Eri,5rho,'»n hefft- uitstraling voor kerken, scholen enz. van W. Barton te Bostonde oprollende luikenmetalen zonne schermen en een lift van Clark Bunnett and Co. te Londen, de op paneelen zichtbaar gemaakte lakken en vernissen van James Williamson Son te Lan caster het plaatijzer van E. P. W. Baldwin te Stourporten het onder den naam van linoleum bekend geschilderd zeil- of waschdoek van Glanvill and Co. en W. D. Harry and Co., beiden te Londen. Wij laten in het middenof men ook tot de nuttige zaken wil rekenen de vélocipèdes (bi-cycles) van Hydes and Wigfall te Sheffield, de Howe Mar- chine Company te Glasgow en de Surrey Machinist Company te Londen, of men onder de nuttige of merk waardige wil rangschikken de bijbels in verschillende talen van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelge nootschap en of in de practijk voldoen zal het biljartdat tevens tot eettafel kan dienenvan George Wright and Co. te Londen. Vele der hiervoor opgetelde artikelen zijn ook ingezonden door andere huizen dan de door ons ge noemde verder vinden wij wollen stoffensatijn linnen shirtings breikatoen garens zeildoek touw leder caoutchouk-artikelen gitten boeken en kinderboeken, photografiënijzeren ledekanten en stoelen, huishoudelijke artikelen van geëmailleerd ijzerwapenen messen filtreer-apparaten venti lators oliënchemische meststoffenpharmaceuti- sche artikelen wijnen spiritus rumlikeuren ale, limonades, minerale wateren, suiker, bonbons en verduurzaamde levensmiddelen, het hondenbe schuit van Spratt te Londen niet te vergeten. Wordt vervolgd. iSuiteulatib. iemand ÏT ^i 6U gaV6n VUUrZonder echter Bttmettlaub. 080 fV \finnafd'e hij lief hadheden na twee DÜITSCHLAND. Het duitsche eskader in de oost- aziatische wateren heeft bevel ontvangen ter gerust stelling der duitsche onderdanen in China, alle havens van dat rijk te bezoeken. Het congres voor het volkenrecht te Munchen heeft besloten den wensch uit te spreken dat de scheep vaart op de Congo voor alle volkeren open gesteld worde en dat de mogendheden in overleg mogen Ireden over maatregelengeschikt om botsingen tusschen be schaafde volkeren in Midden-Afrika te voorkomen. Aan het bestuur werd opgedragen dezen wensch aan de mogendheden mede te deelen onder bijvoeging eener door den heer Moynier gestelde memorie. De zoo lang uitgestelde verkiezing voor een lid van den rijksdag te Torgau, waarover onlangs in den rijks dag de regeering ondervraagd werd is in het voordeel der liberalen uitgevallen. Hun kandidaat, die in 1878 1000 en in 1881 200 stemmen minder kreeg dan de conservatieve kandidaatwerd gekozen. ENGLLAND. De beul Marwood genaamd, is den 4 in den ouderdom van 64 jaren overleden aan een longontsteking. Twaalf jaren had hij die betrekking bekleed. Zijn eigenlijk beroep was schoenmaker. Het mond- en klauwzeer onder de runderen en schapen breidt zich zeer uit. Meer dan 100 plaatsen zijn besmet verklaard. Mocht oorlog tusschen Frankrijk en China ontstaan en de chineesche havens door Frankrijk geblokkeerd worden dan zouden daaruit groote belemmeringen voor den engelscben handel voortvloeien. Dat "die handel van beteekenis is, blijkt uit het door Daily News vermelde feit, dat jaarlijks voor f 120,000,000 a f 132,000,000 uit China naar Engeland uitgevoerd wordt, terwijl uit Engeland ingevoerd wordt voor ongeveer 72,000,000. Dat blad hoopt, dat de chineesche re geering gevolg zal geven aan het geopperde denkbeeld om het met Frankrijk gerezen geschil aan de beslis sing der europeesche mogendheden te onderwerpen. Uit onvoldoende blokkade zouden bovendien tal van geschillen ontstaan. 1RANKRIJK. De stad Parijs heeft sedert den 1 dezer maand in alle overeenkomsten met aannemers de bepaling opgenomen dat het aannemen van vreemde werklieden verboden is. Overtreding dier bepaling heeft vernietiging der overeenkomst ten gevolge. Drie spoor wegmaatschappijen hebben ook besloten, dat van den 15 alleen fransche werklieden aangenomen zullen wor den. De Noorder-Spoorwegmaatschappij maakt een uit zondering voor Belgen en Nederlanders. Italianen, Span jaarden en Duitschers zullen worden geweerd. De bekende Rochefort richtte in zijn blad de On verzoenlijke genaamd, in zeer scherpe woorden tot Koning Humbert van Italië het verwijt, dat hij die zijn troon aan Frankrijk verschuldigd was, niet de' erkentelijkheid aan Frankrijk bewees, die in redelijkheid van hem verwacht mocht worden. Een jong italiaansch ofücier, Bettini genaamd daagde hem daarop uit, be- weerendedat hij als officier door dat artikel beleedio-d wasdaar de Koning hoofd van het leger was. Roche fort antwoordde, dat hij bereid was voldoening te geven doch alleen aan den Koning zeiven. Dit voorval heeft de hoofdcommissie te Napels voor het inzamelen en verdoelen van geld onder de noodlijdenden op Ischia doen besluiten voortaan het uit Frankrijk te ontvan- gen geld te weigeren. Rochefort beleedigde Italië zoo grol en smadelijk, dat het aannemen van fransche ondersteuning vernederend zou zijn. Volgens de National besloot de regeering, de onder handelingen met China te hervatten op de grondslagen van het vroeger door den heer Bourée ontworpen ver drag en tevens tot het zenden van alle noodige strijd krachten naar Tonkin eene daadwaartoe zij zich gerechtigd acht zonder de Kamers bijeen te roepen. Volgens de Temps deelde de chineesche gezant den 7 in een met den minister van buiten!, zaken gevoerd onderhoud voorstellen tot schikking mede welke naar s ministers oordeel overweging verdienen. De grond slagen voor die schikking zouden zijn 1°. regeling van het vraagstuk betreffende de door China gehandhaafde buzereiniteit over Annam onder een nader te overwe gen eervollen vorm 2°. afbakening der grens en te vens zoo noodig vaststelling van eene strook onzijdig grondgebied op sommige punten. De president der republiek zond den 6 een telegram aan den Koning der Nederlanden om zijne deelne ming te betuigen in het onheil, dat Java en Sumatra getroffen heeft. Te Chalons sur Saóne had den 10 eene verkiezing voor een lid der Kamer plaats. Er moet herstemd worden tusschen Laranchat met 46s9 Josserand met 4280 en abt Sauvert met 2752 stemmen. Ook te Parijs moet herstemming plaats hebben en wel tusschen de republikeinsche kandidaten Forest en Hiélard, die 3269 en 2951 stemmen bekwamen. LUXEMBURG. De Koningin-Groothertogin zond door tusschenkomst van mevrouw de baronnes von Bloehausen aan de burgemeesters der gemeenten Ettel- en Colmar en Berg eene aanzienlijke som gelds om aan de schooljeugd een genotvollen dag te verschaffen als blijk van ingenomenheid met de'har telijke ontvangstbaar telkens bereid, wanneer zij door die gemeenten reed. Ongeveer 600 kinderen zijn daarop in de afgeloopen week feestelijk onthaald. NOORWEGEN. Het rechtsgeding tegen den mi nister-president Selmer komt nog niet veel verder. Aanvankelijk maakte bij gebruik, zooals men zich herinneren zal van het hem toekomende recht om 12 leden van het gerechtshof te wraken. Onder de 26 leden die daarna overbleven waren er II die als leden van de Kamer gestemd hadden vcor het be sluit voor het niet uitvoeren waarvan de minister vervolgd wordt. Zijn verdediger heeft thans in eene schitterende pleitrede aangetoond dat deze elf leden den waarborg missen van volkomen onpartijdig te zul len zijn omdat de wettigheid van dat besluit eene in dit geding te beslissen vraag is. Het rechtsgeleerde deel van het hof schijnt voornemens te zijn de zaal te verlaten zoo die elf leden niet gewraakt worden waardoor de verdere behandeling der zaak onmogelijk zou worden. Deze kennisgeving is zeer goed opgenomen. De croa- Fan Hn 0 6 Part.U beeft verklaard, dat het benoemen van den commissaris een grondwetschennis is. De ongaarsche oppositie-partijen beweren insgelijks, doch p au ere gronden dat de hougaarsche regeering de dan h n J" jDt SV6nwel vinden allen bet niet meer iaat. J u Hongarije voldoening erlangt en het sgezag hersteld wordt. Op eene bijeenkomst der hongaarscheoppositieieden werd door velen de wensch geuit dat Croatie van zjne voorrechten zou worden vervallen verklaard, doch de meerderheid was daartegen. Den 7 s namiddags sloeg het gepeupel te Agram de vensters in van een koffiehuis en van onderscheidene woningen, aan Israëlieten behoorende. De troenen iemand te kwetsen Vele personen werden in hechtenis genomen. De op den 10 bepaalde gemeentelijke ver kiezingen zijn uitgesteld. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft het verbod tot invoer van uit Egypte afkomstige katoen opgeheven De regeering heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek der duitsche regeering om den student Lennig die naar dit rijk gevlucht was, na op duitseh grondge bied een zijner makkers in een tweegevecht gedood te lebben uit te leveren, op grond dat het tweegevecht niet voorkomt onder de misdaden en wanbedrijven op genomen in het bestaande uitleveringsverdrag. EGYPTE. De Onder-Koning vertrok in den och tend van den 8 van Alexandrië om Rosette en andere steden in bet land te bezoeken. Bij zijn vertrek werd hom uitgeleide gedaan door de voornaamste engelsche militairen. Binnen weinige dagen zal hij te Cairo komen. Ie Alexandrie waren den 8 in de laatste 24 uren slechts 5 cholera gevallen voorgekomen. Den volgenden dag overleed slechts één persoon. CHINA. Aan de engelsche Standard wordt bericht, dat de chineesche handelaren den oorlog met Frankrijk aanstaande achten. Ook de bladen zijn oorlogzuchtig gestemd en betoogen dat Frankrijk's aanmatiging om in vollen vrede een deel van het rijk in te lijven ten sterkste moet worden tegen gegaan. De berichtgever van dat blad had ook een onderhoud met den nieuw benoemden Onder-Koning van Zuidelijk-China, die hem o. a. verzekerde, dat de oorlog onvermijdelijk was, zoo Irankryk met eene bevredigende beschikking sloot met den chineesehen gezant te Parijswant het verdrag met Annam kon nooit goedgekeurd worden. Men zie verder betreffende deze zaak de berichten onder Frankrijk. VEREENIGDE STATEN. Volgens het officieel verslag der katoenbeurs wordt de katoenoogsb over het op 31 Augustus geeindigde jaar geschat op 6,950,000 halen dat is 6,950,000 balen dat is 1.493,000 meer dan in het vorige jaar. De maïsoogst leed veel schade in eenige gedeelten van Jowa Wisconsen en Minnesota. ZUID AFRIKA. De transvaalsehe volksraad beeft besloten elke 5 jaren een nationaal feest te Paarden- kraal te vieren. Het geven van een jaarlijksch feest werd te kostbaar en te moeielijk geacht. vroohjk en gelukkig dat er zelfs een schijn van zijn goed humeur in de treurigste ziekekamer viel. Hoe had hij zich ook niet gelukkig kunnen gevoelen, alle zijne tegenwoordige omstandigheden waren toch zoo' vriendelijk als hij ze slechts irenschen kon de zwarte onweerswolken die twee jaren geleden hemzelf en bet geheele geslacht der Antholds bedreigden, waren voor bijgetrokken en de zon scheen weder helder en vrien delijk van den wolkenloozen hemel. Twee jaren gele den was hij naar de residentie gekomen als een zwerver zonder doelhet was een waagstuk geweestdat hij de onbekende die nauwelijks de middelen tot zijn nood zakelijk levensonderhoud bezat, de hoofdstad koos, om zich als geneesheer eene practijk te verwerven maar hij had die verworvenhij had een eervollen naam gekregen dagelijks vermeerderde het getal dergenen die zijne hulp inriepen. Zijne inkomsten werden groo- ter, zij waren nu reeds voldoende voor zijne eenvoudige levenswijze, ja zij zouden reeds zeer beduidend geweest zijn indien bij zich niet deze eenige weelde, die der liefdadigheid had veroorloofd indien hij niet beslist iedere betaling van onbomiddelden geweigerd en zelfs de arme nog door rijke geschenken in geld ondersteund had. Met grooteinnerlijke bevrediging kon hij op zijne werkzaamheid dezer laatste twee jaren terugzien zij was gezegend geweest voor al zijne arme zieken en voor hetn zelf, hij genoot een geluk, dat hij verdiende, "Mlkuhiïerfeiid. het zichzelf gegrondvest en hij genoot het 65 a 70 Ct' voorheen, in den tijd van het eerste leiden 7'Sept. Aanpude hartstocht. Melkkoeien t 152 a 2 O OSTENRIJK-HONGARIJE. Generaal Ramberg, de buitengewone regeeringscommissaris in Croatië, heeft bij de aanvaarding zijner betrekking eene krachtige maar be?adigde en verzoenende kennisgeving tot^dé bevolking gericht waarbij hij den Croaten verzekert s lands rechten nationaliteit en taal niet te zullen aantasten maar de rust met alle daartoe beschikbare middelen te herstellen; in elk geval zal hij zijnen plicht vervullen. Hij hoopt, dat de bevolking hem het vol brengen dezer taak mogelijk zal makenopdat alles weder te eerder in den gewonen toestand kunne komen, En evenals hij aan zich zelf zijn geluk te danken had evenzoo was hij ook de schepper van dat zijner familie geworden. Hij moest, toen hij, aan den aan drang van zijn rechtsgevoel gehoor gevende, besloot om onderzoek te doen naar het lot der ongelukkige Sabine, en tot dat doel de hulp van den commissaris Mendler inriep aan de gerechtigheid een zwaar offer brengen; maar dat offer had het loon in zich zelve gevonden. Wel was de erfenis van den overste von Wer- neburg zijn vader ontgaan en aan de rechte erfgename ten deel gevallen maar zij was het middel geworden om het geslacht der Antholds voor armoede te behoeden! De goederen der Antholds waren bevrijd van de drukkende hypotheekschulden de wissels van baron Robert waren vernietigd zoodat deze nog slechts een enkele schuldeischeres had zijne zuster Sabine. Aan de voorzichtigheid en zaakkennis van den com missaris Mendler, geholpen door den justitieraad Meu- dingwas het geluktom binnen weinige dagen de ingewikkelde zaken van baron Robert in orde te bren gen hij kon de overgelukkige Sabine de documenten ter hand stellen, waardoor zij het lot van haar eenigen broeder verzekerd had. En toen zij nu die stukken in de hand hield ont waakte iü haar hart de innige wenschom die zelf overtegeven aan den broeder, dien zij sedert veertig jaren niet had gezien en nog eenmaal de plaats optezoeken, waar zij eene vreugdelooze jeugd had doorgebrachten waaraan zij toch altijd gedurende de lange afgeloopen jaren met weemoed had teruggedacht. Wordt vervolgd. In den nacht van 23 September is een 14jaritre jongen woonachtig in den Zaandammer polderdoor den hevigen wind van den brug over het Westerkatte- gat in het water geworpen en omgekomen. In Noordholland zijn van 27 Augustus tot 3 Sep tember 6 gevallen van pokken voorgekomen n.l. 3 te Amsterdam 2 te Hoorn en 1 te Haarlemmermeer. Den 4 hebben uit Schagen 23 mingegoede jon gelieden waarvan 15 voor rekening van de „Guldens- sociëteit" en 8 voor rekening van particulieren, onder geleide van 2 leden dier sociëteit, te Amsterdam de tentoonstelling en de diergaarde bezocht. den nacht van 56 Sept. is nabij het station Eindhoven een goederentrein ontspoordwaarbij aan het materieel groote schade werd toegebracht. In den avond van den 7 is eene boerderij, staan- den op den Horn in den Grooten IJpoldertoebe- hoorende aan jr. den Tex te Amsterdam, in de asch gelegd met den geheelen oogst. Da woning is gespaard gebleven. Niets was verzekerd. Te Amsterdam is den 7 in den ouderdom van 90 jaren overleden de heer E. P. de Monchyoud voorzitter der Ned. Handelmaatschappij en oud-lid der 2e. Kamer. eene den 7 te Pnrmerende gehouden vergade ring ter bespreking van de belangen van het onderwijs, hebben 53 der aanwezigen zieh voor eene goed inge richte school voor uitgebreid lager onderwijs en 10 zich voor de oprichting eener hoogere burgerschool met drie jarigen cursus verklaard. Te Hoorn is den 7 van wege de Vereeniging voor Volksvermaken, feest gevierd, ter eere der opening van den westfrieschen stoomtramweg. Aan de Nadorst werden volksspelen gehouden met muziek van het 7e regiment infanterieen 's avonds gaf dat corps eene muziekuitvoering in het Park die besloten werd met' een vuurwerk. Bij de Nederl. Handelmaatschappij is tot den 8 f 56,099,43 voor de noodlijdenden door de ramp in N. Indie ontvangen. De nieuwe opgaaf vermeldt 1 gift van 1500 4 van 10001 van f 600, 9 van f 500, 2 van f 300, 1 van f 250, 7 van f 200, 23 van f 100 enz. Bovendien zijn by den penningmeester van het hoofd comité ontvangen 2 giften van/500, 1 van 300, 1 van 200 enz., te zaaien f 1630. Te Rotterdam heeft zich, op uitnoodiging van den burgemeester eene subcom missie gevormd te Hoorn en te Middelburg is zulks, op voorstel van den burgemeester door de leden van den gemeenteraad geschied. De aartshertog Lodewijk Victor van Oostenrijk is afgestapt aan Brack's Doelen-hótel te Amsterdam. Den 8 bezocht hij de tentoonstelling. In den Prins-Alexanderpolder te Kralingen zijn den 8 eene schuur met rogge een roggeschelf en 9 varkens eene prooi der vlammen geworden.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2