No. 94. Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. L VRIJDAG 10 AUGUSTUS. 70> DE STER DER ANTHOLDS. f Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëel GbebeeUe. Internationule Koloniale en Ultvoerhandel-Tentoonslelling (e Amsterdam. XXXIV. i ALKjIAAhSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/1 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de KERMIS dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 2 5 Augustus tot en met Zondag 2 September d. a., zullende den 3 September des morgens onmiddelijk een aanvang moeten worden gemaakt met liet afbreken en opruimen der tentenkramen of uitstal lingen dat den commissaris van politie opgedragen isde straatmuziek zooveel mogelijk in te korten en aan regelmaat te onderwerpendat aan van elders komende personen alleen ver gunning zal worden verleend tot bet plaatsen hunner tenten kramen of uitstallingen of tot het maken van straatmuziek, wan neer zij voorzien zijn van verklaringen afgegevendoor het bestuur der gemeenten waar zij van 1 tot 25 Augustus ver bleven dat aldaar geene pokken heerschten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Aug. 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat P. H. K0RLV1NKE, zonder beroep aldaarzich heden tot ben gewend beeft met bet verzoek om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan den Helderschen straatweg wijk E No. 354, waarin tot nu toe met vergunning sterke drank in het klein verkocht werd door JAN KOOPMAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Aug. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Nederland. XV. Machines. Wij vatten onder deze benaming te zamen niet- natuurkundige werktuigenwelke wij voornamelijk in de machine-galerijmaar ook hier en daar in de afdeeling Nederland van het hoofdgebouw en in het hijgebouw vinden. De brandspuiten moet men in deze 3 verschillende localiteiten zoekenandere machines komen op 2 verschillende plaatsen voor, zoodat ook hier de klacht weder geldt, dat de ver gelijking der voorwerpen moeilijk is. „A tout sieur tout honneur", en alzoo vestigen wij in de eerste plaats onze aandacht op de inzen ding der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werk tuigen te Amsterdam, te midden onzer machinezaal, de inrichting van eene suikerfabriek, met verdamping van het sap in 3 ketels in het luchtledige door middel van een luchtpompen een toestel met 3 walzen van een el middellijntot uitpersing van het suikerriet, alles gedreven en verhit door een stoomwerktuig van hooge drukkinghet een even kolossaal als het ander en alles prachtig van bewer king. Op Java bestaan verscheidene op dergelijke wijze ingerichte suikerfabrieken en wij begrijpen, dat deze aan werktuigen en gebouwen een zeer groot kapitaal moeten vorderen. Van de Kon. Fa briek is mede voorhanden een stoomwerktuig van hooge en lage drukking voor schroefstoomschepen. Van de Machine fabriek van Gebr. Stork Co, te Hengeloo vinden wij eene compound-machine met condensatie van 54 nom. p. k., eene kapokpers van geheel nieuwe vinding, die de kapok tot 1/5 van den omvang' der tegenwoordige wijze van verpakking- te zamen drukt, eene centrifuge-batterij voor kolo niale suikerfabrieken bestaande uit 2 centrifuges met vaste en 2 met beweegbare lagers eene bij die batterij behoorende stoommachine van 15 p. k., eene door karbouwen te drijven irrigatiepompdie 6000 kannen water per uur opvoerteene horizon tale machine met condensatie van 16 p. k. en eene verticale locomobile van 8 p.k. De Kon. Nederl. Machinefabriek van E. H. Bege- mann te Helmond die ook 2 horizontale stoom werktuigen van 30 en 25 p. k. heeft geleverd tot het drijven van weef- en andere machines in de engelsche en duitsche afdeelingen, stelt in de neder- landsche ten toon een horizontaal stoomwerktuig benevens assenkussenblokken en riemschijven. De fabriek van Hk. Jonker en Zoon te Amsterdam, opgericht in 1806, doet ons een stationair stoom werktuig een 10 ellen lange17000 k g. wegende stoomketeleen kleiner stoomketel, eene snijmachine en eene vouwmachine zien. Gebr. Figee te Haarlem hebben ingezonden tip- wagens op rails, een verplaatsbare kraan met een ligtvermogen van 1000 kg., een ankerlier met pomp- spileen stoom-ankerlier een dubbele stoom wins eene gewone heistelling en eene fransche heistelling, bij welke laatste de stoom in het blok gevoerd wordt. Fan Evrardv. Duyl de Kruyff te Delfshaven vinden wij een locomotief met kolen- en waterberging voor zandtreinen en een hooipers van Diepeveen Leis en Smit aan den Kinderdijk eene stoomstuur- machine van C- J. W. v. Reede Zn. te Papen- drecht een nieuw stoomwerktuig voor schroefstoom- booten (roteerende compound-machine, met aanzien lijke besparing in stoomverbruik), van Gebr. Mercx te Tilburg, de Commercie-Compagnie te Middelburg, H. en J. Suyver, van wie wij onder „scheepsbouw" reeds een paar stoomketels vermelddenen Pb. Lenting te Amsterdam verschillende stoommachines, vóór het bijgebouw nog van den aannemer S. H. Fernim aldaar 2 voor de heiwerken ten behoeve der tentoonstelling gebezigde machines. J. L. Nering Bögel Oo. te Deventer zijn vertegen woordigd door een snikerrietpers en machines tot het ontbolsteren van koffie, Herman Stevens te Koog a. d. Zaan door maal- en zaadkneusmachines, F. Brand te Amsterdam door pletmolens, amandelpers en vleeschsnijmachines F. Vetter aldaar door een amandelbreker, een draadmolen en een pletmolen Henri Roghmans te Nijmegen door eene hydraulische moteur of pomp, Willem Smit &Co. te Slikkerveer door eene machine tot het voortbrengen van electrisch licht, J. A. Harm te Amsterdam door een koffie- en cacaobrander, v. Dorsser Terhorst te Dordrecht door 2 horizontale verbeterde handmortelmachines, C. Kok te Portugaal door een ploeg. 's Rijks Marinewerf te Amsterdam zond2 mach tige schroefvinneu inter lengte van 4,65 ellen de Kweekschool voor Machinisten aldaar eene ver zameling van werkstukken en teekeningen der leer lingen het etablissement te Feienoord een ijzeren draaibank met daarop bewerkte moeren kranen en tappen G. Dikkers Co. te Hengeloo appendages voor machines en stoomketels (kranen, afsluitingen, indicateursinjecteursmanometers enz.), Keiler Bakker aan den Helder Lindsay's pakking. Brandspuiten treffen wij aan van H. Beider Go. te AmsterdamA. Bikkers Zoon te Rotterdam D. H. Landeweer Zonen te Martenshoek (Gro ningen), A. H. v. Bergen te ITeiligerlee en Gebr. v. Bergen te Midwoidavan de laatsten tevens een extincteur. Dat de spuit uit Heiligerlee in mededin ging met binnen- en buitenlandsche spuiten op 1 Augustus het verst gespoten heeftmochten wij uit de dagbladen vernemen. De fabriek der heeren Bik kers te Rotterdam mag op een bestaan van 100 ja ren en 23 gewonnen medaijes bogen. J. H. Tijhuis te Amsterdam leverde een model van een brand spuit van de type Putman. Fraaie modellen van stoommachines strekken den vervaardigersR. v. d. Kliphoofdmachinist bij 's Rijks stoomgemalen aan het Noord-Willemskanaal te AssenC. T. F. Ebersbach te Amsterdamen C. v. Heemstede Obelt, volontair van de Kon. Fabriek aldaar, tot eer. Dezelide fabriek toont ook modellen van kanonnen en photografiscke afbeeldingen van door haar vervaardigde drooge dokken en spoorweg bruggen. Een model van een kanon is mede voor handen van J. G. v. d. Knaap te Delft, een kanon in substantie in bet hoofdgebouw bij de wapenver zameling van Eug. de Beaumont te Maastricht. Als laatst model noemen wij dat van den automati- In ons hoofdstuk „scheepsbouw" spraken wij abusieve lijk van een stoomketel voor de Doggersbank van dit etablis sement; men leze daarvoor: een condensor en lage-drnk-cilinder. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Grootmoeder richtte zich uitsluitend tot Hans, zoodat Herman juffrouw Ebert en Anna slechts toeluisterden. Een uur bijna ging spoedig voorbij en toen moest Herman tot heengaan aansporendaar Hans zijne bruid beloofd had om den avond ten baren huize te komen doorbrengen. Grootmoeder gaf haar spijt te kennen maar toen zij hoorde, dat Hans zijne bruid stel lig beloofd had te zuilen komen zeide zij glimlachend: „Dan zijfc gjj reeds te lang bij de oude vrouw gebleven; maar gij hebt mij een schoon genotvol uur verschaft.' Zeg dat aan uwe lieve bruid en dan zal zij u zeker uwe late komst vergeven Met de beloftespoedig weder met zijn broeder te zullen medekomen nam Hans afscheid toen hij met Herman alleeR was vroeg hij „Twijfelt gij nu nog Herman „Neen maar zijn wij iets verder gekomen „Voor ons zelf, ja, want wij weten nu, dat onze tante Sabine leeften daar zij leeftzal het uw vriend Mendler niet meer moeielijk vallenom het bewijs voor hare rechten te leveren. Schrijf hem nog heden naar Warnitz, dan ontvangt hij den brief mor" gen vóór den middag. Vraag hemof hij zich haasten wil niet zijn onderzoek op Warnitz en te F., want diawijls kan ik de rol niet spelen waartoe gij mij van avond geuw ngen hebt. Ik heb mij waarlijk moeten inhouden om de goede oude tante niet om den hals te vallen en te kussen en te zeggen „Gij behoort tot ons en wij behooren tot uwij laten u niet meer los!" Mijn hart klopte sneller van ontroeringtoen ik haar in de goede oogen zag en hoordeboe zij die zoo zwaar door hare familie was mishandeld en beroofd en bedrogen isgeen woord van verwijt uitte. Niet met haat en toorn maar met innige liefde denkt zij nog aan hen die haar zooveel onrecht hebben aan gedaan zij heeft den overledene vergiftenis geschon kende mishandelingen, die zjj heeft ondergaan, heb ben haar slechts voor het uiterlijke van hare familie gescheiden in haar hart is zij ons blijven toebehooren; het ongeluk onzer familie doet haar innige smart. Zoo dachtzoo voelde ik toen ik met haar sprak, en haar van Warnitz en al degenen vertelde, die zij eens heeft lief gehad één gedachte echter troostte mij. Zie Herman toen gij mij de ontzettende fami liegeschiedenis verteldetkwam er een twijfel bij mij op, die mij het hart bloeden deedofschoon ik dien niet uitte. Was ook vader schuldig aan het schandelijke misdrijf jegens zijne zuster Het was zeer slecht van mijdat ik kon twijfelenmaar nu ben ik geluk- kigwant ik weetdat vader daaraan geen schuld heeft. Tante Sabine kon niet zulke innige zuster lijke liefde voor hem hebben blijven gevoelen indien hij ook tot hare beulen had behoord 1 Haren wreeden vader en ontaarden oudsten broeder heeft zij vergiffe nis geschonken, maar baar jongere schuldelooze broe der heeft hare gansche innige liefde behouden dat is mij onwederlegbaar uit het lange gesprek met haar gebleken." Herman knikte zijn broeder vriendelijk toe hij was niet zoo vast als deze van de volle onschuld zijns va ders overtuigdmaar hij dacht er niet aanom het schoone geloof te verstoren waarin Hans zich zoo ge lukkig gevoelde. De broeders scheidden Hans met de beloftedat Herman uiterlijk morgen door Agnes de verklaring zou ontvangen van den brief van den geheimraad Treu. Herman daarentegen beloofde hem dadelijk den com missaris Mendler te zullen schrijven. XXV. De hoogste wensch die Agnes Redigau sinds lan gen langen tijd gekoesterd hadwas vervuld. Haar vader had niet alleen zijne toestemming tot hare ver bintenis met Hans von Anthold gegevenmaar hij maakte alles voor het huwelijk zelf met een merkwaar- digen ijver in orde; het liefst had hij gewild, dat de pleehtigheid den volgenden dag reeds had kunnen plaats hebben daar dit echter onmogelijk was trachtte hij evenwel alle hinderpalendie op het oogenblik in den weg stonden met de grootste spoed te boven te ko men. Hij kon bijna den tijd niet afwachtendat hij zijne dochter als vrijvrouwe von Anthold kon begroe ten zijn ganschenzeer grooten invloed wendde hij aan om de toestemming des koningsdie Hans als officier behoefdezoo spoedig mogelijk te verkrijgen. Ofschoon hij als gewoonlijk in geldverlegenheid was wist hij toch de noodige sommen te verkrijgen tot aankoop van een voldoenden uitzetwel niet uit zijn eigen vermogen maar uit hetgeen Agnes als het erfdeel harer overleden moeder bezat. De graaf had het kleine kapitaal tot nog toe beheerd en bijna als zijn eigendom beschouwd het bracht hem in niet ge ringe verlegenheiddat hij het nu plotseling moest losmaken maar hij deed hetofschoon hij zich daar voor belangrijke offers getroosten moest. De meest liefdevolle vader had niet ijveriger voor het geluk zijner dochter kunnen zorgen. Graaf Redi gau was een voortreffelijk offervaardig teeder vader, daarover waren al zijne bekenden die zijne rustelooze werkzaamheid bewonderden het eens. Het was in de hooge kringen geen geheim geblevendat de graaf wel gewenscht had dat de verloving zijner dochter met Hans von Anthold afgebroken wasdes te meer was het dus iu hem te bewonderen dat hij uit liefde tot zijne dochter zijne antipathie tegen het huwelijk had onderdrukt. Hij verzuimde geen gelegenheid om al zijne oude vrienden medetedeelendat hij eindelijk

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1