Met uitzondering dezer inzending is al wat wij van katoen- en linnen-industrie aantreffen van de ooste lijke grenzen van ons land (Twenthe en den Achter hoek) en uit Noordbrabanten voor een deel uit Amersfoort herkomstiguit laatstgenoemde stad keper en marseille van de stoomweverij en bleekerij van Gebr. Visser en de handweverij van L. A. Schaap. Dezelfde artikelen zijn voorhanden van 3 firma's te WinterswijkM. M. PoppensJ. W. Meijerink Zonen en J. Willink en Paschen, welke laatste ook bont in ruiten en strepen tentoonstelt 't geen wij mede aantreffen van de Twentsche Bontweverij, de Hengeloosche Bontweverij en C. T. Stork Co., allen te HengelooG. J. Ooovels en Zoon te Helmond en ter Kuile-Cromhoff te Enschede, die ook witte goederen heeft ingezonden. De grootste collectie van witte katoenen stoffen, allen engelsche namen dragende, is die der Kon. Stoomweverij G. Salomonson te Nijverdal bij Almeloo waarnevens zich ook effen donkere nottles en gekleurd gestreepte regatta's bevinden. De firma's v. Iieeck te En schede door shirting en molton, H. ten Gate Mz. te Hengeloo en S. Bendien Zonen te Almeloo door damasten de stoomspinnerij weverij en ver verij „Sophia, Koningin der Nederlanden" van S. J. Spanjaard te Borne door katoen en damast tafel goedoogjesgoed enz., vertegenwoordigen verderde twentsche nijverheiddie niet als de tilburgsche wol-industrie om bescherming' roeptmaardoor het verbruik van haar voor warme gewesten geschikt fabricaat in de nederlandsche en britsche koloniën eene markt vindtdie de wollen stoffen in veel mindere mate verlangt. Uit Noordbrabant zijn behalve de helmondsche producteningezonden linnen- en tafelgoed van de 8 maal bekroonde Gebr. Rath te Veghel damast en pellen-goederen van J. v. Oerle Zoon te Boxtel, noordbrabanfóch linnen van J. Elias te Strijpalsook kaasdoek van de meer genoemde firma Kooperberg te Oosterhout. H. Lucas te Horst bij Venloo toont ons zijne weefsels van zwarte zijde en satijn de firma De Wed. Abm. Ie Grand en Belain te Haarlem zijden griesgaas. Wordt vervolgd. limücr.i&wbu Binuetilanb. BELGIE. De Senaat heeft den 28 met 35 tegen 27 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp tot afschaf fing der vrijstelling van dienst voor de kweekelingen der seminariën en normaalscholen. Daarna ving de beraadslaging aan over het van de Kamer reeds ont vangen wetsontwerp tot verhooging der belasting op het gedestilleerd. Met 36 tegen 29 stemmen liuker- tegen rechterzijde is het aangenomen. De Kamer verwierp den 31 de voorstellen betreffende het invoerrecht op cacaoazijn en azijnzuur in hun geheel met 67 tegen 48 st. DUITSCHLAND. In den nacht van den 1 zijn te Berlijn de gebouwen der berlijnsche fluweelfnbriek, eigen dom eener naamlooze vennootschap door een hevigen brand vernield. Bij het blusschen kwamen 3 mannen der brandweer om en 1 werd gekwetst. ENGELAND. Lagerh uis. Den 30 bestreed North- cotejde motie Norwood betreffende het Suez-kanaal en het daarop ingediende amendement. Minister Gladstone kwam op tegen het dezer dagen door lord Salisbury verkondigde beginseldat aan Engeland alleen het recht toekomtzich met dat vraagstuk in te laten en de territoriale rechten in het belang van den wereld handel omver te werpen. Een engelsch kanaal is slechts op engelsch gebied mogelijk. Het voorstel van Northcote zou het voorrecht van de Lesseps zoo goed als vernietigen. De aanspraken van de Lesseps dag- teekeuden van het jaar 1872 en waren derhalve aan het vorige ministerie bekend. Het Huis kon bovendien het vraagstuk uit een wettelijk oogpunt beschouwd niet beslechten want dit kon slechts geschieden door een egyptiseh of internationaal hof. Het Huis was door de houding der regeering niet gebonden. Hij verlangde de verwerping van Northcote's voorstel waarvan de aanneming een slecht voorbeeld zou stellen teit als officier toestemming krijgtom te huwen zorg gij dan om zoo spoedig mogelijk eene passende woning te huren zoodat de trouwdag kan worden be paald. De bruiloft zal zooals van zelf spreektte mijnen huizeovereenkomstig mijne maatschappelijke positie worden gevierd; ik stel slechts deze voorwaarde, dat uwe verwanen wien ik niet kan nalaten uitnoodi- gingen te zenden die niet aannemen. Ik wensch iedere aanraking met de Antholds te vermijden." Ik kon ternauwernood mijn toorn bedwingen bij die laatste beleedigende woorden maar hij liet mij in het geheel niet aan het woord komen. „Gij weetwat ik wilbaron," ging hij met onver anderlijke kalmte voort, „wij hebben daarom niets meer met elkander te behandelen. Gij kondet mij dwingen, om mijne toestemming tot uw huwelijk met mijne dochter te gevenmaar gij kunt mij niet dwingen om u en uwe familie als mijne bloedverwanten te be schouwen. Ik zal alle vormen in acht nemendie de etiquette eischtdat is het uiterste wat ik doen kan. Uw recht, om tot uw bruiloft uw bruid in mijn huis te komen bezoeken zal ik niet beperken ik verlang alleen dat gij my niet lastig valt. Ik verzoek u, iedere poging tot toenadering na te latenwat wij later mis schien nog zullen te behandelen hebben, behoeft slechts schriftelijk niet mondeling te geschieden." Hij boogik kon heengaan. Ik beu met mijn verhaal gereed en nu is het uwe beurtHerman om te spreken. Ik verlang ophelde ring van u. Ik heb er recht op Jahij had er recht op om te worden ingewijd in de treurige familiegeschiedenis der Antholds en deel te nemen aan de zorgen van zijn ouderen broeder. aan andere wetgevers om over rechtsvragen te beslis sen en de zaak slechts verwikkelen. Den 31 werd het voorstel Northcote verworpen met 282 tegen 183 stemmen en het amendement Norwood zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Den 31 werd door de regeering verklaard dat de gezondheidstoestand der troepen in Egypte goed was. De cholera was minder kwaadaardig geworden en de te Cairo in behandeling zijnde lijders gaven meer hoop op herstel. Ieeuakb. Carrey het oud lid van den gemeente raad van Dublin de verklikker van de moordenaars op Cavendish en Burke, was met zijne vrouw en 7 kin deren door de regeering ingescheept naar Kaapstad. Even vóór de aankomst te Port-Elisabeth werd hij volgens van daar ontvangen bericht, door O'Donnell een uit Amerika gekomen ierin het bijzijn van zijn gezin doodgeschoten. De moordenaar werd gevat en streng bewaaktomdat men vreestdat zijne aanhangers hem bevrijden zullen. Er worden reeds gel den bijeengebracht om de kosten zijner verdediging te dekken. Te Dublin werd het bericht met voldoening vernomen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen was aan de revolutionaire partij het vertrek van Carrey bekend geraakt, waarop O'Donnell naar de Kaap vooruit reisde. FRANKRIJK. De République franfaise kau zich vereenigen met de door den Senaat in het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht gebrachte wijzi gingen. Frankrijk zal verlost worden van meer dan 500 onbekwame of oproerige leden der rechterlijke macht en dat is voorloopig de hoofdzaak. Senaat. Den 2/ werd met bijna algemeene stem men goedgekeurd het door de Kamer toegestane kre diet van f 25000 voor het zenden van werklieden naar de tentoonstelling te Amsterdam. De verhooging der jaarlijksehe toelage aan den geleerden Pasteur' ais nationale belooning is mede goedgekeurd. Den 31 werd het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht aangenomen met 144 tegen 129 st. Kamer. Den 30 werden de meeste amendemen ten op de overeenkomst met de Orleans-Spoorweg- maatsciiappij verworpen of ingetrokken nadat de mi nister van openbare werken ophelderingen verstrekt had. Ten slotte werd de geheele overeenkomst met 206 tegen 94 stemmen aangenomen. Den 31 werd de overeenkomst met de Zuider-Spoor- wegmaatsehappij aangenomen met 342 tegen 135 stem men die met de Noorder-Spoorweg-maatschappij werd mede goedgekeurd. De minister van justitie diende vervolgens onder de toejuichingen der linker en teekenen van afkeuring der rechterzijde, hot wets ontwerp tot hervorming der rechterlijke macht in zooals het door den Senaat gewijzigd was. De voor zitter verzond het naar de commissie voor dat ont werp indertijd benoemd. ITALIË. Da- ramp op het eiland Ischia is veel grooter dan de eerste berichten doden vermoeden. Niet alleen is Casamicciola een puinhoop geworden, maar verscheidene andere dorpen zijn geheel verwoest. Men schat het aantal slachtoffers op ongeveer 3000 doch verscheidens personen worden nog vermist. Men weet niet, of zij behouden of gedood zijn. Den 30 des middags waren reeds 583 gekwetsten naar Napels over gebracht. Ruim 2000 soldaten waren dadelijk door den minister van oorlog naar Casamicciola gezonden om hulp te verleenen en deze kweten zich uitnemend van hunne taak. Tot ZoDdag middag redden zij on geveer 1000 personenden 30 haalden zij nog 24 levenden uit de puinhoopen. Een deel der brandweer uit Napels was hun daarbij behulpzaam. De hevigste aardschok duurde ongeveer 15 seconden en ging ver gezeld van een hevig onderaardsch gedonder: de latere schokken waren minder hevig. Op den dag der ramp was het fraai wederdoch den volgenden dag stak een zware storm op die niet weinig bijdroeg om den toestand te verergeren en de ontsteltenis te do< n toe nemen. De Paus zond f 10000de stad Napels f 50000, de minister van openbare werken als eerste bijdrage 5000. De minister-president Depretis zond per telegram bevelom niets te sparen wat redding kon aanbrengen, terwijl de Koning, die ook eene belangrijke som schonkaan het eiland een bezoek zal brengen. Het aantal badgasten wordt begroot Herman had hem tot nu toe steeds beschouwd als een luchthartigen vroolijken jongen man, maar hij was tot een ernstigen man gerijpt. In trouwebelangelooze plichtsbetrachtingin het meester zijn over zijn eigen wil, in de overwinning van plichtgevoel over eigen wenschen komt de mannelijke kracht tot ontwikkeling. Hans had dat bewezen, door getrouw bij zijn ongeluk- kigen vader te blijven zijn verlangen naar zijn bruid te bestrijden om zijn bulpeloozen vader tot steun te verstrekken en bij hem te blijven, zelfs toen zijn levens geluk op het spel scheen te staan. Alleen om het sterk sprekende eergevoel van zijn broeder niet te kwetsen en zijne natuurlijke vroolijk- heid niet te bedervenbad Herman tot nog toe over de smadelijke gebeurtenissen gezwegen waaronder de familie Anthold nu zoo zwaar gebukt ging nooit had hij evenwel gemeend dat Hans uit eigenbaat zijn stre ven zou kunnen in den weg staan om Sabine von Anthold indien deze nog leefde in hare geschonden rechten te herstellen. Nu mocht hij niet meer zwijgen. Hans eischte waarop hij recht had. Op de hem eigen kalme en heldere wijze vertelde Herman zijn broeder de geschiedenis der Antholds zooals hij die van den ouden Dubois had gehoord hij voegde er bij wat hij zelf had beleefd, schilderde hem bet nachtelijk bezoek in het familiegraf, zijne gesprek ken met juffrouw Dankelmann, liet hem het onder de pa pieren van doeter Anthold gevonden stuk van den graaf Redigau zien en den brief van den klerk Eschwe en deelde hem openhartig de vermoedens mede die hij zelf en de commissaris Mendler naar aanleiding van de gedane ontdekkingen hadden opgevat. Wordt vervolgd. op 1500, waaronder zich vele engelschen bevonden. Den 31 had een sterke uitbarsting van den Vesuvius plaats. De lava stroomde de helling van Torregreco af. EGYPTE. Den 30 was de opgave van het aantal overledenen aan cholera als volgt: te Cairo 330, onder welke 36 in Boulak te Chibinelkoum 54, te Mehalleh 26, te Ghizeh 46te Benha 17, te Tantah 54te Zifteh 13, te AJexandrië 4, te Toura in de laatstver- loopen vier dagen 13, te Zagazig 18, in de provincie Minieh 43 in de prov. Gallioubiek 83, in de prov. Garbich 37, en in de prov. Benisuef 21. Volgens de opgave van den 31 waren overleden te Tantah 36, Ghizeh 45, Ghalleh 39, Zagazah 21 en in andere steden 178 personen. In een viertal pro vinciën waren nog 134 gevallen voorgekomen. De berichtgever der Daily News te Cairo blijft vol houden dat er veel meer personen aan de cholera sterven dan officieel opgegeven wordt. Zoo zouden den 24 Juli 1200 personen gestorven zijn, terwijl de offi- ciëeie opgave van 463 personen melding maakte. De overheid verontschuldigt zich daarover met de beweering, dat de ziekte alleen onder de inlanders woedtde cij fers niet veel te laag zijn en de europeanen het zoo net niet behoeven te weten. V EREENIGDE STATEN. Den 28 is ten westen van Rochester een van den Niagara-waterval komende personentrein in botsing geraakt met een goederenwa gen door den wind van eene zijlijn daarheen gedreven. 15 Reizigers en 4 beambten werden gedood en 30 per sonen gekwetst. Het lijk van kapitein Webb is met een groote wond aan het hoofd in de rivier de Niagara 7 mijlen bene den den grooten watervalbij Lewiston gevonden, ZUID-AERIKA. De Volksraad in de Transvaal be sloot, de stammen van Mampoer en Mapoch te ontbin den en de daartoe behoorende inboorlingen gedurende 5 jaren bij de boeren in de leer te doen. Nadat de gemeenteraad van Amsterdam den 25 aan de Imperial Gas Association de gaseoncessie had verleendwerd reeds den volgenden morgen op het terrein buiten de Willemspoort een begin gemaakt met de uitgravingen voor do nieuwe fabriek die op 1 No vember 1885 gereed moet zijn. Den 25 onder schooltijd sloeg de bliksem in de school te Buchten gemeente Born (Liraburg), gelukkig zonder dat iemand der aanwezigen letsel bekwam. Te Wijdenes werden 2 schapen in de weide gedood. Den 25 is te Amsterdam de algemeene vergade ring gehouden van het Fonds ter aanmoediging en on dersteuning der gewapende dienst. In 1882 beliepen de inkomsten rente van het kapitaal op het Grootboek f 50,807,80, collecte f 29,156,73, rente van het natio naal huldeblijkter gelegenheid van 's Konings 25jarige regeering ƒ9070,33, subsidie van het Rijk voor het inva- liedenhuis te Leiden f 5000 en eene gift van 200 te zamen f 95,238,96%. De uitgaven waren f 11,353,87 hooger, van het hoofdkapitaal moest f 20,000 4. p. ets inschrijving verkocht worden. In den nacht van 26—27 is de woning van den broodbakker B. Brugmau te Nibbixwoud met bijna d«n geheelen inboedel verbrand. Aan den secretaris-penningmeester van den pol der Assendelftden heer K., is den 27 ontslag verleend. In den nacht van den 28 heeft voor de haven van Pernis een stoomboot een tjalksehip aangevaren. De tjalk werd lek en zonk na aan den wal gebracht te zijn. Bij het vervoeren van een brandspuit te Zaandam, den 27, voor de oefening der vrijwillige brandweer is een lOjarige knaap die door zijne kameraden uit bal dadigheid onder de wielen der spuit geworpen was overreden en inwendig zoo verwond dat hij den 29 is overleden. In den nacht van den 29 ontstond te IJmuiden brand in een gebouw bewoond door 4 gezinnen, waar door een dier woningen geheel is af- en uitgebrand de bewoner was, boewei laag, verzekerd. Yan de overige gezinnen bleven de woningen en ook grootendeels de inboedels gespaard. In den nacht van den 29 is te 's Gravenhag© eene hoogst zwangere vrouw moeder van 3 kleine kinderen, na hevigen twist met haren man in het water gespron gen en verdronken. De man die haar nasprong om haar te redden werd met moeite werder op den wal gebracht. Den 30 is de landbouwer B., uit den grooten IJpolder, met paard en kar van den dijk gevallen, zelf onder de kar geraakt en inwendig zoo zwaar gekneusd, dat er geen hoop op levensbehoud bestond. Den 30 sloeg de bliksem in de bierhal van den heer G., midden in de stad Arnhem. De aanwezige bezoekers kwamen met den schrik vrij en slaagden erin,, den ontstanen brand spoedig te blusschen. Te Ren- kum werden de woningen getroffen van dr. v. Z. end© dames G., en daardoor eenige schade aangericht en eene in de keuken werkzame dienstbode eenige oogenblikken bedwelmd, 's Avonds werd de directiekeet van den aannemer der ontmantelingswerken op den Hunnenberg te Nijmegen getroffen waardoor dat gebouw zeer be schadigd en daarin veel verwoesting aangericht is. In het niet ver van daar staande circus van den heer Carré woonden on geveer 1500 mensehen de voor stelling bij. Den 30 is te Nieuwe Wetering, ten gevolge van spelen van kinderen met lucifersde boerdery van den heer Duynsteebewoond door J. Blonkbijna geheel afgebrand. Den 31 is een beschonken man in de Vijzelgracht te Amsterdam gevallen en verdronken. In den avond van den 31 heeft het uitvoerend comité der tentoonstelling te Amsterdam den juryleden gelegenheid gegeven elkander nader te leeren kennen en in aanraking te komen met de autoriteiten der hoofd stad en der tentoonstelling. Daartoe werden in het Paleis van Volksvlijt en in den luisterrijk verlichten tuin

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2