STAATS-LOT ER IJ. Nr. 13832 t 5000, Nr. 7685 2000, Nr. 17728 400, Ns. 7047, 14030, 16976 rn 20169 f 100. Donderdag, 1© Aug., Ie. lijst. QUlcvlei» Den 13 werd de tentoonstelling te Amsterdam voor rekening van den heer Wüste te Zandpoortbe zocht door 100 leerlingen van de scholen te Zandpoort, Velzen, IJmuiden en de normaalschool te Velzen. Den 13's avonds te 8.45 werd op den spoor weg Arnhem—Utrechtop 200 ellen vdór het station Veenendaal in bewusteloozen toestand en met eene kleine wonde aan het hoofd gevonden de stoker van een daar gepasseerden trein. De machinist had eerst te Maarsbergen gezegd dat de stoker te Yeenendaal was „afgestapt." Den 13 werd te Dordrecht herbesteed de reini gingsdienst der gemeente, voor den tijd van 6 jaren. Minste inschrijvers waren de heeren v. d. Straaten en Luberti voor 25,977 's jaars. Te Krommenie is den 13 met 39 leden opge richt eene afdeeling der Nederl. Pensioenvereeniging voor werklieden. Ben jongen van 11 a 12 jaren, uit den Haag, is den 13 te Scheveningen voorbij het Hotel d'Orange gaan baden en verdronken. In den avond van den 13 is te Haarlem de 25ja- rige zadelmaker C. A. J. H., een oppassend man ge huwd en vader van 2 kinderen, familie naar het station gebracht hebbende in het Spaarne geraakt en ver dronken. Te Akersloot is den 13 geharddraafd door 14 paarden uit die gemeente. De prijseen tilbury-tuig, werd be haald door Koosje van den heer W. Schermerhorn de le premieeen hoofdstel door de ruin van den heer P. Kraakmande 2e premieeen zweep door Maria van den heer J. Kaptein. Eene vrouw in de Lange-Leidsehedwarsstraat te Amsterdam is den 13 door een peterolietoestel in brand geraakt en den 14 in het gasthuis aan de be komen wonden overleden. Den 14 is aan het ministerie van justitie aanbe steed het stichten van gebouwen voor de kantongerech ten te Harlingen Onderdendam en Zuidbroek, waar voor respectievelijk laagste inschrijvers waren de heeren R. S. Westra te Kimswerd a f 14,768, H. Harms te Groningen a f 13,400 en R, J. Yeltman te Joure a 17,275. Den 7 maakten ruim 9000 den 14 bijna 15000 personen gelegenheid van de afgifte door de spoorweg maatschappijen van goedkoope retourbiljetten naar Am sterdam. De tentoonstelling werd den 14 bezocht door 19000 betalende bezoekers het Panopticum door 4000 personen. Kapitein Sluitergezagvoerder van het stoom schip Mercurius te IJmuiden binnengevallen redde den 13 's avonds te 8 uren tusschen het vuurschip Buitingen en den Westhinder, den luchtreiziger L'Hoste, die 's namiddags te half 6 te Calais was opgestegen, om Engeland te bereiken. De ballon was op het punt van te vergaan. In de den 14 en 15 te Amsterdam gehouden 98ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten om f 1000 op de begroo ting van 188384 uit te trekken tot subsidiëering van departementen voor het geven van onderwijs in han denarbeid met 519 tegen 313 stemmen om geen volks almanak meer uit te geven, met 656 tegen 213 stem men om geen subsidie voor de uitgaaf van „De Zwa luw" te verleenen (het hoofdbestuur had voor het vol gende jaar f 8000 voorgedragen), om derhalve de uit gaaf van kleine geschriften niet te staken, maar voort- te zetten om 2000 voor één jaar op de begrooting te brengen (het voorstel van het hoofdbestuur luidde f 500 's jaars), tot ondersteuning van vereenigingen, die het uitbesteden van schipperskinderen, tot het ont vangen van geregeld schoolonderwijs bevorderen om, ter viering van het eeuwfeest der Maatschappij in 1884, voor 3500 aan te koopen en ten gebruike van het departement Edam te verbouwen het huis aldaar, waarin in 1784 de grondslagen der Maatschappij zijn gelegd en, met 671 tegen 184 stemmen, ƒ6000 te bestemmen voor de stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen waarvoor het verder bouoodigde zal wor den gevonden uit eene rentelooze leening (met jaarlijks f 1000 af te lossen), waarvoor door eene corporatie te Rotterdam reeds f 20000 en door 3 personen 2500 ieder is toegezegd om het besluit van 1881, betreffende het subsidiëeren van departementen tot het stichten van verzamelingen ter bevordering van kunst-industriëel onderwijs te vernieuwenmaar het bedrag van f 9000 tot f 3000 te verminderen om hoogstens 4 jaren lang f 3000 uit te trekken voor bet verleenen van 10 beur zen van f 300 's jaars aan leerlingen der Rijks-school van kunstnijverheid te Amsterdam; en om een subsidie van f 2500 toe te staan aan de bewaarschool van het departement Monnikendam. Een voorstel van het hoofd bestuur om f 1000 te bestemmen voor een volksge- schrift over de voeding is met 548 tegen 359 stem men verworpen. Gedep. Staten van Friesland hebben vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Wijmbritseradeel waarbij het bouwen eener kerk voor de christ.-geref. gemeente te Scharnegoutum belet werd als te zeer in de nabijheid der herv. kerk. Namens den Koning is door den minister van waterstaat te kennen gegeven dat aan het verzoek van mr. L. Oldenhuis Tonckens c. s., om een Rijkssubsidie van f 250,000 voor eenen loeaalspoorweg Assen—Stads kanaal met het oog op de nog in aanleg zijnde staats spoorwegen niet kan worden voldaan. De regeering heeft aan de rivier te Maassluis een stuk grond aangekochtten einde aldaar eene barak op te richten voor de verpleging der bemanning van besmet verklaarde zeeschepen. De Willem-Barentsvereeniging heeft f 1000 be schikbaar gesteld voor prof. Buys Ballotten behoeve van de opsporing der Yarna. Door den heer mr. W. N. Lantsheer, onlangs te Middelburg overleden, is aan de maatschappij „De Toe komst" (toonkunstenaarsfonds) te 's Gravenhage gele gateerd f 2000, vrij van rechten. Op de duitsche grenzen wordt thans de invoer geweigerd van alle uit ons land komende bewortelde plantenomdat Nederland niet is toegetreden tot de overeenkomst betreffende de druifluis. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noordbrabant en Limburg heeft de openbare scholen te Uden Heeswijk en Dinther als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd. De gemeenteraad van Harderwijk heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den heer \Y. baron v. Golstein, om subsidie voor den stoomtramweg Ede-Bar- neveld-Nijkerk. Te IJselmonde is een knaapje van 3 jaren bij het spelen te water geraakt en verdronken. Ten gevolge van den gerezen twijfelof de eerste prijs voor de nederlandsche harddraverij, den 28 Juli te Bussum gehouden rechtens toekwam aan Nellv heeft het harddraverij-comité in zijne vergadering van 1 Augastus met algemeene stemmen beslotenden prijs te doen behouden aan dat paard, toebehoorende aan den heer v. Aardenne. Den 14 hebben de Koning en de Koningen den vogel- en plantentuin te Arnhem op nieuw bezocht ditmaal vergezeld van de kleine prinses. In den avond van den 14 is eeue groote boerderij te Duurze, gemeente Rolde door den bliksem getrof fen en met 11 koeien en 40 schapen eene prooi der vlammen geworden. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 14 be sloten het personeel aan de school voor kosteloos onderwijs te vermeerderen met 2 onderwijzeressen en aan den heer B. B. Faber eervol ontslag verleend als leeraar in de nederl. taal- en letterkunde aan de h. burgerschoolals leeraar aan de burger avondschool en bij den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. De aangeboden gemeenterekening over 1882 beloopt in ontvang 275,266 165 en in uitgaaf 256,995,49. Den 14 is in den gevel van het scheikundig la boratorium Leeuwenbergh te Utrecht een steen geplaatst ter nagedachtenis van dr. G- J. Mulder die de beste jaren van zijn leven in dat gebouw wijdde aan schei kundig onderwijs en onderzoek. -— De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 14 uit spraak gedaan in de strafvervolging tegen S., firma 8. en v. D., beschuldigd van bedriegelijke oplichting. De rechtbank oordeelde het bedriegelijke zijner handeling niet bewezen en sprak hem mitsdien vrij. Prins en prinses Albert van Pruisen hebben den 14 de tentoonstelling te Amsterdam bezocht en zijn den 15 naar Duitschland teruggekeerd. Den 14 is de stoomtramlijn PoeldijkMonster 's Gravesande van de Westlandsche Stoomtrammaat schappij voor het verkeer geopend. De plaatselijke vereeniging in het belang van het onderwijs (vroeger afdeeling van Volksonderwijs) te Oudcarspelschonk den 14daartoe door de bij dragen en de bereidvaardigheid der ingezetenen in staat gesteldde schooljeugd een genoegelijken dag door een toer met 43 rijtuigen over SehoorlBergen en Alkmaarwaarbij op de pleisterplaatsen gezorgd was voor voldoende gelegenheid tot vermaak en ver kwikking. Het gunstige weder werkte er toe mede om het feest naar wensch te doen slagen. In de algemeene vergadering der Yereeniging tot bevordering van t'abneks- en handwerknijverheid den 15 te Amsterdam gehouden is aangenomen eene motie der afdeeling Utrecht, waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen de regeering kennis te geven dat het landsbelang dringend eischtde belangen der nederlandsche steenfabrikanten niet te benadeelen door het voorschrijven van bazalt bij Rijkswerken waar dit zonder schade door metselsteen kan vervangen worden. De prins van Hohenzollern Sigmaringen, reizende onder den naam van baron v. Strassbergis den 15 met zijne gemalin te 's Gravenhage aangekomen. Den 15 is op het buiten „Dreyen" van den graaf v. Rechteren v. Appeltern te Oosterbeek de tweede zendingsdag gehouden der christelijke jonge- lingsvereenigingen. Den 15 werd ter gelegenheid der kermis eene goed geslaagde harddraverij van 10 paarden gehouden bij den kastelein C. Schagen aan den Stompentoren in de Schermeer. De prijs2 bronzen ornementen werd behaald door Emma van den heer W. Glijnis de eerste premie een goudvischkom door de Vrome, van den heer C. Visseren de tweede premieeen soezenbak met schoteltjes door Mietje van den heer P. Vader. Aan de gemeenteschool nr. 3 te Heerhugowaard is tot onderwijzeres benoemd mej. A. M. Brouwer te Arnhem. - Gedep. Staten van Noordbrabant hebben ingetrok ken de op 19 Mei 1882 aan den heer E. T. J. P. Ne- omagus verleende vergunning voor een stoomtramweg van Tilburg naar S. Oedenrode. Bij herhaling was hem reeds uitstel verleend tot het voldoen aan de gestelde voorwaarden. Ds. F. W. N. Hugenholtz te Zandpoort heeft be dankt voor het beroep naar Watergang. Aan den heer J. A. Douwes candidaat te Leens is toezegging van beroep naar Obdam gedaan. Bij de evang.-iuth. ge meente te Edam is beroepen ds. C. Rasch, te Veendam. Tot pastoor bij de bisschoppelijke clerezy te Zaandam is benoemd de heer G. v. d. Poll. De Koning heeft aan den italiaanschen gezant f 500 doen toekomen ten behoeve der noodlijdenden op het eiland Ischia. De hoofdcommissaris van policie te 's Graven hagede heer J. C. v. Schermbeek, heeft eene klacht gericht aan de regeering tegen den heer J. A. de Bergh bewerende dat deze, in strijd met zijnen plicht als lands-ambtenaarde handelingen van hem hoofd commissaris in geschriften bespottelijk en verdacht maaktdaardoor zijn prestige ondermijnt en het gezag aanrandt. De Victoria Regia in den Academietuin te Leiden bloeit thans. Door eenige amsterdamsche kunstliefhebbers zal aan de Oercle Choral te Verviers aangeboden worden een massief zilveren lauwerkrans met gouden knoppen en het opschrift„Vox populivox Dei." Na vele vergeefsche tochten is het aan de loods- transportstoomboot Frans Naerebout gelukt, den boven water uitstekenden mast van een bij Egmond gezonken loodsvaartuigdie zooveel schade aan de vischnetten toebrachtdoor middel van een steen topzwaar te ma ken en te doen zinken. De koningüjke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Utrechtsche Credietbank"meteen kapi taal van 4 tonverdeeld in 400 aandeelenwelke alle zijn genomenen aan die der „Naamlooze Ven nootschap Handelskade" te Amsterdam tot het exploi- teeren van de pakhuizen en loodsen op die kademet een kapitaal van l%ton in 150 aandeelen waarvan 126 zijn geplaatst. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten tot het aangaan eener 4% p. ets. leaning van 9 ton voor den aankoop van de plaat in de Maashet maken eener drinkwaterleidinghet aanschaffen van scheepsboeienhet bouwen eener school met onder wijzerswoning en het maken van de Doodige werken voor de waterverversching in de gemeente, - De gemeenteraden van Schiedam en van Venloo hebben besloten tot het bouwen van barakken voor lij ders aan besmettelijke ziekten. Het tekort van ruim f 6000 in de bank van leening te Tiel is door de borgen van den ontslagen boekhouder aangezuiverd. Voor het vervangen van den houten lichtopstand op Wieringen door een grooteren van ijzer, aan net ministerie van marine aanbesteed is minste inschrijver de heer A. E. Stijkel te Appingedam a 1850. Ie. klasse, 15 Aug. 3e. lijst. Nr. 18506 f 20000 Ns. 12687 en 128D4 1000, Nr. 609 f 200. Voortdurend komen berichten omtrent nieuwe reuzen. Te Berlijn is o, a. thans weer zekere heer Simonoft voor den dag gekomenuit het Russische gouvernement Kaluga geboortig en 8 voet 1 duim lang. Hij is 33 jaar oud en gehuwd. Tot zijn 19e jaar had zijn lichaam slechts de gewone lengte. Daarna werd dit op eens anders en nam zijue lengte snel toe. Gedurende den Russisch-Turksche oorlog was hij vleugelman van het Preobraachenski- garderegimentin welke hoedanigheid hij bij Plewna zich door zijne dapperheid het George-kruis verwierf. Een gewoon bed is voor hem niet voldoende; als hij slaaptligt hij op twee aaneengebonden bedden. En het moeten sterke bedden ook zijn om die 350 ponden te kunnen dragen Zijn maal bestaat uit bouillon met twee pond soepvleesch 1% of twee pond gebraad, of een halve gans en drie liters aardappelen. Om zijn dorst te kunnen lesschen behoeft hij 25 tot 30 glazen bier. Zelfs onze afgebruikte stalen pennen behoeven we voortaan niet als waardeloos weg te gooien. Te Dres den althans is reeds een commissie gevormd die zich met de inzameling van oude schrijfpennen wil belasten, ze verkoopen en de opbrengst besteden tot onderhoud van armenscholen. De pennen worden gemaakt van het beste soort staaldat later in de fabrieken weer kan worden gebezigd voor de vervaardiging van hor- logeveeren en zakmessen alsook bij de bereiding van inkt. Millioenen pennen zouden 's jaarlijks verzameld kunnen worden die nu door jong en oud aan kant worden gedaan dat ze nogal waarde bezitten blijkt hieruitdat in de fabrieken van stalen pennen de minste splintertjes staal zorgvuldig worden opgeveegd en weder gebruikt. Een schandelijke soort van moderne zeeroof is dezer dagen in Rusland ontdekt. De straat van Kertch of Zeniteale is een der gevaar lijkste engten van de Zwarte Zeeen in de laatste jaren was het aantal schependie daar aan de kust sehade beliepenzeer toegenomen. De verzekering maatschappijen betaalden miljoenen aan schadevergoe dingen. Maar het trok de aandachtdat de ongeluk ken meestal bij kalm weder gebeurden en dat verschei dene loodsen binnen korten tijd rijk werden. Dit wekte achterdocht en bij onderzoek bleek dat een bende gevaarlijke zeeroovers van verschillende na tiën EngelschenItalianen, Grieken en Russen, onder leiding van een Italiaan Francese genaamd een gewezen loods, een rijke geldwinning vond in de ongelukken aan de kust. Zij waren in verstandhouding met de loodsen. Deze lieten opzettelijk de schepen stranden en de bende maakte dan de vaartuigen weer vlot en herstelde ze voor groote sommen. Zoo strandden er in ongeveer 2 jaren 50 a 60 schepen, die allen hun toevlucht von den bij de afzettersbende. Een engelsche verzekeringmaatschappij heelt een agent naar Odessa gezonden om de overheid met de zaak bekend te maken en haar tusschenkomst te ver zoeken. Een voorloopig onderzoek heeft den achter docht van het publiek volkomen bevestigd. Een paar Rijksambtenaren (er geschiedt in Rusland haast geen oplichterij of die zijn er bij) moeten in de zaak betrok ken zijn. De amsterdamsche tentoonstelling werd dezer dagen voor rekening der patroons bezocht door het personeel der orgelmakerij van den heer L. IJpma, van de heeren H. J. Conijn en Co. en van de boek drukkerij der uitgevers dezer courant. Aan de harddraverij aan de Kalkovensbrug hebben 10 paarden deelgenomen waarvan winners van prijs en premiën waren die van de heeren C. Kraakman Rz., N. Bergen en J. v. d. Velde.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3