jjhincnlattb. &3abg-lacvicfitc« moet te komen wanneer ruik een overdreven en op geschroefde taal gebruikt werd. De regeeiing trok den 21 de wet op het booger be roep in strafzaken in en verklaarde niet te gelooven dat vertoogen bij buitenlaudsche regeeringen omtrent de premiën op de suiker thans nuttig zouden werken. FRANKRIJK. De pers zal den 2G in den tuin der Tuilenen te Parijs een groot feest geven ten voor- deele van de noodlijdenden op Ischia. Bij die gele genheid zal een blad verkocht worden Paris Ischia in denzelfden geest als vroeger dat van Paris-Murcie. In de Staatscourant wordt het volgende overz-'cht van de verwachtingen van den oogst, gegrond op de verslagen van half Juli, bekend gemaakt. Tarwe stond in 34 departementen iets boven het gemiddelde in 3 departementen 25hooger, in 21 omstreeks het ge middelde, in de overige daar beneden. Haver stond in 57 departementen omstreeks het gemiddelde en in 13 meer dan 25°/o daarboven, Rogge was het ongun stigst, daar zij in slechts 24 departementen een oogst boven het gemiddelde beloofde. Het gemiddelde is ge nomen over de laatste 10 jaren. Intusschen is het weder na dien tijd ongunstig geworden regenachtig en koud zoodat het volgende overzicht vermoedelijk geheel anders luiden zal. Een particulier blad althans verwacht een oogst van ten mitste 25 °/0 beneden het gemiddelde. Bij de den 20 gehouden herstemmingen voor de al- getneene raden zijn 115 republikeinen en 34 conserva tieven gekozen. De republikeinen wonnen 18 en ver loren 9 zetels. De voorzitter der Kamer zond aan den minister van binnenlandsche zaken de aanplakbiljetten in de kiesdistricten van Paul de Cassagnae (Gers) en De la Rochefoucauld (Sartbe), waarbij bekend gemaakt wor den de disciplinaire straffen aan die afgevaardigden opgelegd wegens overtredingen van het reglement van orde, om op de muren der openbare gebouwen aaugeplakt te worden. De Cassagnae werd toch tijdelijk uit de Kamer gesloten, omdat hij in de zitting van 9 Juli den minis ter-president beleedigd had en op den hertog De la Rochefoucauld was de censuur toegepast omdat hij in de zitting van 10 Juli gezegd had „het nationale feest van 14 Juli is een moordenaarsfeest." Krachtens de voorschriften moeten 300 exemplaren van elke der gelijke bekendmaking aungeplakt worden. Zij worden op kosten van den vertegenwoordiger, wien het aangaat, gedrukt en aan den Minister gezonden die zo laat aanplakken in al de gemeenten van het kiesdistrict. Tot heden was door de regeering opzettelijk aan dat voorschrift geen gevolg gegeven om de herkiezing van beide kamerleden als leden der Algemeene Raden van hunne departementen aftredende, niet tegen te werken. OOSI ENRIJK-HONGARIJE, De deelnemers aan den Noordpooltocht kwamen den 22 te Weenen aan waar zij ontvangen werden door den burgemeester] verscheidene burgerlyke en militaire overheidspersonen,' een adjudant des Keizers, afgevaardigden der aardrijks kundige vereeniging enz. De burgemeester en de al gemeene secretaris van laatstgenoemde vereenigini* heetten hen welkom, terwijl het publiek hen toejuichte. SPANJE. In den te Madrid gehouden ministerraad werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen reis van den Koning naar Duitschland. Eenige minis ters achtten haar gevaarlijk om de verkeerde uitlegging, die in het buitenland daaraau zou kunnen worden ge geven. Vooral de minister van buitenlaudsche zaken verzette zich tegen elke verbindtenis met een andere mogenbeid. Ook de bladen houden zich met de vraag bezig of een verbond tusschen Duitschland en SpaDje goed zou zijn. De conservatieven zijn voorstanders daarvan omdat zij daarin een middel zien tot het te gengaan van den invloed der fransche republikeinen op de spaansche staatkunde. Tegen September wordt eene wijziging van het ministerie te geraoet gezien. EGYPTE. Van den 19 op den 20 stierven te Caïro 4 en in de provinciën 182 personen aan de cholera. Van den 20 op den 21 te Cairo 3 in de provinciën 193 personen van den 21 op den 22 te Alexandrië 37 en in de provinciën 197 personen. Onder dat getal was 1 engelsch soldaat begrepen. 300 egyptische gendarmes vertrokken den 22 naar Souakim om de orde te herstellen onder de oproerige Bedouïnen, die zich vóór den valsehen proleet verklaarden. ZU1D-AFRIKA. De regeering van Natal heeft thans officieel bericht gekregen van het vei blijf houden van Kouing Ketswaijo met eenige zijner aanhangers in het afgezonderde gedeelte van Zoeloeland. De gemeenteraad van Texel heeft den 26 Juli, na kennis genomen te hebben van een brief van den minister van waterstaat, waarbij deze volhardt bij zijn besluit om Tessel te schrijven [alsof eene spellingskwestie tot het departement van waterstaathandel en nijver heid behoort 1] besloten offieiëel bij de gemeente de oude spelling te behouden in afwachting dat bij de regeering andere denkbeelden ingang zullen vinden. In den vroegen morgen van den 15 Aug. is te Mook het huis van W. Tad afgebrand waarbij een kostgangereen Rijks-ambtenaar, in de vlammen is omgekomen. Den 15 is de 21jarige C. v. V., van Giesendam op den hoek van het eiland Rozenburg, van eene bag germachine in de Maas geraakt en verdronken. De school te Akersloot is den 16 weder geopend, na gedurende 5 weken ter zake van het heerschen der mazelen gesloten te zijn geweest. Geen der aange tasten is overleden. Den 16 is te Maastricht uit de Zuidwillems vaart opgevischt het lijk van een man van Veldwezelt, die den verigen avond aldaar beschonken was gezien. De Koningin heeft den 17 een bezoek gebracht aan de Heldring-gestichten te Zetten. Den 18 is van de werf der maatschappij „de Maas" te Dolfshaven met goed gevolg te wa ar gelaten het stalen sehroefst oomschip van 1000 ton „Saturnus", gebouwd voor rekening der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij en bestemd voor de vaart op de Middellandsehe en Oostzeeën. Terstond daarop werd de kiel gelegd voor een schroefstoomscbip van 800 ton voor eugelsche rekening. Den 18 kwamen te Amsterdam om daar 3 dagen te verioeyen 50 leerlingen (25 jongens en 25 meisjes) der openbare scholeu te Parijsvergezeld van hunne onderwijzers en on ierwijzeressen, en ouder geleide van een lid van het geuieentebi stuur van Parijs en een inspecteur van het onderwijs. De leerlingen verkregen nachtverblijf in het burgerweeshuis. Den 19 werd de tentoonstelling te Amsterdam ook bezocht door ongeveer 250 werkl'eJen van de fabriek der firma H-yteraa Co. te Kuilenburg, den 20 door 100 soiteersters van koffie, werkzaam aan de fabriek dor firma Andres en Chabot te Rotterdam, en het gezamenlijk personeel der boek- en steendrukkerij van den heer J. v. Druten te Utrecht. Den 21 is de tentoonstelling bezocht door 20,000 betalendeu bet Panopticum door 4500 personen. Eene bejaarde vrouw te Oude Schild op Texel is den 19 plotseling gestorven van schrik over het in brand geraken van een peterolie-kooktoestel. De ongehuwde vroedvrouw G. Rte de-Cocks- dorp op Texelinwonende bij den weduwnaar B., va der van 4 kinderen is den 3 bevallen van een zoon tje dat door genoemden B. door ^verstikking om het leven gebracht en onder den vloer der woning begra ven werd. In den avond van den 19 kwam aldaar de subst. officier van justitie uit Alkmaar, vergezeld van een geneesheer en anderen. G. R. verwijderde zich spoe dig onder voorgeven van olie in de lamp te zullen doen en sprong in de putwaaruit zij bewusteloos door do buitenshuis staande Rijksveldwachters werd opgehaald. Nadat zij met veel moeite weder tot be wustzijn gebracht was, bekende zij bevallen te zijn, maar niet te weten waar het kind gebleven was ter wijl de verdere toedracht vernomen werd toen B. te huis gekomen en in verhoor genomen was. Hij is gevankelijk naar Alkmaar gebracht, zoomede het op gegraven lijkje. G. R. is niet buiten gevaar en wordt door een Rijksveldwachter bewaakt. - De landbouwer Wonder Zelhern wiens boom gaard reeds eenige nachten bestolen wasis in den nacht van 18 19, vermoedelijk op een gerucht opge staan zijnde vermoord. Zijn lijk werd 's morgens in een kuil nabij zijn huis gevonden. Op de 4% p.cts. leeniDg van 110 000 der ge- ineento Apeldoorn is den 20 ingeschreven f 122,000 tegen koersen van 95 tot 100 l/ioo t. h. Te Sehoorl zijn den 19 en 20 de bloemen ten toongesteld door ingezetenen gekweekt. De eerste proet bleek vrij goed geslaagd te zijn. Een volksconcert door het muziekcorps van de brusselsche guides, in den avond van den 2^ in den Parktuin te Amsterdam gegeven werd door 6750 per sonen bijgewoond. Den 20 is onder Leksmond een korporaal van het corps pontonniersdeel uitmakende van de com pagnie die op weg was om aan de groote manoeuvres deel te nemen over boord geslagen en verdronken. Onder een hoop oude kleeren werd den 20 in eene kamer aan de Breestraat te 's Gravenhage een vierjarig meisje gevonden, dat van honger schreide. De ouders hadden de woniug verlaten en de kleine onver zorgd achtergelaten. Te Oterleek namen den 21 vijf paarden aan de harddraverij deel, en vielen prijs en premiën ten deel aan die der heoren K. Bommezij R Groot en P. Beuk. Van wege de aldeeling 's Gravenhage der Holl. Maatschappij van Landbouw werd den 21 eene hard draverij gehouden van paarden gespannen voor twee wielige rijtuigen met den volgenden uitslag prijs 300, Ttiabor van den heer Lohman te Bussum, le- premie, 100, Willem III, van den heer P. Brom mer te Zjpe, 2e. premie, f 50, Diana, van den heer A. J. Jurgens te Os. Vooraf had een wedstrijd in het schoon- rijden van aangespannen paarden plaats gehad, waarbij de le. prijs van f 150 werd behaald door Victoria van den heer J, de Boer te Wateringen, de 2e. van 100 door een paard van den heer H. L Enthoven Hz. te 's Gravenhage, en de 3e. van f 50 door Anna, van den heer J. de Goey te Utrecht. Den 21 vertrokken de hoereu N. en H van Bussum per velocipede naar Frankfort aan den Main. Zij bereikten denzelfden dag Nijmegen. In de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam is den 21 een jongentje te water geraakt en verdronken. Door de directie der marine te Willemsoord zijn den 22 aanbesteed de werkzaamheden en leverantiën van een gebouw voor de torpedodienst aldaar. Minste inschrijver was de heer G. Moorman voor f 29,900. Den 22 bebben de verpleegden uit het diaconie huis te Eukhuizen door de goede zorgen hnnner su perieuren een reisje gemaakt per stoomtram. Den 22 geraakte een geladen hooiwagen bij Broe kerhaven van den dijk en viel in de diepte. De voer man sprong er tijdig af, zoodat geen menscbenleven te betreuren is. Te Oud-Beierland zijn in de vorige week 25 personen door pokken aangetast en 4 er aan overleden Tot nog toe zijn alle aangetasten personen die niet gevaccineerd waren. Door den commissaris des Konings in Limburg is aan 10 ingezetenen van Maasniel vergunning verleend ota jacht te maken op wilde zwijnen die aldaar veel schade blijven aanr chten. De heer Stor-nebrink te 's Hertogenbosch heeft de concessie aanvaard voor eenen stoomtramweg in de gemeente Leeuwarderadeel. Tot leden der jury voor den tooneelwedstrijd uitgeschreven door de rederijkerskamer „Hofdijk" te Hoorn zijn benoemd de heeren ds. A. S. Carpentier Alting, ds. K. Boon, K. H. Jung, H Kroon Dz. en C. C. J. J. Pfenninger. Te Steenwijkermoer, bij Coevorden, is een lOjarig dochtertje van een landbouwerbij het overgaan van een vonder^ in het Krimkanaal gevallen en verdronken, Te Nij'ande gemeente Rolde is een paard in de weide door den bliksem gedood. De Augustus-collecte voor de scholen „met den bijbel" heeft te Haarlem ƒ1112 opgebracht, in de Zaanstreek 424,36£. Het bouwen van een post en telegraafkantoor met directeurswoning te Hilversum is gegund aan den laagsten inschrijverden heer W. J. v. Noort te Loosduinen voor f 12,680. De Koning heelt den koninglijken trein ter be schikking gesteld van den Koning van Belgievoor zijne aanstaande reis door Nederland. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zaandam is benoemd de heer jr. C. W. v. Weiier tnans te \euloo, met intrekking zijner benoemino te Gorinchem. -- De leden van den gemeenteraad te Noordscbar- woude nebben aan hunnen secretaris, den beer C. Kroon, burgemeester van Noordscbarwoude en OudcarspeJ, bij diens 40jaiig jubiié eene prachtige bronzen lichtkroon vereerd. Aan den Langedijk zijn, naar men verneemt, 250 bloemkolen gestolen. Door een onwillekeurig verzuim is in ons laatste nummer tot ons leedwezen niet vermeld de benoeming vun mej. H. L. P. v. Lelijveld tot onderwijzeres aan de meisjesschool te Wageningen. Door B. en W. is tot regentes van het burger weeshuis in plaats van mevr. Hanegraaff, geb. Have- laar, van hier vertrokken benoemd mevr. D. P. de Boer, geb.Bakker, die de benoeming aangenomen heeft. Don 20 werd de amsterdamsche tentoonstelling voor rekening van hunnen patroon bezocht door de touwslagers- en borstelmakersknechts van den heer J. H. I'aleari, den 22 door de goud- en zilversmidsknechts van de firma H. Bossert en Zoon en door de knechts van den heer A. Goede Dz. De heer G. J. J. Cromwel den 19 tot priester gewijd heelt den 22 in de S. Laurentiuskerk zijne eerste h. mis opgedragen, A.s. Zondag zal dit in die kerk ook geschieden door den heer J. H. M. Peeper- korn die mede den 19 tot priester gewijd is. Den 22 had op het Doelenveld alhier het gewone jaarlijksehe prijsschieten plaats tusschen de leden der haudboogschutterij S. Sebastiaan. Van den ingespan nen strijd was de uitslag als volgtle prijseen cognacstel de heer J. C. Schnaps2e, kristallen botervloot met zilver gemonteerd de heer P. H. Ibirik Meienbrink 3e, een bloemtafel de heer W. Klaverweyde 4e, een rookstel de heer A. Imhulsen; 5e, een boterwarmer, de heer II. P. Ibink Meienbrink; 6e, twee presenteerbladen (japannch), de lieer A deVries; 7e, een inktkoker, de heer A. J. Dirkzen; 8e, vijftig fijne sigaren, de heer G. F. Ritte; 9e, vijfentwintig fijne sigaren de heer G. Bossert liz. De koningsprijs, een zilveren medaljo kon niet worden uitgereikt. Uit zeer goede bron wisten wij in ons laatste nummer te vermelden dat het gezelschap van den heer Oscar Carré Woensdag middag te 1 uur zou aanko men per extra trein. Dit was ook bepaald het plan; de komst is echter tot den volgenden dag uitgesteld blijkens Woensdagmorgen ontvangen telegram zonder dat wij dit natuurlijk konden vermelden. Het doet ons leed oin het groot aantal belangstellenden die te vergeefs naar het station zijn gewandeld om van die aankomst getuige te zijn. Men heeft er zich echter niet door laten afschrikken want donderdag morgen te 9 uur had zich weder eene onafzienbare menigte op den weg naar iiet station verzameld en werd ditmaal niet teleurgesteld. Successievelijk zag men een 75tal paar den voor het meerendeel welbekende fi -uren voorbij trekken om in de stallen van Hotel Wijnkamp en de Toeiast te worden geplaatst. Vooral de forsche en goed doorvoede ossen met hunne prachtige horens trokken algemeen de aandacht, terwijl de kleioe paardjes die nog menigeen zich van vroeger zal herinneren vooral door de kinderen met gejuich weiden begroet. Dien zelfden avond zal nog eene voorsteliing plaats hebben. Tot voorzorg tegen mogelijk brandgevaar zal op last van burgemeester en wethouders iederen avond, zoolang de voorstelling duurtin de nabijheid der zeer groote tent, de grootste, naar men ons mededeelt, die de ondernemer bezit, een der stadsspuiten tot onmirldeliib water geven gereed zijn terwijl steeds een der brand meesters met een twintigtal manschappén daarbij de wacbt zullen houden. In de buitengewone zitting van den gemeente raad op Zaterdag, 25 Aug. a s., zullen de navolgende punten aan de orde zijn: Rekening der stads apotheek ever 1882 begrooting van idem voor 1884rapport der commissie omtrent bet onderzoek der gemeenterekening over 1882; voor stel van Burg. en Wetb. betrekkelijk de geldleening. De door den gemeenteraad den 7 August us 1883 vastgestelde verordeningregelende het ge bruik van gas door particulieren bevat de volgen de bepalingen Art. 1. De gemeentelijke gasfabriek dient tot de openbare straatverlichting en om de ingezetenen, die zulks verlangen in hunne gebouwen en erven van gaslicht te voorzienwaartoe uit de straatbuizen dwarspijpen tot binnen die gebouwen zullen worden geleid. Art. 2. De toevoerbuis, welke bet gas binnen eenig gebouw brengtmoet op een afstand van niet meer dan 1 el van de stoep of van den buitenmuur (voorgevel) voorzien zijn van een afsluitkraan, even redig aan de wijdte dier buis, behoudens afwijking van die voorschriften door de commissie voor de gasfabriek te verleenen. Art. 3. Bij brand in eenig gebouw zal dadelijk op aanwijzing of bevel vaa deu directeur der gas-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2