No. 102. Vijf en tachtigste Jaargang 1883. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën Door plaatsgebrek moeten wij ons feuilleton van «lit nummer tot een volgend uitstellen. Officieel (Bebeelte, Groole Paarden- en Veulenmarkt te Alkmaar, op Maandag. 3 September 1883. Internationale fttoloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XLIII. EuitcttUtib. ILKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/'0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op bet Personeel No. 4, voljaars, dienst 1883/84, op 25 Augustus 18S3 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord- holland executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiente voorkomen. Alkmaar, Eet Roofd van het Bestuur voorn., 28 Aug. 1883. A. MACLA1NE PONT. BURGERAVONDSCHOOL. Tot het inschrijven van leerlingen voor den cursus 1883—84 zal de ondergeteekende zitting houden uitsluitend op Maandag 3 September des avonds te 7 uur in het gebouw der Burgeravondschool, Doelenstraat, hoek gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. Van de eene brug tot de audere iaugs bet water gaande hebben wij, na een koepeltje tot verkoop van bloemen en vruchtendat der Maatschappij tot verpleging van weezeD in bet buisgezin (vroeger vermeld) en een kraampje met snoeperijen van J. Coerten te Amsterdamhet groote met een paar spitsen prijkende gebouw van Gebr. Korting, de met 23 gouden en zilveren medaljes bekroonde eigenaren der groote fabriek van straal-apparaten en pulsometers verwarmings- en ventilatietoestellen en gasmotoren te Hannover. Er in vinden wij eene verzameling van luchtverhittings-caloriiereneleva toren injectoren pompen en pulsometers en er buiten in beweging een direct werkenden pulsometer, die 6000 kannen water per minuut uitwerpt, de eenvoudigste machine voor polderbemaling. Voor dit laatste werktuig wordt de stoom verstrekt door den bemetselden pijpenketel van de Naeyer et Gie. te Willebroeek waarnaast wij in een open kiosk een betonblok en flesschen en vaten met cement zien van de Société des Ciments francais et des Portland de Boulogne sur Muren nevens de tweede brug nog een stoompomp van Greeven te Bruhldie het water tot groote hoogte opvoert. Tegenover het gebouw van Gebr. Korting vinden wij een grasperk en in het rond daarvaneen acht kant gebouw van baksteen met rieten dakachter welks glasramen zijn tentoongesteld hardsteen zuilenbazaltzinksteen, metselsteen, tufsteen, tras, steenkolen en cokes van Kampf Hollender te Ruhrorteene verzameling gebakken holle en ge profileerde steenen dakpannen tegels en ornemen ten van Hermann Janssen te Wezel, de bazar van oostersche tapijten en borduursels en het tempeltje van cementsteen enz. van Huser Co., beiden vroeger beschreven, een mechanische kust-misthoorn van L. J. Lefèbre te 's Gravenhageeen zeskante sigarenkiosk van J. J. Voorwijk te Amsterdam en een buffet, waar men gratis zich verfrisschen kan aan „cerisette" van Marchier fréres et Cie. te Parijs, en in de gelegenheid is iets te offeren „pour les pauvres." De tweede brug en het ook al vroeger genoemde Pavilion franco-anglais den rug toekeerendebe reikt mentegenover het cement-tempeltjede fraaie kiosk van Raken te Amsterdamwaarin spuitwater door eene machine naar het systeem Beins vervaardigd ennevens gember- en cham pagne-bier, gedronken wordt op een luchtig bordes daarachter; en iets verder weer een kraampje „Au Bey de Tunis". Begeven wij ons van het groote gebouw van Tunis weder naar de tweede brug, dan hebben wij aan onze rechterzijde een traai vierkant tempeltje, dat aan de fontaine des innocens te Parijs herinnert en waarvan de openingen gevuld zijn met versieringen voor togen balusters consóles tegels, roode, gele en witte metselsteeneneen en ander van de zand- steenfabriek" de Amstel", en aan onze linkerzijde achtereenvolgens eene loodswaarin persen voor hooi, stroo enz. van J. Wohl Cie. te Parijs, eene anderetot stalling der wagens voor den electri- schen tramweg door bet park en plaatsing der weegbruggen een en ander van A. Sue te Parijs een met daverend geweld een geduchten waterstroom uitwerpende centrifugaalpomp van L. Dumont te Parijs en Rijsel, en ten laatste een afdak met rieten frontwaaronder mandenwerkstrand-, tuin- en schommelstoelen tafelgroote tuinmand enz. van Gebr. F. L. de Ridder te Amsterdam. Wij hebben hiermede onze wandeling door het Feestpark geëin digd en komenover de brug gaandein het Amsterdamse he Park. Houden wij steeds linksdan komen wij langs den moteur-Rennes het buis ,,'t Lootsie" en het gebouw van Philip Holzmann aan het Paviljoen van de Pers, een groot en sierlijk houten gebouw dat in den voorgevel het opschrift draagt „Amsterdamsche Journalistenkring" en ten gevolge van de bemoei ingen dezer vereenigingdie aan de buiten- en binnenlandsche journalisten gedurende de tentoon stelling eene plaats tot rustigen arbeid en tot samenkomst heeft willen verschaffen voor rekening van het tentoonstellings-comité naar het ontwerp van den heer P. J. H. Cuypers gebouwd en door een groot aantal binnen- en buitenlandsche nijveren en kunstenaars inwendig bekleedgemeubeldmet schilderijenteekeningen en ornementen versierd en van allerlei geriefelijkheden voorzien. Ook het schilderwerk van den voorgevelde koningin der aarde omgeven van de teekenen harer waardigheid en van geniussen die met telegrammen en brieven rondzweven en couranten uitdeelenen de aan wapens en attributen als de verschillende natiën herkenbare knaapjes, is kosteloos door eenige kunst schilders aangebracht. De vestibule de schrijfzaal, de Res- en conversatiezaalde salon en de be stuurskamer zijn smaakvol betimmerd en behangen, een paar piano's uurwerken en voor vreemdelingen nuttige boekwerken ontbreken niet. Het geheel is eene tentoonstelling in het kleingeleverd door zoovele belangstellenden dat eene optelÜDg hunner namen eene groote ruimte zou vorderen. Naast het Paviljoen der pers staat het reeds be zochte gebouwtje der Auditions musicales telepho- niquesen nevens dit het bureau der Telefoon maatschappij. Tusschen 2 uitgangen, naar de Hobbe- mastraat en de Stadhouderskade, bevindt zich de opmerkelijke inzending van de M a a t s c h a p p ij „de Atlas" te Amsterdam, zijnde een op rails loopende loskraan van 20 ton vermogenmet eene vlucht van 10 ellen gemaakt voor rekening van het Rijk en be stemd voor de pieren te IJmuiden en een mast- of ketelbok van 30 ellen hoog 10,5 ellen vlucht en een lichtvermogen van 100,000 kg., overeenko mende met dien op de Handelskade te Amsterdam en bestemd voor Soerabaya. Het gewichtgelijk staande met dat van 1400 a 1500 menschen, werd bij de beproeving op 16 Augustus vertegenwoor digd door driete zamen 42,000 kg. wegende stoomketelswaarvan de vuurgangen met ijzer en de waterruimte met water gevuld waren. De ket ting van dit machtig werktuig is 360 ellen lang het ijzer der schalmen 3 duimen dik. Het i3 een treffend schouwspel als het voornoemden last opheft, maar nog meer als de lange beenen van den bok zich voorover buigenom de massa eenige ellen verder te doen nederdalen. DU1TSCHLAND. Elzas-Lothaeingen. Bij het lid van den rijksdag Antoine te Metz die een nieuw blad wenschte uit te geven dat tegen Duitschland gericht zou zijn en dat vóór de verschijning reeds verboden was, is den 22 eene huiszoeking gedaan. Hij wordt be schuldigd van landverraad. ENGELAND, Lagerhuis. Den 25 werd de zitting gesloten met eene troonredeinhoudende, dat de overeenstemming in de buitenlandsche betrekkin gen steeds aanhield. Do bijeenkomst te Londen ter regeling van de vrije scheepvaart op den Donau was ten gevolge van 'de verzoenende houding der daarop vertegenwoordigde landen tot eene overeenstemming geraaktgunstig voor den handel en voor de admi nistratieve hervormingen. De hervorming van het bestuur in Egypte hoewel eenigszins vertraagd wat betreft enkele gewichtige punten, door het uitbreken der cholera, gaat steeds vooruit. Het doel der voorloopige be zetting door engelsche troepen en de overwegingen ter bepaling van den duur daarvan zijn het onderwerp van de voortdurende zorg der Koningin wier streven is, het handhaven van de bestaande rechten en de rust in het Oosten en van de welvaart van het egyptische volk. Het ten gevolge der Eransche krijgsbewegingen op Madagascar voorgevallene was het onderwerp eener gedacbtenwisseling met de fransche regeering; zij werd gekenmerkt door een vriendschappelijken geest en zou ongetwijfeld tot een goed einde gebracht worden. Bij deze gebeurtenissen was de aandacht der Koningin steeds gevestigd geweest op alles wat in betrekking staat tot de rechten en vrijheden harer onderdanen. De verwachtingen van het herstel der orde en den duurzamen vrede in Zoulou-land waren niet verwezen lijkt en de ondervinding ten opzichte van de Transvaal overeenkomst was ver van voldoende. Wat betreft het eerste puntzou de Koningin steeds de veiligheid der grens van Natal in het oog houden. Het tweede punt zou een onderwerp van bespreking uitmaken tusschen het engelsch gouvernement en de afgevaardigden der transvaalsche regeering. De toestand van Ierland wordt meer voldoende. De agrarische misdaden namen merk baar in aantal af, daar de vereenigingendie zich moord ten doel stellen teleurgesteld zijn door het ont dekken en straffen harer leden. FRANKRIJK. Het sterven van den graaf van Chambord wordt in alle bladen besproken. Al de ko ningsgezinde bladen zijn van rouwranden voorzien en de Union, het blad, dat tot den overledene in bizondere betrekking stond spreekt van den dood des konings als -een verschrikkelijke ramp, welke helaas noch door Frankrijk's gebeden noeh door eene van de grootste opoffering getuigende verpleging kon worden afgeweerd. De republikeinsche bladen betuigen bunnen eerbied voor den overledene, met wien het leerstelsel van het goddelijk recht verdwijnt. Met hem daalt de monarchie ten grave. De République francaise zegt dat in de bestaande omstandigheden de dood van den Graaf geene staatkundige gebeurtenis is. Het Journal des Débats meentdat dit overlijden het republikeinsche stelsel niet kan schokkendat door de overgroote meerderheid van het volk is aanvaard. De monarchis tische bladen geloovendat de oprechtevolkomen eenheid der royalistische partij verzekerd is. De Soleil acht het oogenblik nog niet gekomen, om de mogelijke staatkundige gevolgen van zijnen dood aan te wijzen. Het Koninglijk Huis van Frankrijk is met hem niet verdwenen De oudste tak is uitgestorven maar de jongste leeft. De Gaulois acht het waarschijnlijk dat de Graaf van Parijs door middel van een brief, van Vorst aan Vorst gericht en waarvan geene mededee- ling aan de nieuwsbladen wordt gedaan aan de mo gendheden van het overlijden van den Graaf kennis zal geven met verklaring dat hij de hem door zijne geboorte toekomende rechten en plichten zal aan vaarden. De Algemeene Raden in de Vendee en in Loire Inférieure schorsten, ten teeken van rouw hunne zit ting toen zij het overlijden van den graaf van Cham bord vernamen Het besluit tot uitzetting van den belg Boland wordt krachtens nader besluit tengevolge van een nieuw on derzoek niet uitgevoerd. De graaf van Chambord zal te Görtz begraven wor den en op uitdrukkelijk verlangen der gravin zal te Frohsdorf geen openbare plechtigheid plaats hebben. De minister van marine ontving den 25 uit Saigon het berichtdat de Drue aldaar aangekomen was met berichten meldende het bombardement van de bij den ingang der rivier Hué gelegen forten en batterijen en de bezetting daarvan na een zeer schitterenden aanval te land. Deze krijgsbewegingen hadden den 1819 en 20 plaats gehad. De Vipère en de Lynx waren in de engten van Thuanan binnengestevend. Aan de zijde der Annamieten waren 700 man gesneuveld en zeer velen gewond. Vele Franschen bekwamen lichte won den. Eene wapenschorsing was toegestaan door admi raal Harmaud, die met den heer Cbampeaux naar Hué was vertrokken tot het voeren van nadere onderhan delingen. In de hofkringen aldaar heerschte groote ontsteltenis. De staat van blokkade was afgekondigd. SPANJE. De reis des Konings naar Duitschland wordt als vaststaande beschouwd. De Koning zou 19 September te Frankfort aankomen en den 20 te Ham burg. Hij antwoordde op eene toespraak van generaal Quesada die de officieren van het Noorderieger voor stelde dat hij de eerste zou zijn om het gevaar te gemoet te trekken mocht het ooit dreigen. Hij was vast beslotenzoo noodigzijn bloed te storten ter

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1