No. 104*. 1883. Vijf en tachtigste Jaargang. tweede ZONDAG 2 SEPTEMBER. Bttinenlatib. QUUrici. ALKMAARSCHE COURANT. Te Rheezegemeente Ambt Hardenbergzijn den 26 drie bouwhoeven afgebrand met oogst en in boedel. Ook 25 schapen en eenig hoornvee zijn in de vlammen omgekomen. Alleen de gebouwen waren ver zekerd. De vloedgolf welke den 27 als gevolg der uit barstingen van den vulcaan op Krakatao, in de residen tie Bantam zooveel verwoesting aanrichtte, was 12 ellen hoog. Anjer Meruk en Tjiringin op Java en Telokh Betong op Sumatra zijn met alle gouvernementsgebou wen verzwolgen de vuurtorens vierde punt (Java) en vlakke hoek (Sumatra) vernield. Te Tjiringin is om gekomen de controleur P. Schalk en zijn vermoedelijk omgekomen de assistent-resident jr. v. d. Bosch en de luitenant der topografische opnemingen de Nauvagies; te Anjer zijn vermist de assistent-resident Buysde opzichter Rosmalende lichtopzichter Schuit en de wed. Schuitalsook daar en te Tjiringin verscheidene inlandsche ambtenaren. Alle lieden, die in de steengroe ven van Merak werkten, zijn omgekomen behalve de heer Nieuwenhuis, die afwezig was. Daar alle voedingsmidde len verloren zijn gegaan en het vee van gebrek sterlt, ver laat de bevolking in wanhoop Bantam. Een gedeelte der residentie is herschapen in eene ascbwoestijn. Over de 700 omgekomen personen zijn er begraven in het district Tanara 300 in het dorp Krarnat de meeste chineezen en 50 in het district Serang. Het vaarwater in Straat Sunda is geheel gewijzigd. In plaats van den verdwe nen vulcaan zijn er thans 16 vulcsinische opheffingen zichtbaar tusschen bet verdwenen Krakatao en het ei land Sibesie. In de zee dreef puimsteen, tot een diepte van 7 voeten. Bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de Ned.-lnd. Droogdokmaatschappij zijn geene tij dingen ontvangen nopens het door Reuters Office berichtte verongelukken van het stoomschip „Prinses Wilhelmina" en het dok „Amsterdam." De Ned Han delmaatschappij heeft voorloopige maatregelen genomen tot samenstelling eener commissie tot inzameling en telegrafische overmaking van gelden voor de noodlijdenden, en is inmiddels bereid alle giften in ontvangst te nemen. Een cavaleristden 27 op de Strijpsche beide door een ongelukkig toeval aan den buik gekwetst is aan de gevolgen overleden. Aan de te Bergen op den 27 gehouden harddra verij namen 15 paarden deel. De prijs, een regulateur, werd behaald door het paard Catharina van den heer Ls. Henneman de le premie, een kristallen vaas en 2 dito boterstolpen door de zwarte blos van den heer J. Oldenburg de 2e premie, een barometer, door bet paard Piet, van den heer K. Schuit, allen bereden door de eigenaars. Ter gelegenheid van den ontzetdag te Gronin gen 28 Aug., is er, behalve de reeds vermelde hard draverij ook eene groote zanguitvoering in de open lucht gehouden waaraan ongeveer 380 zangers deel- '"«men. Den 28 is door den rijksveldwachter de Hertogh •j Uitgeest, onder de gemeente Heemskerk, gearresteerd een matroos dor marine, wien hij in den trein tusschen Alkmaar en Castricum naar zijn verlofpas had gevraagd en die hem daarop een valschen reisorder vertoonde, i e Castricum sprong de arrestant uit den trein en zette het op een loopen. Nu begon een wedloop tusschen arrestant en geleider. Een paar burgers, die eerst- gemelden wilden tegenhouden, werden door hem met een mes bedreigd waarop ze hem lieten loopen. Te Uitgeest verborg hij zich in een eendenkooiwaar de Hertogh hem evenwel ontdekte. Nu ging het door sloten en velden in de richting van Heemskerk waar de onvermoeibare policieman hem eindelijk vatte. Een woord van lof aan den toch reeds als een uiterst actief beambte bekend staanden rijksveldwachteris hier zeker niet misplaatst. - 160 Leerlingen der beide scholen te Krommenie hebben den 29 onder geleide van den burgemeester de onderwijzers en verscheidene ingezerenen die daar voor hunne rijtuigen kosteloos afstonden een rijtoer gemaakt over Alkma r naar Bergen. Den 29 werden de tentoonstelling en een der panorama's te Amsterdam voor rekening der patroons, bezocht door de werklieden der papierfabrieken van de firma Gebr. de Jong te Westzuan met hunne vrou wen te zamen ongeveer 100 personen. De tentoon stelling werd dezer dagen ook bezichtigd door 58 ar beiders, mannen en vrouwen, van de heeren C. Ho nig Co. en J. Honig Cz. van Zaandijk J. Bakker Cz. en M. Grootes Cz. te We»tzaan. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 30 be sloten van het saldo der dienst van 1882 f 21,213,175, eeno som van 11,000 te besteramen tot buitengewone schuldaflossing. Den 30 is te Amsterdam een metselaar gevallen van een bouwsteiger aan de Prinsengracht bij het Mo lenpad. Hij was onmiddelijk dood. Den 30 is te Utrecht de 14e vergadering der Ned. Juristenvereeniging geopend. Tot inleiding van het vrijdenkers-congres te Am sterdam werd den 30, in de met groen en bloemen versierde groote zaal van Fraseati, eene openbare feestver- gaderiug gehouden door de vereeniging „de Dageraad." Nadat de heer Frowein uit Goes de bijeenkomst ge opend hadwerden voordrachten gehouden door do heeren Morin van Parijs en Roorda v. Eysinga van Clarens. In de avondvergadering was de zaal stampvol en werden redevoeringen gehouden door prof. L. Büch- ner van Darmstadten den heer Ch. Bradlaugh van Londen door den eersten over den vooruitgang in het licht der theorie van Darwin door den laatsten over het recht en den plicht van denken en spreken hoe er voor gestreden werd en hoever men gevorderd is. Den 31 werd het congresonder het voorzitterschap vau den heer Frowein geopend. Een den 30 te Hammerfest aangekomen robben- vanger berichtdat de Karazee overal door het ijs gesloten was, en dat ook de Willem Barents daarin niet is kunnen binnendringen. Dit bericht is opgevolgd door de verblijdende tijdingdat de leden onzer pool expeditie behouden en gezond te Vardö zijn aange bracht door het stoomschip Nordenskjoldvan den vermogenden koopman Sibiriakoff, een der 3 schepen, die, behalve de Ellida en de Gregory, opdracht hadden om op hunnen tocht naar de expeditie uit te kijken. De Dymphna is den gansclien winter in de Karazee door het ijs ingesloten geweest en daar gebleven terwijl de Varna den 24 Juli is verloren gegaan. De Louise Lanedie 25 dagen in de Karazee had door gebracht zonder naar Siberie te kunnen komen heeft de vermisten op de kust van Waigat gered maar is bewesten de Jugarstraat de schroefas buiten het schip gebroken hebbende, door de naar Hammerfest bestemde Nordenskjold naar Vardö gesleept. De expeditie heeft hare meteorologische waarnemingen kunnen verrichten. In den avond van den 30 is de vernisstokerij aan de Korte Kade te Kralingen ten gevolge van bet springen van den ketel afgebrand. Den 30 is te Eindhoven een opperman is een kalkknil gevallen waarbij hij zich zoo vreeselijk brandde, dat hij den 31 overleden is. Den 31 is door de naamloozs vennootschap „Han delskade" te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een pakhuis op de Handelskade waarsoor minste in schrijver was de heer P. v. Buuren a 309,600. Na den afloop van het eerste deel der muziek uitvoering in den avond van den 31 op het tentoon stellingsterrein te Amsterdam betraden de heeren W. Stumpff, J. M. Coenen en Wedemeijer het orkest, en boden zij, namens de meer dan 100 leden der Amster- damsche Orkestvereeniging den eer Bilse een fraaien lauwerkrans aan voorzien van roode eu zwarte linten, waarop in gouden letters: „Hulde aan den orkestdi- reeteur Bilse door de Arasterdamsche Orkestvereeniging, Augustus 1883. Van de heeren Wester en dr. Oudschanste Am sterdam is bij den gemeenteraad van Kampen een adres ingekomen betreflende het voorzien der gemeente van eene drinkwaterleiding van gezuiverd en gefiltreerd lJselwater. Het gemeentebestuur van Wageningen heeft aan de weerbaarheidsvereenigingen verboden, verdere schiet oefeningen op de baan op den Wageningscben berg te houden. Door den nieuwen eigenaar zullen de Makkumer- Parregaster en Workumer meerpolders worden uitge- veend. De Koning heeft bij zijn bezoek aan de oosten- rijksche afdeeling der tentoonstelling zijn voornemen te kennen gegeven om den Keizer en de Keizerin te Weenen in liet aanstaande jaar een bezoek te brengen. De gemeenteraad van Putten heeft besloten, geen subsidie of garantie te geven voor den stoomtramweg Ede—Barneveld Nijkerk maar is bereid gedurende 10 jaren 4 t. h. van een kapitaal van f 50,000 te waarborgen indien er eene zijlijn VoorthuizenPut tenHarderwijk aan wordt toegevoegd. In de te Deventer gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw is besloten den naam voortaan te doen luiden: „Gel- dersch-Overijselscbe Maatschappij van Landbouw." Het nieuw groote gebouw op de Landswerf te Amsterdam is door den minister van marine ter bewoning aangewezen voor den directeur-commandant, den onder directeur den dirigeerenden officier van gezondheid den commandant der mariniers den hoofdingenieur den magazijnmeester van scheepsbouw en uitrusting den magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen den officier van policie en den adjunct van den direc teur-commandant. De huizen die thans nog door sommige van deze titularissen op de werf bewoond wor den zijn wegens verschillende gebreken hoofdzakelijk ontstaan door ouderdom, afgekeurd. Ds. P. v. Krieken te Westwoud is niet beroepen te Ursem maar te Arum. Het nieuwe hek voor bet Vondelpark te Am sterdam is geen geschenk maar wordt geplaatst voor rekening der Vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark. Tot heemraad van den polder Oostzaan is be noemd de beer P. Bindt. Het geval met den stoker die onlangs op den Rijnspoorweg bij Veenendaal werd gevonden schijnt minder ernstig te zijn dan aanvankelijk vermoed werd. De man is bijna hersteld en moet verklaard hebben dat hij niet van de machine geworpen maar gevallen is ten gevolge van een stoothem door den machi nist toegebracht omdat hij te vroeg remde. Te Monnikendam is tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer C. de Haas, ter vervanging van den heer C. Blankevoort, die zijn ontslag heeft genomen. De Wageuingsche Gasverlichtingmaatschappij keert een dividend van 8 t. h. uit. Het gas kost te Wageningen nog 12 centen per kub. el. De heer J. A. de Bergh deelt aan de N. Rott. Courant mede dat de uitgaaf zijner „Penkrassen" niet wordt gestaakt. 3 Nummers zijn te gelijk verschenen. Te Beets is beroepen ds. J. Bruining, te Rockanje. Te Winsum wordt een postkantoor gevestigd. De begrooting der gemeente 's Gravenhage voor 1884 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 3,837,694,57 een eindcijfer aanmerkelijk hooger dan de loopende begrooting aanwijstten gevolge van eene vermeerde ring der kosten van onderwijs met ongeveer 2 ton en van uitbreiding der policie te Scheveningen. De plaat selijke belasting wordt eehter tot dezelfde percentage als thans voorgedragen. De hollandsch-indische bazar te 's Gravenhage gehouden ten voordeele der Sophia-stichting te Scheve ningen, heeftin het geheel f 11,400 opgebracht. De kroonprins van Zweden en zijne gemalin zijn uit Zandvoort in het Amstelhótel te Amsterdam aange komen alwaar zij eenigen tijd onder behandeling van dr. Mezger zullen blijven. In den omtrek van Yeenhuizen in Drenthe is het aantal vossen zoo groot dat men tot behoud van het wild in het Rijksveld op verschillende plaatsen in de bosscheu stukken met arsenicum doortrokken vleesch heeft nedergelegd. B j den gemeenteraad van Tholen is een adres ingekomen van den kerkeraad der herv. gemeente houdende verzoek tot afschaffing der kermis. De buitenplaats Watervliet te Beverwijk in der tijd in huur geweest bij de engelsche aannemers van het maken van bet Noordzeekanaal wordt thans door den eigenaar gesloopt. Door de heeren v. Haaren en Wiegerink aan nemers der spoorweglijn Zwaluwe's Hertogenbosch is aan de eenige inschrijversde heeren Lucas Zn. te Zwaluwe, voor f 103 900 aanbesteed het bouwen van 32 wachtersbuizen. De minister van binn. zaken heeft bepaald dat de inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Sal- verda belast blijft met het toezicht op de openbare en bijzondere scholen voor m. o. in Noordbrabant, Gelder land, Zeeland UtrechtOverijsel en Limburg en dat dr. A. T. van Aken definitief belast is met dat toe zicht in Noord- en Zuidholland Friesland, Groningen en Drenthe. Door den heer C. Kos te Schagen is in aan sluiting met de „Volksbond" eene gelegenheid geopend, waar men tegen 5 cent een goed en groot glas bier kan verkrijgen. Een reiziger die van Livorno naar New-Vork voer met een klein stoomschipdat verschillende havens aan de Middellandsche Zee aandeed, geeft een beschrij ving van een buitengewoon erge rattenplaag die men moest uitstaan aan boord van dat vaartuig. Eerst waren de rattenzoo verhaalt hij enkel wat lastig, maar eindelijk werd de plaag zoo onverdragelijk, dat slapen bijna iets onmogelijks werd en men alleen door onophoudelijk op zijn hoede te wezen, veilig kon zijn. Bijna in elke haven die aangedaan werd kwamen meer ratten aan boord maar tot aan Gibraltar was de toestand dragelijk. Toen begon de ellende. De lading die bijna uitsluitend uit oranje-appelen en ci troenen bestond bleef zoo goed als onaangeroerd, en de ratten begonnen toen zij door den honger stout moedig werden hunne aanwezigheid op de onaange naamste manier te laten bewerken. Er werden veertig of vijftig op een dag gevangen en verdronken, maar dat verminderde hun aantal niet kenbaar. Overal liepen de ratten in zwermen rond. 's Avonds naar zijn kamer te gaan was eindelijk een daad, die moed en geestkracht vereischtete meer daar men het gewoonlijk in donker moest doen. Als men een kamer binnenkwam hoorde men doorgaans een geraas alsof er honderden ratten wegliepen. Slaap werd een weelde, die men slechts overdag kon smaken, want in de slaapvertrekken was het op het laatst niet uit te houden. Zeep schoenen kleederen alles werd vernield of opgegeten door de wilde uitgehongerde horden. Ver- scheidenen van de bemanning werden in hun slaap hevig gebeten en een groote hond die eerst een feilen haat voor de ratten had betoond durfde in de tien laalste dagen, zelfs bij dag niet, naar beneden gaan maar bleef op het dek. Hoeveel ratten aan boord waren is niet te bepalen; doch zeker bedroeg bun aantal duizenden de zeelui verklaarden nooit zooveel van bet ongedierte op een schip gezien te hebben. Bij de aankomst te New-Vork zag men de ratten bij honderden het schip verlaten en naar de dokken zwem men op alle uren van den dag. De reden van de buitengewone talrijkheid der ratten is naar men ver moedt gelegen in den aard der vorige lading van het schip die uit verschillende soorten van granen bestond. Een candidaat voor de gruwelkamer. Te Rackwitz in Silezië hoeft een zekere Schaterdie sedert twee jaren weduwnaar waszijne zes kinderen en daarna zich zeiven opgehangen. Hij bedwelmde de kinderen eerst door bun brandewijn te geven toen hing hij ze een voor een op aan spijkers, die vooraf in den muur waren geslagen. Dat de man niet in een vlaag van waanzin handelde blijkt uit de omstandigheid dat hij het moordenaarswerk voor een oogenblik staakte om een koe vast te maken die in den stal was losgebroken. Scbafer verkeerde in tamelijk goede omstandigheden.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5