STAATS LOfËRIJ. ,%tabg-35eriefttetg. in de Sundastraaat bij Java welke zelfs te Soeraoarta zijn gehoord. Den 27 heerschte te Batavia, wa*r men den gloed van het kratervuur kon zien, zware duister nis door een aschregen die ook te Cheribon werd waargenomen. Eerst den 29 klaarde het weder op. Alle wegen, gebouwen en tuinen waren met asch overdekt. In het noordelijk gedeelte van Bantam is door de asch, modder en steenendoor den vulcaan uitgeworpen veel schade aan het gewas der plantages toegebracht. De havenstad van Anjer, het chineesche kamp en de s een- groeven van Merak zijn verwoest door een geweldige plotseling uit zee opgerezen baar, die zich verover het land verspreidde, vele menschen heeft doen omkomen en ook het lage gedeelte van Batavia heeft onder water BMet. Het drijvend droogdok bij Onrust sloeg van zijne ankers en werd zwaar beschadigd dat van het eiland Amsterdam en de oorlogstoomboot Siak strandden op het eiland Purmerende het stoomschip Wilhelmma op de kust bij Tandjong Priok. Al de kustlichten van Straat-Sunda zijn vernield. Het vulcanische eiland waarop de uitbarstingen plaats hadden is door de zee verzwolgen. gij wed. A. Wink te Dirkshorn is den 26 geharddraafd door 10 paardenvan welke prijs- en premiewinners bleven Vrome Jan, van den heer H. C Berkhouwer te S. Maarten, en Snel, van den heer S. Lndeke te Wieringerwaard. Te Oudcarspel is den 26 27 en 28 de tentoon stelling der Floraiia gehouden. Het aantal en het ge halte der ingezonden planten overtroffen verre de ver wachting der commissie. Door de Hol!. Spoorwegmaatschappij is den 2/ aanbesteed het maken van eene ijzeren wegbrug over den noordhollandschen staatsspoorweg en het goederen station aan de Nieuwe Vaart tegenover de Czaarpeter- straat te Amsterdam. Minste inschrijvers waren de heeren L. J. Enthoven Co., te 's Gravenhage voor f 13 499. Den 27 is in de Waal, onder Ubbergen bij ongeluk een 18jarig jongeling verdronken. Den 27 is de eerste spade in den grond gesto ken voor de spcorweglijn Velzen—-IJmuiden. De bergers van" de lading der Daystar hebben den 27 hun werk geëindigd na 1600 rails en 1480 sluit stukken te hebben bovengebracht. Wat nog in het wrak zit is niet te bemachtigen. Den 27 is de particuliere stoomboot Georgy, van 250 ton en 90 p. k., van Archangel vertrokken naar de Karazee tot opsporing van de Varna. Het schip is te Amsterdam voor 20,000 en te Londen voor 15,600 verzekerd. De gemeenteraad van Assen heeft den 2 7 afge wezen het" aanbod der afaeeling van het Eoode Kruis om een houten barak voor gewone zieken te stichten indien daartoe een terrein door de gemeente werd ver strekt. De raad vreesde de nadeelen verbonden aan het bezit eener blijvende inrichting voor zieken. Door B. en W. zullen nadere voorstellen worden gedaan tot het stichten eener inrichting voor lijders aan besmette lijke ziekten. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 28, met algemoene stemmen tegen 2 besloten den prijs van het gas niet te verlagen maar in 1884 te behouden op 9 centen en met 18 tegen 10 stemmen verworpen het voorstel van B. effW., om den prijs van gas voor beweegkracht gebruikt te verminderen tol 6 centen. Van de Nederi. Maatschappij voor electriciteit en me tallurgie was een verzoek ingekomen om het nieuwe licht algemeen in te voeren. De raad meende, tegen over de concurrentie daarvan te moeten zorgen voor vermindering van den grooten schuldenlast der fabriek, en vreesdedat prijsverlaging nieuwe uitbreiding der inrichting en nieuwe schuld ten gevolge zou hebben. Den 27 is de landbouwer Boeting te Waehtum, bij Coevorden met een geladen geweer vogels willende schieten, nabij zijne woning gestruikeld waardoor het schot afging en de lading hem in het hoofd trof. Zijne vrouw die op het schot kwam aanloopen vond hem ontzield. Den 27 zijn te Nieuw-Beerta afgebrand de kapi tale boerenplaatsen van de wed. Poppens en de heeren E. Boelema en E. H. Ebbens. De brand ontstond bij het gt bruik van de stoomdorschmachine in de boerderij van eerstgenoemde. In de schuren waren groote voor raden graan geborgen. Alles was verzekerd. Den 28 is te Arcen een Eijks-telegraafkantoor, ingericht voor telephoondienstgeopend. Bij de barddraverij den 28 te Groningen is de prijs van f 400 behaald door het paard van den heer P. Smit te Eotterdam die van f 200 door dat van den heer L. Eaangs te Adorp en die van 100 door dat van den heer T. Velstra te Marssum. Te 's Gravenhage is den 29 aanbesteed het ma ken der gebouwen en andere werken op de stations te Lage en Hooge Zwaluwe [Waspik Hoogevaart en Waalwijk en voor een gedeelte ZwaluweBaardwijk van den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch. Laagste inschrijver was de heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor 374,800. Den 29 zijn 3 ververs, werkzaam aan de kap van 's Eijks werf te Amsterdam door het breken van het steigertouw in het water gevallen. Twee werden spoedig gered maar de derde is levenloos opgehaald. Aan de werf van het etablissement Fijenoord der Ned. Stoombootmaatschappij is den 29 met goed ge volg te water gelaten het stalen schroefstoomschip Edam gebouwd voor rekening der Nederi.-Americ. Stoomvaartmaatschappij. Door B. en W. van Eotterdam werd den 29 aan besteed het maken van een gebouw voor kantoren, berg en werkplaatsen en bovenwoningen ten dienste der drinkwaterleiding. Laagste inschrijver was de heer W. F, v. Muren te Delftvoor f 24,866. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen werd den 28 te Utrecht aanbe steed het maken van eene brug met 130 openingen elk wijd 4.78 elover de Beersche Maas in den spoor weg 's HertogenboschNijmegen. Minste inschrijver was de heer G. Schermers te Dussenvoor f 30,800. De gemeenteraad van Schagen heeft den 29 na ingewonnen advies der gemeente-geneesheerenter voorkoming en bestrijding der cholera besloten een nortonput te boren ter verkrijging van zuiver drink water; de slooten in en om de gemeente tot eene bepaalde diepte te laten uitdiepen; de ventilatietoe- stellen in de school te verbeteren aan minvermogen den kosteloos zuiveringsmiddelen te verstrekkenhet verkoopen van onrijpe vruchten te verbieden een zie kenwagen aan te schaffen en een gebouw buiten de kom der gemeente tot ziekenhuis in te richten. Tot onderwijzer werd benoemd de heer van Gulik te Ge- nemuiden en tot onderwijzeres in de handwerken mej. Atema te Eauwert. De gemeenterekening van Haarlem over 1882 den 29 door den raad vastgesteld sluit met een voor- deelig saldo van f 65,224,11%. Den 29 werd mr. H. F. de Wildt als Burge meester van Heiloo en den 30 in die betrekking te Limmen geïnstalleerd. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van een aantal bouwondernemers om aan nieuwgebouwde perceelen 8 jaren vrijdom van straatgeld te verleenen. Ds. P. v. Krieken, te Westwoud en Binneuwij- zend, is beroepen te LTrsem. De koeien en stieren van de heeren Brantjes en Zuurbier hebben de tentoonstelling te Amsterdam ver laten en zijn vervangen door 6 drachtige koeien en 2 stieren van de heeren L. Helder te Barsingerhorn J. Bakker te Wieringerwaard, J. Koomen te WinkelJ. Zijp Kz. te Abbekerk en J. Zijp Hz. te Twisk. Het „Artillerie Vrijcorps" en de schietclub „Wil lem Teil" 'aan den Helder zijn onder eerstgenoemden naam ineengesmolten. Het vrijcorps doet afstand van zijne militaire inrichting en de officieren verzoeken den Koning eervol ontslag. Bij den internationalen zangwedstrijd te Aken is de derde prijs voor buitenlandsche genootschappen in steden met meer dan 20,000 inwonerseen verguld zilveren medaljetoegekend aan „Oefening baart kunst" te Amsterdam. Bij de amsterdamsche commissie tot het inzame len van gelden voor Ischia is tot nog toe ingekomen 6720,355. Voor het Vondelpark aan de Stadhouderskade te Amsterdam wordt een prachtig ijzeren hek geplaatst en op de middenzuil daarvan een beeld in zandsteen, voorstellende de stedemaagd. Het geheel wordt be kostigd door een vermogend inwoner die de stad gaat verlaten. De kolonel Simon is als gouverneur der Kon. Militaire Academie vervangen door den kolonel van den generalen staf, den oud-minister van oorlog J. C. C. den Beer Portugael. Voor de Academie is een nieuw reglement vastgesteld volgens hetwelk de cadet ten o. a. gehouden zijn de godsdienstoefening op zon- en feestdagen bij te wonen tenzij ouders of voogden aan den gouverneur uitdrukkelijk het verlangen te kennen geven van vrijstelling. Ds. A. Brummelkamppredikant bij de christ.- geref. gemeente te Groningen heeft bedankt voor de benoeming tot docent aan de tbeol. school te Grand- Eapids in America. De heer K. N. Kupeius te Marsum heeft 120 stuks runderen, n.l. 2 hokkeling-stieren 6 koeien, 60 beesten van 1£ jaar en 22 kalveren, afgeleverd voor één persoon te Jowa City in Noord-America. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Bouwmaatschappij Blaricum", te Am sterdam ten doel hebbende den aankoopbouw en verkoop van vaste goederen te Blaricum met een kapitaal van 2% ton. Te Dinxperloo is voor de opsporing van de Varna 49 bijeengebracht en bovendien voor f 22,50 deel genomen in de cautie. Bij het comité te Nijmegen i3 nog eene gift van f 200 ingekomen zoodat het daar ontvangen bedrag nn f 1413 beloopt. Te Wijk bij Duurstede is f 97,40 gegeven. De Groothertogin van Weimar heeft f 500 geschonken. De policie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een van de beambten der tentoonstellingsterreinen, in wiens woning en voorts in een aan het centraal station bezorgde koffer en in handen zijner vrienden tal der in de laatste weken van de étalages ont vreemde' kostbare voorwerpen zijn gevonden. De aangehoudene is een belg met name Verhoef, die het oppertoezicht had op de suppoosten in de zalen en daar buiten. Hij pleegde zijne diefstallen de* nachts. Door de Ned. Bell-telephoonmaatscbappij is eene telephoongeleiding aangelegd tusschen Arnhem en Oranje-Nassau-oord. Aan den heer M. J. Berckenhoff, hoofd der school nr. 3 te Purmerende en gedurende bijna 50 jaren on derwijzer aldaaris met ingang van 1° October, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Gorinuhem is benoemd de heer N. J. Andriessen van Westgraftdijk. iVolgens „Het Zuiden" is te Haarlem een gift van f 21,000 geschonken voor de Augustus-collecte der scholen „met den bijbel". Aan de Langedijk heeft de collecte 371 55 opgebracht waarvan ongeveer f 300 te Broek. Tot onderwijzer aan de gemeenteschool nr. 1 te Heerhugowaard is benoemd de heer F. Sieffers te Pur merende. Voor de benoeming tot onderwijzeres aan de schooi nr. 3 is bedankt door mej. A. M. Brouwer te Arnhem. Te Eavenstein wordt den 1 September een Eijks- telegraafkantoor geopend. Op Fijenoord is een verver werkzaam op het stoomschip Edam van de voorsteven gevallen en op de plaats dood gebleven. De minister van waterstaat heeft aan de voor naamste kamers van koophandel haar oordeel gevraagd over de beteekenis van de doorgraving der landengte van Panama voor onzen handel en over hetgeen met het oog op die belangen zal behooren gedaan te worden. Den 2 September a. s. zal de te Oudkarspel be roepen predikant ds, -T. H. Stramrood des namiddags 2 uur aldaar zijn intrede houdenna des voormiddags half 10 bevestigd te zijn geworden door den consulent ds. J. H. Lamping te Dirkshorn. Bij de verkiezing van een lid van den gemeente raad te Bergen heeft niemand de volstrekte meerder heid verkregen en moet eene herstemming plaats heb ben tusschen den heeren Jan Besse en Jb. Swaan Klz. 2e. klasse29 Aug. 3e. lijst. Nr. 980 1500 nr. 7383 ƒ1000, na. 1559 en 11138 400, ns. 4425 en 19808 200, ns. 4118, 9653 en 16942 1CKL 's Gravenhage 30 Aug. Heden is bij het ministe rie van koloniën een telegram uit Ned. Indie ontvan gen, waarbij de ramp op net eiland Krakatoa beves tigd wordt. (Zie rubriek Binnenland.) Paeijs 30 Aug. Men verzekert dat de spaansehe regeering zich met de door die van Frankrijk gegeven inlichtingen omtrent het verblijf van Zorilla te vreden heeft verklaard. Kopenhagen 30 Aug. De Keizer en de Keizerin van Eusland zijn onder het gejuich eener talrijke menigte, heden ochtend hier aangekomen. Onzen stadgenoot, den sraaakvollen bloemist, den heer Jac. G. van Garderen viel op de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling, afd. tuinbouw, de zeer hooge onderscheiding te beurt, van bekroond te worden, in de afdeeling „bouquetten", met het diploma voor eene gouden medaille. Dat een alkmaarsch bloemist in een strijd tegen de eerste vakmannen van binnen- en buitenland de zege wegdraagtpleit wel voor zijn bui tengewoon goeden smaak. Zooals te verwachten wasworden met iederen dag de voorstellingen van den heer Oscar Carre beter bezochten ware 't nietdat de Amsterdamsche ten toonstelling in hooge mate de attentie trok van veler beurs, ongetwijfeld zou het Circus evenals Harmonie Diligentia en de Schouwburgtent van den heer van Zuylen nog meer bezoekers trekken. Tot bijwoning van de eomedievoorstellingen waren wij tot heden niet in de gelegenheid, doch de roep van stukken als „Nelly" (naar den bekenden roman van Dickens), en „De inkwartie ring" van Moser, die zullen worden opgevoerd gevoegd bij den goeden naam van het Eotterdamsche gezelschap, zal ongetwijfeld veler belangstelling wekken. Nog enkele glanspunten in ieder der bovengenoemde inrichtingen, die wij tot heden onbesproken lieten, zij hier vermeld. In hooge mate wekt op het programma van het circus, de in vrijheid gedresseerde Arabische schimmelbeDgst Mahmoud de aandacht en onovertroffen mag zeker genoemd worden de drievoudige rijschool, door den heer Carré met de drie voshengsten Nobelman, Mig non en Bliicher a la flèche uitgevoerd. Wie eenigs- zins met rijden bekend isheeft zeker met ons de juistheid en vlugheid bewonderd waarmede de heer Carré zijne drie voortreffelijk ingereden paarden in alle gewone manege-gangen weet te besturen. Het nieuwe ballet „Titus", Woensdag voor 't eerst hier opgevoerd heeft stellig veel meer dan 't vorige voldaan, 't Pastnaar onze meeningbeter in een paardenspeleene beweringdie hoofdzakelijk haren grond heeft in de slotscène de oefeningen der Eo- meinsche wagenmenners, welke manoeuvre voor treffelijk wordt gereden, ten aanschouwe van Keizer Titus (door de hetoïque figuur van den stalmeester, den heer Eaabevoorgesteld J. De groepeeringen, dansenkampstrijd der gladiatoren zijn uilmuutend georganiseerd en ingestudeerd waardoor een zeer in teressant effect verkregen wordt. Met belangstelling zien wij de voorstelling van Vrijdag avond te gemoet met het oog op een paar nieuwe nummers van het pro gramma. Mevrouw Carré zal dien avond vijf hengsten presenteren, waarvan 4 in vrijheid en 1 door haar zelve bereden de directeur de twee voshengsten a la flèche voorrijden, terwijl een nieuwe farce der gezamenlijke clowns eene aangename afwisseling zal zijn. In de Harmonie is mede veel te genieten op aller lei gebied. Wij vermeldden reeds verschillende „spe cialiteiten", doch verzuimden nog enkelen die der vermelding overwaard zijn. In de eerste plaats komt hiervoor de buikspreker, Otto Nürnberg in aanmerking, die met een aantal alleraardigste automaten werkt en door het nabootsen van verschillende stemmen en gelui den die uit de diepte, hoogte of van eenigen afstand schijnen voort te komen, den toeschouwer vaak in i.'ijfel brengt, of ze werkelijk wel door hem zeiven worden voortgebracht zoo natuurlijk en bedriegelijk worden ze nagebootst. De hollandsche komiek de heer Henry Strous droeg een paar aard'ge stukjes voor, die vaak van geestigheid getuigden doch bedierf dien goeden indruk eenigzins door zijn couplet, nadat hij teruggeroepen was. Hij bedenke, dathoewel bij ge legenheid eener kermis, eene aardigheid van twijfelach tig gehalte er soms mee door kanhet liberalisme op dit punt zijne enge grenzen heeftdie zeer spoedig overschreden kunnen worden bij een publiek, waarvoor hij gisteren avond optrad. Het concert der stafmuziek van de marine voldeed over het algemeen zeer goed na luide toejuichingen werden nog een paar nummers als toegift ten beste gegeven. Het daarop volgende bal was door verschillende oorzaken weinig overeen stemmende met het doeldat de ondernemer er mede beoogde zeer weinig geanimeerd. Ook Diligentia blijft een bezoek overwaard. Do gym nastische en andere toeren der jeugdige leden der Mortings-familie, hunne proeven van buitengewone lenig heid en vlugheid zullen hun door oudere kunstbroe ders moeilijk worden verbeterd. Ook hier is voor goede afwisseling in het programma gezorgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3