No. 89*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883 TTOTIEIEIDIE BLAD. ZONDAG 29 JULI. ©fficiëel (Scbcelte iSimienlanb, SSta&g-Beriefitetn ALK! A MS CHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het IJKKANTOOR aldaar, met ingang van 1 Augustus as., voor het publiek zal zijn geopend eiken MAANDAG, WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG, van des voormiddags 9 tot des namiddags één uur Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Juli 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Overwegende dat het met het oog op de mogelijkheid van het uitbreken der cholera hier te lande wenschelijk is niets na te laten wat bevorderlijk kan zijn aan de reinheid en dat het aanbeveling verdientzooveel mogelijk goed drinkwater te ge bruiken noodigen de ingezetenen dringend uitde gotenriolen en snijdingenwaarvan het schoonhouden volgens de bestaande voorschriften aan hen is opgedragenvoortdurend behoorlijk schoon te houdenzoo zij geen goed drinkwater hebben ge bruik te maken van het water der gemeentelijke pompen uit gezonderd het water uit de pompen op de Laat en de Visch- marktdat geen drinkwater is en het eten van onrijpe vruchten na te laten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Juli 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van leeraar in het boekhouden aan de burgeravondschool op 100,jaarwedde, kunnen zich onder overlegging van stukken, vóór 5 Augustus e.k aanmelden bij het gemeentebestuur. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhanden een hondenpenning No. 360een zwarte smoushond met bruine pooten een zakdoek, waarin lood en tineen gouden ring met diamanten en zil veren plaatje; een r. c. vraagboekje; een nieuwe huissleutel, een bovenstukje van een gouden oorbelletjeeen paar bruine kinderkousen; een kinderportemonnaieeen pet (marinemodel); twee el zwarte voeringeen portemonnaie met eenig geld; een zweep. Op de kermis te Uitgeest: een gouden broche. Bij de harddraverij te Woerden den 25, is de prijs van f 300 gewonnen door „Prinses," van den heer P. Smit te Botterdam de premie van 75 door „la Vitesse", van den heer A. v. Aardenne. Door het bestuur van het Willemspark te Am sterdam is den 2G aanbesteed het maken der gebouwen voor een stoomgemaal tot bemaling van het park waarvoor minste inschrijver was de heer W. v. d. Laan, voor 20997. De oostenryksche aartshertog Karei Lodewijk zijne gemalin en dochter hebben den 26 hun intrek genomen in het hólel des Pays-Bas te Amsterdam en den 27 de tentoonstelling bezochtwaarna zij naar Zandvoort vertrokken. Den 2 5 hebben do heer Dietz president van de fransche commissie voor de tentoonstelling te Amster dam en zijne echtgenoot aan boord van de in het IJ liggende fransche korvet Coligny een dejeuner van 60 couverts gegeven aan den franschen gezant te 's Gravenhage de leden van het tentoonstellings-eo- mitévan de jury's en de vertegenwoordigers der pers. Te Zaandam is den 26in den polder bij de spoorbrug de bliksem in eene arbeiderswoning gesla gen zonder echter brand te veroorzaken. Er werden slechts wat pannen van het dak geworpen. De gemeenteraad van Venloo heeft den 26 op het voorstel van den minister van binn. zaken dat de gemeente 30 t. h. zou bydragen in de kosten van het bouwen eener nieuwe hoogere burgerschool, geraamd op f 65,000 besloten te antwoordendat wordt een nieuw gebouw soliede naar den limburgschen bouwtrant voor f 20000 minder gesticht en de cursus binnen 3 jaren tot eenen vijfjarigen uitgebreid de gemeente be reid is om 20 t. h. in de kosten bij te dragen. Den 26 richtte in het Noordeinde der gemeente Oudearspel een windhoos veel schade aan. Bij den landbouwer Joman werd bet dak gedeeltelijk vernield het booi op het weiland omgekeerd enz. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 27 besloten tot eigen exploitatie door de gemeente van eene gasfabriek en het doen van een bod voor de tegenwoordige fabriek aan den heer B. v. d. Berkhof c. s.mocht dit bod niet aangenomen worden dan eene fabriek te bouwen. Te Oud-Beierland wil niemand tegen f 15 per week de huizen ontsmetten waarin pokken-gevallen zijn voorgekomen zoodat dit werk nu aan een rotter dammer is opgedragen. Ouder Opeinde (Friesland) is het lijk gevonden van een 24jarigen polderwerker waaraan teekenen van moord zijn waargenomen. Te Nieuw-Buinen is een driejarig kind, dat door do moeder was uitgezonden om andere kinderen te zoe ken in een turfput verdronken. Te MeersenZwollerkerspel en Staphorst zijn runderen in de weide door den bliksem gedood. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van Aagtekerke tot opheffing der openbare school. De architect en opzichter van den bouw der r. c. kerk te Vucht zijn voor de rechtbank te 's Herto genbosch gedagvaard ter zake van het instorten van een gedeelte dier kerk in December 1.1,, waarbij 10 werklieden gedood werden. Te Uireeht is de acte voor hoofdonderwijzer ver worven door den heer M. v. d. Brand van Haarlem. Te Eigenbilsen (Limburg) is, gedurende een hevig onweder de toren der kerk die in bouwval- ligen toestand verkeerdeingestort. De gemeente Nijmegen heeft een 4 p. ets. lee ning van 130 000 opengesteld. De kapitein ter zee P. ten Bosch wordt met 31 Augustus eervol ontheven van de waarneming der be trekking van commandant van het instituut voor de marine te Willemsoord en van directeur van het on derwijs aldaaren als zoodanig vervangen door den kapt.-luit. ter zee O. Doorman. De gemeenteraad van Enschede heeft besloten eene 5 p. ets. leening van 75,000 aan te gaan. - De minister van binn. zaken heeft aan de 2e Ka mer inlichtingen verstrekt aangaande het gebeurde met den onderwijzer PoppiDk te Winterswijk naar aanlei ding der over deze zaak bij de Kamer ingekomen adressen. De plaatselijke schoolcommissie de arrond. schoolopziener Ged. Staten van Gelderland en de in specteur van het lager onderwijs waren het eens dat Poppink hoezeer slechts feiten medegedeeld hebbende zonder opzet zich oneerbiedig had uitgelaten ten aanzien der r. c. Kerken alleen de distriets-schoolopziener was van eene andere meening oordeelende datmoch ten dergelijke feiten niet medegedeeld worden het geven van les in de geschiedenis onmogelijk was. Ge- dep. Staten schrijven den gegeven aanstoot intusschen toe aan het gebruik van een leerboekjeopgenomen op de lijst der boeken, aan de school waar P. werkzaam was in gebruik. De minister is van oordeel dat de schorsing geene materiëele schade heeft veroorzaakt omdat de wet daaraan geene inhouding van tractement verbonden heeft. Onze indruk van 's ministers uit voerig schrijven is: bij Poppink geen moedwil, maar geen juist besef van hetgeen tegenover leerlingen der lagere school passend en noodig is. De Necierl. Openbare Onderwijzers- en Hoofdonder- wijzersvereeniging heeft op baar verzoek aan de regee ringom intrekking der schorsing van den heer Pop pink eene afwijzende beslissing ontvangen. De heeren Apoi en v. Borselen hebben bedankt voor de zilveren medaljes hun door de jury voor de afdeeling schoone kunsten der internationale tentoonstel ling toegekend. Het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort heeft wederom even als de 8 vorige jaren van een meuschenvriend eene gift van f 500 ontvangen. Het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Leiden is in hooger beroep gekomen tegen de uit spraak van den kantonrechter in zaken van den kat- wijkaohen kerkganger. 5 Luitenants-generaal2 vice-admiraals 2 ge- neraals-majoor1 luitenant-kolonel1 majoor allen gepensioneerd 2 oud-leden van don Baad van Indie 3 utreebtsehe hoogleeraren en 1 particulier hebben een adres aan den Koning gerichtwaarin zij opkomen tegen hetblijkens het in de zitting der 2e. Kamer van 21 Juni aan den heer Butgers v. Bozenburg ge geven antwoord, gebleken voornemen der regeering, om binnen kort tot eene inkrimping van bet door ons in Groot-Atchin bezette gebied over te gaan. Tot dijkgraaf van de Enge Wormer is benoemd de heer G. Battemtot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. C. Geerligs. In eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst van letterkundigen is de oprichting besproken eener ver- eenigingop de wijze van la Société des gens de let tres om fiinanciëeleu steun te kunnen verleenen aan bejaarde letterkundigen of aan hunne nagebleven fa miliebetrekkingen. Eene commissie werd benoemd tot het ontwerpen der statuten. De minister van binn. zaken heeft met het oog op het heerschen der cholera in Egypteaan Gedep. Staten der provinciën opgedragen om de gemeentebe sturen aan te sporen, zonder dralen het mogelijke te doen ter bevordering van openbare reinheid en reinheid in de woningen tot verkrijgbaarstelling van zuiver drinkwater en het voorbereiden van maatregelen tot afzondering der lijders. Te Zwartsluis is eene bijna blinde weduwe in de kolk achter haar huis te water geraakt en verdronken. Een groep fransche belgische en nederlandsche belanghebbenden heeft aan de belgische regeering con cessie gevraagd voor een spoorweg van Duinkerken over Ostende naar Breskens. Te Etten is de machine van een steenoven door het inslaan van den bliksem zwaar beschadigd. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben aan den Koning de vernietiging voorgesteld van het besluit van den gemeenteraad van Yechelwaarbij aan de stoom tramweg-maatschappij 's BoschHelmond vergunning wordt verleend het gebied der gemeente met den stoomtram te berijden. Aan de her?, diaconie te Oosterbeek is door wijlen den heer B D. Wolterbeek vermaakt f 1000 vrij van rechten. Van wege de Eioralia-Vereeniging aan den Lan- gedijk zal er van 2629 Augustus te Oudearspel eene tentoonstelling gehouden en daaraan muziek- en zang uitvoeringen volksspelen enz. verbondeü worden. Ver leden jaar werd geen tentoonstelling gehouden hoofd zakelijk uit vrees voor gebrek aan deelneming. Het is te hopen dat die vrees thans ongegrond blijkt. De Spaarnbode bericht, dat de fabriek van den heer Prévinaire te Haarlem niet zal gesloten worden maar dat een klein gedeelte der werklieden over 6 weken ontslagen zal wordenals tijdelijke wel eens meer bij vermindering van werk toegegaste maatregel. De UITSLAG van de den 28 te Bubsüm gehouden wedrennen en harddraverijen is als volgt: I. Nationale prijs. Handicap (met verschillende afstanden). Harddraverij voor inlandsche paarden toebehoorende aan nederlanders ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 3200 M. Prijs koningszweep uitgeloofd door Z. M. den Koning, en 750, Nelly, eigenaar A. van Aardenne, berijder A. de Koning; Premie f 250 Maarten van Bossum (ex Nelle); eigenaar J, H. Everts, berijder de eigenaar, 2e Premie f 150, Emma, eigenaar A. de Bidder, berijder J. Koster, II. Heath stakes. Wedren op de vlakke baan (Han dicap) voor paarden van alle landen en rassen, 3 jaar en ouder. Afstand ongeveer 2400 M. Prijs f 3000 en 2/3 der inleggelden en forfaits. De 2e aankomende 1/3 der inleggelden en forfaits. Prijs Euterpe, eigenaar baron BlondelPremie Volante, eigenaar J. Petersen. I. Aanmoedigingsprijs. Harddraverij voor inland- acue paarden geboren in 1878 of later, toebehoorende aan nederlandersingespannen voor twee- of vierwie lige rijtuigen. Afstand 1600 M. Prijs f 500, Maria, eigenaar J. G, Matzeberijder de eigenaar; Premie 200, de Vogel, eigenaar A. C. van den Akker, berijder de eigenaar; 2e Premie 100, Gravin eigenaar W. H. J. Brom berijder baron van Asbeck. IV. Dames Prijs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen bereden door ne derlandsche gentleman riders. Afstand 1800 M. Prijs (een kunstvoorwerp van p. in. f 800 waarde) en 2/3 der inleggelden 2e aankomende 1/3 der inleggelden en forfaits- Prijs Aneroid eigenaar Graaf Nic. Ester- bazy. Premie Miss May, eigenaar V. M. baron v. Tuyll v. Serooskerken. 2e Premie Eaktor, eigenaar luit. Metelerkamp. V. Internationale prijs. Handicap (met verschil lende afstanden). Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen ingespannen voor twee- of vierwie lige rijtuigen. Maximum afstand 4000 M. Prijs ƒ1500, Pourtehak eigenaar F. W. baron v. Tuyll v. Seroos kerken Premie f 500 Bedouin eigenaar Sir William, 2e Premie 250Emigrant, eigenaar A. de Graaf. VI. Officiers steeple chase voor paarden van alle landen en rassen het eigendom zijndo van officieren van het nederl. of ned.-ind. leger. Afstand 2000 M. Prijs 500 en 2/3 der inleggelden, Prijs Clontarf Boy, eigenaar ritmeester Wijustroom van het 3e regiment hussaren. Het paard van een der mededingers stortte met den ruiter; de overige twee kwamen niet aan. VII. Tribune stakes. Hurdle race voor paarden van alle rassen vier jaren en ouder. Afstand 3200 M. Prijs f 1200 en 2)3 der inleggelden en forfaits Tre- monia, eigenaar graaf Nic. Esterhazy; premie 1/3 der inleggelden en forfaits Kentish Lad, eigenaar Cl. Houze. Het weder is slecht en de afloop van dezen rid door weinig toeschouwers bijgewoond. Tot cadet voor de artillerie hier te lande aan de Kon. Militaire Academie is mot ingang van Septem ber a.s., benoemd de heer H. C. C. Hackstroh. De heer J. W. Welcker, ingenieur van 's Bijks waterstaat alhier isbij kon. besluit van 24 dezer, als lid der commissie tot het examineeren der candi- didaten-opzichters van den waterstaat 4e kl. vervangen door den heer W. Verwey Az. te 's Gravenhage. De timmerman W. P., wonende aan Zuidervaart in de Schermer geraakte vrijdagnamiddag vermoede lijk in beschonken toestand verkeerende, aan den Steê- weg alhier te water. Toevallig passeerde daar juist een zijner familieleden die bijgestaan uoor een paar burgers hem hoewel levende, toch in bewusteloozen toestand op het droge brachten per as naar het gast huis vervoerden en onder behandeling van dr. de Lange stelden. Sedert is de toestand verbeterd. Van 21 Juli tot en met 27 Juli zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 133 buitenbaden waarvan 21 door onvermogendenen 5 binnenbaden alzoo te zamen 138 baden. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, den 29 Juli, des avonds te 7 uren, in den Stads Hout, met medewerking van den heer E. Weber, solo cornet a pistonnist van de N. K. Marine te den Helder, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche de procession van Govaert. 2. „Lustspiel," ouverture van Kélar Béla. 3. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Le premier jour de bonheur," fan taisie van Auber. 4. „Der Liebestraum", grande fan taisie voor cornet a pistons van Th. Hoch. 5. Souve nir sur des motifs de l'opéra „Bélisaire" van Donizetti. 6. Im grünen Walde concert-polka met carillon van Paul Eitner. 7. Souvenir a Berlingrande fantaisie voor cornet a pistons van C. Hüttner. 8. Potpourri sur les plus beaux motifs d' opera's van Verdi. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Juli. Albert Arie Klik, te Helder en Trijntje de Haas, alhier. Cornells Ploeger, alhier, en Maria Sloten maker te Beverwijk. Gerardus Knuist en Maria Magdalena Besteman. Jacob Stamperius, te Am sterdam onl. alhier en Grietje Blokland, te Haarlem, laatst te Koedijk. Abram Kruitenalhieronl. te Wieringerwaard en Trijntje Bulder, te Wieringerwaard.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5