In het bijgebouw zijn nog 3 rijtuigen van ander soort dan de besprokene geplaatst, t. w. 2 flesschen- wagensde een in den vorm van een omnibusje de ander in dien van eene kruiken een broodwa gen met allerfraaist beschilde paneelen alles uit de stoom-wagenmakerij en smederij van A. Haak Zo nen te Amsterdam. Wie nieuwsgierig mocht zijn naar den vaak in de amsterdamsche bladen vermelden toestel van G. Sinck Zoon dienende om in de grachten geval len paarden daaruit te halen bezichtige het ter tentoonstelling aanwezige model. Biljarten worden sedert lang hier te lande vervaardigd. Men kent die der amsterdamsche firma Kloppenburg waarvan echter ter tentoonstelling niets blijkt. Wel vinden wij er daarentegen een in gebeeldhouwd eb benhout van de Amsterdamsche Biljartfabriek van Bern. Elsenburg, een dito kleiner van August Quaed- vlieg' te Valkenburgeen van H. A. Diesterhorst te Gouda in donker palisander hout met gekleurd inlegwerk, dat zeer fraai zou zijn, ware niet beproefd het met 3 lijsten van ongekleurd bois-rustique te versieren waardoor eene niet behagelijke samen voeging ontstaan is look het queuenrek is in bois- rustique bewerkt). De beste schijnen ons te zijn de 3 van F. J. Schoemaker Zonen te Zwolleeen van zwart ebbenhout met koper geïncrusteerd en met wit marmeren bovenrandeen in mahoniehout en een in gebeeldhouwd notenhout. Eerst na beklee ding met laken van de geparketteerde of marmeren tafels zou de deugdelijkheid van al deze biljarten behoorlijk beproefd kunnen worden. Bnitenlattb. Binnenland,. Wordt vervolgd. BELGIE. Léon Bernard, beschuldigd van ongeveer f 2,500,000 ontvreemd te hebben ten nadeele der bis schoppelijke kas van Doornik, is thans naar de correc- tioneele rechtbank verwezen. De zaak zal dus spoedig in behandeling komen. De in deze zaak betrokken tusschenpersoon Goodhue van Montreal in Canada blijft wegens krankzinnigheid voorloopig buiten behan deling. DUITSCULAND. De staatkundig kerkelijke wet werd den 11 door den Koning van Bruisen bekrachtigd. ENGELAND. De bladen beoordeelen de overeen komst door de regeering met de Suez-kanaalmaat- schappij gesloten zeer ongunstig. Zij meenen dat die overeenkomst den engelschen handel weinig voor deel zal opleveren. De Times gelooft daarentegen, dat de regeering den juisten weg ingeslagen heeft om de verbetering van het kanaal te verkrijgen daar de heer de Lesseps ongetwijfeld de persoon is die beschikken kan over de middelen om die verbetering te verkrijgen. Lagerhuis. Den 12 bevestigde minister Glad stone op eene vraag van het lid Creyken, dat aan prins Lucien Bonaparte een pensioen van 3000 per jaar verleend was. Die prins had het grootste deel van zijn leven als engelsch onderdaan doorgebracht en zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt op philologisch gebied. Zoo had hij, bij voorbeeld, het evangelie van Mattheus in 29 talen gedruktde gelijkenis van den zaaier in 72 europeesche talen en tongvallen enz. Vóór 30 jaren was hij te Oxford gepromoveerd en er was geen land in Europa waar hem geen onderscheidingen te beurt gevallen waren. Den 13 kondigde Northeote namens de conser vatieve partij aan dat hij de verwerping der Suez- kanaal-overeenkomst zou voorstellen. Het liberale lid William Fowler zeidedat hij eveneens de verwer ping zou voorstellen. Minister Fitz-Maurice deelde ten offer brengen aan uwe mislukte speculatiën, het is dezelfde zielverkooperij in anderen vorm en met an dere personen. Toenmaals moest ik de kooper zijn, nu hebt gij tot dat doel mijnheer von Richthausen uitge kozen. Maar openhartigheid tegenover openhartigheid, mijnheer de geheimraad 1 Ik verklaar udat ik het niet dulden zalIk zal mijn oudere rechten weten te doen geldenen Richthausen de oogen openen voor uwe plannen en hem mededeelen, dat mejuffrouw Adele hem slechts ontvangtomdat zij daartoe door haren vader gedwongen wordt. Daar mijn voornemen on veranderlijk iszal iedere verdere uitwijding over deze zaak nutteloos zijn 1" Herman stond op en de geheimraad volgde zijn voor beeld. Zonder iets te antwoorden zag hij Herman aan met een van woesten toorn fonkelenden blik. Hij ge voelde zich overwonnen door dezen jongen man dien hij aanvankelijk tot zijn werktuig had willen gebruiken en die nu plotseling al zijne plannen dreigde te ver ijdelen. Was het dan geheel onmogelykom den wil van dien man te buigendie getoond had volstrekt niet vatbaar te zijn voor bedreigingen, wien de rijkdom niet verlokte de armoede niet afschrikte die vrijwillig afstand had gedaan van zijn schitterenden adelijken titel om als een onbeteekenend burgerlijk geneesheer zich een bescheiden bestaan te verschaffen Die man dreigde hem de laatste hoop te ontnemen. Maar hij moest zijn toorn inhouden op dit oogen- blik ten minste hij moest een middel zoeken om de beslissing ten minste te verdagen. En hij vond het een reddende gedachte kwam bij hem op. „Nog een enkel woord baron zeide hij de hand op Hermans arm leggende om hem terug te houden. „Ik wil nietdat wjj als vijanden scheiden. Geloof mij eerst na lange aarzeling heb ik den wensch op gegeven naar welks vervulling ik jaren lang onafge broken met alle mij ten dienste staande middelen heb gestreefd en niets kon mij gelukkiger maken dan wanneer mij nu nog de mogelijkheid werd gegeven om te bereiken wat het doel mijns levens is geweest, u mijn schoonzoon te mogen noemen. Maar ik twijfel mededat de regeering op dat oogenblik niet voor nemens was het eskader by Madagascar te versterken. Dienzelfden dag werd de artikelsgewijze behandeling van de wet tegen knoeierijen bij verkiezingen ten einde gebrachtnadat daaraan 20 zittingen gewijd waren geweest. FRANKRIJK. Het aantal politie-ageuten te Parijs zal met 300 vermeerderd worden. Het verslag der commissie over de door de regee ring met de spoorwegmaatschappijen gesloten overeen komsten 50 bladzijden groot is gunstig voor de aan neming daarvan. Den 14 werd te Parijs het standbeeld der republiek op het plein van het Chateau d'eau ingewijd in tegen woordigheid van den voorzitter van den gemeenteraad, den prefect der Seine de leden van den Senaat en de afgevaardigden der hoofdstad. De toevloed der menigte was bizonder groot. In zijne rede zeide de prefect der Seine hoofdzakelijk het volgende: „Het standbeeld der tegenwoordige republiek houdt een olijftak in de hand, als zinnebeeld dat de tijd voor gewelddadigheden voorbij is. Het algemeen stemrecht vervangt elke revolutio naire handeling. De tegenwoordige republiek moet hare kracht putten in hetgeen recht en billijk is Aldus opgevat en in toepassing gebrachtzal de republiek op vredelievenden weg bare taak voortzetten en met medelijden nederzien op de machtelooze bedreigingen tiarer tegenstanders. Het fransche volk wenscht zijn wil aan geen ander volk op te dringenhet vraagt alleen om vrij en geëerbiedigd te zijn. Geen offer zal het te zwaar zijn om zijne onafhankelijkheid te hand haven." Na eene redevoering van den voorzitter van den ge meenteraad, waarin hij sprak over het recht der hoofd stad op hare gemeentelijke vrijhedenen op de am nestie zinspeelde werd het standbeeld onthuld onder het aanheffen van den kreet: leve de Republiek Hier en daar hoorde men ook den kreetLeve de amnestie! De stad was in feestdos gehuld en er heerschte groote opgewektheid. Ongeregeldheden kwamen niet voor. Den 12 kwamen te Parijs 150 hongaarsehe geleerden, kunstenaars en letterkundigen uit Budapest om Victor Hugo hulde te brengen en de feestviering van den 14 bij te wonen. In den namiddag van dien dag werden zij aan Victor Hugo voorgesteld. Den 14 's avonds 7 uren maakten 300 personen te Roubaix gebruik van een toevloed van nieuwsgie rigen op de groote markt, om het stadhuis te vermees teren. De hoofdcommissaris van politie, die zich tegen die poging verzettekreeg slagen op het hoofd met een stok met looden knop zoodat zijn toestand ernstig was. Een gendarme werd zwaar gekwetst. De gen darmes te paard en twee compagniën jagers verstrooi den de op de markt verzamelde oproerige groepen en namen 6 personen, die wapenen droegen, in hechtenis. De prefect en de procureur der republiek bleven op het stadhuis. Ten slotte was de orde geheel hersteld. In den toestand van den graaf van Chambord komt weinig verandering. De geneesheer Vulpiau te Parijs werd naar Frohsdorf ontboden. De graaf van Parijs en de andere prinsen van Orleans keerden den 14 des namiddags uit Weenen naar Parijs terug. Kamer. Een op het ontwerp der gemeentewet ingediend amendement, met het doel om de betrekking van maire (burgemeester) onvereenigbaar te verklaren met het lidmaatschap van de Kamer of den Senaat werd met 288 tegen 179 stemmen verworpen. De belooningdoor den Staat in der tijd toegekend aan den uitstekenden scheikundige Pasteur, is van f 6000 per jaar op f 12500 gebracht. Het daartoe strek kende wetsontwerp werd door sommige leden zeer be streden. LUXEMBURG. Voor een paar dagen heeft de Ko- ningin-Grootbertogin Luxemburg's oudste en merkwaar digste stad Echternach bezocht. De bevolking ontving er aan baron of die hoop ooit zal worden vervuld ondanks uwe verrassende verklaring. Gij bebt scherpe woorden gebezigdGij hebt mij voor de voeten ge worpen dat ik mijne dochter, evenals vroeger aan mijn eerzucht, nu aan mijne speculatie op den rijkdom van mijnbeer von Richthausen wil opofferen. Misschien lag er iets waars in uwe aanklachtmaar misschien heb ik er bij mijne berekeningen voor de toekomst te weinig aan gedachtdat noch titelsnoch rijkdom alleen den grondslag voor een levensgeluk kunnen zijn, ik heb te weinig naar de wensehen mijner doch ter gevraagd maar toch verdien ik uw hard verwijt nietwant nooit is de gedachte bij mij opgekomen om dwang uitteoefenen op Adele. Ik ben een oud afgeleefd man ik heb van het leven niets meer te hopen al mijne plannen voor de toekomst gelden slechts het geluk mijner dochter. Voor haar streefde ik naar eer en onderscheidingvoor haar wenschte ik den rijkdom te behouden, die ik mij in een lang werkzaam leven heb verworven. Kunt gij dien wensch eens vaders veroordeelen Zeker niet! Ik hoopte, Adèle gelukkig te maken haar eene vaste positie in de maatschappij te verschaffen door haar huwelijk met u. Ik vermoedde nietdat ik op een onwrikbaren tegenstand zou stuiten dat Adele mij met eene be slistheid die mij verschrikte verklaarde dat zij nooit zou besluiten tot de door mij gewenschte verbintenis dat zij zelfs voor het altaar luide „neen" zou roepen indien ik haar dwingen wilde! Verlangt gij nu zulk een dwang Ik kan en mag het niet doen noch ten uwen gunstenoch voor mijnheer von Richthausen die mij openhartig verklaard heeftdat hij mijne doch ter lief heeftZooals ik u heb uitgenoodigd om mij van tijd tot tijd te komen bezoekenevenzoo heb ik ook mijnheer van Richthausen de gelegenheid niet willen ontnemen, om zich de liefde mijner dochter te verwerven. Toen ik het deed, kon ik niet vermoeden, dat gij zoo spoedig van meening zoudt veranderen ik had de hoop om uw tegenstand te overwinnen opge geven ik meende noch uwe noch Adèle's toestemming ooit goedschiks te zullen krijgendaarom gaf ik mijn- haar allerhartelijkst. Zij bezichtigde de fabriek van ge kleurd porselein der gebroeders Zensde gebouwen der voormalige in de 7e eeuw door Willebrord gestichte Benedictyner-abdij en de kloosterkerk uit de 10e eeuw, die in 1861 geheel hersteld is. SPANJE. Bij een regeerings-schrijven worden voor zorgsmaatregelen voorgeschreven tegen alle uit Engeland komende artikelen omdat deze mogendheid geene voor zorgen tegen de cholera neemt. Den 11 werd door den heer Martos in de Kamer een hevige aanval tegen de regeering gericht. Hij onderwierp alle handelingen van het ministerie Sagasta aan eene scherpe beoordeeling. O, a. was de wet be treffende de rechtspraak door gezworenen de hervor ming der strafwet en de nieuwe drukperswet, uit een democratisch oogpunt beschouwd geheel onvoldoende. Er moest ingediend worden een ontwerp tot invoering van algemeen stemrechtwaarna de Cortes ontbonden en aan de nieuwe vertegenwoordiging hervormingen in de grondwet of de bestaande organieke wetten voor gesteld zouden moeten worden. Het ministerie was zoo niet reactionair voor het minst conservatief. De indruk dezer krasse eischen schijnt het ministerie eer versterkt dan verzwakt te hebben, nadat minister Sagasta hem zeer flink beantwoordde. EGYPTE. Het aantal sterfgevallen aan cholera in de 24 uren die den 13 des avonds eindigden, beliep te Damiette 38 te Mansourah 57 en te Samauoud 15. In de 24 uren, die den 15 's morgen 8 uren eindigden, stierven te Damiette 43 to Mansourah 51 te Shir- bin 7, Manzahleh 20, Falka 3 en Chabir 12 personen. Te Ghizeh eene voorstad van Cairo is ook de cho lera uitgebroken 5 personen stierven daar reeds. Da delijk werd een gezondheids-cordon ingesteld. Te Bou- lakeen andere voorstad van Cairo, kwamen mede twee vermoedelijke gevallen voor, terwijl te Wagasa waar de ziekte eveneens uitbrak zes sterfgevallen plaats vonden. De Java-bode van 4 Juni meldt, dat de regeering den gouverneur van Atchin gemachtigd heeft om agres sief op te treden en dat het 5e bataljon van Samarang is aangewezen om derwaarts te vertrekken. 's Rijks middelen hebben gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars opgebracht 49,227,294,10, tegen 48,983,753,235 in hetzelfde tijdvak van 1882. Het 6/12 der raming is 51,959,587,50. Een 20jarige schippersknecht varende bij den beurtschipper van Tolen op Rotterdam, dei) 9 Juli over boord gevallen spoedig gered en door toepassing der gewone methode weder tot bewustzijn gebracht, voelde zich den volgenden dagte Dordrecht komende, onwel, werd in het ziekenhuis gebracht en was een paar uren later reeds overleden. De aartsbisschop van Utrecht heeft den 10 en 11 de nieuwe r. c. kerken te Beugen en O'demarkt ingewijd. In de vergadering van onderwijzers uit het sehool- arrondissement Medemblik, den 11 te Westwoud ge houden leidde de heer Fransen, van Bovencarspel, de vraag in „Is het mogelijk op de openbare lagere scho len onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis te geven zonder in strijd te komen met het tweede lid van art. 33 der wet op het lager onderwijs?" En de heer v. Wijk van Hoogwoudde vraag „Is het gewenscht, bij de op handen zijnde grondwetsherziening art. 194 der grondwet te wijzigen De conclusie van den eerste (met applaus aangenomen) was „Het is zeer goed mo gelijk genoemd onderwijs te geven zonder in strijd te komen met de bedoeling der wetals de onderwijzer zijne roeping begrijpt en zijne stof bewerkt naar de be vatting der leerlingen", die van den laatste (mede door de vergadering toegestemd), dat het grondwettig voor schrift in het welbegrepen belang der natie onveranderd heer von Richthausen mijn woord, dat ik nu niet mag' breken, om hem mijne toestemming niet te onthouden, wanneer het hem gelukte, de liefde mijner dochter te verwelven. Adèle moet zelf over haar levensgeluk beslissen 1 Ik zal geen dwang op haar uitoefenen en ik zeg u dit openhartigik zou er ook niet toe in staat zijn want zij heeft een sterken wildie niet te buigen is. Ik heb van haar slechts verlangddat zij mijnheer Richthausen vriendelijk zal ontvangen wan neer hij aan mijne uitnoodiging gevolg geeft, zij heeft het mij beloofd, evenals zij vroeger beloofde, op gelijke wijze u te zullen ontvangen. Ik geloof, baron, dat gij na deze openhartige verklaring niet de minste reden hebtom vijandig tegen mij op te treden, en een recht te doen gelden, waaraan alleen uitvoering kan gegeven worden, door mijne dochter daartoe te dwingen. Gelukt het u, baron u de liefde mijner Adèle te verwerven, dan zal ik u met blijdschap als mijn schoonzoon be groeten maar ik verlang van u dat gij u niet van onedele middelen bedient om u van een medeminnaar te bevrijden dien gij zelf in mijn huis hebt gebracht. Ik verborg u nietdat ik mij in eene netelige positie bevind. Ik heb de hulp noodigdie mijnheer Richt hausen bereid is mij te verleenen, om mijne oogenblikke- lijke geldverlegenheid te boven te komen maar ook alleen voor het oogenblik ben ik in verlegenheid, en in dien ik slechts den door afgunstige vijanden tegen mij in het leven geroepen storm weet te bezweren, dan openen zich nieuwe hulpbronnen want mijn soliede rijkdom is niet uitgeput door de wel is waar beduidende ver liezendie ik geleden heb. Wilt gij mij nu met ge weld ruineerec, terwijl gij mijnheer Richthausen beweegt, om mij de beloofde hulp te weigeren? Dat zou eene onedele wraak zijn, baron 1 In uwe hand leg ik de beslissing over mijn lot en dat mijner dochtergij kunt mij aan den ondergang aan armoede aan de smaad om een bankroetier wordenprijsgeven, want mijnheer Richthausen vertrouwt u hij zal de mij reeds gegeven belofte van hulp intrekken wanneer gij hem verklaart dat ik u de hand mijner dochter heb toegezegd en gij uw recht gelden laat." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2