ffhnictüatib. eieren en 34 man door cholera aangetast werden waarfan de officieren en 23 man overleden waren. Sedert den 26 waren één luitenant en 8 man aangetast. Lagerhuis. Den 27 werd hervat de in Mei 1.1. aangevangen beraadslaging over het voorstel Stanhope, strekkende om te verklarendat de uitgaven in Indie noodzakelijk verminderd moesten wordenmet welk voorstel de regeering zich vereenigd had. Het lid Onslow stelde als amendement voor dat het huiH zijn leedwezen zou uitspreken over het genomen besluit, om de kosten van den egyptischen veldtocht ten laste van Indie te brengen. De heer Cross verdedigde dien maatregel uit naam der regeering onder verklaring dat de stand der indische geldmiddelen gunstiger was dan ooit. Het voor dit jaar op 5,700,000 geraamde voorschot zou nog met 12,000,000 overtroffen worden. Nadat minister Gladstone verklaard bad, in het amen dement van Onslow eene motie van wantrouwen te zien werd het met 210 tegen 55 stemmen verworpen en het voorstel Stanhope goedgekeurd. Het lid Worms diende op het voorstel Norwood een amendement instrekkende om het Huis te doen verklaren dat het met het oog op de laatste brief wisseling tusschen de Lesseps en minister Gladstone zich volkomen vrijheid van oordeel omtrent de verbin ding der Roode en Middellandsche zee voorbehield. De regeering deed in die zitting nog de volgende mededeelingen. In Engeland en Europa was nog geen geval van aziatische cholera voorgevallen de sterfte aan gewone cholera was in Engeland dit jaar beneden het gemiddelde cijfer gebleven in de laatste week was zij slechts de helft van de gemiddelde sterfte. Uitge zonderd de Porte was van geen enkele mogendheid eenige mededeeling ingekomen betreffende de voorloopige schikking omtrent het Suez-kanaal. De ontvangen naamlooze klachten tegen den Onder-Koningwelke het in hem gestelde vertrouwen zouden mjeten schok ken waren niet bevestigd. FRANKRIJK. Dr. Vulpian komt op tegen de be weering, dat hij de ziekte van den graaf van Chambord toeschreef aan vergiftiging. Corgeteen der medeplichtigen van Louise Michel, was bij verstek tot 2 jaren gevangenis veroordeeld. Tegen dat vonnis kwam hij in verzet en den 26 is hij thans vrijgesproken. Den 7 Augustus zal de raad van bestuur der Suez- kanaalmaatschappij de vraag behandelen, waar het nieuwe kanaalwaarvan de kosten op ongeveer f 63,000,000 geraamd zijn zal worden gegraven. De République frac^aise is zeer ingenomen met de intrekking der overeenkomst, die tusschen de engelsche regeering en de Suez-kanaalmaatschappij gesloten was en betoogt in een uitvoerig artikel dat er niets on herstelbaars plaats vonddat Engeland's rechtmatige belangen behartigd zullen worden en dat minister Gladstone aan het bewind blijft, alle uitmuntende zaken. De minister van marine ontving per telegram bericht, dat kolonel Bodens den 19 met 500 man een uitval deed uit Hanoi, waarbij hij 11 man verloor. Hij maakte daarbij 7 kanonnen buit en bracht den vijand een verlies van duizend man aan dooden toe. De gemeenteraad van Marseille heeft eindelijk het door de oud-Keizerin Eugénie aan de stad ten ge schenke aangeboden paleis aanvaard onder de gestelde voorwaarde van vergoeding van alle gerechtskosten in het geding, over het eigendomsrecht van dat paleis gevoerd met de schenkster en door haar gewonnen. Het zal bestemd worden tot een instelling van wel dadigheid of van openbaar nut. Senaat. Art. 15 van het wetsontwerp op de her vorming der rechterlijke machtwaarbij de regeering over wien Agnes geschreven had ik vroeg hem of hij het wasdie eenige dagen geleden een lang geheim gesprek met mijn schoonvader had gehad. Hij beves tigde dit glimlachendmaar voegde er dadelijk bij „Ik verzoek dringend om mij daaromtrent niets ver der te vragen ik mag u daarom geen uitsluitsel geven het is niet mijn geheimEvenmin mag ik u mede- deelen waarover ik uw vader moet spreken. Ik ver zoek u uwen vader te willen mededeelen dat ik hem hoogst gewichtige openbaringen heb te doen betref fende de erfenis van den overste van Werneburg. Ik hoop dat hij mij dan ontvangen zal." Ik voldeed aan zijn wensch. Vader wilde van een bezoek van den vreemdeling niet weten maar toen hij hoorde wat hij kwam doen stemde hij er in toe om hem te ontvangen. Hij was plotseling zeer onrus tig geworden. De laatste dagen had hij meerendeels doorgebracht op de sopha liggende, nu sprong hij op en ging met wankelende schreden op en neder. „Ik moet dien man spreken zeide hij met bevende stem. „Wat kan hij mij te zeggen hebben Een commissaris van policie is hij Bemoeit zich nu na veertig jaren de policie nog met die erfenis? Breng hem binnen, spoedig ik brand van ongeduld ik moet weten wat hij van mij verlangt." Vader zag mij met fonkelendeverwarde blikken aan toen hij die woorden afgebroken uitbrachtzag hij er zoo ontdaan uitdat ik meende dat het hersen- lijdenwaarvoor de docter steeds bij hem bevreesd wasplotseling was uitgebroken ik aarzelde om zijne aanwijzing te volgen maar hij eischte met zulk eene heftigheiddat ik den vreemdeling bij hem zou bren gen dat ik wel gehoorzamen moest. Wat er tusschen vader en mijnheer Mendler behan deld iskan ik niet nagaan de deur was gesloten en het onderhóud duurde meer dan twee volle uren. Op 's vaders uitdrukkelijk verlangen moest ik in de woon kamer blijven en zorg dragen dat niemand hem ge durende dien tijd kwam storen. Ik bleef met opzet aan het open venster staan om geen woord te kun nen verstaan van hetgeen voor mij een geheim moest blijvenik hoorde dan ook aanvankelijk slechtsdat vader zeer luid en toornig sprak maar spoedig blijk baar kalmer werdtotdat hij eindelijk even zacht als mijnheer Mendler sprak. Wordt vervolgd. gemachtigd wordt het personeel der rechterlijke macht te verminderen, is den 28 met 139 tegen 129 stemmen aangenomen. Het hoofdbeginsel der wet is door die beslissing aangenomen. Kamer. Bij de behandeling van de overeenkomst met de Lyon3che spoorwegmaatschappij is met 343 tegen 49 stemmen, op voorstel van den lid Rousseau, beslotendat ieder lid van den Senaat of de kamer die de betrekking van bestuurder eener spoorweg maatschappij aanneemt geacht wordt zijn mandaat te hebben nedergelegd en zich aan herkiezing moet on derwerpen. Met 238 tegen 134 stemmen werd die bepaling evenwel niet toepasselijk verklaard op de 10 leden van den Senaat en de 12 leden der Kamer die thans lid zijn van een spoorwegbestuur. De afgevaardigde Laisaut had buiten de Kamer in een dagbladartikel beweerddat de spoorwegovereen komsten alleen aangenomen werden door de plaats ge had hebbende omkooperij van leden. Nadat hij reeds in verschillende bladen uitgenoodigd was namen te noemen werd den 28 in de Kamer dezelfde eisch aan hem gesteld. Hij noemde echter geene namen en haalde o. a^ tot verdediging van zijn gevoelen aan het feit dat alle bladen in Belgie reeds een maand laDg van omkooperij spraken. De Voorzitter deed ten slotte uit komen, dat hij in gebreke was gebleven, aan den hem gestelden eisch te voldoen. ITALIË. Te Casamicciola, eene druk bezochte bad plaats op het eiland Ischia met 3400 inwoners hadden den 29 verscheidene hevige schokken van aardbeving plaatswaardoor het grootste gedeelte der huizen ver nield werd. Meer dan twee duizend menechen kwa men bij die ramp om. De gekwetsten werden per stoomboot naar Napels overgebracht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 23 heeft het in de badplaats Gastein waar de Keizer van Duitsehland op het oogenblik is gesneeuwd. Den volgenden dag was het prachtig weder. Men zegtdat den 7 Au gustus de Keizers van Oostenrijk en Duitsehland te ïschl zullen bijeen komen. RUSLAND. Ter aanvulling der reeds uitgevaardigde maatregelen tegen de cholera is door den minister van binnenlaudsche zaken gelastdat rechtstreeks uit Egypte komende schependie geen bewijs van onder weg ondergane quarantaine kunnen overleggen, geene havens in de Oostzee mogen binnenloopen en dat alle uit andere kustplaatsen van Noord-Afrika in Oostzee-havens aankomende vaartuigen aan een geneeskundig onder zoek onderworpen zullen worden en in twijfelachtige gevallen eene quarantaine van 6 dagen moeten onder gaan. In de stad Semenow brandden 180 huizen af. EGYPTE. Het bezoek van den Onder-Koning van Caïro heeft op de bevolking een zeer goeden indruk gemaakt. Hij bezocht o.a., alleen vergezeld van gene raal Wood, het hospitaal, welk bezoek op de lijders een zeer heilzamen invloed uitoefende en te meer op prijs werd gesteldomdat de voorzitter van den ge zondheidsraad Salem-pacha tot wiens plicht het bezoe ken der hospitalen behoort, nog geen enkel hospitaal bezocht had. De inlanders blijven overigens niet zeer medewerken om de voorgeschreven maatregelen na te komen. Zoo verzetten zij zich bij voorbeeld tegen het begraven der lijken in ongebluschte kalk omdat daar door vernietigd wordt de haarlok waaraan de Muzel man volgens het algemeen onder het volk verspreid geloof ten hemel zal worden geheschen. Van den 27 op den 28 was het aantal sterfgevallen aan cholera te Caïro lager vooral in de wijk Boulak was verbetering te bespeuren. Van de 277 dooden waren in die wijk 73 gestorven. Te Alexandria waar in de voorstad Gabari een hospitaal voor de cholera- lijders gereed is gemaaktstierven den 28 één en den 29 twee personen aan cholera. Den 28 stierven verder aan cholera te Damiate II, Ghizeh 24, Zifteh 12Chirbinalkoum 92 Mehalleh 58Tantah 39 Mitgamr 37, Dagadoud 13, in de provincie Gallionbieh 20 en in de provincie Menoufieh 39 personen. Den 29 te Cairo 322 (waarvan te Boulak 54 in de oude stad 84het hospitaal 22, onder de engelsche troepen 3) te Zifteh 17, Barrage 17, Mehalleh 84, Chirbinal koum 71, Tantah 46, Ghizeh 51, Mitgamr 22, Jagazig 14, Ismaïlia 4 (waarvan 2 onder de engelsche troepen) personen. ZUID-AFRIKA. Het Zoeloehoofd Usibepu die met vergunning der engelsche regeering bij de nieuwe regeling onafhankelijk van Ketswaijo over een deel van het land mocht blijven heerschen en na Kets- waijo's terugkomst spoedig in oorlog met hem geraakte, heeft Ketswaijo onverwacht overvallen bij welke ge legenheid hij gedood is. Zijn zoon en zijn oom Dabu- lamanzi namen met hunne volgelingen voor den over- winnenden Usibepu de vlucht naar het grondgebied waar John Duna voornamelijk de macht heeft onder bescherming min of meer van Engeland. Aan de overwinningdoor de boeren op het kaffer- opperhoofd Mapoeh behaald wordt veel gewicht gehecht, omdat die steeds onhandelbare volksstam, in het bezit van bijna onneembare sterktennog nooit overwonnen was. ZUID-AMERIKA. De chileenen hebben de perua- nen bij Huanchuco weder verslagen. Zij verloren 50 dooden en 104 gewonden en maakten 11 kanonnen 6n 800 geweren buit. De aanvoerder der peruanen Caceres werd gewond en hun verlies op 800 dooden begroot. YEREENIGDE STATEN. De spaansche gezant de heer Barcamaakte zich den 29 des morgens in het Albemarle-hótel door middel van een pistoolschot van kant. Bij het afsteken van een vuurwerk in het schut- terskamp te Oosterhoutden 24is een zoogenaamde telegraaf-vuurpijllangs een te laag gespannen of ge- zakten draad loopende in aanraking gekomen met een heer en dame. De laatste ontving eene ernstige brand wond aan het hoofdvan den eerste werd de rechter wang geheel verscheurd en een oog zoo beleedigddat hij het waarschijnlijk verliezen zal. Aan het station te Purmerende is den 26 de arbeider Krameruit Krommeniebehulpzaam bij het vervoeren van 2 geladen zandwagens naar de losplaats tusschen de buffers beklemd geraakt en spoedig daarna overleden. B. Vrenegoor, die in eene tapperij te Haarlem een lamp stuk sloeg, waardoor de waardin zoo ern stige brandwonden bekwam dat zij aan de gevolgen over leed is den 26 door de rechtbank aldaar tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Zuidseharwoude is den 27 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer J. Kostelijk Jbz., aftredend lid met 35 van de 50 uitgebrachte stemmen zijnde 15 st. op den heer A. Vredenburg uitgebracht. Te Graft is bij de herstemming verkozen de heer A, Grootmet 31 stemmen tegen 18 op den heer W. Bruyn, In den avond van den 27 is nabij het Keteldiep gezonken het tjalkschip van schipper Lindeman gela den met metselsteen en bestemd voor Nieuwediep. De opvarenden werden gered. Bij kon. besluit van den 27 zijn de heeren A. A. Sprenger en J. A. Lodewijks benoemd tot onderwijzers bij den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwijzers te Haarlem. Den 27 heeft te Middelharnis de aanbesteding plaats gehad van scholen en onderwijzerswoningen voor gewoon lager onderwijs. Minste inschrijver was de heer A. de Neef te Brielle voor f 56,887. In den nacht van 2728 is tusschen Gorredijk en Lippenhuizen een huis verbrand bewoond door 2 be jaarde lieden. De vrouw is met brandwonden overdekt, met veel moeite gered de 72jarige man is in de vlam men omgekomen. In de Gerard-Doustraat te Amsterdam is den 28 een 18jarig jongeling uit de dakgoot der ouderlijke woning op straat gevallen. In zijn val kwam hij in aanraking met een ijzeren hek. In deerniswaardigen toestand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Door de directie der IJselstoomtramwegmaat- scbappij is den 28 te 's Gravenhage aanbesteed het maken van de trambaan tusschen Utrecht en Vreeswijk waarvoor minste inschrijver was de heer J. de Haan te Arnhem a, 23,540. De wedloopen te Bussum den 28 zijn o. a. bij gewoond door den oostenrijkscben aartshertog Karei Lodewijk en den kroonprins van Zweden. Door de stoomboot Vriendschap den 28 van Amsterdam naar Hoorn vertrekkende is een vlet over varen, zoodat de daarin zijnde man over boord geraakte' Van de zwolsche boot werden- door het werpen van touwen pogingen gedaan om hem te reddenmaar zulks mocht niet gelukken. De Koning en de Koningin zijn den 28 uit Luxem burg op bet landgoed Oranje-Nassau-oord te Renkum aangekomen. Alle huizen van het dorp waren versierd en aan den oostkant stonden de schoolkinderen ge schaard om een welkomstlied te zingen hetgeen met welgevallen werd aangehoord bij het huis van den heer Reymer bood diens dochtertje de Koningin een ruiker aan. De stoet hield vervolgens even op aan den Bokkendijk waar de gemeenteraad van Wagenin- gen H. H. M. M. begroette2 jongejuffrouwen de Koningin en het prinsesje bouquetten aanboden en de muziek zich deed hooren. In den nacht van 28—29 heeft boven eeïi ge deelte van ons land een wolkbreuk plaatsgehad, waardoor de terreinen der tentoonstelling te Amsterdam ten deele geïnundeerd en in het hoofdgebouw nog al goederen beschadigd werden. De tentoonstelling te Amsterdam werd den 29 door 25000 personen bezocht, 's Avonds waren ongeveer 14,000 personen op de terreinen, waar de eerste afdee- ling van het concert gegeven werd door de kapel uit de 's morgens gekomen ruim 200 werklieden der papier fabriek van de heeren de Naeyer te Willebrouck bij Brussel. Den 29 is de door „Claudius Civilis" te Amster dam uitgeschreven wedstrijd afgeloopen. Bij den corps wedstrijd bekwam Claudius Civilis 232 bet Kon. Corps Scherpschutters te Rotterdam 221 de studentenveree- niging Pro Patria te Leiden 219De Zwijger van Utrecht 216 en de vereeniging Eendracht van Vlaar- dingen mede 216 punten. De zilveren medalje aan geboden door de stad Amsterdam voor schutterijen werd behaald door de schutterij te Zwolle j de bron zen afstandsmedalje door die van Nijmegen als verst- komende. Bij den personeelen wedstrijd op 200 ellen behaalden 68 schutters van 47 tot 58 punten. Den 29 is ook een wedstrijd met den handboog gehouden. Den 30 heeft de burgemeester de gewonnen prijzen uitgereikt. In den nacht van 2930 is een der 4 geleiders van een naar de markt in de Beemster gezonden stier door dat beest gedood. Men spreekt ook van eén man die door een stier tegen een boom zou doodge drukt en van een ander, die ernstig in het gezicht zou verwond zijn. Den 30 is een 8jarig meisje in den Singel bij de Heisteeg te Amsterdam verdronken. Prinses Hendrik is den 30 naarFrankfort vertrokken. Een infanterist te Utrecht is gearresteerd om dat hij een dienstmeisje dat met hem geen kermis wilde houden moedwillig met een mes aan het voor hoofd verwond had. Te Lisse is een paard gestorven ten gevolge van het gebruik van beschimmeld roggebrood. Te Nijmegen is een 60jarig manwien een stuk varkenszwoord in de keel bleef stekenna een paar dagen van hevig lijden bezweken. De polderjongen wiens lijk te Opeinde (gemeente Smallingerland) gevonden werdis niet ten gevolge van geweldplegingmaar door het overdadig gebruik van jenever gestorven.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2