FEUILLETON. No. 103. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883, V R IJ D A G 31 AUGUSTUS. 78) !»ÏS STER DEK ANTHOLDS. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers f O 06. Prijs der gewone Advertentiën Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TEE ZOON. êiciëel (Bebscltc* BURGERAVONDSCHOOL. Tot iiet inschrijven van leerlingen voor den cursus 1883 —84 zal de ondergeteekende zitting houden uitsluitend op Maandag 3 September des avonds te 7 uur in het gebouw der Burgeravondschool. Doelenstraat, hoek gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. iateriiatldtnisle üoloninie est IJi(.voerfaandel-Testtooiistellin$g; te Anislertkin. XLIV. Binnen het hek blijvende, dat 's avonds tusschen het Rijks-museum en het hoofdgebouw gesloten wordt, zien wij op het grasperk vóór het Paviljoen des Konings eene fontein van geslagen ijzerin gothischen stijlmet vergulde draken en draken koppen als waterspuwersen vergulde leliën tot versiering van het krul- en bladwerk. Zij is ver vaardigd in de fabriek van ijzeren hekken van G, J. Vincent Go. te Schiedam en een goed stuk werk dat wij wel eens in werking en kon het naar de marktplaats van een oud duitsch stadje overgeplaatst zouden willen zien. De gemetselde stoep om het bassin draagt bet adres van de ma chinale ijselsteenfabriek Valkenstein" te Gouderak, van J. J. Haverkamp te Gouda. Langs het hoofdgebouw of liever langs het bier vat van de Haan en Sleutels, de kiosk met koepelto rentje van H. Sabel (bier der Kon. Beiersch-bierbrou- werij), het gebouw der brandweer en een sigarenkiosk van E. H. "Wilsink, komen wij weder bij de eerste brug en vinden tusschen deze en de tweede, aan de waterzijde, bet volgende: een balusterhek in wit-grauwen St. Joire- steen van Jules Géruzet te Brussel, sierlijke gesmede ijzeren tuinhekken en ijzeren broeibak, ruiven, bak- wagens boombeschermers tuinstoelen en grassnij ders en koperen tuin spuiten van A. de Keyser te Scbaerbeekeen vierkant tempeltje, hoofdzakelijk van blauwen hardsteen van Alph. Hoisteigenaar van steengroeven en kalkbranderijen en steenhouwer te Luikeen prachtigvoor een vorstelijk paleis of landgoed geschiktgesmeed ijzeren hek van A. Viroux-Michotte te Ciney (Namen), keien, fronton met het belgische wapen en een 7 el lange, slechts 11 strepen dikte plaat van blauwen hardsteen uit de groe ven van Lincé-Sprimont, van Ch, de Macar etCie., 4 drinkbakken voor paarden op 5 consolesalles uit één stuk van hetzelfde materiaal, ter lengte van 6.7 ellen, van de Maatschappij der groeven van Ligny, L. Dumont Cie., 2 hooge hekzuilen als voren van de groeve te Arquennes van A. Paternotte et soeurseen gothisch raam in witten steen uit de groeven van Gobertanges te Jodoigne van F. Bras- sine et filsen 2 door een muur aan elkander ver bonden torens gebouwd van keien uit de groeven van Souverain-Prévan L. Schreider te Luik. Tegenover dit alles zien wij al weder keien van de Société anonyme des carrières de grès de Poul- seur sur Ourtheeen obelisk van blokken blauwen steen van de Soe. an. des carrières et scieries d'Am- bleve te Raborive (Luik), behakt.e stukken blauwen steen en keien van Jules Oodet frères et Cie. te Comblam au Pont, en 3 op verschillende dikte (de minste 11 strepen) van één zerk gezaagde platen van Veuve Mareclial et fils te Poulseur. Maar wij zijn nog niet ten einde met de produc ten der belgische mijnen en steenhouwerijen op bet grasperk tegenover liet „Lootsie" hebben plaatsing- gevonden een hardsteenen stoep van 4 treden tus schen vleugelmuren alles uit één blok gehouwen van de Soc. an. pour Pexploitation des carrières Rombaux te Soig-nies3 aan eene zijde gepolijste bonken rood marmer, Malplaquet, Rouge Griotte en Rouge Royal de Sautour, van André-Empain te Brusselhardsteenen bandenvierkante en lange keien uit de groeve van Evieux te Esneuxvan Henry Orban steenen vovi- zeeweringen van Dumon Co. te Doornik; 7 op elkander liggende platen hard steen de onderste van 6 bij 3 el uit de groeve van P. J. Wincqz te Zinik een groot hardsteenen grafmonument met kruis kransen, platen, rozetten en beeld van wit marmer, van Lapiere v. d. Vijver, steenhouwer te IJperenen Hachez, Desmette Cie., eigenaars van groeven te Zinik2 hardsteenen platen van 4 bij 3 el uit de groeven van A. Hachez, Desmette Cie. te Soignieseen deksteen voor een grafkelder4 bij 2,3 eluit de al eene eeuw bewerkte groeven van Thiarmont te Ecaussines van J. Velge, J. Cornet Cie.; vier schuins tegen elkander geplaatste zerken van 4.35 bij 2.55 el uit de groeven van Leon Cousin Soeurs te Ecaussines een zerk van 3 bij 5 elwaarop een met een kleed en met kransen overdekte tombe, alles in hardsteen, van Gauthier, Lestienne Cie. te Soignieseen monument, zijnde een korte jonische kolom op breed uitloopend voetstukvan de' Soc. an. des Carrières de S. Georges te Feluy-Arquennes een obelisk uit de groeven van Blondeau frères et soeurs te Ecaus sines en eindelijk een hardsteenen kubus van 1.2, 1.3 en 1.4 el uit de groeve der Société civile Bro- quet et Cie. te Maffles bij Ath. Na onzen kringloop om het steenlmuwersperk be vinden wij ons weder bij het Paviljoen der stad Amsterdam, reeds lang geleden door ons bezocht en in ods vijfde artikel beschreven. Een vluchtigen blik naar binnen slaande bemerken wijdat er sedert nog al wat veranderd en liet der moeite waardig is er nog eens rond te zien. Wij hebben vroeger opge merkt waarin de collectie van Amsterdam verschilde van en achterstond bij die van Parijs welnu, meu heeft zich beijverd het verschil te vereffenen en wij vinden dus alsnog te melden een torenuurwerk van J. H. Addiks modellen van den Westertoren, den bovenbouw vau den Oudekerkstorende Ooster- doksluizen en de rijtuigen voor de stadsreiniging; gips-afgietsels der beeldhouwwerken van Quellinus in het paleisde gegraveerde koperen platen met de afbeeldingen en de plattegronden van de Oude en Westerkerkenmerkwaardige schilderijen die de Nieuwe kerk en de IJzijde der stad in den spaan- schen tijd voorstellen de vier 2 vel groote gegra- veërde stadsgezichten van Hendrik de Letlide etsen van Unger naar schilderijen op 's Rijks Museum, photografiëu van gebouwen en gezichten der stad en teekeningen van leerlingen der Quellinusschool. Men zal toegevendat dit alles een tweede bezoek verdient en dat de belangrijkheid der verzameling zeer is toegenomen. Achter het diamantengebouw vermeldden wij vroe ger den stapel steenkolen uit Gelsenkirchen en het tufsteenen grotwerk vau Otto Zimmermann te Greus- sen, en tevens, dat de inwendige ruimte van het laatste bestemd was voor een bierkelder. Het blijkt, dat wij toen niet geheel juist ingelicht waren want de kelder bergt geen bier, maar een reusachtig met snij werk versierd biervatbestemd voor de brouwerij van den beer ITeineken en tal vau kleinere biervaten en vaatjes alles werk van C. Kammann te Elber- feld. Tegen de grotwaarvan het bovenvlak langs een trap toegankelijk is, zijn geplaatst verschillende producten der cementsteenfabriek van M. Elfring te 's Gravenhage waaronder een fronton met bet nederlandsche wapen. Hierop volgt de gothische kapel van den utrechtschen architect A. Teepe ter tentoonstelling van kerkgeraad dat in onze artike len over de nederlandsche afdeeling reeds beschre ven is. Het Koninglijk Paviljoen, mede vroeger door ons vermeldiszoowel wat den uit- en inwendigen bouw als de meubeling en stoffeering aangaat, het werk van een groot aantal tentoonstellers, waarvan wij reeds verscheidene genoemd hebben in onze 15 artikelen over de afdeeling Nederland. Maakten wij in der tijd gewag van het aandeel in den bouw door de Nederl. Zandsteenfabriek teIJmuiden, dan is het billijk dat wij ook dat van de Nederl. Zandsteen- fabriek „de Amstel" te Amsterdam en de Nederl. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRE0KFU3S. De oude vrouw was moeielijk van haar voornemen om de geheele erfenis aan haren broeder over te dra gen aftebrengen. Eerst toen de commissaris haar met welsprekende woorden herinnerde dat baron Ro bert het onmogelijk met zijne eer zou kunnen overeen brengen om van zijne zuster zulk een geschenk aan te nementerwijl hij haar met blijdschap als zijne red ster zou begroeten wanneer zij zijn eenige toegevende schuldeischeres wilde zijn en dat hij ook zeer goed in staat was, om uit de rijke inkomsten der goederen van zijne schulden rente te betalen en deze langzamerhand aftelossenwanneer hij maar niet tot eene plotselinge teruggave gedwongen werd begon Sabine te wankelen. Toen Mendler haar ten slotte onder het oog bracht dat zij ook tegenover hare dochter en kleindochter plichten had te vervullen en zij geen erfdeel mocht afwijzen dat haar en daarom hare dochter en klein dochter wettig toekwam en waardoor juffrouw Ebert zich niet meer zoo behoefde intespannen gaf zij zuch tend toe en verklaarde zich bereid om met den com missaris naar den justitieraad Meuding te gaan. Juffrouw Ebert kon hare oogen en ooren niet ge- looventoen grootmoeder aan den arm van den com missaris in de achterkamer terugkwam en om haar hoed en mantel vroeg daar zij met mijnheer den com missaris een boodschap moest doendie voor geen uitsu-l vatbaar was. Sinds jaren had grootmoeder, niet dan na Dng aanhouden van dochter en kleindochter en dan stem's door beiden vergezeld, nooit alleen, hare woning vetiaten zij was altijd slechts met moeite te bewegen geweest, om haar gemakkelijke plaats in de oude leuningstoel op te gevenen wanneer zij het deed dan scheen zij zoo zwak en vervallen dat men nau welijks van haar verwachten zoudat zij de trap op en af zou kunnen gaan nu echter bewoog zij zich met een gemak, nu stond zij zoo krachtig en flink op de beenen en keek zij zoo helder en vergenoegd alsof zij plotseling vole jaren jonger was geworden. De commissaris was de oorzaak dier verandering maar wat zou hij grootmoeder wel verteld hebben, om die te voorschijn te roepen? Juffrouw Ebert en Anna braken zich het hoofd, maar zij durfden bet niet vragen, juffrouw Ebert haalde ijlings den mantel, Anna groot moeders hoed; beide waren de oude vrouw bij het aankleeden behulpzaam waarbij Anna menigen zijde- lingschen blik op den commissaris wierp zij had zoo gaarne willen weten wat hij toch wel met grootmoeder verhandeld had. Nu was grootmoeder klaar maar zij kon niet heen gaan zonder haren lieven kinderen een woord van afscheid toe te spreken. Zij trok hare dochter naar zich toe en kuste haar op het voorhoofd. „Vaarwel Selmazeide zij ontroerd„ik heb een moeijelijken gang te doen, maar hij valt mij gemakkelijker, wan neer ik bedenk dat ik spoedig uwe innigste wenschen kan vervullenen u eene zware zorg van het hart kan nemen. Wij zullen voortaan kunnen leven, zonder dat gij tot diep in den nacht zult behoeven te werken en ook uw liefste wensch zal vervuld worden Wan neer ons Annaatje eenmaal een braven man vindt die haar lief heeftdan zal het baar aan een uitzet niet ontbreken." Een gloeiend rood schoot de eerzame Anna naar de wangentoen grootmoeder deze woorden sprak onwillekeurig zag zij den commissaris aan maar sloeg echter spoedig terwijl de blos zich tot haar hals voort zette de oogen verlegen neder, terwijl de commissaris, wiens blik dien van Anna ontmoet hadniet vóórhaar onderdeed; waarachtig ook over zijne gebruinde wangen vloog een donkere blos Hijdie anders een meester in zelf beheersching was kon zijne verlegenheid niet verbergen. Grootmoeders blik was dien van Anna gevolgd en plotseling ging haar een licht op. Een blij gelukkig lachje vloog over haar gelaatzij omhelsde het lieve jonge meisje teeder en kuste haar hartelijk, daarop wendde zij zich tot den commmissaris en de hand op zijn arm leggende, zeide zij; „Nu ben ik bereid om u te volgen bestebeste vriend. Gij zijt de schepper van ons geluk daarom moet gij bet ook met ons dee- len. Nu verheug ik mij over hetgeen gij mij gebracht hebt en do belangrijke schrede die mij zoo moeielijk scheen valt mij nu gemakkelijk." Nog eens knikte zij hare dochter en kleindochter glimlachend toeen leunende op de arm van den commissaris, aanvaardde zij daarop den tocht naar den justitieraad Meuding. Een uur later was Sabine in het bezit van de haar veertig jaren lang onthouden erfenis en de commissaris had van baar eene onbeperkte volmacht gekregen. XXVIII. Herman had het grootste gedeelte der ziekenbezoe ken waarvoor de voormiddag bestemd wasreeds ach ter den rug zijne laatste visite gold den geheimraad von Leuthold die nog altijd niet geheel van zijne hard nekkige ongesteldheid hersteld was. Zeer onaangenaam werd Herman verrast, toen hij zijn patient niet alleen maar in gezelschap van luite nant von Richthausen vond, die in den hoek der sopha zeer op zijn gemak zijne sigaar rookte. Richthausen sprong snel optoen Herman in de kamer trad met uitgestrekte banden kwam hij haastig den binnenkomende tegemoet. „Welkom beste baron riep hij „Het doet mij ontzaggelijk veel genoegen u te zien reeds sinds een uur wacht ik u. Wat zet gij een ongeloovig gezicht! Waarachtig, het is waar. Oom Leuthold heeft rRj ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1