ttittttcnlatsb. tl wetsontwerp betreffende de octrooien op uitvindingen verder in tweede lezing het voorstel tot het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen de cholera en met 99 tegen 21 stemmen het instellen van een afzonderlijk ministe rie voor Schotland. Iebland. Ie Dublin en op vele andere plaatsen is de tijding van het vermoorden van Carey met groote vreugde ontvangen. In de straat, waar hij te Dublin woonde werden vreugdevuren ontstoken en op brand stapels zijne beeltenis verbrand. De politie was ge noodzaakt tusschen beiden te komen. O'Donnell scbynt thans te beweeren dat hij Carey uit zelfverdediging vermoordde omdat hij hem met een revolver bedreigde. Met dien revolver zou hij hem doodgeschoten hebben. Carey's zoon verklaart daarentegen dat O'Donnell de revolver uit zijn zak haalde en zonder aanleiding op zijn vader schoot. FRANKRIJK. \oor dat de Kamer uiteen ging, werd door de regeering nog ter bekrachtiging aange boden het op den 8 Juni door den Rey van Tunis en den franschen minister-resident Cambon ondertee- kende verdrag. Daarbij verbindt de Bey zich tot de uitvoering der administratieve, rechterlijke en geldelijke hervormingen door de fransche regeering wenschelijk geacht. Daarentegen zal die regeering de leening waar borgen, door den Bey uit te schrijven ter terugbetaling der vaste en der vlottende schuld en wel onder de voorwaarden, die zij het gunstigst acht, zullende door den Bey geen nieuwe leening mogen worden aangegaan zonder hare machtiging. De rente der nieuwe leening zal gevonden worden uit de inkomsten van het regent schap. Het verdrag is gesteld in handen der com missiedie vroeger de wet tot invoering der fransche gerechtshoven in Tunis onderzocht en door haar in be ginsel reeds goedgekeurd. De Koning van Annam Tuduc is den 20 Juli over leden Phuduc is hem opgevolgd. Het hof van cassatie heeft verworpen de voorziening van markies de Rays tegen de beslissingwaarbij de fransche rechtbanken bevoegd verklaard zijn kennis te nemen van de oplichterijendoor hem gepleegd met de terreinen van Port-Breton. Het senaatslid Foucher de Careil is tot gezant te Weenen benoemd. OOSTENRIJK HONGARIJE. De beschuldigden in het geding Tisza-Esslar zijn vrijgesproken op grond dat niet het geringste bewijs van schuld aan den moord gebleken was. Zij zijn bij hunne vrijspraak in hunne eer volkomen hersteld en erkend te zijn goede burgers. De advokaat-generaal verklaarde na de voorlezing niet in hooger beroep te komen. De advokaat der moeder van het meisje verklaarde in hooger beroep te komen. De voorzitter sprak de vrijgesprokenen toe, waarbij hij o.a. opmerkte dat de rechters niet verantwoordelijk te stel len waren voor het door hen doorstane verdriet, maar dat alleen treurige omstandigheden daarvan de oorzaak waren. Sommigen hadden meermalen den eerbied voor de justitie uit het oog verloren maar het hof' vergaf hun gaarne hetgeen zij te dien aanzien misdreven had den. De advokaat der beschuldigden bracht daarna dank aan den voorzitter en aan het hof. Moritz Scharf is inmiddels aan zijnen vader teruggegeven. SPANJE. Een te Badajoz uitgebroken opstand schijnt spoedig door militairen onderdrukt te zijn. ZWITSERLAND. Wegens het gevaar van de cholera is de invoer van egyptische katoen door de regeering verboden. EGYPTE. Volgens de opgaveloopende tot den 3 des voormiddags acht uren, waren aan cholera gestorven te Cairo 196 Alexandrië 5 Ismaïlia 2 Tantah 46 Damiette 3 Rosetta 14Zagazig en in 7 provinciën 503 personen. In de twee etmalen die den 5 's morgens acht uren eindigden stierven te Cairo 330 Alexan drië 4, in het kamp Hatouan 4, Tantah 31, Rosette 49, Chibin 33Benha 13 Zagazig 34 en in onder scheidene provinciën 1105 personen. Te Damiette stierf niemand aan cholera. zal dus gaarne naar u luisteren ook wanneer gij my mogelijk niets goeds te vertellen hebt. Uw broeder, de docter heeft zich reeds laten ontvallen, dat dester der Antholds aan het dalen ishet heeft mij innig leed gedaan toen ik het hoordemaar nu ik twee zulke krachtige spruiten van den eens zoo flinken stam voor mij zie krijg ik de hoop weder terug. Vertel mij eerst van uw vader 1" De vrede was gesloten. Hans schoof een stoel dicht bij de leuningstoel van grootmoeder en spoedig was hij ijverig aan het vertellen. De oude vrouw werd niet moede om steeds nieuwe vragen te doen nadat zij eenmaal haren schroom om oude herinneringen weder op te frisschen had overwonnengaf zij zich er ge heel aan over. Zij vroeg hem naar de oude bedienden van het huisnaar namendie Hans grootendeels nooit gehoord had van allen leefde niemand meer dan de oude Dubois. Alle eigenaardigheden en gewoonteu zjjns vaders moest Hans vertellenen welke verande ringen er met het slot hadden plaats gehad alle kleinigheden boezemden de oude vrouw belang in. In hare herinnering ging zij alle kamers na ieder nog overgebleven oud meubelstuk kende zij en een verge noegd lachje straalde op haar gelaat, toen zij hoorde, dat de oude koekoekklok in de voorzaal nog aanwezig was en ieder uur haar schel „koekoek" hooren deed. Ook naar de oude boomen in den slottuin vroeg zij in den aanleg was weinig veranderd en het verheugde haar innigdat zij naar de beschrijvingdie zij er van kreeger nog geheel in thuis was. Hare belangstel ling in hetgeen zij hoordewas zoo grootdat zij hare omgeving geheel vergaten er geheel niet meer aan dachtom evenals vroeger hare verhouding tot de familie Anthold als zeer oppervlakkig voortestellen. Wordt vtrvolgd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heer Buma heeft uitvoerig de bezwaren beant woord ingebracht tegen zijn voorstel tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee. Hij houdt daarbij op tech nische gronden vol, dat eene partiëele indijking meer bezwaren zal opleveren dan de afsluiting der geheele Zuiderzee, die bovendien om andere redenen verre de voorkeur verdientbestrijdt de bedenkingen, tegen de insluiting van den IJsel geopperd; wenscht het droog leggen der kostbare gronden, volgende op de afsluiting, in de eerste plaats over te laten aan de particuliere industrie onder staatstoezicht, en afzonderlijke behan deling dus eerst van de afsluiting daarna van de in- nmping der Zuiderzee, zooverre de ervaring dit van tijd tot tijd wenschelijk maakt. Het thans voorgesteld onder zoek moet juist strekken om tot de vereischte technische en financiëele wetenschap te komen, die tot eene op lossing van het vraagstuk moet leiden. De financiëele bezwaren tegen de uitvoering wegen bij hem niet waar het geldt zulk een overwegend en veelzijdig be lang voor het tegenwoordige en het nageslacht. De aangegeven wijziging van het eenig artikel neemt hij over. In den nacht van 28—29 Juli is H. Bosman uit Zwartsluis, met de nachtboot van Amsterdam naar Kampen reizende over boord geslagen en verdronken. Van 1 Januari tot 3 Augustus zijn de tentoon stellingszalen van het Panopticum te Amsterdam be zocht door 100,000 personen. Te Kuinre is den 1 het driejarig zoontje van een arbeider in een sloot gevallen en verdronken. De gemeenteraad van Delft heeft den 3 besloten, voorloopig de concessie voor eene duinwaterleiding té verleenen aan den heer W. P. v. d. Laan te Rotterdam. Door B, en W. van 's Gravenhage is den 3 aan besteed het bouwen eener hoogere burgerschool 2e soort voor meisjes met onderwijzerswoning enz., aan de Atchin- straat. Minste inschrijver was de heer L. Tromn, voor f 39,500. v Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft den 3 bekend gemaaktdat de kermis dit jaar geschorst is aangezien hetvolgens een nader van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht gevraagd advies eene onverantwoordelijke onvoorzichtigheid zou zijn, onder de bestaande omstandigheden kermis te houden. Een 3 is te Amsterdam in de Lange-Leidsche- dwarsstraateen man uit het raam zyner woning2 hoog gevallen en terstond overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 3 tot buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek en de grieksche antiquiteiten aan de universiteit benoemd dr. A. H. G. P. v. Es. Den 3 is te 's Gravenhage de vrouw van een ge wezen besteller dood in hare legerstede gevonden. Daar uiterlijke teekenen van geweld zichtbaar naren, is de man die ten gevolge van dronkenschap mot zijne vrouw in oneenigheid leefde voorloopig in bewaring gesteld. Den 4 is door de heeren D. Vreede en D. J. Andreae aan de Koningin het geschenk der wagenin- gers aangeboden bestaande in een aantal photografiën der omstreken vervat in een prachtig met zilveren or nementen en émail versierd album van donkerrood flu weel. 560 Werklieden van de heeren Gebrs. Stork te Hengeloo hebben den 4op kosten der patroons de tentoonstelling te Amsterdam en na het middag maal de diergaarde aldaar bezocht. Den 3 is een lOjarig meisje in de Brouwers gracht te Amsterdam gevallen en verdronken. In de Suikerbakkersteeg te Amsterdam is den 4 een tweejarig meisje in eene tobbe met bleekwater verdronken. De gouverneur-generaal van N. Indie is den 4 van Batavia naar Atchin vertrokken. Bij kon. besluiten van den 4 is aan den heer S. C. b. Holland, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergen, Egmond-binnen en Egmond aan Zeeen goedgekeurd het aan den heer G. O. R. Fontein op zijn verzoek eervol verleend ontslag als secretaris van Sehermerhorn. Bij de harddraverij in de Beemster, den 4 met 12 deelnemersviel de prijs van 75 ten deel aan den heer P. Brommer te Zijpede eerste premie van 25 aan den heer J, Dam te Alkmaarde tweede premie van f 10 aan den heer M. Schilder te Spierdijk. In den avond van den 4 zijn de buiten- en bin- nenlandsche deelnemers aan de 13e jaarlijksche open bare uitvoering van den Nederl. Gymnastiekbond ten getale van omstreeks 1200, op de beurs te Amsterdam te zamen gekomen en in optocht, met 2 muziekcorp sen van hel 3e en 7e regiment infanteriegetogen eerst naar het stadshuis en vervolgens naar de diergaarde. De drager van de bondsvlag en zijne 2 adjuncten zaten te paard. Vóór elke vereeniging werd een verlicht chassinet met den naam gedragen, ieder gymnast droeg een verlichte chineesche lantaarnen bovendien werd de stoet verlicht door een paar honderd fakkels. Yoor het raadhuis brandde een gas-ster en op de lijst werd bengaalsch vuur ontstoken door brandweerwachts. Het bestuur van den bond en de besturen der vereenigingen gingen met de banierdragers in de raadzaal waar de burgemeester de feestgenooten verwelkomde, de eerewijn aangeboden werd en de heeren mr. D. Josephus Jitta, voorzitter van den bonden Cuperus van Antwerpen, voorzitter van den belgischen turnbond de toespraak van den burgemeester beantwoordden. In de groote zaal der diergaarde gekomen werden de gymnasten eerst in het hollandschdaarna in het franschdoor prof. Stokvis namens de feestcommissie toegesproken waaropnadat het volkslied was gezongende heer Jitta de feestcommissie hulde bracht voor hare zorgen. Tijdens den optocht zijn 2 jongens in het water ge drongen en met veel moeite gereden is eene vrouw onder den voet geraakt en in deerniswaardigen toestand opgenomen. Den 5 is eene repetitie ter beurze gehou denwaarna de gymnasten zich in het gebouw der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen in het werkpak staken en te 2 uren op het met vlaggen en groen versierdevan tribunes en muziektempels voorziene terrein tusschen den Rijnspoorweg en de Saenredamstraatonder de leiding van den heer Adrian een baniermarsch maakten en vervolgens de vrij-, school-groep- en keuze-oefeningen verrichtten zeer ten genoegen van het talrijk publiekhoewel de re^en gedurende eenigen tijd het werken voor de turners niet aangenaam maakte. De groep-oefeningen werden verricht door Olympia van den Haagde Société de gymnastique et d' aruies van Antwerpen Kracht en Vriendschap, Lycurgus-Achilles en Sparta van Am sterdam en la Frateroelle uit Rheims. 's Avonds hielden de besturen der vereenigingen en de feest commissie een feestmaal in de diergaarde, en werd in het Paleis van Volksvlijt, waar 5 a 6 duizend men- schen bijeen waren mede feest gevierd. Den 6 werd op het terrein aan de Saenredamstraat, al weder met ongunstig weder, een corpswedstrijd gehouden, waaraan 22 vereenigingen elk met 5 man deelnamen, 's A- vonds maakten ruim 1000 gymnasten in met transpa ranten en fakkels verlichte vaartuigen een gondeltoeht van de de-Ruyterkade tot de Spiegelgrachtvan waar zij zich naar het kosteloos voor hen opengestelde tentoon stellingsterrein begaven. Hoewel dat terrein doornat was ontbrak geen belangstellend publiek. In de groote zaal der Hollandsche Restauratie werd vervolgens de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt. Groene lauwerkransen werden toegekend aan 6 amsterdamsche, 2 rotterdamsche en I utrechtsche vereeniging die meer dan 3/5 der gestelde 1350 punten (Lycurgus- Achilles van Amsterdam 1099, de Algemeene Turn- vereeniging van Rotterdam 1061 p.) bekomen hadden; en prijzen van uitnemendheid aan Lycurgus-Achilles zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door het comité der tentoonstelling Algem. Turnvereeniging kristallen be ker op zilveren voet, uitgeloofd door de roeivereeni- ging Fortuna te Amsterdam Olympia van Amsterdam zilveren lauwerkrans uitgeloofd door het comité der tentoonstellingen Deutscher Turn-Verein aldaar zil veren lauwerkrans, uitgeloofd door het Ned. Gym- nastiekverbond. Bij verscheidene ingezetenen te Oude Niedorp werden in den nacht van den 6 door eene schendende hand de afsluiting hunner erven verbroken en hier en daar in de slooten geworpen. Moge het der politie gelukken de baldadigen op te sporen opdat zij hun welverdiende straf voor dergelijke laffe straatschenderij niet ontgaan. In de meeste boomgaarden in de IJselstreken moet men de takken der appel- en pereboomen stutten, omdat ze anders onder het gewicht der vruchten zou den bezwijken. De opbrengst der pruimeboomen zal minder groot zijn. De heer Volck schrijft, namens professor Buys Ballot, in de dagbladen, dat hetnu men verwachten mag dat de toegangen tot de Karazee open zijn, spoe dig noodig ban zijn een schip te zenden tot opsporing onzer naar Dicksonhaven gezonden pool-expeditie om trent bet lot waarvan wij in onzekerheid verkeeren en hij verzoekt dat men daar onze oorlogs- of han delsmarine daarvoor geen geschikte stoomschepen be zitten, de zending van een in het noorden te buren stoom schip mogelijk zal maken door het offeren van geldelijke bijdragen. Het Handelsblad meent, dat daarmede reeds veel te lang getoefd is en het inzamelen van bijdragen te veel tijd kostweshalve het blad de regeering aan spoort onverwijld per telegraaf een stoomschip in het noorden te charterenovertuigddat de wetgevende macht zulks later ongetwijfeld zal goedkeuren. Te Rotterdam zijn in de vorige week door pok ken aangetast 6 daaraan overleden 3 personen te Leiden aangetast 3, overleden geen. Bij het ontsporen van den sneltrein van Zutfen naar Arnhem, bij Brummen, zijn de reizigers gered door de tegenwoordigheid van geest van den machinist Reit, die de westinghouse-rem in werking bracht zoodra hij bemerktedat de locomotief ontspoorde. De schade aan het materiëel is groot. De locomotief ligt omver, de coupé van den voorsten wagen is ingedrukt. Bij den gemeenteraad van Warmenhuizen is het bericht ontvangendat het verzoek om 4/s der perso- neele belasting ten behoeve der gemeente te ontvangen, is toegestaan. Warmenhuizen was tot nog toe de eenige gemeente van Noordhollanddie het *U niet aanvroeg. De tweede prjjs der haarlemsche paardenloterij eene victoria met eene bruine merrie bespannenis gewonnen door den heer G. A. de Looze te Zierikzee. Te Zeien bij Assenis een 19jarig meisjedat in een diepen waterput gevallen wasgered door den 84jarigen Harm Kremerdieondanks zijnen hoogen leeftijd den moed had haar na te springen. Te Assendelft zijn bij herstemming tot leden van den gemeenteraad benoemd de heeren J. Al en K. Kramer, met 103 en 94 st., tegen 94 en 58 st. op de heeren Kleyne en Bon. Tot onderwijzeres in de Beemster is benoemd mej. J. M. v. 't Kruyste Wageningen tot onder wijzeres te Westknollendam mej. D. C. Mulder te Amsterdamtot onderwijzer te Assendelft de heer W. Visser te Nijmegen. Prins Roland Bonaparte met zijn gevolg, heeft, na eene reis in het noorden gemaakt te hebben we der zijnen intrek genomen in het Hotel des Pays-Bas te Amsterdam. Door een texelschen visscher zijn weder 2 haaien gevangen en levend aangebracht. De rekening der gemeente Oude Niedorp over 1882 bedraagt in ontvangst 11657,654 en in uitgaaf f 8222,68$. Een pakhuis aan het onlangs gedempte Spui te Amsterdamtegenover den zijgevel van „Arti Amici- tiae"in 1873 verkocht voor f 5000, is thans ander maal verkocht voor f 32,400.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2