No. 108. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. DE STER DER ANTHOLDS. x Prijs der gewone Advertentiën Ramp In Indie. ©ffietëel (öcbeelte. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. L. ALklIA AUNOHli m «AM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ontvangen van N. N. 0,50. Totaal met de vorige opgaaf i 3,-. STEDELIJK MUSEUM. KOSTKLOOZE bezichtiging op ZONDAG, 16 Sep tember 1883 waarvoor toegangkaarten te verkrijgen ter vergadering der commissie van toezicht op DON DERDAG, 13 September 1883, 's namiddags tusscheu 2 en 3 uren, ten stadhuize. Verder wordt herinnerd, dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddags kan worden bezichtigd tegen 0,25 per persoon. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand Aug. 1883: van der Brink, van Amerongen Co., J. A. Pallemans W. OolieM. A. van Heekeren, Amsterdam J. Munneve Cz., Helder; L. van Bommel, Nieuwediep. Uit Egmond aan Zee: P. Komen, Veenpolder. Schermerhorn M. BrilDedemsvaart. Briefkaarten; A. van Lieshout, Amsterdam; Wed. Tiede- manApeldoorn; M. Groot, Haarlem. Groot Brittanje en Ierland. I. De engelsche afdeeling kan evenmin op schoon heid als op volledigheid bogen. Zij neemt in de machine-galerij niet meer plaats in dan de duitsche of nederlandsche, en in het hoofdgebouw slechts 2 zalen met een dezen verbindend deel der middengalerij maar in dit gebouw zijn de engelsche goederen ruimer uiteengezet dan die vau eenig ander Rijk. Laat ons eerst in oogenschouw nemen het ge deelte der middengalerijwaarin in den regel de fraaiste inzendingen zijn tentoongesteld. Het centrum wordtingenomen door een geheelen galanteriewinkel, met tal van vitrines, van Love Harvey te Londen, die in niet minder dan 9 klassen exposeeren voorwerpen van plated, kristal, met metaal versierd hout en porselein cassettes toilettasschenwan delstokken messen scharen vergulde artikelen halskettingen en andere sieraden van gitfijne schuiers enz., te veel om te noemen. Daar omheen zijn geschaardde monumentaal gothische gladhou ten vitrine van Clark Ihrland Co. te Paisley waarin 2 torens van klossen garens van verschillende kleur, zoo gerangschikt dat zij het fabrieksmerk (een anker) en het adres der firma vormen; de zeer groote kas met sjaalsflanellen en wollen goederen van Pryce Jones te Newtownde uitstalling van speel kaarten en papeteriën van Coodall Son, de smaak vol tentoongestelde spelden, naalden en vischhoeken van KirbeyBeard Co., de patroonhulzen van Eley brothers de sucreriën van Clarke Nickols Coombsde parfumeriën van Eug. Rimmelde zeepenessences en schuierso. a. met schilden van besneden ivoorvan John Cosnell Co., de sierlijke pen- en potloodhouders van W. S. Hiks de chemische stoffen van A. Boake Co., de stea- rinekaarsen glycerineglycerinzeep en cilinderolie der Prices Patent Candle Company, allen te. Londen, de chocolade van J. S. Fry and sons te Bristol, de stoffen van wol en cachemier van Th. Illingworth-. te Bradforten het fluweel en katoenfluweel van Henry Mann Son and Co. te Manchester. Indien dit alles hoe goed ook tot het fraaiste moet behoorendan kan de verwachting teli aan zien van het overige niet hoog gespannen worden. Toch is er nog wel een en ander te vinden dat het oog streeltb. v. de verzameling fijn en beschil derd aardewerk van Doulton and Co. te Londen. Behalve kachel, buizen, privaattrechters, filters, bedstoven enz., ziet men er vazen en kommen van verheven georneerd en geschilderd aardewerk, waar van naar men verzekertnooit meer dan 2 stuks aan elkander gelijk vervaardigd worden maar bo vendien gekleurde tegeltjes en grootere muurvul lingen, waarvan het ornement smaakvol is [De prachtige uitstalling van FaudelPhilips Sons te Londen van japansch porcelein ivoor en lak werkkomt natuurlijk evenmin in aanmerking als die van fransche artikelen van Cossa in de neder- landscha.. afdeeling]. Bezienswaardig zijn ook de 2 groote tapijten van H. J., Dixon Sons te Kidder minsterde 5 tapijten van Thomas Tapling Co. te Londen en de 4 groote, 5 of 6 kleinere en tal rijke stalen van John Crosley Sons te Halifax de prachtigemeest gevelouteerdearsenikvrije be hangselpapieren van Wm. Woolliams Co. te Londen, de gas- en olielampen en lichtkronen van koper en compositie-metaal (waaronder ook nog onze gezellige oude verstelbare kantoorlampjes) van Smith Cham berlain te Manchester, de allerfraaiste hoornen, ivo ren en schildpadden kammen van S. R. Stewart Co. te Aberdeen de schuiers en kammen van na gebootst ivoor van de British Xylonite Company te Londen de schoone en in fraaie vitrine geplaatste verfstoffen en vernissen van Lewis Berger Sons aldaarde in een tempelfront gestapelde kloentjes en klosjes garen van J. E. Waters Co. te Manchesterde ten deele in een donker vertrekje der Manitoba-ten toon stelling verstopte beschilderde kerkramen ran Ward and Hughes te Londen de paardenstal met toebehooren en een model van der- gelijken stal van Musgrave and Co. te Belfastde modellen van het stalen schroefstoomschip „Clyde" der Penuns. and Or. Steam. Nav. Cy. en van het stalen rivier-raderstoomschip „Thooreah" (3 étages hoog) van William Denny and Brothers te Dum barton van het raderstoomschip „Monas Isle" van Caird and Co. te Greenockvan het stoom schip „Minard Castle" en de halve modellen van onze stoomschepen „Overijsel" der Rotterdamsche Lloyd „Macasser", en „Padang" der maatschappij „Insulinde", van Raylton Dixon and Co. te Middles- borough on Tees. Met minder genoegen beschouwen wij de beide rijtuigen van Atkinson Philipson te Newcastle, niet zoo zeer om de daarop moedwillig aangebrachte krassen over welker oorsprong verschillend gedacht wordt't was o. i. overbodigdeze rijtuigen door dergelijke beschadiging in de schatting der jury afbreuk te doen. Aan nuttige zaken ontbreekt hetna vele reeds genoemdein de engelsche afdeeling van het hoofd gebouw nietin grootte afwisselend van de stalen pennen van Perry and Co. te Birmingham tot de brandkasten van de Chatwood Patent Safe and Lock Company te Bolton, Chubb and Son en John Tann, beiden te Londen. Een groote van eerstgenoemde firma strekt tot een kantoortje voor haren vertegen woordiger een brandkas die door een mechaniek in een brandvrijen kelder kan dalen zien wij in model. Genoemde firma's stellen ook eene menigte hangslotenz. g. veiligheidssloten ten toon. Tot de nuttige zaken behooren ook de reddinggordels en practische reddingcostumes van Wentworth and Co. te Londen, de brandvrije verfstof van de United Asbestos Company aldaar, waarmede den 15 Au gustus te Amsterdam in tegenwoordigheid van vele autoriteiten eene welgelukte proef is genomen de toestellen voor electrischen telegraaf en electrische verlichting van Siemens Brothers Co. te Londen, de welbekende filters van George Cheavin te Bos ton de carbol-praeparatQn jan F. G. Calvert Co. te Manchesterde weegtoestellen van George Salter Co. te Westbromwichde rioolbuizen tegels vuurvaste eu andere steenenmet wit of blauw verglaasden voorkantvan W. Harriman and Co. te Blaydon on Tynede maai-machines van de Johnston-Harvester Company te Londende voor werpen van phosphorisch ijzer en staal (o. a. een tot een spiraal gedraaide bruglegger) van Thomas and Gilchrist aldaarde syphons van Eugster Kaertgen aldaar, de verwarmingstoestellen met groote 83) Uit het Hoogduitseh van ADOLF STREOKFUSS. Twee jaren na den dood van den vroegeren bezitter was het nieuwe huis weder gereed en werd het door een waar tooverfeest ingewijd. Zelfs in de Gravenstraat verwekte het aantal der 's avonds aanwezige rijtuigen opzien, verscheidene honderden personen ailen tot de hoogste kringen behoorendedie gewoonlijk de salons van de vorBten der beurs bezochten hadden zich ver zameld om den tegenwoordigen bewoner van het huis geluk te wenschen met de pracht-en smaakvolle inrich ting en het heerlijke inwijdingsfeest. Onder de gasten waren er velen die vroeger vaak in deze vertrekken waren geweest en toen even ijverig den gastheer voor zijne verrukkelijke feesten adden bedankt nu echter dacht niemand meer aan den over leden vroegeren eigenaar hij was vergeten ofschoon eerst sinds twee jaren het gras op zijn graf groeide. De naam Treu was uitgewischt sinds de failliete boedel geregeld en de weinige percenten aan de schul- eischers waren uitbetaald werd er geen melding meer van hem gemaakt. Niemand sprak meer van den man, die zich gedurende vele jaren met trots de eerste chris telijk bankier der residentie had genoemd en wien de voorname wereld toenmaals gehuldigd had zooals zij nu zijn opvolger huldigde om ook dezen misschien weder te vergeten wanneer zijn kometenloopbaan ten einde loopt. Van al degenen van wie de eens gevierde bankier vroeger omgeven wasbleef slechts eene aan hem met trouwe liefde denken, zijne dochter, voor wie hij ge durende een lang leven een koel streng liefdeloos vader geweest was, en die hij in den tijd van zijn voor- spoed aan ziin eerzucht had willen opofferen. Adèle dacht niet aan de vele smartelijke uren die zij had doorgebrachtzij waren uit hare herinnering verdwe nen maar de blik van innige liefde, waarmede hij van haar gescheiden was en zijn laatste bezoek waardoor hij den grondslag tot haar levensgeluk had gelegd, was diep en onuitwiseiibaar in haar hart gedrongen. Ja, zij was gelukkig, onuitsprekelijk gelukkig! Wol had zij een moeilijken kotnmervollen tijd doorleefd toen na haars vaders dood de schuldeischers zich op zijne nalatenschap wierpentoen zij dagelijks moest hooren hoe de nagedachtenis van den overledene werd vervloekt hoe hij een bedriegelijk speculant werd ge noemd die zich den schijn van rijkdom gegeven en op kosten van hen die door hem bedrogen waren jaren lang op den weelderigsten vost geleefd had. Maar zelfs in dien treurigen tijd ontbrak haar geene zoete troostwant haar verloofde stond haar als vriend en raadsman ter zijde haar beschermende tegen de hate lijke aanvallen der verbitterde schuldeischers, die zelfs niet verzoend werden toen zij bun alles overliet, wat zij zelf bezat en afstand deed van haar moederlijk erfdeel. In de Albertstraat had Herman zich een eenvoudige gezellige woning gekozen in hetzelfde huisdat hem had opgenomen toen hij naar de residentie gekomen was hij had het geheele huis gehuurddat tot nog toe juffrouw Ebert met hare moeder en dochter had bewoond en dat deze verlaten hadden omop raad van den commissarisovereenkomstig het vermogen van juffrouw Dankelmann eene ruimere en fraaiere woning te betrekken. In zijn nieuw tehuis leidde Herman zijne jonge vrouw binnen hier, in de enge kleine woning was Adèle de in het genot van onbegrensden rijkdom opgegroeide dochter van den millionair, eene zorgende huisvrouw, bier vond zij een levensgeluk zoo schoon als zij zich nauwelijks had durven droomen. Zij was trotsch op baar echtgenootzij had hem niet alleen lief, maar zij vereerde hem Het was voor haar de zoetste voldoeningdat hij met ernstige be slistheid alle aanbiedingen van tante Sabine die hem zoo gaarne een deel van baar overvloed had willen afstaan van de hand wees dat hij met vreugde zich alle ontberingen getroostte waartoe hem zijne beperkte inkomsten dwongen dat hij niets aan anderen maar alles aan zich zeiven aan zijne eigen kracht, aan zijne eigen werkzaamheid wilde te danken hebben. Juist de ontberingen die zij zich moest opleggen droegen er toe bijom Adèle's geluk te verboogen Zij kon haar man tot steun zijn, kon voor hem werken huishouden en voor hem zorgen. En met hoeveel vreugde deed zij dat Hoe ijverig bestudeerde zij het kookboek, om goedkoope goede gerechten te vinden, hoe trotsch was zij als hij haar verzekerde dat de eenvoudige spijzen die zij zelf voor hem had toebereid, hem beter smaakten dan alle dure lekkernijen Met hoeveel zorg hield zij hare kamers in orde opdat hij wanneer hij vermoeid thuis kwam alles vond zooals bij het gewoon was en het verlangde. Zij wilde niet dat het dienstmeisje ook maar een boek in des doctors kamer aanraakte iederen dienst aan haren man wilde zij zelf bewijzen. Het gaf haar de grootste vreugdewanneer zij door hare kunstvaardige hand kon bijdragenom de inkomsten voor de huishouding te vergrooten en menige kleine uitgave te bestrijden. Terwijl Herman voor den middag zijne ziekenbezoeken aflegde zat zij menig uur aan den schildersezelijverig të schilderen niet meer zooals vroeger uitsluitend tot haar genoegen maar nu ook, om hare aquarellen, waarvoor een kunsthande laar haar vrij hooge prijzen betaaldevan de hand te doen. Zij was gelukkig, onuitsprekelijk gelukkig, en hij, wien zij liefhad was het met haar. De sombere trek, die vroeger vaak zijn gelaat had ontsierdwas er ge heel uit verdwenen doeter Anthold '**r ^ev' cu kerden zijne patiënten sedert hij Men gev. vrouw had een geheel ander m<l maand gev., in een-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1