1 - ■nternatlouale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XXIX. Nederland. X. Ivunstdraaiwerk. Onder kunstdraaiers verstaat men hier te lande hendie hout en ivoor op de draaibank bewerken, en tevens hen diezonder de hulp van dat werk tuig, het ivoor bearbeiden en meer dan de anderen kunstenaars mogen heeten. De Hengeloosche Hout draaierij is vertegenwoordigd door eene inzending van gordijnstokken en ringen, baksters, ronde tafeltjespiano- en vouwstoeltjes, jasseuhangers stoven en kegelballenalles zuiver afgewerkt en gepolijst, even als de tafeltjes, kegelballen, stoven, theeëmmers etageres flesschenbakjeskapspiegel en stuurrad van G. Fischer te Amsterdam, die ook ivoren biljartballen vertoont. Fijner bewerkte arti kelen zoowel in ivoor als hout vinden wij van J. H. hWerner aldaar, wiens keurig product echter nog overtroffen wordt door den kunstrijken arbeid in ivoor van den met 5 medaljes bekroonden hof leverancier A. G. Overes te 's Hertogenbosch. Zijn met 10 fraaie beeldjes versierd spiegeltje wekt onze bewonderingzijn uurwerk candelabreswaaiers, binocles armbanden colliers broches cachetten manchetknoopen doosjes kammen en vouwbeenen verdienen de aandacht, als fraaie en geschikte voor werpen voor geschenken. Gevoegelijk kunnen wij hier melding maken van ue uitmuntende hoornen kammen en pijpen van ten Dam en Manschot te Aaltenvan de steennoot- knoopen van Venema en Mulder te Veendam, van de ongekleurde en gekleurde der stoomknoopenfa- briek van Henri v. d. Harten te Eindhoven en de 10 malen bekroonde benoodigdheden voor hand boogschutterijen van W. 0. N. Bressers te Tilburg. Bedden, dekens enz. Voor een goed bed stelt men nog steeds prijs op goede vederenmaar de duurte daarvan heeft voor velen de kapok tot een welkom surrogaat gemaakt. Vederen zoowel als kapok hebben zuivering en toe- bereiding noodig en niet onbelangrijke fabrieken houden zich hiermede bezig. Gebr. Peters te Am- sterdam toonen de producten hunner zuivering van beide grondstoffenLamberts Co. te Hilversum ongeverfde en geverfde vederen en kapok H. F. C. Kratzenstein te Amsterdam de laatste voor en na de zuiveringalsmede de bijproducten kapok- olie en koeken. De prachtige en beroemde wollen dekens van J. Scheltema Jansz. te Leiden ontbreken niet en hoe goede dekens zich ook bevinden bij de collectieve inzending der tilburgsche wolfabrikanten, deze kun nen niet met de zijne wedijveren. Moltondekens (ook dwijlen) zijn voorbanden van de stoomspinnerij en weverij van Spanjaard Co. te Utrecht en fijnere van v. Heek en Co. te Enschede. Watten dekens, met ka toen of zijde overtrokken en allersierlijkst stoomma- chinaal met figuren gestiktzijn ingezonden dooi de kon. fabrieken van Veltman Co. en J. A. Velt- man Zoon te Amsterdam. Gebr. Beausar te Schiedam hebben gezorgd voor ijzeren en houten ledekanten springveeren en andere matrassen, Auo\ Koster (in het bijgebouw) voor een gegarneerd wiegje. A. Banting, te Amsterdam, pachter van een groot gedeelte onzer noordhollandsche wiervvaarden, geeft, nevens een baal van het ter vulling van matrassen zoo veel gebezigde zeewier, eene afbeelding van liet stoomgebouw voor de verpakking van dit artikel op Wiering-en. Wij bespeuren op die afbeelding ook de eemge op het eiland aanwezige en aldaar ver vaardigde vigilante des burgemeesters, een voort brengsel van insulaire nijverheid, waarmede slechts weinig bezoekers der tentoonstelling bekend zullen zijn. Rietwerk. Twee amsterdamsche fabrieken, die van H. Men- zel en Gebr. F. en L. de Ridder, doen ons verzame lingen zien van, van een-, twee- en driekleurig, ook van verguld riet, vervaardigde tafels, stoelen, le dekant bloemtafels en korvenvogelkooienja de keeren de Ridder zelfs een met riet omlijsten spiegel en nog erger, eene van riet vervaardigde gaskroon. De laatsten toonen daardoor, dat men in de aan wending van een materiaal ook te ver kan «aan. W. F. v. Vliet te 's Gravenliage heeft zich voor zichtiger beperkt tot bloemtafels en tot de door onze badhuizen het eerst ingevoerde rieten strand stoelen. Garen en band. De voornaamste inzending in bet artikel garen is die van de groote fabriek van Bispinck-Kundert te Bloemendaalwaarvan de klossen wit en zwart machine-garen tot een kolom gestapeld zijn aan den voet omgeven door kluwtjes en kaartjes gekleurd garen. W. v. Asten en Zonen te Helmond en Karei van Wensen te Zoeterwoude zonden met turksch- rood gekleurd garen (mule twist), Th. v. Ertrijck te Aarle-Rixtel turkschrood en zwart merkbaren A. H. Wumkes Co. te Joure stoom-linnen naai garen in. 1 an Lamberts Co. te Hilversum vinden wij getwijnde wollen en jute garens, van Clos en Leembrugge te Leiden gekleurde saijet. van J. Vul ling-s Co. te Heeze, bij Eindhoven, wollen, linnen en katoenen bandvan A. v. Bergen de Ruiter, te Sneek rokwolfi-iesche wol en saijet. Wollen weefsels. Even als de fabrikanten van Verviers in de bel- gische afdeelinghebben de tilburgsche ten getale van dl, in de nederlandsche gezamenlijk hunne weefsels van wol ten toon gesteld. In lioog-e kassen langs de wanden van eene groote hallangs de stijlen die het dak dragen en bovendien in een vier tal vitrines zijn keurig geplooid opgehangen de veelal zwartemaar ook meermalen gekleurde en witte lakens, buckskins, duffels, moltons, baaienbevers, flanellen saaienzomer- en winterstoffen die een eigen nomenclatuur hebben, alleen voor de vakman nen verstaanbaar. Voor bet oog ware zeker alles nog- bevalliger te schikken geweesthad men geen acht moeten slaan op het bij elkander houden van het werk van iederen inzender. Sommige fa- bukanten houden zich met de vervaardiging van eene enkele stolhetzij zwart of gekleurd andere en wei de meeste met die van verschillende stoffen bezig van daar eene minder gelukkige verdeeling- van kleur over het groot geheel. De tilburgsche wolindustrie schijnt ons toe zeer hoog fe staan; hoe onbevoegd wij ons houden in deze te oordeelen, wij vreezen niemands tegenspraak als wij de fijne lakens van H. Eras Zonen prijzen. Om niet eentoonig en ook niet onbillijk jegens dezen en genen te wordenvermelden wij niet al detrou wens aan de winkeliers bekendenamen dei' fabri kanten maar nog- slechts, dat de gekleurde lakens van J. A. A. Kerstens en de firma Wed. G. Pollet en Louis de Wijs veel naar Britsch-Indie uitgevoerd worden, en dat de flanellen en domets van F. A. Swagemakers Zonen ook te Antwerpen Parijs Londen Hamburg, Kopenhagen en Stockholm zijn verkrijgbaar gesteld. Tegenover deze van moed en kracht getuigende inzending moet men het betreuren, dat vele landen door hunne hooge invoerrechten voor liet tilburgsch fabricaat zoo goed als gesloten zijn, en de nijverheid daardoor belet wordt nog hooger vlucht te nemen. Te midden van al het tentoongestelde merken wij met veel genoegen ook de teekeningen en modellen opdie vervaardigd en gebezigd worden in de in 1879 te Tilburg- opo-e- richte weefschool. Gekleurde wollen weefsels vinden wij ook van de bekende leidsche firma J, A. Ie Poole, en lakens en buckskins van August Binterim te Vaals. Monsters trijpt zijn er 20 voorhanden van de stoompresserij van Gebr. J. H. en B. Boschte Kampen en Amsterdam, en 3 van J. A. H. J. Galle mede te Kampen. Nu wij zoowel de wollen weefsels als de dekens en het saijet met een kort woord besproken hebben mogen wij hierbij voegen, dat Corn. Stuyt te Pur- merende verschillende wolsoorten heeft ingezonden. Glas- en Aardewerk. Van de glasblazerij en stoomglasslijperij van Meur- ®ingr 9°* Nieuw-Buinende fabrieken van J. H. Ihöne te Amsterdam in Drenthe en over de duitsche grenzen en de leerdamsche firma's Jeeckel en Co. en JeeckelMijnsen Co. (ook bekend door de vervaardiging van z. g. hard glas) treffen wij uit gebreide verzamelingen aan van allerlei voorwerpen voor huishoudelijk en ander, van Thöne inzon derheid ook voor apothekers-gebruik. Al leggen deze fabrikanten zich niet toe op de vervaardiging vai\ bijzonder fraaie en in het oog loopende zaken zij blijken in staat te zijn aan de eischen en behoef ten van zeer velen te voldoen. Zeker niet minder in alle gezinnen verspreid zijn de producten van de groote fabriek der Société Oéramique te Wijck (Maastricht)die al wat er maar van aardewerk gebezigd wordt, zoowel in grove als fijnere soorten vervaardigt en in hare groote uitstalling ook niet weinig werkelijk fraaie artikelen geplaatst heeft. Tegenover de hare bevinden zich de vazen en ser viezen van het „atelier de décors" van M. C. Schoon Co. te Amsterdamen oppervlakkig schijnt het sierlijkste maastrichtscke werk hiervoor te moeten wijken. Maar zien wij goed, dan komt het ons voordat het amsterdamsche sporen draagt van kunstmiddelen, die niet op het terrein der ceramiek te huis behooren. Meer opmerking verdient o. i. het delftsch aardewerk van J. Thooftde pendules, lampen, kandelaars, vazen, serviezen en pullen, die wij bij de vroeger beschouwde tegeltjes van denzelfde vinden. Bemande flesschen zijnbehalve door Jeeckel, tentoongesteld door de Culemborgscbe Glasfabriek potten en kruiken van z. g. keulsch aardewerk door W. Voorbeytel Cannenburg Jr. te Deventer. Wordt vervolgd. Builettlanb. aarde daad ran onrechtuittarting en vermetelheid zijnantwoordt uit Parijs het tijdsehriffc VEconomise Frangais, en van een dergelijk rooversbedrijf zal geen Engelsch Ministerie van welke richting ook de ver antwoordelijkheid willen dragen. Intussehen is de tegenstand dien het gesloten verdrag in Engeland on dervond zoo sterkdat zoowel de Suez-maatschappij als het Engelsche Ministerie best hebben geoordeeld het als niet verbindend te beschouwenen de Presi dent der maatschappijde heer de Lessepsin een brief aan den heer Gladstone zijn voornemen heeft te kennen gegevenom het tweede kanaal te graven de tarieven te verlagen en alles te doen wat de maat schappij in de gesloten overeenkomst op zich genomen had, maar geheel vrijwillig en zonder dat Engeland zich zijnerzijds tot iets verbindt of eenig recht uit drukkelijk erkent of stilzwijgend als tot nog toe on betwist aanneemt. De vraag iswelke houding het Engelsche volk de Engelsche handelde pers en ten slotte het Parlement tegenover den aldus gewijzigden toestand zullen aannemen, Toornig frommelde Herman den brief ineen. Een aaneenschakeling van lage en schandelijke leugens liet met zijne gedwongen beleefdheid zoo beleedigen- de schrijven bevatte geen enkel waar woord. Het kon niet waar zijndat Adèle haar vader tot zulk een briei machtiging had gegeven Maar wanneer dit niet zoo washoe kon de geheimraad dan antwoorden op een aan zijne dochter geadresseerden brief Hij sprak van zijn gestoord gesprek met Adèle, hij beweerde; dat deze zonder die storing een zeer duidelijk antwoord zou gegeven hebbenwat kon hij van dat gesprek weten indien zijne dochter zelf hem dat niet had mede gedeeld f En die honende afwijzing door den por tier. Zij zou geschied zijn op Adóle's uitdrukkelijk bevelNeen het was een leugen Hoe scherp zij zich ook mocht hebben geuit tegen den redder haars levens nooit zou zij in staat zijn om hem opzettelijk te krenken en te beleedigen. Het was een leugen zij kon niet valseh zijn haar blik had hem gezegd dat zij hem liet had en hij geloofde hare trouwe oogen meer dan de sluw berekende woorden van den geld- zuchtigen vader. Zou hij nog eens aan Adèle schrijven van haar vor deren dat zij zelf hem antwoordde openhartig en eer lijk zonder hem te sparen maar zelf, eigenhandig. „Zoowel mijne dochter als ik zijn besloten, om iederen mogelijk nog van u te ontvangen brief ongeopend terug- te zenden." Het stond er klaar en duidelijk. Het was onmogelijk. Zoo wreed kon Adèle niet geweest zijn dit kon zij niet gewild hebben Maar toch stonden or die beleedigende woorden en dat zij tot waarheid zouden gemaakt worden daaraan was niet te twijfelen. De geheimraad had dit niet geschreven, indien hij niet besloten was zijne bedreiging uittevoeren. Herman kon de herhaalde tegenspraak in den be- leedigenden brief niet verklarenmaar toch werd zijn ver trouwen in de geliefde geen oogenblik geschokt. Lang peinsde hij er over op welke wijze het hem mogelijk zou kunnen worden, om Adèle te zien en uit°haar eigen mond de beslissing over zijn lot te vernemen. Hij kon haar niet schrijven zijn brieven werden terugge zonden bij mocht haar niet opzoeken de bedienden hadden bevelom zijne bezoeken aftewijzen. Agnes Adèle s trouwe vriendin kon de bemiddelaarster zijn. Maar ook haar kon hij niet bezoeken het huis van graaf Redigau was nu nog voor hem geslotenten minste totdat Hans was teruggekeerd. Tot zoolang moest Herman geduld hebben! TFordt vervolgd. BELGIE. De bisschoppen hebben te zamen aan den Senaat verzochtniet aan te nemen de nieuwe bepa ling in het wetsontwerp op de militie, waarbij de vrij stelling van de krijgsdienst ten aanzien van voor den geestelijken stand bestemde jongelieden wordt afgeschaft. Het^ wetsontwerp tot verhooging der belasting op geestrijke dranken werd den 26 met 69 tegen 66 stem- men aangenomen na goedkeuring van verschillende amendementen. Dat tot verhooging der rechten on tabak werd den 27 aangenomen met 71 tegen 66 stem men, na aanneming van verscheidene amendementen. O. a. werd tijdens de aanbieding der wet onder weg zijnde tabak van de nieuwe rechten vrijgesteld. EAGELAND. Het voorkomen van twee cholera gevallen wordt gemeld één in Wallis en één in de Londen-docks. Alle voorzorgsmaatregelen werden ge nomen. De geneeskundige raad verklaarde, dat der gelijke op zich zelf staande gevallen ieder jaar voorkwa men zonder ongerustheid te bezorgen. Lagerhuis. Den 21 heeft de regeering ver klaard dat zij deelde het gevoelen der meerderheid van de kanaaltunnel-commissie, die het maken van den tunnel afraadde. Minister Chamberlain stelde daarom oor, de tweede lezing van de wet tot het aanleggen van een spoorweg door dien tunnel niet te doen plaats hebben. Dientengevolge werd zij ingetrokken. Den 26 stemde minister Gladstone er in toe dat den 30 het bekende voorstel van Northcote over het Suez-kanaal in behandeling werd genomen. De regee ring kou zich volkomen met dat voorstel vereenigen maar verzette zich voor het tegenwoordige tegen elke besprekingzij achtte die nadeelig voor het belang van den Staat en onnoodig, daar de getroffen overeenkomst ingetrokken was en aan de groote scheepvaartbelangen tijd moest worden gelaten om de zaak in overweging te nemen. Van daar dat geene spoedige hervatting der onderhandelingen over de aanspraken der Kanaal maatschappij in het plan lag. De regeering zou daarom Norwood's wijzigingsvoorstel, beoogende handhaving van de vrijheid der Kamers in haar oordeel over de waterverbinding tusschen de Middellandsche en de Roode zee ondersteunen. Zij verklaarde zich tegen elk besluit over toekomstige onderhandelingen en stappen FRANKRIJK, De gemeenteraad van Parijs ver wierp den 25 met 50 tegen 13 stemmen een docr den prefect voorgestelde leening van 110,000 voor open bare werken. Het aangaan eener leening werd onnoo dig geacht. Sommige personen beweeren van den geneesheer van graaf Chambord, Vulpians vernomen te hebben, dat hij tengevolge van vergiftiging aan maagontsteking lijdt. Senaat. Den 25 werden de artikelen 2 en 5 van het wetsontwerp op de benoeming van de rechterlijke macht aangenomen art. 3 verworpen art. 4 gewijzigd en art. 6 aangehouden. Den 26 werd art. 7, bepalende de opheffing der rechtbanken die minder dan 150 za ken behandelen met 131 tegen 86 stemmen verworpen. Kamer. Alle amendementen die voorgesteld wa ren op de overeenkomst met de Lyonsche "Spoorweg maatschappij werden den 25 verworpen, Ook den 26 werden aile amendementen met groote meerderheid ver worpen uitgezonderd dat van den heer Lefèvrebe- paiende, dat alle machinisten op de spoorwegen fran- schen moeten zijndat met 355 tegen 56 stemmen in overweging werd genomen. De commissie onder zocht dat amendementdoch stelde de verwerping voor. Met 218 tegen 174 stemmen werd dienovereenkomstig

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2