No. 91. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. V R IJ D A G 3 AUGUSTUS. 67) RB STER DER ANTHOLDS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Prijs der gewone Advertentiën Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. (Officieel (Bebeelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden dat verkoop van sterken drank bij gelegenheid der harddraverij op 8 Augustus 1883 op het daarvoor beschikbaar gestelde terrein of in den stadsbout, vol gens de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), VERBO DEN is en tegen de overtreders proces-verbaal zal worden opgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Aug. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Doodweg en het gedeelte van den Heiloërhoutdat aan het bestuur der harddraverij- vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is evenals in 1882, bij gelegenheid der harddraverij, op 8 Au gustus 1883 van des voormiddags 8 tot des namiddags 6 uren voor het verkeer GESLOTEN zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 1 Aug. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le. helft der maand Juli 1883: Mej. J. van Harte, van der Linde, H. A. J. Haecker, J. Schong, Amsterdam; J. Sckavemaker, BrielleM. Vos, Doorn; Poulus Leiden, Haarlem; J. J. van Zutfen, Rotter dam; Mej. J. de PaesZandvoort. Uit Schoorldam P. ApelOuddorp. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XXXI. Nederland. XII. Het bindwerk van een tiental inzenders is meest kantoorwerk dat er degelijk uitzietmaar waarbij de versterking of versiering met koper meermalen overdreven is. De thans gebruikelijke gestempelde linnen banden (niet ter tentoonstelling ingezonden hoezeer hier te lande vervaardigd wordende) hebben het fraaie en sterke bindwerk van de eerste helft onzer eeuw op den achtergrond gedrongen maar dat het nog gemaakt kan worden toont G. J, Eilan der te Deventerjadat men in allerlei stijl en in die van verschillende eeuwen keurig weet te bindenleert ons de opmerkelijke verzameling ban den van 0. L. v. Langenhuysen te Amsterdam. Lettertypen en wel oostersche en indische (andere worden voor uitvoer niet gevraagd) vinden wij uit de beroemde lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem en uit die van N. Tetterode te Amsterdam. De leidsche firma E. J. Brill stelt, nevens dergelijke typen, daarmede vervaardigd druk werk en hare uitgaven daarvan ten toon, gelijk de heeren Enschedé proeven van hun fraai drukwerk alsmede bankbiljetten en postzegels voor de kolo niën. Van onze boekdrukkers en uitgevers is overi gens niet veel voorhanden, t. w.: van A.W. Sijthoffte Leiden tal van uitgegeven boek- en plaatwerken in het koloniaal gebouwhoewel verschillende van die werken volstrekt geen betrekking op de koloniën hebbenvan de Erven Loosjes te Haarlem enkele boeken, van W. J. Thieme Oie. te Zutfen eene menigtemeestal in prachtbandjes, van Joh. Stem- ler te Amsterdam bouwkundige plaatwerken van II. O. A. Thieme te Nijmegen proeven van chro- mo-typografie. Dergelijke proeven en chromo- lithografiën zijn ook voorhanden van J. J. Arndt en Zonen en Wed. S. Benedictusbeiden te Am sterdam fabrikanten van kantoorboeken en enve loppen, en grooter kleurendrukken (aankondigingen van stoomvaartdiensten) van de Stoomhandelsdruk- kerij van Holdert Co. aldaar. Kleurendrukken van fijner gehalte vooral voor kinderwerkjesstellen de haarlemsche steendrukkers L. v. Leer Co. ten toonen daaronder, tot onze verrassing, de plaatjes der in Engeland verschenen boekjes van Kate Greenawayen tot nog hooger kunst zijn opgevoerd de lithografiën chromo-litho- grafiën en oleografiën van Tresling Co. te Amster dam voor welker voortreffelijkheid 14 medaljes en eenige ridderorden getuigen. Van deze firma vinden wij ook eenige indische en andere landkaarten. Wat onze cartografie aangaatgeven wij den vreemdeling een hoog denkbeeld door de aan het einde eener zaal opgehangen topografische kaart des Rijksnaar de opmetingen der officieren van den generalen stafuit 104 vellen samengesteld en door een gedeelte der chromo-lithografische kaart vervaardigd door de militaire verkenningen en de topografische inrichting van den generalen staf. Nevens laatstgenoemde kaart zien wij aan den voorkant der hoofdgalerij nog een opmerkelijk pro duct dezer inrichting, n.l. eene uitstekende afbeel ding van kanonnen en munitiewagens, op steen geëtst volgens de methode van den heer Eckstein. Tot de thans besproken rubriek kunnen wij ook brengen het zegellak van 3 fabrikanten te Apel doorn Nijmegen en Deventer en de schrijfinkt der 2 laatstbedoelden. Passement- en Borduurwerk. In dit vak zijn fraaie inzendingen geleverd door 0. H. de Vries te Amsterdam, prachtige priester- kleeden met borduursel en brocaat in antieken stijl en eene banier van „Thalia" te Amsterdam F. btoltzenberg te Roermondekeurig en fijn met kleuren en spaarzamer toepassing van gouddraad bewerkte altaar- en priesterkleeden, A. A. Knuy- ver te 's Gravenhagein wiens vitrine „schoots vellen" voor vrijmetselaars, nevens bandeliers, epauletten koorden en kwasten, broederlijk samen zijn met een priesterlijk palliumW. J, v. Heynsbergen aldaar (5 medaljes), epauletten, kwas ten en sjerpen en B. Sabelson Co. te Amster dam fraai geborduurde zakdoekenkragen enz. Van mej. J. S. v. Kluyven te Haarlem zien wij bloemen op donkerrood fluweelvan mej. P. A. Hanken te Amsterdam een sluierbeiden uitmun tend geborduurd ennaar wij vermoedenwerk van dilettanten. Schoon het geen borduur- maar ander naalden- werk is, vermelden wij hier ook de noordbrabantsche kanten van L. S. Kooperberg Zn. te Oosterhout. Photografiën. Onder de talrijke tentoongestelde photografische producten vinden wij proeven van photochromie van G. de Jong' te Groningen die veel op chro- molithografiën gelijken. Zij zijn naar eigen vinding vervaardigd door eene vereeniging van pbotografie en schilderwerk, en kunnen naar de natuur of naar schilderijen genomen worden. Moeilijk schijnt de toepassing nietwant de uitvinder, die zijn geheim te koop aanbiedt, zegt, dat ieder die, zonder photo- graaf of schilder te zijn, oog voor vorm en kleur en eenige handigheid bezitde photochromie kan beoefenen. Behalve de groote onveranderlijke pho tografiën van J. G. Hameter en F. W. H. Deutmann te Zwolleis al wat wij verder zien amsterdamsch werkde fraaie groote kooldrukken van Amand en J. W. F. Offenberg (van den laatste ook kleinere gekleurde photografiën die schilderwerken op glas gelijken)de niet minder fraaie groote al of niet gekleurde portretten van J. P. Oppers de groote portretten en stadsgezichten van A. Greiner en het werk van M. Biittinghausen en van F. W. Deut mann alsmede de door J. M. Schalekamp aldaar in den handel gebrachte photografiën. Weefsels van Katoen, Linnen en Z ij d e. Van bovengenoemde artikelen trekken allereerst onze aandacht de fraai met kleuren gedrukte katoe nen goederen, voor den uitvoer naar Indie bestemd, in kleur en teekening gelijkende op de gebatikte stoffen der javanen maar op minder kostbare en omslagtige wijze vervaardigd. Wij vinden hiervan uitgebreide verzamelingen van P. F. v. Vlissingen te Helmonddie in zijne vitrine ook de levens- groote beelden van een javaansch echtpaar uit den hoogsten stand heeft geplaatst, en van de Heyder Co. te Leiden, die ook wit katoen tentoonstellen. Uit het Hoogduitsch ran ADOLF STRECKFUSS. Nadat ik langer dan twee uren mijn vrijwillige schild wachtpost had waargenomenopende vader de deur en riep mij binnen. Het gesprek met den commissaris had een wonderlijke invloed op hem gehad hij was kalmer geworden, zijn houding was krachtiger de on rust in zij ie oogen was verdwenen zijn blik herinnerde weder aan de uitdrukking van een vroegeren beteren tijd. „Ik stel uzeide hij „mijnheer de commis saris Mendler voor een man die de groote belang stelling die hij voor onze familie gevoelt, reeds bewe zen heeft door u een gewichtige dienst te bewijzen. .Aan hem hebt gij te danken dat alle moeielijk heden, die uw huwelijk in den weg stonden zijn verwijderd. Een niet minder gewichtige dienst wil mijnheer Mend ler nu mij bewijzen, de hemel geve, dat het hem ge lukt Later zult gij vernemen hoe zonderling het lot met de familie Anthold heeft gespeeld. Op hetzelfde oogenblik dat mijne laatste hoop werd te niet gedaan, kBjg ik nieuwen moed en wordt mij de verloren ge moedsrust teruggegeven. Ik zag vader met verbazing aanzoo kalm en gere geld had hij sinds weken niet gesproken het onder houd met mijnheer Mendler had eene tooverachtige uitwerking op hem gehad. Hij verklaarde mij, dat de commissaris eenige dagen onze gast zou zijn om in gewichtige familiezaken noodzakelijke nasporingen te doen waarbij hem alle mogelijke hulp moest worden verleend ik moest alle bedienden bevel gevenom mijnheer Mendler met den grootsten spoed en nauw keurigheid te gehoorzamen. De kamers in den linker vleugel moesten dadelijk voor den welkomen gast in orde worden gemaakt. Sedert is Mendler onze gast. Hij heeft in dien kor ten tijd van twee dagen op Warnitz alle bewoners tot vrienden gemaakt de bedienden gehoorzamen zijn min sten wenk vader is uitermate vergenoegd wanneer hij zich met hem onderhouden kan. Wat hij eigenlijk op het slot doetweet ik niet. Hij heeft met Dubois lange gesprekken gehad en uren lang gesnuffeld in oude papieren uit de nalatenschap van grootvader, waarover vader hem de vrije beschikking heeft gelaten gisteren morgen is hij naar F. gereden en had na zijn terug komst weder een langdurig gesprek met vader. Het gevolg daarvan was, dat vader mij nu zelf aanspoorde, om vandaag naar D. te gaan het was mijn plicht om de roepstem mijner bruid te volgen. Daar ook de commissaris verklaarde dat mijne aanwezigheid te D. dringend noodzakelijk was en daar vaders toestand zoo zeer ten goede was veranderd dat ik zonder be zorgdheid vertrekken kon heb ik dien raad gevolgd- Met welk eene vreugde Agnes mij ontving toen ik onmidaelijk van het station bij haar kwam kan ik u niet beschrijven. Zij was eerst bijna sprakeloos van geluk zij had de hoopdat ik komen zoureeds opgegeven. Zij had geen woord van verwijtdat ik zoo lang aan hare beden weerstand had geboden. Ik vond haar alleen graaf Redigau was niet thuis, en zij had voor dat hij terugkeerde allen tijd om mij de zonderlinge gebeurtenissen der laatste dagen die gij kentmedetedeelen. Hare verhouding tot haar vader is niet veranderd. Zij ziet hem bijna niet, alleen s middags eet hij met haar, verder bekommert hij zich niet om haar. Yan middag heeft hij haar weder over laden met beleedigende opmerkingen dat ik in War nitz was gebleven en dat mijn verlangen naar haar toch zoo groot niet scheen te zijn. „Misschien ziet de vrij heer zelf van de verbintenis met de doodarmen gravin Redigau af. Des te beterdan ben ik van dien lastigen dwang bevrijd 1" Dit waren van middag zijne laatste woorden tot Agnes. Het is hem niet geluktom Agnes ook maar een oogenblik aan mijne liefde voor haar te doen twijfelen. Wel heeft zij veel geweend en smartelijk naar mij verlangd maar ook haar hart zeide haar dat ik mijn kinderplicht niet mocht verzaken en vader in het ongeluk niet verlaten mocht. Eerst in den namiddag tegen 4 uur kwam graaf Re digau thuis toen hij vernam, dat ik gekomen was, liet hij mij een kort onderhoud verzoeken. Hij ontving' mij als een vreemdeling met wien hij eene zeer onaan gename zaak had te behandelen en bood mijzijn toe- komstigen schoonzoon niet eens de hand. Hij monsterde mij met een vijandigen blik en zeide op kalmen ijs- kouden toon zoo onverschillig als hem maar moge- 1 ij k was „Mijne dochter heeft u geschrevenbaron dat ik bereid ben uwe wenschen van een spoedig huwelijk te vervullen ik stel alleen deze voorwaarde dat het uiterlijk binnen vier weken moet voltrokken worden. Zijt gij bereid, die voorwaarde aantenemen „Of ik daartoe bereid ben Hoe kunt gij dat vra gen Het is mijn grootste geluk Ik wilde hem bedanken, maar hij viel mij in derede: „Bespaar mij als het u belieft alle nuttelooze woor den ik houd er niet van en wensch deze aangelegen heid geheel practisch te behandelen. Ik herinner u "dus, dat gij van mij niets anders te verwachten hebtdan mijne toestemming tot het huwelijk. Mijne dochter bezit, als haar moederlijk erfdeel, een kapitaal, waar mede een zeer bescheiden huishouden kan worden in gericht maar van mij ontvangt gij nietsnoch eene toelage noch een huwelijksgift. Gij zult dus tot uwe eigene voor zoover ik weetzeer bescheiden middelen beperkt zijn. Hebt gij wel bedachtwat het isom als officier in bekrompen omstandigheden te leven Ik antwoordde ietsmaar hij viel mij weder in de rede„Het is mij voldoende dat gij besloten zijt zeide hij koel„ik kan dus uwe wijdloopige verklarin gen missen dat gij gelukkig zult zijn in uwe liefde enz. Ik zal zorg dragen dat de afkondiging zoo spoedig mogelijk plaats heeft en dat gij in uwe kwali- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1