwaar belast, binnen weinige weken'zal ook slot Warn.tz niet meer aan mijn vader belmoren en zal Hans geheel voor zicii zelf moeten zorgen' Wan neer gij hem volgt zult g,j nood en kommer met hem te deelen hebbenwant hij zal van het weinigedat

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1