No. 107*. 1883. Vijf en tachtigste Jaargang. ^"WETESIDEÏ BLA33. ZONDAG 9 SEPTRMBEli. iSitmetil&ttb. alknaarsche comiM Het stoomschip Ellida, den 22 Aug. van Sandefjord vertrokken ter opsporing van de Varna, is den 30 te Bammerfest aangekomen. De Juristenvereeniging heeft zich in hare verga dering van 1 September bij meerderheid van stemmen voor den leerplicht verklaard. C. den Besten, landbouwer te Noordeloosis gevankelijk naar Dordrecht overgebracht, beschuldigd van in den nacht van 2 3 Sept. zijn oom, een bejaard en ziekelijk mandien hij door het geroep van moord uit zijn bed lokte zware verwondingen te hebben toe gebracht. De heer B. v. Bergeikin 1881 herkozen als raadslid te Kerkwjjk heeft eerst in de raadszitting van 4 dezer den eed afgelegd. Hij had zulks tot dien tijd wegens gemoedsbezwaren geweigerd maar bij de hoo- gere autoriteiten geen steun gevonden. Aan de harddraverij te West wond, den 3, is door 16 paarden deel genomen. De prijs is gewonnen door Aafke van den heer J. Dam te Sehermeer de eerste premie door de Nobelvan den beer T. Schil der te Spierdijk de tweede premie door Victoria, van den heer J. Scbagen te Beemster. Bij de harddraverij te Bolsward den 4 met 8 paarden is de prijs van f 250 gewonnen door de Vlie ger van den heer T. Velstra te Marsumde premie van f 50 door Radbout, van den heer H. Ontïdes te Nijland. De luchtreiziger Lhoste die onlangs door de be manning van het stoomschip Mercurius op de Noord zee werd gered, is den 5, 's namiddags 4.42, te Amsterdam met zijn luchtballon „le Rapide" opgestegen en te half 7 nedergekomen op het buitengoed Rozendaal bij Haas trecht. De am8terdamsche commissie heeft den 5 weder 19000 naar Batavia g< zonden voor de slachtoffers der vulcanische uitbarsting en zeebeving. De tweede op gaaf vermeldt 3 giften van f 20007 van f 1000 1 van f 607,50 6 van f 500, 5 van f 300 1 van f 302,50, 5 van f 250, 3 van 200, 1 van f 150, 17 van f 100 enz. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 5 met 8 tegen 7 stemmen besloten, bet contract met de con cessionarissen der gasfabriek dat 17 Augustus 1884 eindigt16 jaren te verlengen op deze voorwaarden prijs voor particulieren 10 c. per kub. el bij stijging ?an het particulier verbruik tot 250,000 kub. ellen 's jaars verminderd tot 9 c.; prijs voor de gemeentego- bouwen 8 c. pr-kub. el eu prijs der straatverlichting 'li cent per lantaarn en per uur. In den nacht van 56 September is uit een lesse naar in het bureau van den sectie-ingenieur der staats spoorwegen te Meppel door inbraak f 310 ontvreemd. Te Arnhem is den 6 een paard op hol geraakt dat midden in de stad een wagen met kinderen om verwierp die er gelukkig afkwamen en een eind ver der struikelde en terecht kwam op eene 72jarige vrouw, die zoo gewond werd, dat zij eenige uren later overleed. Den 6 is het eerste koloniaal geneeskundig con gres in de gehoorzaal van Felix Meritis te Arasterdam geopend, met eene rede in de fransche taal door profes sor Stokvis. De burgemeester heette de leden welkom en noodigde hen uit, zich 's avonds op het stadshuis te vereenigen. De receptie aldaar werd druk bezocht. Op de toespraak des burgemeesters werd geantwoord door de heereu Stokvis, J. Fayrer en Leroy de Méricourt Aan de harddraverij den 6 te Amsterdam van wege de afdeeling der Holl. Maatschappij van Land bouw, gehouden namen 18 paarden deel waaronder één uit Hamburg en één uit Berlijn. De prijs van 600 werd behaald door Tabor IIvan den heer C. L. Loman te Bussum bereden door A. de Graaf, de eerste premie van 300 door Willem III, van den heer P. Brommer te Zijpe, bereden door J. Koster, en de tweede premie van 100 door Minema van den heer J. Koster te Beemster, bereden door den eigenaar. De Koning en de Koningin hebben den 7 weder een bezoek gebracht aan de tentoonstelling te Amster dam en wel aan de nederlandscbe afdeelingwaar vele inzenders of hunne vertegenwoordigers aanwezig waren. Door den burgemeester vergezeld werden zij ontvangen door mevr. v. Tienboven den algemeenen voorzitter van het uitvoerend comité en eenige leden der nederlandsche commissie. De commissaris generaal, de heer E. Agostiniwerd aan H. H. M. M voorge steld. In de hoofdgalerij den heer Hofdijk ziende stelde de Koning dezen aan de Koningin voor. 3 Zalen werden met belangstelling bezichtigd de pijpjes van Goedewaagende chocolade van v. Houtenhet poppenwiegje van de Ridder en de me- dalje van A. J. de Vries, even als rozen van de meisjes die ten voordeele der weduwen en weezen van Moddergat verkoopen, werden aangenomen en aanvaard. In het koninglijk paviljoen gebruikten H. H. M. M. het dejeunerwaaraan ook deel namen de kroonprins en de kroonprinses van Zweden, de spaansche gezant, de burgemeester en de heer Cordes. Een bloemruiker werd in dat gebouw de Koningin aangeboden door de exposanten v. d. Meulen en C. Cossa. Na het dejeuner bezichtigden H. H. M. M. de kraan van de maatschappij „de Atlas" en op nieuw de koloniale afdeeling in de eerezaat waarvan de heer Pels den Koning een fraai gebonden exemplaar van den catalogus dezer afdeeling en eene verzameling photografiën uit Oost Indie aanbood en de heer Tasson lid van het uitvoerend comité, aan Z. M. werd voorgesteld. Daarna werd op nieuw de kam pong bezocht en vervolgens de nederlandsche afdeeiiDg der machine-galerijwaar de heer J. M. v. d. Made H. H. M, M. rondleidde. Na nog het SamaJangau- panorama in het Vondelpark en het Broekerhuis be zocht te hebben, keerden H. H. M. M. per extratrein naar Renkum terug. Door B. en W. van Amsterdam is den 7 aanbe steed het maken en opstellen van 2 verplaatsbare hou ten barakken waarvoor minste inschrijver was de heer S. Wit Jz. te Oterleek voor f 14,470. Onze poolexpeditie heeft den 7 Hammerfest ver laten en keert over Drammen waar de noorsche tim merman Svend Pedersen wordt afgezetChristiania Kopenhagen Hamburg en Bremen naar het vaderland terug. In de Marnixatraat te Amsterdam is den 7 een meisje uit eene derde verdieping en onmiddelijk dood gevallen. Door wijlen den heer N. v. d. Straal te Rotter dam is f 5000 vermaakt aan de weezeninricbting te Neerbosch. B. eu W. van Gouda hebben nu de restauratie van den voorgevel van het stadshuis voltooid is den raad voorgesteld ook den zijgevel ter band te ne men en daarvoor op de begrooting van 1884 8000 uit te trekken. De meerderheid van het dagelijksch bestuur van 's Gravenhage stelt voor, afwijzend te beschikken op het door 1084 ingezetenen ondersteund verzoek van D. Liebrechtbetreffende de exploitatie van het paarden- spoorwegnet en de hervorming der Haagschn Tramway- maatschappij in eene nederlandsche onderneming. Gedep. Staten van Noordholland hebben de ge meentebesturen aangespoord om hunne oude archieven, voor zoover zij daarvoor geene behoorlijke bewaarplaats hebbenover te brengen in het provinciaal archief, in welk geval zij daarvan eigenaars blijven een du plicaat van den inventaris ontvangen en de stukken die zij behoeven ten gebruike kunnen krijgen. De hoogleeraar Kern te Leiden heeft zijne ver zameling sanskrietische handschriften die uit ongeveer 25 boeken bestaataan de academische bibliotheek geschonken. In 1882 kwamen op onze kusten 50 zeerampen voorwaarbij 111 schepelingen en 5 passagiers om kwamen. Onder de 50 schepen waren 17 nederlandsche, waarvan 14 wrak werden of vergingen en waarbij 68 schepelingen en 5 passagiers omkwamen. Buiten het Koningrijk overkwamen aan 49 nederlandsche schepen zeerampen met totaal verlies van 34 schepen en 13 omgekomen schepelingen. De Koning heeft jr. mr. F. J. J. v. Eysinga, lid der le Kamer, benoemd tot haren voorzitter voor hst ziftingjaar 1883 81. In Duitscbland is th ns de invoer verboden van boomen planten en bloembollen uit Nederlandook al zijn die gedekt door attesten. De Pomologische Vereeniging te Boskoop heeft op nieuw een adres aan den Koning gericht, om Nederland te doen toetreden tot de inttrnationale druifluis-conventie. De commissie van toezicht op het middelbaar onderw^s te Venloo heeft haar ontslag genomen, omdat de minister een leeraar aan de Rjks hoogere burger school niet heeft verplaatst of ontslagen, die reeds voor 3 maanden was geschorstomdat hij in tegenwoordig heid van zijne leerlingen hot bestaan van God zou heb ben in twijfel getrokken. Ds. J. C. Reese te Leersum heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Monnikendam. Een persoon te Leeuwarden, reeds meer dan eens wegeDS mishandeling veroordeeld heeft thans weder zijne vrouw met een pot zoodanig op het hoofd gesla gen dat de buren haar bewusteloos en in haar bloed badende hebben gevonden. De onmensch is in hech tenis genomen. Het reedersgilde te Londen heeft rar. R. J. graaf Schimmelpenninck v. Nijenhuis het burgerschap dier stad aangeboden en hem een van goud en zilver bewerkt scheepje, ruim 4 palmen lang, geschonken, rustende op een bronzen voetstukwaarin het diploma is ge borgen. Uit Batavia wordt gemeld dat het droogdok „do Volharding" bijna zonder schade is afgebracht. In de vorige week zijn te Oud-Beierland door pokken aangetast 16 en daaraan overleden 8 personen, Te Kampen is voor de opsporing der Varna/529 ingeschreven. Aan den Helder is f 340,05 bijeenge bracht. Te Wageniugen is een anderhalfjarig meisje bij het huis barer ouders verdronken in eene sloot gevonden. Te Edam is als wethouder herbenoemd de heer D. F. Pont, te Schagen de heer de Pater, te Pur- merende de heeren N. Brantjes en L. Koningte Westzaan de heer D. Peerenboom te Koog aan' de Zaan de heer J. Crok die de benoeming niet heeft aangenomen, te Zuidscharwoude de heer F. de Boer Cz. Te Broek op Langedijk is tot wethouder benoemd de heer J. Wagenaar J. Gz., in plaats van den heer J. Slotemaker te Graft de heer L. Bruin, te Hoogwoud de heer J. Reuzenaar. - De gemeenteraad van Schoterland heeft met 7 tegen 6 stemmen besloten tot oprichting eener teeken- «chool te Heereuveen. Het Rijk verleent daarvoor/400 per jaar. Een ingezeten van Wijhe heeft aan de herv. gemeente aldaar 4000 toegezegd met bepaling dat de renten zullen strekken tot verhooging van de jaar wedde van den te beroepen predikant. Tot onderwijzeres aan de school nr. 2 te Anna Paulowna is benoemd mej. A, J. Sonnenberg te Zutfen. Door een onbekende is aan het herv. weesbuis te Enschede f 4000 en aan de herv. diacinie a'dair f 3000 vermaakt. Op last van den officier van justitie te Roermonde is proces-verbaal opgemaakt tegen een wethouder en eenige leden van den gemeenteraad te Ohé en Laak wegens het verbreken der deuren van het raadhuis, om daarin eene vergadering te houden. De administratie der posterijen heeft eene aan klacht ingediend tegen de stoomtrammaatschappij „Old- ambt", die gelegenheid geeft tot brievenvervoer en een soort van briefkaarten z. g. „boodschapkaarten" over brengt. Volgens een telegram in de Hamb. Naehr. maakt de reeder van de Obide heer Sibiriakoff, aanspraak op de 50,000 die door de „hollandsche regeering" voor het eerste bericht omtrent de Varna zijn uitgeloofd. Het nabij Maastricht in de Maas gelegen eiland S. Antonius zal opgegraven en het zich daarop bevin dende fort geslecht wordentot verbreeding van het bed der rivier en vermindering der overstroomingen. De minister van waterstaat heeft de vergunning, vroeger verleend aan den heer S. A. Klaasen te Utrecht, tot het gebruik van Rijkswegen voor een stoomtram tusschen Bergen op Zoom en Breda ingetrokken. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten tot het instellen eener gezondheidscommissie. De gemeenteraad van Tholen heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een adres van den ker- keraad der herv. gemeente tot afschaffing der kermis. Te Erica in Drenthe is een achtjarig knaapje, dat alleen uit hengelen was gegaan te water geraakt en verdronken. Te Heugem bij Maastricht, waar jaarlijks het miltvuur heerscht, hebben de veehouders hun vee doen inenten. Zulks geschiedde den 6 en 20 Augustus nret het eerste en tweed# vaccin van Pasteur op 67 run deren die daardoor volstrekt niet geleden hebben zijnde de kooien goed aan de melk en de werk-ossen aan den arbeid gebleven. De te Pretoria verschijnende Volksstem meldt, dut het ambt van staatsprocurenr in de Zuidafricaansche Republiek is aangeboden aan den referendaris bij het departement van justitie te 's Gravenhage jr. mr. Beelaerts v. Blokland, die onlangs tot lid der 2e. Kamer is gekozen voor Tielen een der ijverigste behartigers is van de transvaalsche belangen. De regeering heeft de aanhangige milicie- en schutterijwetten ingetrokken. De minister van binn. zaken beschikkende op een bezwaarschrift van den heer M. Maas, r. e. pastoor te Winterswijk, heeft het gebruik van den tweeden druk van het leerboek „Nieuwe Geschiedenis, Verhalen en schetsen voor de hoogste klasse der volksschool door A. Nuiver en O. J. Reinders" bij het onderwijs op de openbare lagere scholen verboden omdat op bl. 21 en 22 de r. c. Kerk en hare instellingen besproken worden op eene wijze, in strijd met den eerbied, ver schuldigd aan de godsdienstige begrippen der r. catho- lieken. In de 3e en 4e drukken van genoemd leerboek zijn alle aanstootelijke uitdrukkingen weggelaten en reeds tijdens het indienen van het bezwaarschrift waren geene andere exemplaren dan van den vierden druk bij het openbaar onderwijs te Winterswijk in gebruik. De onderwijzer Poppink had indertijd zijne bewoordingen ontleend aan een exemplaar van den tweeden druk. B. en W. van Koog aan de Zaan hebben bij den gemeenteraad eene ontwerp verordening ingediend op de heffing van een hoofdei ijken omslag waarbij het bedrag op hoogstens f 10,U00 's jaars en het belastbaar inkomen op een minimum van f 400 's jaars bepaald wordt. In de groote garnizoenen binnen de lin'ën zullen militaire slachterijen opgericht worden voor de troepen aldaar. Uit Indie wordt gemeld dat het garnizoen van het fort en de resident van Telok-Betong (Sumatra) behouden zijn gebleven. De ellende in Telok-Betong is verschrikkelijk want de stad is aan de zeezijde, ten gevolge van ontzaggelijke banken puimsteen niet ge naakbaar. Dat Paris-Murcie en Paris-Ischia navolging hier te lande zouden vinden nu het zoo nauw met ons ver bonden Indie door eene zware ramp bezocht is, was te verwachten. Pas circuleerde de inteekenlijst voor een „Holland-Krakatau" en thans weder kondigt men een „Nederland-Insulinde" aan. Of de inhoud°er bij winnen zal dat wij twee voor één verkrijgen valt te betwijfelen, de uitgevers vervallen zoo licht tot de watersnoodpoëetenwateriger gedachtenis. Maar al moest er ditmaal wat onder doorloopen, dat niel boven de keur is ter wille van het doel hulp te verleenen aan koloniën waaraan ons volk zoo oneindig veel te danken heeft mogen de beide uitgaven duizenden koopers vinden en daardoor eene beduidende opbrengst leveren tot leniging van den nood. De schetsen en teekeniugen, voor de uitgaaf van „Nederland-Insulinde" te verstrekken zullen gegroepeerd worden door den kunstschilder H. J. Melis te Rotterdam. Aan het genoemde „Holland-Krakatau" is bereids de medewer king verzekerd van de kunstenaars: Apol Bosboom, v. Borsselen IsraëlsBlommersBles, Verveer' Henkes prof. Struys v. Rappard en Vogel en van de letterkundigen mevr. Bosboom-Toussaint J. N. van Hall dr. Jan ten Brink Taco M. de Beer Smit Kleinemr. J. Banck mr. A. D. de VriesP.' Louwerse Gerard Keller, J. M. B. Dercksen A j' de Bull, W. J. Hofdijk, W. P. WoltersLaurillard Nic. BeetsAnth. L. de Hop en Willem Otto,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5