No. 100. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. V R IJ I) A G 24 AUGUSTUS. 79) DE STER I)EK ANTHOhDS. Prijs der gewone Advertentiën: ©flicicel (ficbccïte. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XLI. ISttitcnlaub. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat gedurende de eerstvolgende veertien dagen door of van wege den gemeente- architect zal worden nagegaan, of en zoo ja, hoe voldaan is aan de in het afgeloopen voorjaar door hen verzonden aan schrijving tot het inrichten of veranderen van schoorsteenen overeenkomstig de voorschriften der politie-verordeninghou dende bepalingen ter voorkoming van brand. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Aug. 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BUITENGEWONE VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR, op Zaterdag 25 Augustus 1883, des namiddags te 6 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Galerij van den arbeid. II. Behalve de turksehe gewesten door een aantal reeds opgetelde kraampjes is ook Algiers door een paar vertegenwoordigd. Het eenevan Eliaau Moattybevat gang-loopers van smyrnaasch tapijt werk en fraai met goud bewerkte of geborduurde tafelklee en en kleedjesbenevens chocolade van Meunier Lombart te Parijsbet anderevan Cha- loum belaïhnevens schoenen en muilen die hij naar de maat vervaardigt, sigarenkokers en rozen olie eene merkwaardige verzameling muziek-instru- menten waarbij een derboeka een rood aarden uitwendig beschilderde koelkan tot bodem een trommelvlies hebbende, en een taarzijnde een tambourijn waarvan het hout met sterren van zee katjes en het vlies met een geschilderd bouquet versierd is. Uit Oostenrijk vinden wij scherp gegoten mono grammen cijfers enz. in verschillende grootten (ook alle samenstellingen van 2 letters) tot het merken van linnen en papierin zijde geweven afbeeldingen der tentoonstelling, dradeninstekers en vloeibare lijm van W. Schneider te Praag, kinderpoppen en doosjes van F. C. Stöhr aldaarmessen en scharen van J. Brabec te Beraun harmonica's, gedecal- queerde doosjes en snuisterijen van Chr. Steinkellner te Weenen, lederen tasschen, sigarenkokers, albums, mechaniek speelgoed poppen electrische lampjes zak-vuurmakers en galvanisch vernikkelde sieraden van Tom Feigenblum aldaar, en fantaisie-arti- Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRBOKFUSS. De eerste lichtstraal in de duisternis gaf het on derzoek in het familiegraf der Antbolds en het vin den van den trouwring van Maria Dankelmann Nu had hij een spoor gevonden dat hem zeker tot zijn doel zou leiden en hetgeen de in zulke onderzoekin gen geoefende politiebeambte zonder veel moeite vol gen kon. De registers en aeten van het bureau van politie en de kerkregisters van D. werden aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen, waartoe de trouw ring met het inschrift„Emile Dankelmann aan zijne Maria10 Mei 1826" aanleiding gaf. De moeitevolle arbeid waaraan op last van den hoofdcommissaris verscheidene vertrouwde beambten deelnamen had een verrassende uitkomst en bracht aan het licht, dat den 10 Mei 1826 het huwelijk van den conducteur bij de posterijen Emile Dankelmann met Maria Auricb in de 8 Nicolaaskerk te D. was ingezegend. In het register der Hospitaalkerk was den 15 Maart 1827 ingeschre ven de geboorte en den 18 Maart van hetzelfde jaar de dood van een zoon van Maria Dankelmann die toen reeds weduwe was en de oude registers van het hos pitaal bewezen dat daar de weduwe van den post- conducteur Dankelmann, Mana geboren Aurieb den 11 Maart 1827 van een zoon bevallen was. Uit een docr docter Alfred Treu onderteekende noot bleek dat de weduwe Dankelmann in hoogen graad aan de longtering leed. Docter Alfred Treu, de besturende geneesheer van het hospitaal was zooals verdere na sporingen aantoonden, de broeder van docterFrederik Treu uit F. Den 25 Mei 1827 had de weduwe Dankelmann het kelenvooral met toepassing van schelpenvan Ignatz Fischer te Triest. Engeland is vertegenwoordigd door de volgende inzendingen huishoudelijke artikelen, vooral kinder- speelwaren waarbij met mechaniek van Alfred A. Davis te Bonden messen tot bet schillen van aard appelen en appelen [steeds even dikboort het huismoeders en bet snijden van komkommers en snijboonen a 50 centmessenaanzetters citroen- persen eierklopperszachte metalen haarborstels en „cement-lijm" van Alex. v. Praag and Son, mede te Londen tafelschellen briefhouders kalenders en Blondin-gyroscopen (metalen wielvormige tollen) van J. Stormont te Birmingham en kleine voor werpen van ivoor, verguld metaal en leder van Wm. Avery Son te Ridditch. Uit geheel Duitschland vinden wij niets anders dan de chocolade- en suikerwaren (o. a. nagebootste vruchten groentenbloemen worst en visch) van B. Sprengel Oo. te Ilanover, en de muzikale tollen van Anton Pretzel te Berlijnuit geheel America niets dan vloeibaar vleesch-extract van Gebr. Cibils te Buenos Ayreswaarvan men voor 10 cents en dagelijks (uitgenomen 's zondags) tus- schen 3 en 4 uren gratis een kop bouillon kan be komen. Uit. Belgie zijn voorbanden vallen voor schadelijk gedierte van Aurouze, dames-sieraden van nikkel, ivoor émail en jaspis van Ilouy sieraden met gebruikmaking van oude en nieuwe munten van Joseph Defais allen te Brusselin zeep nagebootste vruchten van Pollet Calliau te Doornikalsook eene verzameling artikelen voor rookers met het adres A la ville de Bruxelles. Behalve de 3 in den aanvang genoemde neder- landers hebben slechts 4 anderen van de gelegen heid tot verkoop hunner waren gebruik gemaakt n. 1. J. B. Burgers, te Amsterdam, fantaisie-artike- lenFromberg en Palmen aldaar, parfumeriën en snuisterijen met inbegrip van oosterhoutsche moppen van B. de HoogR. Georgi Oo. te 's Gravenhage, kunstbloemen, en L. F. Vosveld v. Boeckholt aldaar, parfumeriën en „gezondheids-tand poeder." Even als in liet hoofdgebouw speelt in deze ga lerij Frankrijk de eerste viool. Het meest trekt de aandacht de verzameling van meckanieke voorwerpen van Ëlie Martin te Parijsvogels muizen, kikkers en slangen bewegen zich als levende diereneen pop in dames-badcostuum zwemt in een bassin ja een stierengevecht in een arena wordt bewegelijk voorgesteld. Het ontbreekt hier nooit aan toe schouwers, die zeker wel gaarne deze voorwerpen geprijsd zouden zien. Ander mechaniek speelgoed hospitaal verlaten, waarheen? wezen de registers niet uit, maar een halfjaar later in November 1827, kwam zij blijkens het politieregister weder voor den dag. zij woonde toen in de voorstad en wel met hareVwee maanden oude dochter Selma. Er tag slechts een half jaar waarop vroeger niemand had gelet tusschen de geboorte van den zoon en de dochter; het beste bewijs dat hier eene vervalsching had plaats gehad en voor den politiecommissaris eene aanwijzingdat toenmaals Sabine in de plaats der gestorven weduwe Dankelmann was gektmen en den naam der overledene had aangenomen. Nadat op die wijze de commissaris met ontzaggelijke moeite het eerste zekere spoor had gevonden viel het hem veel gemakkelijker, om dit verder te volgen en bewijzen bijeentebrengen, dat de doodgewaande Sabine en de weduwe Maria Dankelmann geboren Auricb een en dezelfde persoon waren. liet geluk begunstigde hem bij zijne verdere naspe- ringen, uit Hamburg kwam het bericht, dat daar docter Anthold bij valsch spel op heeterdaad betrapt was geworden en zich na zijne inhechtenisneming in de gevangenis had opgehangen. Mendler reisde dadelijk naar Hamburg, om de nalatenschap van den zelfmoor denaar aan een nauwkeurig onderzoek to onderwerpen; zijn moeite werd beloond. Onder de papieren van docter Anthold was een cn- voliooide brief, welke de vader des docters aan zijn zoon geschreven had, blijkbaar met de bedoeling, om dezen in het familiegeheim intewijden en hem daardoor in staat te stellen om het afpersingssysteem tegen over den zwakken baron Robert voorttezetten. Johan Anthold was dezen brief begonnen, toen hij op het ziekbed lag en den dood voelde naderen het was het eenige wat hij zijn zoon kon nalaten zoo luidde de inleiding van den briefmaar de zieke had niet meer de kracht gehad om bet schrijven te voltooien het was middenin afgebroken en bevatte slechts de beken tenis der tegen Sabine gepleegde gewelddaad en van bevindt zich bij de parijsche artikelen van J. Blot. Tollen die op vlinders gelijken en omboog stijgen, zijn van Ozanet. Wordt vervolgd. DUITSCHLAND. De Keizer heeft 30000 ge schonken voor de noodlijdenden op het eiland Isebia. De italiaansche gezant heeft op bizonderen last des Koningszoo aan den Keizer als aan de keizerlijke familie en het duitsehe volk dank betuigd voor de buitengewone deelneming en belangstelling, bij gelegenheid dier ramp betoond. De bondsraad is tegen den 27 en d3 rijksdag tegen den 29 bijeen geroepen. ENGELAND. Den 21 kwamen te Londen bijeen onder het voorzitterschap van den minister van buiten- landsche zaken de gevolmachtigden voor de Donau- overeenkomst ter onderteekening en afdoening van de gesloten overeenkomst. De turksehe en nog een gevol machtigde hadden geen last ontvangen tot het onder teekenen dier overeenkomst en onderteekenden haar dus niet. De overigen deden dit we) en beslisten, dat het houden eener nieuwe bijeenkomst onnoodig was. Bij een mijnontploffing te Treorky in zuidelijk Wales zijn 30 personén omgekomen. Volgens de Daily News zullen in de eerstvolgende maanden geene nieuwe voorstellen omtrent bet Suez- kanaaf vraagstuk in overweging worden genomen. Hoogerhuis. De door het Lagerhuis aange nomen w8t, waarbij het duivenschieten verboden werd is met 30 tegen 17 stemmen den 20 verwor pen. De Times acht de verwerping dezer wet onverstandigomdat de duivenschieterij in het alge meen door de bevolking vrij zeker afgekeurd wordt. De wet op de patenten voor uitvindingen werd den 21 aangenomen. Verworpen werden met 52 tegen 32 stemmen de wet op do iersche kiezerslijsten en met 46 tegen 31 stemmen die tot aanstelling van een af zonderlijk minister voor Schotland. Lagerhuis. Den 18 begon de zitting des mid dags te 12 uren en eindigde eerst des nachts te 2 uren. De iersche leden hielden de afdoening der aan hangige zaken voortdurend op door tal van redevoe ringen over de huishouding van den Onder-Koning van Ierland werd, bij voorbeeld, zes uren lang beraad slaagd. Zij beklaagden zich in de heftigste taal over de wijze van regeeren van Ierland en bezigden zeer ongepaste uitdrukkingen over de aldaar aanwezige re- geeriugspersonen. Deze houding gaf minister Gladstone aanleiding tot de verklaring, dat hij met groot leed wezen hen zoo had hooren sprekenomdat hunne woorden slechts strekken kondenom de haat der ioren tegen Engeland aan te wakkeren en omdat het steeds moeiehjker werd aan de iersche grieven te ge- het door het bijzetten van het lijk der overleden ka menier in het erfgraf der Antbolds gepleegde bedrog. Het brak af met de mededeeling dat Sabine, nadat zij, door vreesehjke bedreigingen gedwongen, gezworen had, hare ware afkomst voor allijd te zullen verloo chenen door docier Treu heimelijk naar D. was ge bracht. Haar vader had haar een klein kapitaal toe gelegd van welks renten zij met het kinddat zij verwachtte ter nauwernood leven kon hij had haar de papieren der overledene medegegeven wier naam Maria Dankelmann zij voortaan moest dragen. Hier brak de brief af voor docter Anthold was lui niet voldoende geweestom er na den dood zijns vaders zijn oom nog meer geld mede aftepersen maar voor den commissaris was hij van groote waarde. Nog andere stukken van gewicht werden in de na latenschap van docter Anthold gevonden de brieven van graaf Redigau. Met deze brieven in de hand en toegerust met het stuk die de bij de nachtelijke inbraak in het bureau van den justitieraad Meuding verraste klerk Eschwe had moeten onderteekenen waarin deze bekendedoor graaf Redigau betaald te wordenom de papieren betreffende de erfenis van den overste von Werneburg te stelen had de com missaris het in zijn macht, om graaf Redigau te dwin gen zijn verzet tegen de verbintenis zijner dochter met Haus von Anthold optegeven. Om zijn onderzoek met het bewijs dal Sabine onder den naam van Maria Dankelmann nog in leven was, de kroon optezetten reisde de commiBSsaris met toe stemming van zijn cbef die hem onbeperkte volmacht had gegeven naar F. Hij wendde zich tot Lise van den docter en het gelukte aan zijne behendigheid en overredingskracht, om deze te overtuigen, dat zij op geen betere wijze aan haar haat tegen Frederik Treu bon voldoen en tegelijkertijd haar eigen voordeel niet beter kon betrachten dan door openhartig en uit voerig alles medetedeelen hetgeen zij van de familie geschiedenis der Antholds wist, Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1