No. 90. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. 66> 1IE STER i)ER ANTHOLDS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: Van 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. (üXficicct (Scheelte. SOLLICITANTEN naar de betrekking van leeraar in het boekhouden aan de burgeravondschool op f 100,jaarwedde, kunnen zich onder overlegging van stukken, vóór 5 Augustus e.k aanmelden bij bet gemeentebestuur. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XXX. Nederland. XI. Natuurkundige instrumenten. Hieronder verdienen in de eerste plaats onze aan dacht de reusachtige magneten van N. v. Wettereri te Haarlem. Thermometersbarometersmanome ters, galvanometers inductietoestellen, electrische schellen en optische instrumenten ontmoeten wij bij het ingezondene door P. J. Kipp Zonen te Delft, A. J. Schokking Jr., J. A. J. Schokking en Croon Co. te Amsterdam en B. Holsboer te Arn hem P. T. A. Rodeck te 's Gravenhage doet zich kennen als vervaardiger van telephoon-toestellen. De sciopticons en tooverlantarens van Merkelbach Co. te Amsterdam zijn vermoedelijk vreemd fabri- caatde wijze waarop hij de daartoe behoorende glasplaten ter bezichtiging heeft gesteld verdient lof. De gunstig bekende weegschalen en bascules van Becker's Sons te Rotterdam en de lengtematen van W. J. Weissens te Amsterdam mogen hier tevens melding vinden. Brandkasten. Menig groot fortuin kan geborgen werden in de talrijke brandkasten van allerlei vorm en grootte ter tentoonstelling aanwezig. Of zij aan vuur- en valproeven onderworpen zijn geweest staat er niet op te lezen maar G. v. Heerde te Amsterdam ge tuigt van zijne ongeornementeerdegroengebronsde kastendat de voornaamste bankinstellingen en kantoren in Nederland en de koloniën zich ervan bedienen. Die instellingen zullen wel weten wat zij doen en wij behoeven ons dus mochten wij eens wat te bewaren hebben, niet tot Chadtvood of andere vreemdelingen te wenden. Wij zijn nu wel verplicht te veronderstellendat de andere fabri kanten voor de minder voorname kantoren werken; maar aangezien een kleine bezitter vaak nog grooter belang bij eene goede berging heeft dan een groote, nemen wij de vrijheid ook van hun werk goede gedachten te koesteren. Slaan wij het oog op een der kasten van P. Noppen te Arnhemdan ver moeden wijdat hij zijne clientèle toch niet onder banken of kantoren van den tweeden rang zoekt Uit het Hoogduitseh van ADOLF STRECKFUSS. XXIII. Drie eindeloos lange dagen gingen in gestadige on rust voor Herman voorbij. Hij had aan Hans geschre ven hem dringend verzocht, zoo spoedig mogelijk naar D. te komennog laat in den nacht na zijn laatste gesprek met Agnes had hij hem een kort briefje ge schreven en zelf den volgenden morgen op de post bezorgd bij hooptedat zijn broeder onmiddeiijk na ontvangst van zijn schrijven zou vertrekkenmaar twee dagen verliepenzonder dat er een brief van Warnitz kwam. Hans kwam niet en schreef niet. Den derden dag eindelijktoen Herman 's avonds van zijne bezoeken thuis kwam, vond hij Hans op zijne kamer waar hij hem reeds sinds een uur met ongeduld verwachtte. Hans stond aan het vensterhij had Herman reeds van verre gezien en stormde dezen tegemoet. „Goede beste Hermanriep hij zijn broeder omarmende „hoezeer heb ik naar u verlangd Wat een moeielijke dagen heb ik gehad aarzelend tusschen mijn plicht als zoon die mij aan huis ketende en die der liefdedie mij naar mijne Agues riep terwijl bovendien het ver langen naar opheldering een prikkel te meer was. Zeg mij vóór alles wie is die Mendler die zich uw vriend noemten die zulk een wonderbaarlijken invloed op mijn schoonvader heeft gehad hij weigerde, mij eenige opheldering te geven. Hij heeft mij naar u verwezen, en van u wacht ik nu de verklaring van al die onbe grijpelijke dingt n, waarbij iemands verstand stil staat." „Heeft Mendler u naar mij verwezen? Gij hebt hem dus gezien en gesproken F" want zij is de grootste der ingezondene. Cramer El- senburg Co. te Amsterdam hebben hunne kas tot een fraai meubelstuk gemaakt, andere fabrikan ten hebben zich minder om den vorm bekommerd, men vindt zelfs kasten die niets meer dan een blok schijnen. Verkiest men niet van de genoem den te koopen, omdat hun werk te groot of te fraai is, men beeft ook keuze bij B. Kranius, J. R. Gor- ris, B. Gorris en Wed. J. T. Hunck Zn., allen te AmsterdamP. Scholtens te Groningen, B. Schotel te Dordrecht, W. G. Muyderman Zoon te Zutfen en E. M. Jaarsma te Sneektenzij men het nog veiliger acht voor zijne schatten een brandkelder te doen leveren door de Kon. Fabriek van Brandkasten van L. Vogel te Middelburg. Spiegels en 1 ij sten. Bij bet betreden der hoofdgalerij wordt onze aan dacht al dadelijk gevestigd op eene paar kleine salonswaarvan de wanden en plafonds proeven vertoonen van verschillende versieringin wit met goud in teedere kleuren met goud enz., en waarin voorts een zwart marmeren schoorsteenmantel en 2 vergulde trumeaux zijn geplaatstalles dienende om de spiegels van Wed. G. Dorens Zoon te Amsterdam tot passende omgeving te strekken. Voor den schoorsteen is er een geplaatst in lijst van zwart met goud, boven de tri; eaux vinden wij er 2 in geheel vergulde lijstenvoorts een ka- merspiegelwaarvan de lijst teeder gekleurd en met goud versierd isen 3 kleinere spiegeltjes van verschillend bevallig voorkomen. Het geheel is eene prachtige inzending. Levie Co. en P. J. Cramwinckelbeiden mede in de hoofdstad gevestigdhebbende eerste in eene colonnadetal van spiegels tentoongesteld, die van de eersten meer eenvoudigvan den laatste wiens spiegel- en lij sten fabriek zich koninglijke mag heetenmeer sierlijk en rijk; maar van beiden met toepassing van verschillend verguldsel (geelgroen en rood) voor de lijsten. Van J. Laroye de Jonc- heere te 's Gravenhage zien wij ook een spiegel met vergulde lijst boven een zijner 2 vergulde trumeaux, en in de verzameling der glasfabriek van J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht nog een drietal fraaie spie geltjes in antieken vormmet omlijsting van spie gelglas. Levie Co. zijnevenzeer als Cramwinckel en Laroye de Joncheerelijstenmakershoedanig zich ook doen kennen M. Hartmann te Amsterdam v. Driest Co. te Arnhem en L. de Vogel te Gro ningen allen door goed en fraai werk. Papier, bind- en drukwerk. Aan het hoofd der papierfabrikanten mogen wij „Zeker 1 Hij heeft mij van morgen van Warnitz naar het station te F. gebracht. Over alle mogelijke dingen heeft hij gedurende onzen rid met mij gesproken, maar over de zonderlinge verhoudingwaarin hij tot vader staaten over de zeker nog meer zonderlinge, waarin hij tot mijn schoonvader moet staanwilde hij zich niet uitlaten. Hij moest het aan u overlatenom mij een geheimdat het zijne niet was te ontsluieren wanneer gij den tijd daarvoor gekomen achttet." „Is Mendler op Warnitz?" riep Herman verbaasd. „Sedert twee dagen weet gij het niet „Neenspoedigvertel mij wat er op Warnitz is voorgevallen? Hoe kwam Mendler daar? Wat doet hij daar „Ik vroeg opheldering van u en nu wilt gij die van mij hebben 1" „Gij zult die krijgenvoor zoover ik u die mag ge ven, ik beloof' het u maar eerst moet gij mij vertellen. Ook het schijnbaar meest onbeduidende boezemt mij belang in en is misschien van gewicht." „Een zonderling verlangen maar ik moet mij wel aan uw wil onderwerpen want ik weet bij ondervin ding dat ik toch niets van u zal hooren voordat ik er ten volle aan voldaan heb. Gelukkig heb ik niet veel te vertellen en zal ik er spoedig mede gereed zijn. Gij weethoe treurig de omstandigheden op Warnitz zijn dat 's vaders wreede schuldeischers met vreeseljjken spoed hunne machinatiën ten uitvoer leggen. Een zekere Arnheim, een man die vader onbekend is, is nuin de plaats getreden van den geheimraad en gaat met onverbid delijke gestrengheid te werk. De inbeslagneming onzer goederen zal geschieden nog voordat een kapitaal be schikbaar is dat vader uit eene erfenis van onzen oom Werneburg verwacht en waarmede hij zich had kunnen redden. Vader is wanhopig en zoo menschenschuw geworden dat hij met niemand meer een woord wil spreken en moeder is ernstig ziek. Kon ik hen in dien toestand verlaten Mijn gezelschap was hun eenige troost. Ik was besloten om te blijven en hen zoo hun wel noemen de firma de Gelder Zonen te Amster dam met fabrieken te Wormerveer en te Apeldoorn voor de vervaardiging zoowel van hand- als machine- teeken-schrijf-druk- en getint papier. Wij vin den bij de inzending hiervan ook papier bestemd voor het herdrukken van oude boek- en plaatwerken en in een donker kamertjevoor een glasraam tot zichtbaarmakingde watermerken van het degelijk hollandsch fabricaat der firma. De mede gunstig bekende Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht heelt schrijf- en teekenpapierwaar bij van zeer groote afmeting tentoongesteld maar wordt wat afmeting betreft in de schaduw gesteld door een vel tabakszakkenpapier van Klaas Schenk en Zonen te Koog a. d. Zaan en Apeldoorn dat 700 ellen lang is en 360 k. g. weegt. Zakkenpapier vinden wij ook van Pannekoek Comp. te Heelsum en W. Sanders Tz. te Renkum, papier sans tin brieven-gekleurd en zakkenpapier van Gerhard Loeber te Amsterdamen het fabri caat der Vereeniging van handpapier-fabrikanten te Apeldoorn in 13 groote portefeuilles ieders werk afzonderlijk. M, v. Delden Johz. te Apeldoorn en C. Kramer te Ootmarsum geven blijk van den vooruitgang in de vervaardiging van bordpapier door gladde en blanke of wel geelbruine oppervlakte ervan. Dijksen en Wuis te Alkmaar doen ons stroocarton zien. Wordt vervolgd. i3uitcnl<*nb. BELGIE. De meerderheid van 3 stemmen waar mede de verhooging der belasting op het gedestilleerd aangenomen is, was een gevolg van de tegenwoordig heid van 3 liberale leden die wegens ziekte bij de aanvankelijke verwerping van artikel 1 afwezig waren. Het amendement, om het aandeel der gemeenten in deze belasting te houden op 35°/0, in plaats van 30%, zoo als de regeering voorsteldewerd aangenomen met 74 tegen 61 stemmen nadat op voorstel van den mi nister van financiën daaraan toegevoegd was dat aan den Staat evenwel ten minste f 12,000,000 voorbehou den bleef. Ongeveer 500 personen wachtten buiten het gebouw den uitslag der eindstemming af en lieten volgens een blad der clericalen min aangename kreeten voor de liberalen hooren. ENGELAND. De minister van koloniën ontving van den volksraad der Transvaal een telegram inhou dende dat de president der Transvaal Paul Krüger in September a. s. te Londen zal komenom den volksraad te vertegenwoordigen. Hoogerhuis. Den 27 werd door de regeering mededeeling gedaan van een telegram uit Cairodat van het engelsche bezettingsleger in het geheel 2 offi- ongeluk te helpen dragen toen de brieven van u en Agnes kwamen. Gij verzocht mijom dadelijk te vertrekken. Agnes smeekte mij om geen oogenblik te toeven, zij schreef mij uitvoerig over de wonderlijke veranderingdie met haar vader had plaats gehad en die veroorzaakt scheen te zijn door het bezoek van den commissaris Mendler. Zij schreef mij ook dat zij u bij den geheimraad aan huis had gesproken en het haar was toegeschenen dat gij met de oorzaak dier plotselinge verandering bekend waart. Een onweer staanbaar verlangen naar Agnes dreef mij aan, en toch mocht ik niet gaan, want 's vaders toestand was van dien aard geworden dat het ergste te vreezen was wanneer ik hem verliet. Onze huisdoctor, met wien ik er over sprak waarschuwde mij hij drukte mij op het hartvader geen oogenblik uit het oog te verlie zen hij vreesdedat hij van plan wasom zich bet leven te benemen. Wanhopig schreef ik aan Agnes, dat ik op Warnitz moest blijven, wat er ook gebeurde. Tot eergisteren had ik geen hoop dat die vreeselyke toestand in de eerste dagen veranderen zou toen er plotseling een ommekeer plaats had. Eergisteren tegen den middag hield een rijtuig met een vreemden heer op het plein stilhij zeide Duboisdat hij vader in eene hoogst gewichtige zaak moest spreken hij was de commissaris van politie uit D. Vader weigerde den vreemdeling te zien, en droeg mij op, om hem te ont vangen en te hooren, wat hij wilde. Mijnheer Mendler werd door Dubois in het salon gebrachtik verklaarde hem dat vader ziek was, hem niet zien kou en verzochtom de zaak waarover hij kwam spreken met mij in orde te brengen," „Dat is helaas niet mogelijk baron antwoordde mijnheer Mendler, „hoe gaarne ik ook wilde ik heb van uw broeder, met wien ik de eer heb bevriend te te zijn zeer veel goeds van u gehoord maar ik kan tot mijn spijt slechts met uwen vader handelen." Eerst toen mijnheer Mendler van u sprak viel mij plotseling in, dat hij dezelfde Mendler wel kon ziju, ALKMAAHSCilE CO! lit VI

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1