No. 84. Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. WOENSDAG JULI, 60) DE STER DER AXTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën #fltciëel (Bebeelte. Nationale Militie Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling ie Amsterdam. XXV. ALKMAARSCHE C»! RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, gegrond op het k.k. besluit van 1 Mei 1883 No. 27, de onderstaande hier wonende of tot deze gemeente behoorende verlofgangers, om zich, tot bij woning der oefeningenbij hun korps aan te melden op de dagen hierna vermeld, vóór 's namiddags 4 uur, als volgt: op 1 Augustus 1883, lichting 1881, garnizoen te Helder, 7e en Se komp. 4e regiment vesting-artillerie: Wiggert van der Ben. Op 14 Augustus 1883, lichting 1880, garnizoen te Am sterdam, le, 3e en 4e batt. van het 7e regiment infanterie: Hendrik Jurjen Albert Vogelezang, Jentje Gerrit van Eist. Op 14 Augustus 1883 lichting 1880, garnizoen te Hoorn 2e batt. 7e regiment infanterie Cornelis Visser. De opgeroepenen hebben voor zoover hun garnizoen meer dan 30 kilometers verwijderd is van de plaats van vertrek recht op vrij transport, en ieder opgeroepene, zoo hij het ver- langtrecht op een daggeld van 25 centen, een en ander tijdiq ter gemeente-secretarie aan te vragen. De opgeroepenen sullen gestreng worden gestraft, bijaldien zij zich op reis of «p marsch naar hun korps aan ongeregeld heden schuldig makin. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 Juli 1883. A. MACLA1NE PONT. NIESJE DEKKER, laatst gewoond hebbende te Koedijk, wordt verzocht ziel ter secretarie dezer gemeente aan te melden. Nederland. VI. Enkele Geneesmiddelen. Verschillende fabrieken hier te lande houden zich bezig- met de vervaardiging van mineraalzuren, am- moniakzouten, bijtende ammonia, zwavelzure natron, chloortin, zwavelzuur zink, beenzwart, alcohol, hout geest enz., meer ten behoeve der nijverheid dan der geneeskunde, le zien is er aan deze producten niet veel en het kan dus geene verwondering baren, dat de Kon. Chemische Fabriek te Rotterdam hare groote karaffen op de vlak g'ehakte kanten van rots blokken die eigenaardig uit ijzerkies de grondstof voor het zwavelzuur ijzer, bestaan heeft geplaatst. Aan zuivere glycerine is den geneeskundigen veel gelegen en de Chemische Fabriek in dezelfde stad kondigt zich aan als de eenigedie het hier te lande bereidt. Nog gewichtiger geneesmiddel is echter de chinine en wijl dit artikel zoovele jaren uit Duitschland getrokken is zien wij met ingeno- menheid de flinke uitstalling der Amsterdamsche Chininéfabriek. Met genoegen zien wij ook hoe Brocades en Steeman te Meppel, met hun tijd rneê gaande, zich met goed gevolg toeleggen op de ver werking van geneesmiddelen in pastieljes en capsules gelatineuses. Draaisma v. Valkeuburg te Leeuwar den heeft zijne aangevoerde en zijne met staal be deelde levertraan eigenaardig tentoongesteld in een kas van blank noorsch hout, in noorschen stijl fraai getimmerd. Hulpmiddelen voor het onderwijs. Het Algemeen Schoolmuseum van D. Buys Dz te Rotterdam heeft schoolbanken en tal van toe stellen voor het onderwijs in de natuurkunde ino-e zondendie wij onbesproken latenomdat °de inzender in elk geval geen vervaardiger en het tentoongestelde wellicht buitenlandsch werk is schoon de groote globe van Ernst Scholle Co. te Berlijn waarop de bei-gen in relief zijn voorge steld, wel bezichtiging verdient. De talrijke hulp middelen voor het fröbel-onderwijs, door J. Smildens te Amsterdam tentoongesteld, schijnen ons evenmin inlandsch fabricaat. Wel zijn zulks de in liet bij gebouw aanwezige gymnastiektoestellen van II. Keunen te Amsterdamop wiens werk wij school besturen en gymnastiekvereenigingen meenen te moeten wijzen. Wij vinden voorts hulpmiddelen voor het klassikaal onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes, schoolkaarten van° Europa en het middendeel van Holland, en afbeeldingen van maten en gewichten. Tot vertegenwoordigino- eener inrichting van onderwijs, de Industrieschool te Amsterdam strekt eene geschilderde cartouche met opschrift, ontworpen door F. J, A. Vos en vervaardigd door den leerling L. Frog-er. R ij tuigen, tuigen enz. De inzending van rijtuigen is zoo groot, dat de daarvoor bestemde galerij ze in 3 rijen niet alle bevatten kan maar nog eenige in de aangrenzende zaal plaats hebben moeten vinden Of onze riitubr- mdustne achterstaat bij die van Brussel en Parijs Lr zijn er die het beweren. Toch schijnt het ons oe dat onze fabrikanten in staat zijn zeer hooo-e eischen te bevredigen. Wat de Tramwagens betreft wordt dit ook in het buitenland erkend. J J Bev- nes te Haarlem die zich in zijne kon. fabriek ge durende de laatste jaren meer bijzonder aan de vervaardiging van deze vervoermiddelen heeft gewijd, stelt er 2 groote ten toonvoor N. Indie bestemd en g-eschikt voor 40 en 56 personen. Met het ooo- op e gunstige reputatie zijner tramwagens baart het verwonderingin de annexe voor spoorweg- materieel er een te vinden voor de lijn Dam—Bin- nenamstel te Amsterdam, vervaardigd in „the Falcon engine cat- works" te Loughborough. Door Beynes en vele andere firma's (4 te 's Gravenhage, o te Amsterdam 2 te Arnhem en 1 te 's Herto- genbosch DelftHilversum Bilt bij Utrecht, Ben- nebroek en Rotterdam) zijn minstens 30 rijtuigen van weelde berliners landauers, coupé's coupé's- clarence victoria's, napoleons, paniers en dogcars ingezonden keurig van bewerkingvan stoffeering en van het lak dat alleen ontbreekt aan een do<£ car van C. A. v. Ettinger Co. te Rotterdam. De verlichting der galerij en de weerkaatsing van de rijtuigen op elkander laten niet toe de kleur van het lak zwartblauw, roodbruin of olijfgroenbe hoorlijk te onderscheiden. Met de donkere kleui- van het bovendeel harmomëert het lichtgroene on derstel van een napoleon, van J. v. d. Berg-h te 's Gra venhage, nog minder dan het roode der panier van G. btam te Bennebroek. De hofleveranciers W. II. v. Eek Zonen te Amsterdam hebben bij hunne rijtuigen ook eene volgkoets geplaatst, uitwendig bekleed met zwart lakeninwendig met zwart satijn W. F, G. Kroese aldaar ook een landauef in klein formaat geschikt voor een paar bokken. Men wijte ons niet, dat wij niet bijzonder stilstaan bij het werk van gerenommeerde firma's, zooals Hermans Co. te s Gravenhage e. a.voor ons oog is de wel wat aagwielige gelakte en vergulde noordhollandsche boerensjees van P. de IIoo Fz. te Leeuwarden veel toevalliger dan menig rijtuig van weelde inzonder- heid dan de ongelukkige kastjes met den naaui van coupe s bestempeld. De rijtuigfabrikanten v. Rijswijk Zoon te s GravenhageD. M. H. Jonker te Amsterdam en v. Ettinger bovengenoemd hebben tevens koetstuio-en tentoongesteld. Wij vinden die mede uit Utrecht en Hilversumalsook uit Amsterdam van Vervvee- gen Kok, van de laatsten met verzilverde naam- schildjes en vergulde kroontjes versierd en voor een vierspan besteld door den Sultan van Djocjocarta. Metalen rij tuig versiersels bitten en zadelmakers- garnituren ontmoeten wij in de uitgebreide inzen dingen van koperen en nieuwzilveren voorwerpen van Keverling Co. te Joure en Louwmans Co. te Sneek. Van touw gevlochten en voor het gebruik in Indie gekleurde leidsels zijn voorhanden van 4 garenspin- nerijen te Gouda (waar de vervaardiging van bind touw zich schijnt gevestigd te hebben)fraai ge smede hoefijzers van T. Egbers te Hees. Vélocipèdes, en wel naar americaansch model blijken keurig vervaardigd te worden in de fabriek van II. Burgers te Deventerzoodat wij zijn de prijzen niet hooger dan elders het buitenlandsch fabricaat kunnen ontberen. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. De geheimraad wachtte totdat hij alleen met Herman wasen de bediende Jean zich evenzoo verwijderd en op een wenk de vleugeldeuren gesloten had toen eerst wendde hij zich tot zijn gast. Hij zag dezen vorschend aan en lag den klemtoon op ieder zijner woorden „Baron ik geloof te mogen veronder stellen dat u de geruchten die door mijne vrienden en vijanden in de gansche stad over mij zijn verspreid n et onbekend zijn." Herman boog zwijgend. „Ik meende het aan deze geruchten te moeten toe schrijven dat ik niet weder de eer had u in mijn huis te zienen ik beken u dat ik van avond eenig- zms verbaasd was toen ik van mijn bediende hoorde dat gij mijn gast waart en mijne dochter Jean bevolen F oad, om u dadelijk, als gij kwaamt, naar het salon te geleiden. Adèle had u dus verwachtzij wist dat gij komen zoudtmisschien zijt gij zelfs door 'haar uitgenoodigd „Gravin Redigau schreef mij dat zij van avond me juffrouw Adèle een bezoek zou brengen en het mij veroorloofd was eveneens te komen." „Ha dus eigenlijk gold uw bezoek slechts de ver loofde uws broedershet is mij aangenaam dit te hooren ik stelde het alleszins op prijsdat gij onder de tegenwoordig geheel veranderde omstandigheden onze vroegere afspraken als van nul en geener waarde beschouwaet. Ja baron, die afspraken zijn van nul en geener waarde; hoezeer het mij ook spijt, dat ik de hoop moet opgeven om met u in nauwere betrek king te komen de noodzakelijkheid echter gebiedt mij, om u te verklaren dat ik de mij zoo dierbaar gewor- den hoop, oin u mijn schoonzoon te mogen noemen u*efj' en a* opgegeven. Ik was u die verklaring schuldig, baron, en ik geloof, dat wij hiermede ons gesprek kunnen eindigen en ons eveneens naar het salon begeven," „Nog niet, mijnheer Treu antwoordde Herman die door de woorden van den ouden heer geenszins verrast scheen en even kalm sprak als deze zelf: „ik meen recht te hebben eene verklaring van uw besluit te vorderen. Ik ben niet van plan om een rechtdat gij my hebt verleend zoo lichtzinnig optegeven." „Welk recht zou ik u gegeven hebben P" „Het rechtom zelf te beslissen oi ik mij tot de door u en mijn vader verlangde familieverbintenis leenen wilde of niet, en totdat ik die beslissing had genomen uw huis als gast te bezoeken." „En dat recht wilt gij nu nog doen gelden „Jamijnheer de geheimraad. Gij hebt aan mij overgelaten om zelf den tijd voor mijne beslissing te bepalen. Welnu ik heb een besluit genomen. Ik vraa^ u de hand uwer dochter." De geheimraad was er trotsch op, dat hij zijne kalme zeltbeheersching nooit verloor op dit oogenblik echter was hij zich zelf niet meester; Hermans duidelijk, eenvoudig woord overviel hem zoo plotseling, dat hij een uitroep van verbazing en ongenoegen niet vermocht in te houden. „Mijnheer, zijt gij gek riep hij opvliegendeen Herman met een woesten blik aanziende. „Ik geloof het niet mijnheer de geheimraadant woordde Herman met onverstoorbare kalmte, „Ik laat alleen mijne rechten gelden De geheimraad antwoordde niet, uitgeput door de plotselinge overspanning zonk hij vermoeid achterover in zijn stoel, eerst na eene vrij lange pauze vervolgde hij: .»Gij gelooft blijkbaar niet aan de in de stad over mij loopende geruchtenmaar gij bedriegt ubaron zij zijn op waarheid gegrond, al zijn zij dan ook over dreven. Ik ben u openhartigheid schuldig, en hoe moeielijk het mij ook valtom een vreemdelingdie misschien in zijn hart mijn bitterste vijand is, een blik te gun nen in mijne zaken moet het echter geschieden. Het gerucht liegt niethet is waar, ik ben den ondergang nabij. Het zal u eene voldoening zijn dat de onzin nige eerzucht, die mij aanspoorde, om kapitaal op kapitaal vastteleggenten einde mij van het bezit van het slot Warnitz en der overige goederen van de familie Anthold te verzekeren de oorzaak van mijn ongeluk is. Indien ik nu de vrije beschikking had over de kapitalen waarvoor ik de wissels uws vaders en de hypotheken op diens goederen gekocht heb dan zou ik gered zijn. Maar die zijn niet los te maken, de hypotheken zijn voor het oogenblik onverkoopbaar en mijn huis valt in elkander, alvorens ik ze verkoopen kan. Al wilde ik nu zelf uw vader uitstel van beta ling geven nu kan ik het niet meer, want mijne vor deringen op hem z jn verpand. Ik kan het hem gegeven woord niet houden.'' „Ik twijfel daaraan nietantwoordde Herman „ik eisch ook niet, dat gij het in dat opzicht houden 'zult; maar mijn recht op de hand uwer dochter geef ik niet op." „Hebt gij dan niet gehoord, wat ik u zeide P De ondergang staat mij voor de deur, ik ben een bedelaar!" riep ae geheimraad in de hoogste overspanning. „Ik heb u volkomen begrepen, zelfs in hetgeen gij niet zeidetmet eens deedt doorschemeren. Gij hebt nog eene hoop op redding, gij bouwt op de liefde, die mijnheer von Richthausen voor uwe dochter gevoelt. Door mij en misschien ook van andere zijde weet gij oat Richthausen een beduidend vermogen bezitop den rijkdom yan den lichtgeloovigen en lichtzinnigen jongen man grondt gij uwe verwachtingen. Evenals gij eens uwe dochter wildet opofferen aan uwe eerzucht, om door haar huwelijk met een vrijheer von Anthold' zeil een adeüjken titel ot door aankoop eene adelijke bezitting te krijgen evenzoo wilt gij de ongukkige ~uu

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1