33itm«tilattb. Dinsdag, SS Aug., Se. Ifjst. Nr. 6259 20000, nr. 8678 1500, ns. 4242 15382 en 16249 f 1000nr. 17885 400nr. 1020 ffgtegraftgytii tósvuhitu. ^tabs-ISericfiten. SIAATS-LOTËRIJ, verdediging van de groote belangen des vaderlands, aan het hoofd van het spaanscbe volk en tot eiken prgs de openbare rust te verzekeren. EGYPTE. De Onder-Koning is voornemens per stoomboot DamietteRosette en verscheidene andere steden aan den Nijl te bezoeken véór zijne terugkomst naar Cairo. baïd-bey, prefect der stad tijdens de moorden te Alexandriëis den 23 naar Suez gebracht. Men ge looft, dat hij voor het oogenblik niet verbannen zal worden naar een bepaalde plaats. Van den 24 op den 25 stierven in Neder-Egypte 38 en in Opper-Egypte 129 personen aan cholerain datzelfde tijdvak te Alexandrië 23 en van den 25 od den 26 22. De Onder-Koning heeft bepaald dat de verkiezingen voor het wetgevend lichaam te Cairo zullen worden gehouden op 113 September en te DamietteSuez, Port-Said, Rosette, Ismaïlia Elarich en Alexandrië van 25 tot 27 September. In de overige steden zullen de verkiezingen gehouden worden zoodra de openbare ge zondheidstoestand zulks toelaat, VEREENIGDE STATEN. In het Zuid-Oosten van Minnesota heerschte voor een paar dagen een vreeselijke orkaan. In de stad Rochester kwamen 40 menschen om en werden 50 gewond terwijl een vierde deel der stad vernield werd. Een spoortrein werd door den wind omver geworpen waardoor 25 personen gedood en 35 gekwetst werden. ZUID-AFRIKA. Uit de tot 31 Juli loopende be richten uit Kaapstad blijktdat bijna alle bladen, die het ontslag van Dr. Jorissen besprekendat besluit van den transvaalschen volksraad afkeuren. Zij noemen het laag en ondankbaar, een ambtenaar, die zoo groote diensten bewees, tijdens zijne afwezigheidzoodat hij zich niet verdedigen konte ontslaanalleen omdat hij onbevoegd was de door hem bekleedde betrekking te vervullen welke onbevoegdheid vroeger ook tegen hem aangevoerd had kunnen worden. Zij vragen, welke trouwe dienaren zal de republiek voortaan vinden als de Volksraad een man, die zijn leven en zijne gezond heid voor het heil van den Staat waagde, al handelde hij in enkele zaken wat zorgeloos zoo behandelt. De gemeenteraad van Edam heeft den 20 met 6 tegen 5 stemmen, besloten de zoogenaamde poortjes- kermis niet meer te doen plaats hebben. Te Jisp is den 22 eene boerenwoning met 29 bunders land in het openbaar verkocht voor 56,850. Bij den kolfwedstrijd te Westwoudden 22 waaraan 36 liefhebbers deel namenis de prijs van 40 behaaid door den heer J. v. d. Deure, te Nieuwe Niedorpde le premie van 25 door den heer J. Peetoom van Oosterblokker, de 2e van 20 door den heer A. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp en de 3e van f 15 door den heer P. Oud te Wervershoof. Aan den biljartwedstrijd namen 16 personen deelvan welke de 3 gebroeders Haringhuizen den prjs en de premiën wonnen. Blijkens een regeerings-telegram is de gouver neur-generaal van N. Indie den 23 van zijne reis naar Atchin teruggekeerd en was de toestand in Atchin be vredigend. In den nacht van 23 24 is aan de Mijl bij Dordrechtonder Dubbeldam de stoomhoutzaagmolen van den heer H. Mast Jz., die den vorigen avond met aanhoorigheden in veiling ruim 19000 had opgebracht, geheel afgebrand. Al het vernielde was verzekerd. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 24 een adres van eenige ingezetenenverzoekende afschaf fing der kermisvoor kennisgeving aangenomen. B. en W. zijn voornemens een voorstel te doen tot vermin dering van het aantal kermisdagen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 24 naar aanleiding van het verzoek van een groot aantal ingezetenen om het tot stand komen eener waterleiding te helpen bevorderenbesloten aan adressanten te antwoorden dat hoewel vooralsnog geen uitzicht kan worden gegeven op het spoedig tot stand komen ervan, de raad de zaak niet uit het oog zal verliezen. B. en W. werden voorts gemachtigd van de verschillende voor- loopige concessie aanvragers binnen 3 maanden opgaaf te vragen of zij uit de Eernewoudsterwjj en de Prouw door zuivering en filtratie water kunnen leverenin gehalte gelijk aan dat der Amsterdamsche duinwater leiding. De ongehuwde moeder G. R,, vermoedelijk me deplichtig aan den moord van haar kindis den 24 gevankelijk van de-Cocksdorp naar Alkmaar gebracht. - De Helder werd den 24 bezocht door een groep leerlingen der parijsche scholendie onder behoorlijk geleide de verschillende bezienswaardigheden van marine en waterstaat in oogenschouw namen. Den 24 is, op zijn landgoed Waterland, te Yelzen, in 83jarigen ouderdom, overleden de heer jr. mr. W. Boreel v. Hoogelanden. Hij werd in 1842 lid en in 1847 voorzitter der 2e. Kamer, in 1855 commissaris des Konings in Noordholland, in 1860 lid der le. Kamer en leefde sedert 1866 ambteloos. De Koning en de Koningin die den 23 te Amster dam ook de schilderij van Munkaczy in Arti et Amicitiae bezichtigd hebben zijn den 25, 's morgens te 8.25, per extra-trein van den Rijnspoorweg, weder in de hoofdstad gekomen. H. H. M. M. reden met den burgemeester naar de tentoonstelling bezochten de galerij der schoone kun sten en eenige afdeelingen in het hoofdgebouw, waar de Koningin speelgoed bij de heeren Gautier en Pan nier en poppen in nationaal costuum in de uitstalling van „Arbeid adelt" kochtgebruikten te 11 uren in het koninglijk paviljoen een kop bouillon bezichtigden het nog niet bezocht gedeelte van den kamponghoor den het gamelang-concert doorwandelden de machine galerij en kwamen te half een dejeuneeren bij den burgemeesterin het bijzijn van verschillende auto riteiten. Tegen 4 uren keerden H. H. M. M. op de tentronstelling terugwaar zij de nederlandsche rij- tuiggalerij in oogenschouw namenterwijl de Koningin hare aanboopen van fransch speelgoed voortzette, be zichtigde de Koning het paviljoen der stad Parijs en een deel van de inzending onzer koloniën. In de af- eelmg „oude kunst" troffen zij elkander weder aan en te half zes vertrokken zij weder per extra-trein. Ten behoeve van het Rijk is den 25 te Haarlem aanbesteed het bouwen van 10 woningen voor gehuwde militairen en van eene waschplaats met 2 woningen voor waschbazen op het kazerneeringsterrein aan de Kleverlaanwaarvoor laagste inschrijver was de heer K. M. Rood te 's Gravenhage voor 44,000. *T ^u6 ^an te Deventer, d|e eenige dagen geleden in beschonken toestand verkeerenddoor zijne vrouw met peterolie begoten en in brand gestoken werd is den 25 in het ziekenhuis overleden. T6 Utrecht is den 25 aanbesteed het maken van gebouwen eD inrichtingen en het aanleggen van het terrein ten dienste van de gemeente-reiniging waar- !°°Koiaag8te inschrÜrer was de heer J. de Vos, a f 75,870. Voor de Varna-expeditie was den 25 bij het Handelsblad ontvangen of ingeschreven 5907,71. Pen .26 heeft de heer Arsenszich noemende Blondin zijne kunsten op een touwditmaal over een terrein bij Schollenbrug buiten Amsterdam gespannen, herhaald. r T*e gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde heeft beslotente Koudum een huis in te ziekt;811 VerP'e£'D& van Ifiders aan besmettelijke Te Roermonde is gevankelijk binnengebracht een inwoner van het naburige dorp Halen die door zijne vrouw beschuldigd wordt in den loop der vorige maand zijn huis te hebben in brand gestoken. Uoor de 4% p. ets. geldleening van 100,000 der gemeente Kralingen is slechts ƒ41,500 ingeschreven. Tot dijkgraaf en tot secretaris van den polder Assendelft zijn benoemd de heeren J. Jongejans Gz. en P. P. Landsman. Te Blijbam bij "Winschoten is een gelijk geval gebeurd als onlangs te Vlissingen en heeft de ge neesheer aan de woning van een lijder aan inlandsche cholera (bor) een biljet doen plakken met de woorden „aziatische cholera." ln ^882 zijn over Amsterdam 21,155 en over Rotterdam l/,322 landverhuizers verscheept. In 1881 waren de getallen 10,004 en 18,151. Het aantal ne derlandsche landverhuizers was 7304. Ue minister van binn. zaken heeft de commissie in Noord holland voor het afnemen der najaars-examens voor onderwijzers dus samengesteld: lid en voorzitter de districts-schoolooziener te Haarlemleden de arr. schoolopzieners te Amsterdam (oostdeel)Alkmaar, Haarlem en Hoorn leden-plaatsvervangers de districts schoolopzieners te Amsterdam en Hoorn en de arr. schoolopzieners te Amsterdam (westdeel)Hilversum Zaandam en Medemblik. Aan ^et plan om een der werkplaatsen van de Landswerf te Amsterdam electrisch te verlichten zal geen gevolg worden gegeven. Een groot getal leerlingen van de kostelooze school te Hoorn heeft in de vorige week, onder ge leide der onderwijzers, groepsgewijze de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. De gemeenterekening van Zaandam over 1882 is vastgesteld in ontvangst op 195,711.83, in uitgaaf op 174.398,655, en dus met een batig saldo van f 21,313,175. tPe Augustus-collecte voor de scholen „met den bijbel" heeft te Beverwijk, Yelzen en IJmuideu216,09, te Krommenie 10,01, te Wormerveer 99,76$, te Westknollendam ƒ5,51, teZaanndijk 18,26J opgebracht. Te Rozenburg is eene zuigelingdie 's nachts bij de moeder sliepdoor verstikking om het leven gekomen. De notaris Jiskootte Yeen heeft zich in cas satie voorzien tegen het vonnis van het gerechtshof te s Hertogenbosch waarbij hij uit zijn ambt wordt ontzet. Te Ylaardingen is een 2^jarig knaapje, bij afwe zigheid zijner moeder, in een kuip met kokend water gevallen en na een vreeselijk lijden van eenige dagen aan de gevoigen bezweken. Te Yeenendaal is een dergelijk onheil geschied met een kindje uit Amster dam dat vermoedelijk mede aan de bekomen brand wonden bezwijken zal. Ds. P„ v. Krieken te Westwoud en Binnenwij- zend is beroepen te Arum. In de vorige week zijn te Rotterdam door pokken aangetast 8 personen en is 1 persoon aan de ziekte overleden. Te Woltersum is een meisje, dat op een voorbij rijdenden wagen met stroo wilde klauteren onder de wielen geraakt en daarbij zoo gekneusddat zij na 2 dagen lijdens bezweek. De gemeente-veldwachter te Valburg is gevanke lijk te Arnhem binnengebracht, verdacht van verduis tering van hem toevertrouwde gelden. Tot leeraar voor de fransche taal aan het gym nasium te Gorinehem is benoemd de heer A. de Prez leeraar aan de h. burgerschool te Hoorn. De heer J. A. de Bergh te 's Gravenhage heeft de uitgaaf der „Haagsche Penkrassen" gestaakt. i Regenten van het protestantsche weeshuis te Zalt- bommel doen het in 1572 gebouwde gesticht afbreken, om het door een beter aan de eischen van den tegen- woordigen tijd voldoend te vervangen. Te Amsterdam is met een geheel geplaatst kapi taal van 5 tonopgericht eene „Einanciëele Maat schappij voor „Nijverheidsondernemingen", ten doel heb bende het verschafien van kapitaal aan en het verkoopen van aandeelen en obligatiën van nijverheidsonderne mingen hier te lande en in N. Indie. 2072()0 100 47818669 9144982516563 Batavia, 28 Augustus. De geheele stad was gisteren m duisternis gehuld door een vulkanischen aschregen. Te gelijkertijd werd de benedenstad door een buiten gewonen springvloed overstroomd. Te Anjer is de europeesche, te Merak de chineesche nederzetting verwoest. De schade is ontzaggelijk. 2e. klasse, 27 Aug. le. lijst. Nr. 10851 5000, nr. 6476 ƒ2000, nr. 3440 ƒ1000 ns. 6563 en 6658/400, nr. 5430 200, ns. 776, 8602 9017, 15899, 18913 en 19552 100. De heer A. Vogelezang heeft op de den 24 te s Gravenhage geopende 17e tentoonstelling van pluim gedierte weder een tweeden prijs behaald voor de schoon ste verzameling opgezette inlandsche vogels. Den 27 is tusschen Alkmaar en 't Zandt door de ondernemers de heeren Gebr. Zur Muhlen, een nieuwe boot in dienst gesteld die zich door ruimte en nette inrichting gunstig van de oude onderscheidt. Zondag had in de Harmonie de uitvoering plaats van de Liedertafel „Arion", door een vrij talrijk pu- pliek bijgewoond. De verschillende nummers werden met veel succes ten gehoore gebracht en een geani meerd bal besloot den genotvollen avond. Woensdag namiddag te half twee uur zal door het muziekgezelschap „Concordia" met medewerking van den heer H. W. Hofmeester, van Amsterdam, in de zaal „Harmonie" eene uitvoering worden gegeven. Velen die zich de vorige uitvoeringen dier gunstig bekende vereeniging, toen eveneens door den heer Hofmeester versterktherinneren zullen deze gelegen heid tot hernieuwde kennismaking zonder twijfel niet ongebruikt laten voorbijgaan. Des avonds zal in het zelfde locaal de kapel der koninklijke nederlandsche marine van den Helder een concert gevengevolgd door café chantant en bal, zoodat dien dag voor lief hebbers van muziek wel te genieten valt. Met genoegen maakten wij kennis met de gezel schappen die gedurende deze week in Diligentia en Harmonie zullen optreden. Eerstgenoemd locaal maakt na de restauratie op den bezoeker een hoogst gunstigen indrukzoodat men met het goedewat men voor den lagen entreeprijs te zien en te hooren krijgtdaar een prettigen avond kan doorbrengen. The Morting fa mily blijft in hooge mate de aandacht wekken. Is de entree prijs in de Harmonie hooger, en heeft men dus recht, ook nog iets beters te verwachtendie verwachting wordt niet teleurgesteld. Het, door den directeur Stroo ber bijeengebracht gezelschap is inderdaad een uitgele zen verzameling specialiteiten op allerlei gebied. Om slechts eenige nummers aantestippen getuigen de gym nastische oefeningen van miss Edmee en mr. Rovelo aan het trapezium van eene kracht en zekerheid van bewegingen die moeielijk overtroffen kunnen worden. Ook de familie Martini toont op dit gebied hare sporen te hebben verdiend. De melodieuse muziekdie de heeren Gaetano en Rafaella uit gewone fijn geslepen en tot verschillende hoogten met water gevulde glazen weten te halen klinkt buitengewoon liefelijk, terwijl hun meesterschap op de oearino, maan dagavond bij de eerste voorstellingtot langdurige en herbaalde toejuichingen aanleiding gaf. Ook de dames Maria Kok en Emmy John de laatste vooral als Jodlerin verdienen vermelding. Wij twijfelen niet, of ook dit locaal zal evenals Diligentia zich iederen avond in een druk bezoek mogen verheugen. Het circus van den heer Carré blijft voortdurend veel publiek trekken ofschoon de eerste rangen tot heden nog slecht bezet waren. Bij de voorstelling die wij zondag avond bijwoonden trok vooral in hooge mate de aandacht de isabella hengst „Rothbart", bereden door den heer Carré en had men gelegenheid het zeldzame meesterschap te bewonderendat de heer Carré zich over zijn paard weet te verschaffen. De pantomime met ballet van 24 dames „de fluitspeler" is een be zoek overwaard. De indruk, diemet behulp van in kleuren afwisselend electrisch lichtde zich in sierlijke dansen bewegende damesschaar met hare fantastische costumes op den toeschouwer maakt is inderdaad betooverend. Eene opmerking zij ons geoorloofd. Al zou de indruk grooter zijn, wanneer de fluitspeler zelve zich het spelen op de mandoline had eigen gemaakt, zou die er toch niet zoo onder lijden wanneer hij niet meermalen vergatde handen aan de snaren te houden en de tokkelende tonen der muziek met de handen natebootsen. Ook de dansers en dan seressen zouden goed doen, vooral de eerste, zich meer uitsluitend met hun spel bezigtehoudeu en onderlinge lachverwekkende gesprekken voor een oogenblik te sta ken. De groote zekerheid, waarmede de heer Becker op een ongezadeld paard en onmiddelijk daarna door een achttal hoepels sprong vond algemeenen bijval. De voorstelling van Maandag was over het geheel nog belangwekkenderdan den vorigen avond. De prachtige tijgerhengsten „Elik en Flok" legden proe ven van danskunst af, die menig balletmeester hen niet verbeteren zal. Hetgeen de gebroeders Banalo aan het rek te zien gevenlaat zonder eenis;en twijfel alles, wat hier op dat gebied te zien is geweestverre achter zich. Ook mejuffrouw Hélène Girach die Woens dag voor het eerst het ongezadelde paard zal berijden bracht met hare dansen en sprongen te paard het pu bliek in bewondering. De door den heer Wagner voorgestelde 5 ossen en door hem in vrijheid gedresseerd doen, ook door hun prachtigen bouw, menigen veehouder watertanden. Het gemak en de zekerheid waarmede die anders zoo logge beesten allerlei bewegingen uitvoeren die men tot he den slechts bij paarden kon bewonderen, zijn zeer groot. Woensdag zal ongetwijfeld het nieuwe ballet „Titus" mede veel bezoekers trekken. W ij wenschen dan ook den directeur voor do nog volgende dagen een ruim bezoek toe.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2