FEUILLETON. No. 97. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ I) A G 17 AUGUSTUS. M STER HER ANTHOLRS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco doos- het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Prijs der gewone Advertentiën: Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. Hulp voor onze landgenooten in het hooge noorden. Bij de uitgevers dezer courant is ingekomen: een onderwijzer f P>50 P- M. f 2,50, firma Joh. Vermeer 7,50T. /10. Bij den luitenant ter zee J. P. Eubbe Bakker (die zicb mede tot het ontvangen van giften of inschrijvingen bereid verklaart) is bereids ingeteekend voor f 42,40. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XXXVII. In de richting naar den ingang der nederlandsche afdeeling van de machine-galerij vinden wij onder een afdak eene heetelucht-machine van Buckels en 2 uitstallingen van tramwegsporen. De eerste waarbij ook kleine draaischijvenis van de Manufacture de voies étroites entièrement métalliques et de materiel roulant van Achille Legrand te Bergen (Henegou wen) door welk huis ook de electrische spoorweg door het Feestpark en het Amsterdamsche park is gelegd de tweede met keibestrating geheel gereed gemaakt, onder eene fraaie overdekking, van Geveke Co. te Amsterdam naar eigen systeem. Tusscben de machine-galerij en het bijgebouw be vinden zich eenige, teu deele door ons bij de bouw- artikelen vermelde, inzendingen van nederlandsche dakpannen- en steenfabrikantenen daarbij ook een riool, buizen en verschillende steenbrokken van portland-cement van Kalff, v. Rey Scheins te Vijlen bij Vaals, waar eene uitgestrekte, 13 d 14 ellen dikke laag van kalkmergel de grondstof voor deze cement verschaft. Vóór het bijgebouw leveren Hein, Lehmann Co. te Berlijn een proef van de draagkracht van ge golfd zink. 1 laten daarvan zijn boog-sgewijze op°*e- sloten en dragen over eene lengte van 4 ellen een muur van waalsteen van 22 lagen boog en 4 steenen dik. Verder zijn in de nabijheid geplaatst de ijzeren sporen en kruissporen (sommige gebogen en zelfs tot een spiraal gedraaid) van bet Actien-Gesellschaft Eisen- Stahlwerk te Osnabrücken de draagbare spoorweg met personen-, goederen-, en tipwagens van Bolling Lowe te Londen. Tusschen het hoofdgebouw en daar tegenover de groote, van 2 torens voorziene volksrestauratie, een ge bouw met gemak- en wascbkamers en bet locaal voor tuinbouw zijn, behalve de vroeger vermelde kiosk van het bijbelgenootschap en een wijnbuis van de wijn handelaars W. Ball Go. te Frankfort, de navolgende voorwerpen en toestellen te vindenijzeren be strating van de „Vereinigte Königs und Laura- bütte te Berlijn", een kalkmolen van de Emmericher Maschinen-Fabrik Eisengiessereigeaspbalteerd en met grint bezet daklinnen van L. Haurwitz Co. te Berlijn koepeltje 2 wachthuisjes1 schil derhuis 3 hondenhokken en een gedeelte van een loods van gegolfd ijzeren platen van Willi. Tillmans te Remscheidschoenmakers-leesten en gecarboni- seerde teer van G. O. Kramer Co. te Osnabrück een goedkoop werkspoor (driekante stalen rails) van portland-cement blokken en riolen van C. H. Boeking Dietzsch te Malstat bij Saarbrucken, bustebalusters en tegels van cement en fraai kunstmarmer van P. Jantzen te Elbing eene heete lucht-machine van J. Weidtman te Dortmund een spoorweg met één verheven rail (systeem Lartigue) van Henri Carpentier te Parijs, met verschillende zadelbakken voor bet vervoer van werklieden kisten en pakken, vaten, planken, ijzer, steen kolen en hooien ook met tot lossing omslaande koffersmolensteenenzelfs tot de middellijn van 2,25 elvan de Société anonyme des Granits de Normandieen molensteenkeienbasement en hoekstukken stoeptreden gootsteen kolom en gedeelte lijst, van basalt-lava, trachiet en tufsteen, van Bachém Cie. te Königswinter. Een buisje tot melkverkoop sluit de rij van al deze artikelen. Voorbij bet gebouw der tuinbouwtentoonstelling- zien v/ij het net en smaakvol in noorschen stijl be werkt tuinhuisje met aan 3 zijden omgaand bordes uit de fabriek van houtwerk „Sjaastad"van Hans Uofgaard te Lier bij Christianiaen daarnevens een aantal tuintobbenvan de kleinste tot de grootste afmeting, van de fabriek „De nieuwe molen" te Ernst bij Vaassenom door bet hek, dat tijdens de avondvermakelijkheden gesloten wordt, over te gaan in het c Feestpark. Het gebouw der surinaamsche inboorlingen aan onze linkerzijde latende, aten wij voor ons de fraaie sigarenkiosk van de firma C. J. Boele Zoon te Kampen, bestaande uit een viertal onderling ver bonden paviljoenen, in kleurrijken moorschen arca den bouw, twee hoog, de binnenruimte met een vlakken koepel overdekt en den ingang geflankeerd oor 2 sigarenkisten dragende olifanten. Daarachter staat een gemak- en waschhuis, tusscben een buffet, waaraan surinaamsche vruchtendrank, en een rustiek gebouwtje, waarin mineraalwater der Roisdorfer bron verkocht wordt. Houden wij ons echter langs bet hoofdgebouw, dan vinden wij achtervolgenseen aardig houten gebouw, gevuld met geribt houten en beschilderde tochtschermen, van Davids Co. te anover, fabrikanten van dergelijke schermen, ver plaatsbare paviljoenen, kiosken en wachthuisjes een kantoortje van Isodore Woudhuysen Go., agenten van verschillende exposanteneen lange Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. bazar met japanscbe artikelen van Marunuka &Cie. te Parijs (fabriek te Kaga) en Kocbi-Kouaïcba (fabriek te Tokio), een met chineesche voorstellingen beschil derd gebouwtje met japanscbe en chineesche voor werpen en antiquiteiten van Et. Delaunoy te Am sterdam, een kiosk met luchtig koepeltorentje van ijzer en glas, „La Casa Espana", tot verkoop van wijn a 10 c. per glas, een kiosk tot verkoop van reukwater van J. G. Boldoot en chocolade van Wierdels Co., en, om ditmaal niet verder te gaan, maar achter de restauratiën te blijven de kiosk „Zum Vater Rbein", van Helbig- Kaege te Binger- briick, een buffet voor den verkoop van Mei-, Rijn-, Moesel en Champagnewijn. Daar tegenover zijn geplaatst een achtkant, wel ontworpen koepeltje met zinken-en een met gebrand glas versierd vierkant gebouwtje met leien dak beiden voor den verkoop van sigaren het eerste van de gebroeders Tinchant te Antwerpen, bet laatste van Maitland Ripping te Utrechten ver volgens een kiosk van „le Gaulois", het bekende parijsche dagblad. Tusscben deze gebouwtjes en het grootere van Boele verheft zicb bet noorscbe buis van J. N. Jacobsen Co. te Fredrikstad, fraai van hout gebouwdmet 3 vertrekken beneden en 3 op den beschoten zolder, en geheel gevuld met inzen dingen van noorweegsche nijveren. Reeds de 2 stee nen stoeptreden dragen het adres der „stenhuggeri" te Fredrikstad. Op het overdekt bordes vinden wij van L Heffermehl te Drammen een sjees voor één persoon en een mandenwagen voor 4 personen, met bak, beiden laag en licht en aardig van vorm, met de noodige tuigen; binnenshuis beneden en boven eene verzameling van gezaagd en keurig machinaal bewerkt hout van genoemde firma Jacobsen, beneden nog een ijzeren kinderslee van Heffermehl, monsters van gegoten staal van het Eidsfos Fernvark van J. J. Scbwarr te Drammen, zekerheids-lucifers van de Taendstikfabrik t.e Hamar, en chemisch houtdeeg van de Haflunds Chemische Traemasse-fabrik te Sarpsborg, en boven een aantal in oud-noorscben stijl vervaardigde, alleen met rood afgezette meube len, mede aan Jacobsen ot aan Olsen-Andersen te Fredrikstad te danken. Het grasveld achter de engelsche restauratie vol gende komen wij langs een kraampje „Aux Nou- veauté's de Paris" (broches knoopen kettingen spelden enz.), een groote bazar met draken-ornement op bet dak van den japanner Kanna (lakwerken en papieren waaiers), een buffetje, waaraan alweder champagne bij het glas verkocht wordteen paar beelden van cementsteen een Hebe en een Venus, De geheimraad nam bij deze woorden Hermans brief uit zijne portefeuille en stelde dien Adèle ter hand die dien blozend aannam. „Ik ben met mijne mede- deehngen ten einde zeide hij toen „ik meen daar mede alles te hebben gedaan, wat gij slechts van mij verlangen kunt. Gy zult nu zelf over uwe toekomst te beslissen hebben. Slechts een raad wil ik u nog geven. Wees met te haastig met uw besluit, maar draal er ook met te lang mede, wanneer gij onherroe pelijk besloten zijt. Doch genoeg, ik ben reeds te lang gebleven moet nu naar het kantoor terug. Koep Jean, om mij weg te brengen." „Mag ik u niet brengen vader „Neen gij blijft hier, ik heb een krachtigen man- nelijken steun noodig." Aarzelend volgde Adèle haar vaders last, ook toen de geheimraad met Jean's hulp van de sopha was op gestaan verzocht zij nog eensten minste met hem te mogen medegaanmaar hij wees haar barsch terug. Lp Jeans arm geleund, verliet hij met wankelende schreden de kamer, op de trap echter bleef hij een oogen- bhk staan en zag om. Er lag eene geheel bizondere uit drukking op zijn gelaat, eene uitdrukking, zooals Adèle die nog nooit gezien had. „Vaarwel, mijn kind," zeide hij op weeken zachten toon en knikte haar nog een maal toe. Zij wilde hem nasnellen maar hij wenkte werend met de hand zich vast op Jean's arm steu- dicht §mg V6rder' de deUr "el achter hem XXVI. De commissaris Mendler had zijn chef rapport ge daan over het resultaat van zijn zeer bezwaarlijk on derzoek en de hoogste lof, de meest eervolle erken ning zijner verdiensten ingeoostzijn chef had hem de hand gedrukt en gezegd „Gij hebt een meesterstuk volbrachtmijn beste commissariseen arbeid die uwer geheel waardig is, zooals die dan ook slechts'door u kon worden volbracht, door een man, die als gij een fijn eergevoel, een onvermoeide werkkracht en' groote scherpzinnigheid in zich vereenigtIk laat de verdere behandeling der zaak geheel aan u over - ik weet dat zij in geen betere handen zou kunnen ziin Gij hebt onbeperkte volmacht." Was eene meer schitterende erkenning mogelijk p Moest de nauwgezette beambte zich daardoor niet ten zeerste gestreeld gevoelen? Was het voor hem niet een verheffend gevoeltot zich zelf te kunnen zeggen, dat hij dien eervollen lof billijkerwijze verdiend had en verkregen had wat in zulk eene moeielijke en' ingewikke.de zaak tot stand te brengen was. Hij had het doel bereikt, waarnaar hij lange, lange dagen rusteloos had gestreefdeen uitslag verkregenzoo schitterend dat al zijne verwachtingen werden over troffen hij had den sluier opgeheven die sinds veer- a .lYj611 l de §eheimzinnige familiegeschiedenis der Antholds bedekte voor hem was daarin niets duisters meertot in de geringste bizonderheden kende hij de geschiedenis der Antholds veel nauwkeuriger, dan iemand der familie zelve. Alleen de laatste gemak kelijkste schrede was nog Le doen, om het familiedrama tot een verzoenend einde te brengen en juist voor die schrede schrikte de commissaris terug. Hoe verder hij met zijn onderzoek en hoe meer hij de volkomen oplossing van het raadsel nabij gekomen was, des te zwaarder was hem het hart geworden en toen hij nu na zijn terugkomst van de audiëntie bij zyn chefin zijn gezellig kamertje op en neder ging, om zich voor te bereiden op het bezoek dat de kroon moest zetten op zijn langen, moeielijken arbeid, scheen het hem, alsof hij de kracht miste, om zijn werk te voleindigen. Zijne lieve vogeltjes zongen lustig in den vroolijken zonneschijn anders stemden hem deze steeds vroolijk ook wanneer hij met den zwaarsten, ernstigsten arbeid' bezig was nu echter hoorde hij hen niet eens, hij had geen blik voor zijne bloemen die in de weelderigste kleurenpracht schitterden met neergeslagen oogen liep hij zijne kamer op en neder. Het was toch moeielijker, dan hij gedacht had om het laatste onherroepelijke woord te spreken, waardoor al de scboone oroomen voor de toekomst, die hem vóór korten tijd zoo gelukkig hadden gemaaktmoesten worden vernietigd. Hij had wel dikwijls met bevend hart zijn beroepsplicht vervuld wanneer hij medelijden gevoelde met een ongelukkige, dien hij aan de straffende hand der gerechtigheid moest overgeven het had hem vaak innig verdriet gedaan dat hij de onheilaanbren- ger moest zijn maar nooit had hij geaarzeld om zijn gevoel aan zijn plicht ten offer te brengen en nu aar zelde hij nu hij rijkdom en geluk moest brengen aan haar, die hij liefhad, nu aarzelde hij, omdat hij in zijn zelfzucht slechts aan zijn eigen vernietigd levensgeluk dacht. Zulke zelfzuchtige gedachten waren een man van eer onwaardig hij schaamde zich over zijne aarzeling. Met een krachtig besluit overwon hij den schroom voor den laatsten beslissenden stap deze moest gedaan wor den. Iedere verdere aarzeling ontsproot slechts uit onmannelijke lafheid. Voorwaarts! Hij aarzelde niet langer. Naar deAlbert- straatHet was nu de gunstigste tijd. Docter Anthold was nu zeker niet te huis, hij legde bezoeken af en juist dezen tijd kon Mendler gebruiken voor een langon gestoord gesprek met juffrouw Dankelmann, eerst daarna wilde hij zijn vriend spreken. Hij meende nu meester van zichzelven (e zijn en ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1