Etiitculanb» Bimmtïanb. Cemeutsteenfabriek te Vrijenban bij Delft niet ver- geien evenmin als het steenhouwerswerk van E. Rothschild te Stadt Oldendorf, het beeldhouwwerk van J. J. Scholtzmet medewerking der Quellinns- school te Amsterdam, de fayences van Carl Weber Co. te Weenen den metselsteen van Hoekzema en Switters te Groningen, het timmerwerk van Staal en Haalmeyer te Amsterdam en de leiendek king en zinkversiering van C. H. Peters te Uithoorn. Achter de 32 zalen van het hoofdgebouw strekt zich rechts eene annexe hoofdzakelijk voor duitsche manufacturen en links de Galerij voor Spoorweg r ij tuigen, uit. De grootste inzendingdie bijna de geheele middenruimte van dit laatste locaal inneemtis van de Société anonyme de travaux Dyle et Ba- calan te Parijsmet werkplaatsen te Leuven en werven en werkplaatsen te Bordeaux. Zij bestaat uit een rijtuig le. en 2e. kl. met 60 en een rijtuig le. kl. met 42 plaatsenbeiden met balcons en 11,5 ellen langeen gesloten bagagewagen met postafdeeling, een overdekten wagen, een veewagen, een wagen met hooge kleppeneen dito met be weegbaar bovengedeelte en een dito met 8 wielen voor lang houtalles bestemd voor den spoorweg Paranagua-Morretes-Coritiba in Brazilië. De gebe zigde houtsoorten zijn alle uit dat Rijk afkomstig en op dat van een enkelen wagen naongeverfd gelaten, hetgeen over de schoonheid ervan kan doen oordeelen te meer als hetgelijk dat der beide personenwagens, gepolijst is. Een der open wagens is geladen met wielen van spoorwegrijtuigen. Eene tweede groote inzending is van P. Herbrand Co. te Ehrenfeld, een personen-, een vee-, een gesloten en een open goederenwagen, allen op dubbele stellen wielen. F. Schichau te Elbing en de Soc. anom. des anciens etablissements Cail te Parijs stellen loco motieven op 4 wielen Hudswell Clarke Co. te Leeds een op 6 wielen (alsmede wind-assen van gietijzer), Rrauss Co. te Munchen en Linz een kleine locomotief, vierwieler, en 2 tramlocomo tieven de een voor de le. Groninger Tramway- maatschappijde ander geheel overdektde Saksi sche Machinen-fabriek te Chemnitz een hooge druk tender-locomotief op 8 wielen ten toon. Van de Zfvitsersche Locomotieven- en Machinenfabriek te Winterthur zien wij een lang tramrijtuig, dat de machine midden tusscken de beide afdeelingen voor personen heeft, en waarvan de 6 wielen kort bij el kander onder het middengedeelte zijn geplaatst, van het Maschinenbau Actiën Gesellsckaft te Neu- renburg een eenvoudig rijtuig voor een paarden spoorweg van The Falcon engine car works te Longborough een tramwagen voor de Amsterdam- sche Omnibus-Maatschappij, lijn DamBinnenkant Amstel, van E. Chevalier te Parijs een nette stoom- tramwaggon 3e. kl., van Ganz Comp. te Budapest een zeer fraaie personenwaggon le kl. met 4 com partimenten en voor- en achterportalen op 6 wie len, van het huis Krieger te Parijs een meubelwa gen. Voorts ontmoeten wij draagbaar spoor met draaischijf je tip- en korfwagens van J, Goossens te Aken en, wat men hier niet verwachten zou 4 onbekleede en ongeschilderde rijtuigen (landauer, coupé, mylord en vis-it-vis) uit de fabriek van J. Buzin te Valenciennes alsookwat er nog minder te huis behoort cementtegel en tegeltjes van Lamberty Servais Comp. te Ehrang bij Trier, die niet zuiver vierkant zijndezich ongeschikt toonen voor mozaïekwerk. Wordt vervolgd. verteld dat gij vandaag zeker bij hem zoudt komen van hem heb ik ook gehoord dat gij uwe oude lief hebberij weder ter hand genomen hebt en een fameus docter zijt geworden. Gij moet mij ook genezen, wan neer ik eenmaal ziek word en dat kan er spoedig van komen want ik verzeker u, ik ben geheel buiten mij zeiven van smart maar dat moet ik u alleen vertellen zoodra gij met oom Leuthold gereed zijt. Daarom heb ik een vol uur op u gewacht ofschoon ik reeds lang bij een fameuse cbampagnefuif had moe ten zijn waartoe ik uitgenoodigd ben. Het geld een weddingschap, vijftien flesschen maar ik moest u spre ken en daarom breng ik dat offer „Het spijt mij dat gij het gedaan hebtgij hadt uw fameuse cbampagnefuif niet in de steek moeten laten", antwoordde Herman zeer koel de hem toege stoken hand had hij slechts even aangeraakt en diens vriendschappelijke groet met eene stijve buiging be antwoord. Maar Richthausen scheen dit in het geheel niet op te merkenhij bleef voortpraten „O, dat is niets ik kom nog wel bij tijds om mijn aandeel te krijgen ik zal de flesschendie de anderen voor zijn, wel spoedig inhalen. Maar nu wil ik u niet langer storen oom Leuthold kijkt reeds boosdat ik hem zijn docter afhandig maak. Ik zeg geen woord meer, maar wanneer gij met oom gereed zijt dan moet gij mij een kwartiertje afstaanik ga met u mede en zal u op straat vertellen wat mij wedervaren is sinds wij elkander niet gezien hebben. Ik zal mijn bloedend hart voor u uitstorten. Gij zijt mijn eenigste vertrouwde." „Ik mag werkelijk op die eer geen aanspraak maken!" „Zeker, beste baron voor u heb ik geen geheim Gij moet hooren hoe schandelijk men mij behandeld heeft waarom ik der wanhoop ten prooi ben. Gij moet mij beloven mij een kwartiertje te zullen gunnen!" De geheimraad had met een gelaat dat bij ieder woord misnoegder werd naar dit gesprek geluisterd nu brak hij het af. „Geel den zot toch zijn zin docter", zeide hij geërgerd „hij ontneemt u door zijne praatjes nog meer dan een kwartier van uw kostbaren tijd. Ga gij weder in uw hoekje zittenrook uwe sigaar en stoor ons verder niet DUITSCHLAND. De bondsraad nam den 27 met algemeene stemmen het met Spanje gesloten handels verdrag aan en bekrachtigde de voorloopige in werking treding daarvan. Den 28, des avondswas de hygiënische tentoon stelling geopend ten voordeele der slachtoffers van Ischia of hunne nagelaten betrekkingen. Zij werd door 30 a 40000 personen bezocht waaronder de kroon prins en zijn gezin. De Keizer nam op raad zijner geneesheeren geen deel aan het feestwaarvan de uitslag schitterend was. De muziek van de gezamen lijke regimenten en 500 zangers lieten zich hooren. R ij k s d a g. In de troonrede, waarmede de zitting den 29 geopend werd wordt gezegd dat de bijeen roeping geschiedde om overeenkomstig de bepalingen der grondwet een besluit te nemen ten aanzien van het spaansche handelsverdrag. Op den dringenden wensch door de duitsche nijveren geuit, om dat han delsverdrag zoo spoedig doenlijk in werking te doen tredenhebben de bondsregeeringen het geraden ge oordeeld op grond eener diplomatieke overeenkomst de verlagingen van het bestaande tarief nu reeds hoezeer voorloopig in werking te stellen onder voor behoud dat de Bondsraad en de Rijksdag hunne goed keuring aan dat verdrag zouden verleenen. Voor deze afwijking van de bepalingen der grondwet zal bij den Rijksdag door de regeering verschooning gevraagd worden. ENGELAND. De voorsteller van de wet tegen de duivenschieterij in het lagerhuis Anderson wijst in de Daily News op het feit dat alle bisschoppen in het Hoogerhuis bij de stemming over die wet afwezig waren. Een bisschop die vóór de stemming zelfs tegenwoordig wasvertrok toen de stemming begon. Hij vraagt, waarom zij daarin zitting hebben en betreurt die afwezigheid te meeromdat het thans voor hen eene schoone gelegenheid was geweest te toonen, dat zij partij trokken voor de zaak der beschaving en der menschelijkheid. Een schotsch kerkgenootschap heeft zich tot minister Gladstone gewend over de schennis van den Zondag doordat het Lagerhuis van Zaterdag op Zondag tot 's nachts 2 uren bijeen bleef. De Koningin heeft aan Matthew Arnold een der grootste engelsche letterkundigen een jaargeld van f 3000 toegekendter erkenning zijner letterkundige verdiensten. FRANKRIJK. Admiraal Pierre, de bevelhebber in Madagascar, berichtte aan de regeering dat de ver volging tegen den engelschen zendeling Shaw gestaakt en deze op het eiland Bourbon in vrijheid gesteld was. De engelsche bladen betuigen hunne voldoening over deze oplossing van het gerezen geschil. Het lijk van den graaf van Chambord in het zwart gekleed en voorzien van de versierselen der orde van den Heiligen Stefauus, werd op een met zwart behan gen bed in de kamer, waar hij stierf, voor belangstellen den te zien gelegd, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Het werd bewaakt door twee edellieden uit zijne naaste omgeving. Den 3 September wordt het te Görtz begraven. Het testament dat den 25 geo pend werd bevatte geen wensch of bepaling betrek kelijk de staatkunde. Men beweert, dat nog een tes tament bestaat. Bij de den 26 in de zeer radicale wijk Rocheehouart te Parijs gehouden verkiezing van een lid van den raad in plaats van wijlen dr. Dubois kwamen 2456 van de 6240 kiezers op. De candidaat der republi- keinsche unie die in zijnen verkiezingsbrief o a. ver klaard haddat Parijs op het stadhuis beheerders geen wetgevers verlangdeverkreeg 1274de repu- „Hij is vreeselijk ruw die oude oom fluisterde Richthausen Herman toe. „Men moet hem niets kwa lijk nemen voegde hij er bij en dat hij niets kwalijk genomen had bewees hij door gehoorzaam zijn hoekje op de sopha op te zoeken en behagelijk verder zijn sigaar te rooken terwijl Herman zich met den geheim raad onderhield naar diens gezondheid vroeg en de noodige voorschriften gaf. Na verloop van vijf minuten was hij er mede gereed en nam hij zijn hoed om afscheid te nemen tegelij kertijd echter sprong ook Richthausen op en Herman kon niet verhinderen dat de indringende man zich bij hem aanslooten moest zelfs dulden dat Richthausen op straat vertrouwelijk den arm door den zijne stak. „Wij zijn onlangs niet zeer vriendschappelijk van el kander gegaan", begon Richthausenlangzaam naast Herman voortwandelende. „Gij waart boos op mij maar maar ik kan u verzekeren dat gij mij ongelijk deedt Ik zat werkelijk afschuwelijk in de klem. Ik heb sinds dien avond een tijd van diepe smart door leefd. Mijn hart bloedt van de slagen, die het heeft getroffen. Ik ben wanhopig „Dat kan men u nu juist niet aanzien zeide Her man spottend. „Een man moet zich kunnen beheerschen en ik weet mij te beheerschen maar op mijn woord, ik ben wanhopig. Tusschen hoop en vrees heb ik de laatste dagen doorgebracht en vandaag is de beslissingde wreede ontzettende beslissing gevallen. Gij kent mijne gloeiende liefde voor de goddelijke Adèle Aan al mijn hoop is de bodem ingeslagen mijne ziel is een wrak dat op de zee der wanhoop zonder roer ronddrijft „Een fraai beelddat ik echter niet geheel en al begrijp „Dat wil ik wel gelooven. Hoe zoudt gij, de man van koele berekening, een hart kunnen begrijpen dat in zijne heiligste gevoelens gekrenkt is „Gij zoudt dus goed doendoor mij in eenigzins eenvoudigeriets minder dichterlijke worden medete- deeleu wat er eigenlijk geschied is." Wordt vervolgd. blikein Vazelle 897 stemmen. Er moet herstemming pjuat's he J«*c. Hek feestdat den 26 te Parijs in den tuin der Tuilerieën door de pers gegeven werd ten voordeele van de noodlijdenden op het eiland Ischiaisdank zij ook het fraaie weder, uitnemend geslaagd. Den 26 werden te Parijs in 38 kerken missen gele zen voor de rust der ziel van den graaf van Chambord. Te Nimes werd dien dag op het door een lid van den raad gegeven voorbeeld van verscheidene woningen de van een zwarten rand voorziene witte vlag uitgestoken. De bij dat raadslid uitgestoken vlag werd door de re- publikeinschgezinde bewoners der straatwaar hij woonde, verbrand, onder den kreet: leve de vrijheid! Des namiddags werd eene vlag uitgestoken doch spoe dig moest zij ingehaald worden krachtens een inmid dels uitgevaardigd besluitwaarbij verboden werd een andere vlag te doen wapperen dan de nationale en zinnebeelden ten toon te stellen, die de hartstochten des volks kunnen opwekken. De minister van marine ontving uit Saynon bericht, dat den 25 te Hué de voorloopige vredesvoorwaarden geteekend zijn waarbij o. a. het fransche bescherm heerschap over Anam en Tonkin erkend wordt. ITALIË. Volgens de thans openbaar gemaakte offi- ciëele opgaven kwamen bij de aardbeving op Ischia 2443 menschen om als te Casamieciola 1992 waaronder ongeveer 1000 badgasten te Eorio 313 te Lacco 138. Te Casamieciola bleven 2827 inwoners gespaardte Forio 6547 te Lacco 1787. Te Milaan werd in den stads-schouwburg den 24 eene muziekuitvoering gegeven ten voordeele van de noodlijdenden van Ischiawaar de korenbestaande uit 350 kunstenaars van beroep o. a. de aria der sa menzweering van de Hugenoten zongen. Het orkest bestond voor die gelegenheid uit 100 muziekleeraren. RUSLAND. De regeering beraamt middelen tegen de boschbrandenwaardoor jaarlijks voor eenige mil joenen aan hout verbrandt. Die branden schijnen hoofd zakelijk te ontstaan door vonken uit de locomotieven. De Keizer brengt met zijn gezin een bezoek aan den Koning van Denemarken. Het gerucht looptdat hij met den Keizer van Duitschland nog eene samenkomst zal hebben. SPANJE. De regeering heeft aan het ministerie in I Frankrijk gevraagdhoe het denkt te handelen met I Zorilla den leider der spaansche republikeinen, thans I te Parijs. EGYPTE. Van den 26 op den 27 waren in Neder- I Egypte 3 sterfgevallen aan cholerain Opper Egypte I 78, te Alexandnë 12, waaronder 6 europeanen en te I Suez één geval onder de engelsche troepen. Van den 27 op den 28 stierven in Neder-Egypte 6 en in Opper-Egypte I 165 personen. De toestand in Opper-Egypte blijft zeer I treurig. In groote dorpen en kleine steden zijn noch I geneesheeren noch apothekers, noch hospitalen. Van I ontsmetting is geen sprake en voor reinheid wordt vol- I strekt geen zorg gedragen. In sommige plaatsen ster- I ven honderden arabieren, zonder dat iemand hen helpt. De voorloopige kampen te Elverdan en Helvuan worden weder opgeheven en de aldaar aanwezige en- I gelsche regimenten keereu over eenige dagen naar Cairo terug. Verscheidene officieren zullen van 1 Sep- I tember tot 30 November verlof krijgen. Op 1 September zal de spoorweggemeenschap als vóór het uitbreken der cholera hersteld zijn. Den 28 stonden te Alexandrië 23 personen voorden I krijgsraad te recht, wegens medeplichtigheid aan de aldaar ten vorigen jare gepleegde moorden. 13 werden ter dood veroordeeld door middel van ophanging, 2 tot dwangarbeid voor 14 en 6 voor 5 jaren. Twee werden vrijgesproken. ZUID-AFRIKA. O'Donnellde moordenaar van James Carey, zal den 4 September van Kaapstad naar Engeland vertrekkenalwaar hij voor het hof van assises te recht zal staan. Er is geld bijeengebracht om de kosten zijner verdediging te betalen. De President der TransvaalKruger, is gekozen tot hoofd der commissie die naar Engeland vertrekt tot het onderhandelen over eene nieuwe overeenkomst. De mededeeling dat de oorlog met Mampoer geëin digd was werd door den Volksraad met gejuich ont vangen terwijl generaal Joubert den 1 Augustus te Pretoria feestelijk ontvangen werd. Den 24 is de fabriek der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen een löjarige jongen onder een kotel geraaktvanwaar hij, met verbijzeld hoofd, leven loos werd weggehaald. In het gebouw der nederlandsche koloniën op de tentoonstelling te Amsterdam is den 25 terwijl men bezig was een nieuw aangekomen rijtuig te plaatsen een stuk gouderts ter waarde van f 150 gestolen dat met diamanten onder een met kruisband vastgemaakte glazen stolp was tentoongesteld. Den 26 werd de S. Franciscus-Xaveriuskerk (de Krijtberg), aan den Singel te Amsterdam waarvan tot nog toe slechts de voorhelft in gebruik was, in haar geheel opengesteld. Het kruisgebouw is 53,5 ellen lang, 16,8 ellen breed. Te Oud-Beierland waar de pokken zich onder de niet-gevaccineerden steeds uitbreiden werd den 26 eene aan de ziekte overleden dagloonersvrouw graf waarts gedragen door den burgemeester den notaris, de geneesheeren en andere voorname ingezetenen, om dat andere personen op zondag hunne dienst weigerden. Genoemde heeren hebben zich nu voor elk volgend sterfgeval beschikbaar gesteld. Aldaar zijn in de vorige week aangetast 30 te Rotterdam 8 te Leiden en Vrijenban 2 personen en 1 te Charlois Kralingen en Piershil. Den 26 zijn vreeselijke uitbarstingen begonnen van den vulcaan op het onbewoonde eiland Krakatoa,_>>

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2