Stiileulanfr. ftinttcttlanb. de firma ten deel gevallen waarvan hier te lande te 's Gravenhage, Amsterdam, Alkmaar, Veendam en Delft. In genoemd gebouw zijn vereenigd een stationair stoomwerktuig van hooge drukking3 locomobielen van 8 12 en 16 p. k., een suikermolen voor paarden of osseneene verbeterde centrifu- gaalpomp een dorschwerktuig en drijfriemen. Be halve de hier tentoongestelde vervaardigt de fabriek ook vele andere werktuigenmet name voor de voortbrenging van electrisch licht. Hare vertegen woordigers zijn de heeren W. 0. K. de Wit te Amsterdam. Achter het bezochte locaal vinden wij eerst het tentjewaarin eene stoommachine van het systeem Hoffmeister is geplaatstmet zelfwerkende voeding- met gecondenseerde stoomzonder gedruisch of schokken werkende en aan stook- en smeermateriaal slechts 2| cent per uur en per p. k. behoevende; en vervolgens de aan eene zijde open stalling der Holl. Maatschappij van Landbouw, waarin de vreem delingen het hollandsch rundvee kunnen bewonderen, vertegenwoordigd door 6 melkkoeien van den heer N. Brantjes te Purmerende en 2 stieren van den heer S. Zuurbier te Spierdijk. Op eene vrij groote ruimte prijkt de kolossale stoomkraan met een lichtvermogen van 3 tonei genlijk graaf- en baggermachine van Priestman te Hulldie dagelijks's namiddags te 2 urenwordt in het werk gesteld en alsdan aarde of grint in een tweekleppigevan onder met tanden ineen- sluitende bak opneemtomhoog voert en weder op dezelfde plaats laat vallen om het spel gedurig te herhalen. Wordt vervolgd. BELGIE. Art. 1 van het wetsontwerp op de kies- hervorming werd den 11 aangenomen met 72 tegen 57 stemmen. Het voorstel om niet alleen de ambtenaren, die f 900,maar ook hen die 750,a f 900, jaarwedde genieten het kiesrecht te schenken werd aangenomen terwijl het regeeringsvoorstelom hen die eene ridderorde bezitten het stemrecht toe te ken nen op voorstel van den burgemeester van Brussel verworpen werd. Tegen den zin van den minister Erère Orban werd beslotendat op de kiezerslijsten vermeld zal worden, waarom de kiezer bevoegd is te stemmen. Het lid der uiterste linkerzijde Janson stemde voor, al had hij gaarne gezien dat de regeering een stap verder was gegaan. DUITSCHLAND. In de vorige week is te Erfurt reeds een Lutherfeest gevierd, onder medewerking van ongeveer 800 studenten van verschillende hoogescholen, die den 9 in optocht naar den Wartzburg gingen. Te Wiesbaden is dezer dagen de kandidaat der fortschrittspartij Schenk met G926 stemmen tot lid van den Bijksdag gekozen. Op den socialistischen kandidaat Joest, die in 1881 700 stemmen verkreeg, werden thans 1335 stemmen uitgebracht. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 10 werd door den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld dat hij het grootste deel der briefwisseling over het te Tamatave voorgevallene ontvangen had. De fransche regeering verwachtte dagelijks berichten welke de fransche ge zant hem onmiddelijk zou mededeelen. Bij den op rechten wensch van beide regeeringen om tot eene bevredigende oplossing te komen bestond er geen reden waarom zij achterwege zou blijven. Maar zulk een oplossing zou niet bevorderd integendeel bemoei lijkt wordenwanneer hij nu reeds nauwkeurig opgave deed van de ontvangen inlichtingen. Hij was met den duitschen gezant in overleg getreden over den bisschop van Jeruzalem en er bestond alle grond om een be vredigend antwoord te verwachten. Lagerhuis. Den 13 is in behandeling genomen een door de regeering ingediend wetsontwerp op de iersche tramwegen. Bij dat ontwerp wordt in de eerste plaats machtiging gevraagd om aan Ierland f 72000 tegen 4|0/o rente voor te schieten voor den aanleg van een iersch stoomtramnet; verder, hoewel de titel dezer wet zulks volstrekt niet zou doen vermoeden om aan de iersche gemeentebesturen nieuwe voorschotten te harder dan mij want u ontrooft hij de toekomst. Ik ben een bedelaar, zeide ik ugij zult niets van mij ervenniet eens een goeden naam, want de naam Treu zal voortaan slechts met smaad door velen met ver vloekingen en bittere verwijten door anderen worden uitgesproken. Gij hebt vaak genoeg beweerddat rijkdom niet gelukkig maaktnu kunt gij het beproe ven of armoede u wel gelukkig maaktDaartoe ge dwongen zijt gij echter nietwant eerst vóór een kwartier heeft mijnheer von Eichthausen verklaard, dat hij u zijne hand aanbiedt. Hij weet dat gij eene bedelaarster zijthij weetdat mijn kantoor vandaag springen zal niettemin heeft hij verklaarddat hij zijn woord niet terugtrekt. Hij is een rijk man van voorname familie gij kent hem ik heb u niets te zeggen en laat het aan u over, aan uwe eigen vrije beslissingof gij u door eene verbintenis met hem wilt redden voor eene smaadvolle armoede ik verlang alleen dat gij dadelijk beslist. De keuze kan u niet moeielijk vallen want gij zijt voldoende op het ;aan- zoek voorbereid. Dus ja of neen „Neen 1" antwoordde Adèle zij aarzelde geen oogen- blik met het antwoord met het duidelijke scherpe besliste „neen „Goed Ik kan hiermede tevreden. Of gij er later berouw over zult hebben moet de toekomst lee- ren. Mijnheer von Eichthausen heeft mij vandaag nog verklaard dat hij bijna waanzinnig van liefde is u op de handen wil dragen en alles doenwat gij wenschen kunthij is zelfs zoo grootmoedig geweest om mij aantebieden de rest mijner oude dagen op een zijner goederen doortebrengendit behoeft echter geen geven tot bevordering van de landverhuizing en om zekere onbebouwde gronden te naasten om ze te ver- koopen en in vollen eigendom over te dragen aan de landbouwers. Door dezen laatsten maatregel wordt vol- aan aan het verlangen van Parnell en zijne aanhan gers namelijk om het verkrijgen van grondbezit ge makkelijk te maken. EBANKBIJK. Den 8 had de gewone maandelijk- sehe vergadering van directeuren der Suez-Kanaalmaat- schappij te Parijs plaats. De Lesseps was voorzitter en de drie engelsche leden van het bestuur waren tegenwoordig. De door de Lesseps aan minister Glad stone den 20 Juli geschreven brief werd onvoorwaar delijk goedgekeurd terwijl het volgende besluit werd genomen in overeenstemming met de laatste zinsnede van dien brief: „Wij zullen rustig en onophoudelijk gelijk tot dusver, voortgaan in overeenstemming met de vertegenwoordigers van de engelsche regeering om het Kanaal te verbeteren overeenkomstig de eischen van een werk dat vrij en open moet blijven voor de schepen van alle volken „zonder uitsluiting of gunst", zooals het in de voorwaarden der vergunning is uitgedrukt." 600 Mariniers gaan naar Tamatave ter versterking van het garnizoen aldaar. In de oorspronkelijke re- geeringsplannen wordt echter geen verandering gebracht. Op Tananarivo zal geen aanval worden gedaan. Ad miraal Pierre heeft wegens oogziekte ontslag aange vraagd; kapitein Bailler heeft het opperbevel overge nomen. De uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is voor zoo ver bekend als volgt. Van de 728 ver kiezingen vielen 450 in republikeinschen en 220 in conservatieven geest uitterwijl 38 herstemmingen noo- dig zijn. De republikeinen wonnen 64 en ^verloren 16 zetels. De toestand van den graaf de Chambord schijnt weder zeer verergerd te zijn. De verontrustende ken- teekenen zouden toenemen en zijn toestand zelfs zor gelijk zijn. ITALIË. Het gewezen kamerlid Coccapieller is we gens laster veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf, tot het geven van schadevergoeding en tot het betalen der kosten van het geding. OOSTENBIJK-HONGABIJE. In den boheemschen landdag is een voorstel tot verandering der kieswet ingedienddat door de duitscbgezinde afgevaardigden eenstemmig afgekeurd werd. Aan eene commissie is opgedragen een onderzoek in te stellen en in de vol gende zitting verslag uit te brengen. De familie Scbarf vluchtte uit Pesth naar Debrec- zin waar ook dadelijk onlusten uitbarstten zij vertrok daarop naar Nanas waar haar door den prefect van politie werd medegedeeld dat zij de stad moest ver iaten omdat hij evenzeer voor wanordelijkheden be vreesd was. EUSLAND. De nieuwe gouverneur-generaal van Polen generaal Gourko heeft aan een te Warschau door de offiicieren van het garnizoen gegeven feestmaal gezegd, dat hij bezield was met dezelfde denkbeelden, door wijlen generaal Skobeleff (den bekenden pansla- vist) aan zijne soldaten ingeprent. SPANJE. Ook te Seo de Urgoleene sterke ves ting in Catalonië brak den 9 des morgens te 4 uren onder de troepen een oproer uitonder aanvoering van een luitenant-kolonel. De militaire bevelhebber werd uit de stad gezet. Bij het naderen der uit Madrid gezonden troepen verlieten de opstandelingen de vesting en weken naar fransch grondgebied. Een door hen aan den president der republiek Grévy gericht schrijven om hulp in naam der republikeinsche broederschap bleef onbeantwoord. De uit Badajoz op portugeesch grondgebied uitgeweken opstandelingen ten getale van 900, werden in de portugeesche vestingen Periche en Sagres ingekwartierd de aanvoerders zullen op hun verzoek naar Engeland gezonden worden. De berichtgever der engelsche Daily News en die der fransche Temps laten zich zeer ongun stig uit over den toestand in dit rijk. Eerstge noemde gelooft zelfs dat Koning Alfonsus spoe dig genoodzaakt zal zijn het land te verlaten. Ook waarschuwt hij tegen alle offieiëele telegrafische be- invloed op uw besluit te hebben, want ik heb gezorgd, dat mij, zoolang ik leef, niets zal ontbreken. Blijft gij nog bij uwe weigering »Ja.!" „Gij hebt beslist en nu kan ik u mededeelen, hoezeer mij die beslissing verheugt. Ik haat dien ellendeling die maar neen, het is niet noodig, om u te zeggen, waarom ik hem haat. Het is voldoendewanneer gij weetdat ik vóór een half uur nog hooptedoor hem gered te worden nu is die hoop echter vervlogen. Nu zou het mij niet meer baten, of gij zijne hand eannaamttot van morgen was dat uitzicht mijne eenige hoopdaarom moest ik alle hinderpalen uit den weg ruimendie mijn doel dreigden te doen mis lukken. Ook baron Herman von Anthold vraagt uwe hand gij weetdat ik vroeger zelf die verbintenis wenschte; in de laatste dagen echter moest ik hem den toegang tot mijn huis ontzeggen en last geven, dat alle voor u inkomende brieven aan mij werden over handigd dit is geschied. Ik heb een brief van baron Anthold aan u ontvangen en overeenkomstig mijn doel beantwoordik was helaas nu ook gedwongen om u gravineenige dagen van mijne dochter verwijderd te houdengij zult Adèle medegedeeld hebbendat de baron aan haar geschreven en welk antwoord hij ont vangen heeft. Nu is alle vrees doelloos geworden. Mij is het onverschillig welk antwoord de baron op zijn brief ontvangthier hebt gij hemgij kunt hem nu zelf beantwoorden of baron Anthold door uwe vriendin laten zeggen wat gij wilt. Ik laat u volle vrijheid." Wordt vervolgd. richten uit Madrid en Lissabon omdat zij aan toezicht onderworpen zijn en dus geen vertrouwen verdienen. In den avond van den 10 kwamen de Koning en de Koningin van de badplaats La Granja te Madrid terugalwaar zij door de bevolking zeer toegejuicht werden. Zij ontvingen na dien tijd verscheidene perso nen, die streng afkeurden de plaats gehad hebbende militaire beweging. Men spreekt van verandering van ministerie en van schorsing van republikeinsche dagbladen. EEEENIGDE STATEN. Mot ingang van 1 Sep tember a.s. zullen de naar Engeland en Ierland be stemde mails en de verzegelde mails voor het vasteland over Engeland en Belgie met de snelst varende stoom- booten verzonden wordenzonder dat daarvoor vaste dagen in aanmerking komen. Volgens het verslag van het landböuwdepartement over Augustus was de katoenoogst niet zeer gunstig. De gemiddelde stand was 84 tegen 90 in Juli. De buitengewone weersgesteldheid in dit jaargetijde had aan de plant veel schade veroorzaakt. In verschillende plaatsen deed de droogte veel nadeelin andere richtte de rups groote verwoestingen aan. De stand van den maïsoogst was 89de opbrengst werd geraamd op 700 miljoen schepels. Van de voorjaarstarwe was de stand 97, van haver 100, van rogge 95 en van tabak 88. EGYPTE. In het etmaal, den 11 s' morgens acht uren geëindigdstierven in de provinciën aan cholera: Menoufieb 66 Garbieh 150 Dakalieh 235 Behere 24 Charkieh 18Gallioubieh 6Ghizeb en Afte 234, Benisuef 43, Minieh 17, Ghirgeh 85, Siout 48, te Cairo stierven in het etmaalden 12 's morgens acht uren geëindigd 30 personen. In de daarop volgende 24 uren stierven te Eosette 6 personenen in de provinciën: Siout 295, Ghizeh en Afte 141, in de andere 289 personen. Te Groningen is den 6 de timmerman H. Vos uit de kap van een houtzaagmolen gevallen en kort daarna aan de gevolgen bezweken. De gemeenteraad van de Zype heeft den 7 aan mej A. Kruyfop haar verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan het Zand en goedgekeurd de gemeenterekening over 1882 in ontvang f 35853,015 en in uitgaaf f 33111,275 bedragendeen alzoo met een batig saldo van 2741,74. Den 8 hadden de 150 werklieden der scheeps werf van de heeren Huygens en v. Gelder te Amster dam een vrijen dagtot het bezoeken der tentoon stelling voor rekening der patroons. Te Harderwijk is den 9 een 12jarige knaap bij het visschen in de Zuiderzee over boord gevallen en verdronken. - Den 10 is aan den Helder aanbesteed het maken van eene bergplaats in het fort Erfprinswaarvoor laagste inschrijver was de heer G. Moorman, a f1724. In den nacht van 10 11 is een 67jarige schip per in de Heerengracht te Amsterdam gevallen en verdronken. Te Nijmegen is den 10 aan den heer H. W. v. d. "Waarden voor 3567 besteed het maken van een viaduct over den door den hoofdwal gegraven weg tusschen het Belvédère en het ten zuiden daarvan ge legen gedeelte van den hoofdwal dat in eene wandel plaats zal worden herschapen. Gedurende het hevig onweder in den avond van den 10 omstreeks half elfis de zuiderkerkstoren te Enkhuizen door den bliksem getroffen en zijn de met lood bekleede stijlen van den koepel in brand geraakt. Eenige ambachtslieden begaven zich naar boven en (daar het looden waterreservoir lek en in reparatie was) de loodgieter P. Sanstra dempte met zijne bovenkleeding de vlammentotdat met emmers water aangevoerd was tot blusschingzoodat te half twee alle gevaar was geweken. Te Nibbixwoud werd de spits van den toren der r. c. kerk getroffen, maar alleen de haan beschadigd. Den 10 werd te Breda in arrest gebracht de slager W. Th., die op 16 Juli den aannemer H. te Geertruidenberg eene portefeuille met f 1700 ontfut selde en sedert door grove verteringen in het oog liep. Nog ruim f 1150 van het gestolene werd in zijne woning gevonden. Den 10 herdacht de heer C. Kroon Mz., burge meester van Oudkarspel en Noordscharwoude zijn 40- jarig secretarisschap van laatstgenoemde gemeente. De jubilaris, gewaardeerd om zijne belangrijke diensten bewezen niet alleen aan genoemde gemeenten maar ook aan den geheelen omtrekhad zich tegen open lijke feestelijkheid verklaard. Niettemin vielen hem zeer veel bewijzen van belangstelling van de zijde van autoriteiten en particulieren ten deel. In den nacht van 10—11 is eene bende van 13 pruisische smokkelaars, die ieder een vat spiritus van 40 kannen frauduleus wilden invoeren onder Ubbergen door commiezen overvallen, die 2 personen uit Zijflich gevangen namen terwijl de anderen met achterlating van den spiritus op de vlucht gingen. Tegen een der gearresteerden isomdat hij zich niet wilde overgeven van de vuurwapens gebruik gemaakt, zoodat hem een schot in den rug trof en eenige hagelkorrels in zijn lichaam zijn gedrongen. In den nacht van 10—11 zijn bij den heer SchaefferCafé Handelskade hoek Czaarpeterstraat te Amsterdam, uit een opengebroken kast een zak en eene portemonnaie met geld en een kistje met papierengeld, een en ander ten bedrage van ruim/1500, verdwenen. Sporen van buitenbraak waren niet merkbaar. By eene den 11 te Amsterdam gehouden aanbe steding van zeildoek ten dienste van het departement van koloniën waren minste inschryvers de heeren P. H. Kaars Sijpesteyn S. Planteydt en J. v. Eden Jr. Zn. te Krommenierespectievelijk voor f 4675 f 15,938 en f 21,980. Ingevolge eene gedane oproeping zijn den 11 vele belangstellenden in het lot van de Yarna en de daar-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2