No. 106. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. VRIJDAG 7 SEPTEMBER. 81) ME STER MER ANTHOLMS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëel (Bebeelte* Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. XL VIII. ALKIAARSCHE COURAlAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n°. 85); Brengen ter algeraeene kennisdat de Gemeenteraad den 4 dezer herbenoemd heeft voor het jaar 1883 als gevolg van de periodieke aftreding van eenige raadsleden 1". tot lid der vaste commissie voor de verordeningentegen welker overtreding straf is bedreigd, den heer Mr. A. P. de Lange 2». tot lid der vaste commissie van financiën, den heer B. Preijer; 2°. tot leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en ei gendommen, de heeren H. JConijn en H. J. Bruinvis 4». tot lid der vaste commissie van bijstand voor den hout en de plantsoenen, den heer Mr. A. P. de Lange 5°. tot lid der vaste commissie voor de gasfabriek, den heer Mr. A. P. de Lange. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Sept. 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De PATEl'ftlll, aangevraagd in Mei 1883, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald van Blaandag 3 tot en met Zaterdag 15 September 1883. STEDELIJK MllSElIM. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon, ZONDAG, 9 September 1883, van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 16 Sep tember 1883 waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter vergadering der commissie van toezicht op DON DERDAG, 13 September 1883, 's namiddags tusschen 2 en 3 urenten stadhuize. Verder wordt herinnerd, dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen f 0,25 per persoon. Italië. II. De vele inzenders van olijfolievermouth-, mus kaat- en marsala-wijn laten wij ongenoemd. Ook de bekende Francesco Cirio te Turijn levert wijn nevens verduurzaamde levensmiddelen. Sardijnen in olie kan men bekomen van Frederigo Pollette e Co. te Porto S, Stefano (Toscane)deegspijzen (macaroni enz.) en azijnen bij Dominico Tommasini te Venetiesucreriën en confituren bij Tommaso le Cicero e figli te Palermo succade bij Enrico To- relli te Livorno kaas in blazen blaasjes en bladtin, Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Ook in het grootehet geheele uitgestrekte souster- rain innemende kantoor waren vele nieuwsgierigen binnengedrongen zij stonden in verschillende groepen en fluisterden met de boekhouders en klerken die hunne lessenaars verlaten en zich onder de menigte gemengd hadden. Aller blikken waren op de open staande naar bet kantoor van den chef leidende deur gericht„daar op de sopha ligt het lijk", fluisterden de nieuwsgierigen elkander toe zij rekten de halzen om beter te kunnen zien maar zij durfden toch niet den drempel overschrijden slechts de eeröte bedienden van het huisde procurators en de kassier hadden het heiligdom betreden zij stonden rondom de sopha waarop het levenlooze lichaam van den man lag die tot voor weinige oogenblikken de gevreesde heerscher in deze ruimten geweest was; met schuwe blikken zagen zij op de onbewegelijke, lang uitgestrekte ge stalte neerer werd geen woord gesproken niemand durfde de kalmte des doods storen. Adele knielde voor de sopha neer, vatte de slap af hangende hand en kuste die herhaaldelijk. Zij kwam te laatde oogen baars vaders waren voor altijd ge- Bloten I Nog geloofde zij het niet, het scheen haar toe alsof zij een lichten polsslag in hare hand voelde; hij was misschien nog zieker dan in de laatste dagen, misschien was de overspanning te sterk geweest en lag hij in diepe onmacht. Met de oogen om hulp smeekende zag zij nsar Herman op, die, met den onderzoekenden blik des geneesheers, bet voor hem liggend lichaam onderzocht, z; h er over heenboog en de hand op de koude 3lapen legde. als pompoenenkalebassen en worsten van allerlei groottebij Pasquale Grarnaglia en Giuseppe de Rosa te Napels. Tot de chemische en andere fabrikaten bekooren de geelwitte olijfoliezeep van de Société nouvelle des kuileries et savonneries méridionales te Baride margarine-kaarsen en magarine-boter van Cbierichetti Rogondi e Co. te Milaan de chemische producten en zuren van Guiseppe Oandiani aldaarde witte en bonte zeepen van E. Conti e figli te Livorno de medicinale gelatines van Cesare Tolitto e Co. te Venetie, de sesam- en aardnoten-oliën van Scerno Gismondi e Co. te Genua. Van de verdere inzendingen trekken nog inzon derheid onze aandacht het schrijf- en gekleurd papier van Bernardino Modari e Co., te Lugo di Vicenza, de snaren voor muziek-instrumenten van Stanislao Bedin en een rijtuig van Pietro Galore te Padua de asbest-weefsels en dito papier en bordpapier van Ettore Albasini e Co. te Milaande glazen kralen en kraaltjes van F. Weberbeck Co., de bezems van rijststroo van J. H. Heinzelmann en de muggen- pastieljes van dr. G. B. Zampironi te Venetie, de kurken van Constantino Finzi en bet breeuwwerk van Scerni e Vigo te Genua, en bet geborduurde schoeisel van Luigi di Notaris te Napels. Rusland. I. Drie gedrapeerde bogenondersteund door een paar bonte kolommen in oud-russischen stijlmet bet vergulde Rijkswapen tegen een vlaggentropee boven de middelste boog vormen den toegang tot de inzendingen van bet groote Keizerrijkdie een zeer merkwaardig deel der tentoonstelling vormen omdat zij ons de overtuiging schenkendat de russische nijverheid eene gr- >te hoogte heeft bereikt en in staat is in zeer vele behoeften der bevolking te voorzien aan verfijnde eischen te voldoen. Wij missen meubelen (met eene enkele uitzondering) spiegels glas- en aardewerkuurwerkennatuur kundige en optische instrumenten, wapenen, kachels, fornuizen brandkasten spoorwegmateriëelstoom- en andere machines, maar vinden daarentegen een overvloed van andere artikelen die ons door hunne degelijkheid en schoonheid verrassen. Het eerste wat wij zien is de groote verzameling voorwerpen van malachiet en van brons van de firma Woerffel te S. Petersburg. Van de kostbare groene delfstof vinden wij een schoorsteenmantel ingelegd met veelkleurig marmertafelbladen op vergulde poten2 groote vazen candelabrespen dules inktkokers enin eene groote vitrine in russiscben stijl, eene menigte van kleinere ornementen en sieraden, waarvoor het schoone materiaal zich zoo „Wij vonden hem zoo, tien minuten geleden," fluis terde de kassier Herman toe. „Hij moet reeds langer dan een uur dood zijn. Hij had zich opgesloten en last gegeven dat niemand hem moebt storenhij opende en antwoordde niet, toen ik klopte. Ik wachtte een uur langvan tijd tot tijd klopte ik nog eens nan zonder echter antwoord te krijgen en toen overviel mij een verschrikkelijk vermoeden. Ik zond een bediende de straat op, om van buiten door het venster te zien, daar zag hij hem naast zijn leuningstoel voor zijn schrijf tafel liggen. Wij hebben de deur opengebroken en hem op de sopha gelegd hij was reeds geheel koud bijna stijf. Ik heb dadelijk naar een docter en de policie gezonden „Naar de policie Waarom P" „Ik wil de verantwoordelijkheid niet op mij nemen. Ik geloof hij ging niet voortmaar zag met een blik vol innig medelijden de naast bet lijk haars vaders knielende dochter aan zij mocht niet hooren welke vermoedens hij koesterde daarom viel hij zich zelf in de reden maar door een wenk met de hand leidde hij Hermans blik op een half met een helderen vloei stof gevuld glasdat op de schrijftafel stond, waaraan de overledene placht te arbeiden. Verscheidene gesloten en geadresseerde brieven lagen naast het glas op de tafel de overledene had die voor zijn dood geschre ven en toen Een geraas in het kantoor trok Hermans aandacht eene gebiedende stem deed zich hooren „Wat hebben al die mensehen hier te maken Wie niet tot het kantoor behoort, verwijdere zich, hier mag geen vreemdeling blijvenWilt gij goedschiks gaan mijne heeren of zal ik geweld laten gebruiken. Jaag de nieuwsgierigen naar buiten mannen laat het huis sluiten en zorg dan dat cok op straat geen samen scholingen plaats vinden Luide tegensprekende stemmen verhieven zich toen echter het beveldat alle nieuwsgierigen zich dadelijk moesten verwijderen en het kantoor en de corridor des bijzonder leent; en van brons, uitmuntend gegoten en afgewerkt, een groot aantal groepen, die tooneelen uit het russische volksleven voorstellen. Hier ziet men eene sledegetrokken door 4 rendieren daar gevechten van den mensch met woud- ot ijsbeer elders een maagdenroof door een kirgies of kalmuk, een edelman met zijne dienaren ter valkenjacht kozakken te paard, werklieden aan den arbeid enz. Door onze Koningin is aangekocht eene groote groep zijnde eene slede waarin nevens een koet sier een heer en dame gezeten zijn, met 3 paar den bespannen en eene slede met één paard en een man uit bet volkdie zich buigt om den zweepslag te ontgaanhem door den bestuurder van het andere span waarvoor bij niet tijdig uit den weg is gegaan toegedacht. Ter zijde van deze fraaie zaken vindt men de groote3 compartimenten vullendeuitstalling van pelterijen van Paul Grunwaldt te S. Petersburg waarin opgezette rendierenbeeren en wolven zelfs een tijger, die de huiden hunner makkers en van de marters der poolstreken en de daarvan vervaar digde pelzen mutsen boa's en moffen schijnen te bewaken. Te midden der stapels pelterijen liggen bier en daar jonge roofdieren als met elkander te spelen elders glinsteren de oogen der oudere als om een hoekjeof komt bun muil onder de goe deren uit te voorschijn. Aan de overzijde wordt bet eerste compartiment gevuld door de in elkander vloeiende uitstallingen van witte en gedrukte katoenen van de maatschap- pijën der fabrieken te Bogorodko-Gloukhoffsk en te Schouia, met 14U00 en 2600 werklieden arbeidende, en van J. 0. Pabl te S. Petersburgen het tweede door dergelijk zeer fraai fabrikaat benevens serges en cretonnes van de maatschappij te Moscou (Emile Zindel), die 1500 werklieden bezig houdt. De geheele achterwand der zaal is bekleed met sierlijk geplooide effen en gedrukte roode katoenen van de maatschappij van Baranoff te Karabanowa. Dezelfde stoffen zien wij in de in russiscben stijl gebeeldhouwde vitrine van de maatschappij te Sokoloffsk, van Asaph Baranoff. Ge weven en breikatoen zijn ingezonden door Ch. Schei bier te Lodz met de afbeeldingen van den zetel en de 5 fabrieken zijner 6000 werklieden gebrui kende maatschappij breikatoen en garens van ver schillende soorten van boomwol in groote sorteering door Leopold Koenig Jr. te S. Petersburgdie in de 4 bovenhoeken zijner kolossaleeen kruis tot grondvlak hebbende, vitrine 4 groote spinnen op hare webben heeft aangebrachten roode garens door de gezusters Gladkof te Pereyaslav-Zaleski. Gaas, barèges en popelines vinden wij van de erven M. G. Borodinepopelinesgrenadines en noods met geweld ontruimd moesten worden, met aan drang herhaald werdverstomde men en terstond daarop verscheen in de deur van het kantoor een com missaris van politie, die met vorschende blikken al degenen die in de kamer verzameld waren, monsterde. „Doctor Antholdriep de ambtenaar aangenaam verrasttoen bij Herman herkendevan wiens hulp hij eenige dagen te voren by zijn ziek kind had gebruik gemaakt. „Gij bier? Dat is een gelukkig toeval, hier is een docter minstens even noodig als een politiebeambte. Een treurig geval Maar de jonge dame 1 Ah mejuffrouw Treu I Het spijt mij zeer, waarde mejuffrouw, maar eene treurige plicht dwingt mij, om u te verzoeken, de kamer te verlaten." Adèle had niets van alles, wat om haar heen ge beurd was geboord of gezien. Toen zij om hulp smee kende tot Herman opgezien maar in zijn blik gelezen had dat zij iedere boop moest opgeven, dat haar vader voor altijd van haar was heengegaan had deze eene verschrikkelijke gedachte haar geheel vervuld, nu echter riep het woord van den commissaris haar tot bewust zijn terug. „Wilt gij mij van hem verwijderen?" riep zij. „Ik kan hem niet verlaten Ik smeek ulaat mij hier blijven „Slechts gedurende enkele minuten moet gij ons verlaten, lieve," fluisterde Herman haar toe. „Ik blijf bier, om zelf te zorgen dat de overledene uit deze vreemde omgeving in zijn slaapkamer gebracht worde daar kunt gij weenen bij zijn lijk, zonder door vreemde nieuwsgierige oogen te worden gadegeslagen." Die weinige kalme en toch zoo deelnemende woor den oefenden een wonderlijken invloed op Adèle uit zij beantwoordde den vasten druk van Hermans hand en zeide zachtnadat zij snel hare bedaardheid had teruggekregen „wat gij wilt, wil ik ook ik zal u en hem verwachten." Zij kuste nog eens de konde hand van den doodewaarop zijgehoorzaam aan den eer sten wensch van den geliefde, de sterfkamer verlip'-."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1