STAATSLOTERIJ. Ns. 4117 en 9262 400 ns. 2466 en 5485 200, ns. 1920 en 10725 f 100. Dinsdag, It Sept., 2e. Ifjot. Nr. 1C836 5000, nr. 4019 f 2000nr. 16995 400, nr. 277 200, ns. 331, 872, 1372, 3994,11487 en 11596 f 100. QTclegrAfi&cf» fitricblctt. 's Gravenhage 11 September 1883. Blijkens een gisteren uit Indie ontvangen officieel telegramia de geheele omvang der ramp door de uitbarstingen op Krakatoa nog niet bekend. Al het mogelijke wordt gedaan om aan de overgeblevenen bevolking voorloopige hulp te verschaffen. De europeesche amb tenaren en het garnizoen van Telok-Betong zijn be houden de eerste stuurman Ampt en de machinist 0. Stolk der gouvernements marine zijn echter door de vloedgolf omgekomen. De veiligheid van Straat Soenda is voorloopig verzekerd. Den 30 Augustus is te Atjeh gesneuveld luitenant W. J. F. van Beusekom en een fuselier. Een aan val op een transport werd glansrijk afgeslagen. ^faÖB-öcricfiteu. Den 8 is te Amsterdam plotseling overleden mr. H. H. baron Roëllond-commissaris des Konings in Noordholland. Den 9 isper stoomschip Maasstroom ran Rot terdam naar de Transvaal vertrokken een twintigtal emigrantenonder de belangelooze leiding van den heer J. H. Janson. De vrouwen en kinderen der ver trokkenen zullen in Februari volgen. Den 9 zijn in eene woning in de Wagenaarstraat te Amsterdamdie tot verwondering der buren ge sloten bleef, op de legerstede gevonden de lijken van man vrouw en kind terwijl een pot met doove kolen midden in het vertrek stond. De kroonprins en de kroonprinses van Zweden hebben den 9 per extratrein een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin, op Oranje Nassau's oord. Den 9 is in een bijgebouw van het r. e. weeshuis aan de Warmoesstraat te 's Gravenhage eene school voor 200 kinderen ingewijd. De leden van het internationaal geneeskundig congresten getale van ongeveer 100 hebben den 9 gedineerd op het badhuis te Scheveningenwaar te hunner eere een vuurwerk werd afgestoken. Den 10 is te Leidenin de door de afdeeling der Maatschappij van Tuinbouw met bloemen versierde gehoorzaal het zesde orientalistencongres geopend in tegenwoordigheid van de ministers van binn. zaken koloniën en oorlog en van het bestuur der gemeente. De minister Heemskerk betradnadat prof. Kuenen de bijeenkomst geopend had de tribune en gaf een overzicht van de oorzaken dat de oostersche talen te Leiden steeds gebloeid hebben en in eere gehouden worden. Prof. Kuenen hield daarna de openingsrede waarin hij de opgekomenen verwelkomde, hulde bracht aan de nagedachtenis van prof. Dozy en op het eigen aardige wees van bet houden van het congres te gelijk met de koloniale tentoonstellingin het kleine maar uitgestrekte koloniën bezittend Nederlandwaar vele maatschappijen direct of indirect de oostersche studiën bevorderenen binnen Leiden waar in vroeger en later tijd de oostersche talen gelukkige en beroemde beoefenaars mochten vinden en een schat van oostersche handschriften verzameld is. De beide voordrachten werden levendig toegejuicht. Daarna deden verschil lende leden aanbieding van belangrijke geschriften, en werd de openingsrede beantwoord door de heeren Oust, van Londen en Pandit Sbyamaji Krishmavarma uit Britsch-Indie. Na de sluiting der openbare zitting vergaderden de leden in de sectiën, 's Avonds waren zij en hunne dames de gasten van het gemeentebestuur, op Zomerzorg waar eene muziekuitvoering werd ge geven. Den 10 is door B. en W. van Amsterdam aan besteed het bouwen van eene lagere school 3e kl. voor meisjes aan de Van-Oldenbameveltstraat waarvoor laagste inschrijver was de heer L. Kroonen, te Uithoorn, voor f 39,780. Te Kampen is de nieuwe cursus aan het gymna sium aangevangen met 60 en aan de hoogere burger school met 89 leerlingen. Aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden zijn thans 113 leerlingen inge schreven, De nieuwe cursus van het gymnasium te Amersfoort is geopend met 51, te Deutichem met 125 leeriingen. De heeren K. A v. d. Garde te Gouda en 8. v. Dantzig Co. te Rotterdam hebben aan de gemeente besturen in de Hoeksche Waard concessie gevraagd voor eenen stoomtramweg. De gemeenteraad van Zijpe heeft met 8 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van de hoofden der scholen om verhooging hunner jaarwedde met 100, onder intrekking der afzonderlijke beloo ning voor het geven van herhalings-onderwijs, De gemeenteraad van Warmenhuizen heeft be sloten eene nieuwe openbare school te stichten en de bestaande in te richten voor het voorbereidend, alsmede voor het gymnastiek- en teekenonderwijs. Nu de minister van binn. zaken als regel aan neemt om geene gemeenten voor het onderwijs te Bubsidiëeren tenzij er schoolgeld wordt geheven heeft de gemeenteraad van Stavoren het in 1880 afgeschafte schoolgeld weder ingevoerd. Het bedraagt voor iederen leerling 30 c nts per kwartaal. De postdirecteur te Deventer laat voor zijne kos ten alle brievenbestellers aldaar eene uitstapje maken naar de amsterdsmsche tentoonstelling. Tot wethouder te Bergen is herbenoemd de heer J. Helder, te Callantsoog de heer D. Jimmink tot wethouders te Venhuizen zijn verkozen de heeren J. Sluis en C. Vis te Heerhugowaard de heer J. Pater, te Enkhuizen de heer Lakenman. Te Rotterdam is voor de ramp van Ischia ƒ2000 bijeengebracht. Bij de commissie te Amsterdam is het ingekomen bedrag geklommen tot 8045,905waar onder eene gift van f 1000. Bij de harddraverij te Ilpendam, waaraan 11 paar den deel namen zijn de prijs en de beide premiën be haald door Aafke Hoopvol en Nobelvan de heeren J. Dam te Schermeer J. Munnikhuis te Purmerende en T. Schilder te Spierdijk. - De gemeenteraad van Ferwerderadeel heeftnu ten gevolge der jongste verkiezingen de meerderheid naar de zijde der liberalen is verplaatstmet 8 tegen 4 stemmen besloten om de schoolgeldheffiog weder af te schaffen. Te Tiel heeft eene inschrijvingslijst te behoeve van de Varna 223 opgebracht. Tot 7 September is in het geheel geschonken of toegezegd f 75,545,03%, terwijlom volledig te kunnen voldoen aan de verplich tingen aangegaan tot opsporing der expeditie eene kleine f 100,000 noodig kan zijn. De gemeenteraad van Aduard heeft met 4 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op eenige adressen, o. a. van het kerkbestuur der herv. gemeente en van het Nutsdepartementom in te trekken het raadsbesluit waarbij kindereu boven de 12 jaren van de openbare school geweerd worden. Ds. W. Haverkamp te Venhuizen heeft bedankt voor het beroep naar Neede. De heer L. H. Festen te Heeswijk heeft afge zien van de hem verleende vergunning tot het leggen van eenen stoomtramweg tusschen Vucht en Boxtel. Aan de toezegging van eene gift van/4000 aan de herv. gemeente te Wijhe zijn voorwaarden verbonden, die nog niet zijn aangenomen. Ook andere ingezetenen hebben reeds aanzienlijke bijdragen toegezegd. Het r. c. en het israëlietisch armbestuur te Enschede hebben van een onbekende elk f 500 ontvangen. De heeren jr. mr. J. H. F. K. v. Swinderen te Rijs, C. W. C. T. Visser te WitmarsumK. S. v. An- dringa te Lemmer en Siters te Koudum hebben zich ver- eenigd tot een Noord-Nederl. Tramwegcomité, met het doel om in de noordelijke provinciën het aanleggen van stoomtramwegen te bevorderen. A. Hoehstenbach hoofd der openbare school te Simpelveld is bij kon. besluit 14 dagen geschorst in zijne bevoegdheid tot het geven van onderwijs aan eene openbare school omdat hij gedurende schooltijden on- derwijs in de godsdienst volgens de leer der r. c. Kerk gegeven en daardoor de neutraliteit geschonden heeft. TeJokohama, in Japan, is op 40jarigen leeftijd, overleden de heer A. J. O. Geertsvroeger militair apotheker hier te lande sedert in japansche dienst ijve rig bevorderaar der pharmacie. De kamer van koophandel te Haarlem heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met het ver zoek de noodige maatregelen te nemen, opdat Duitsch- land het verbod van invoer van bloembollen moge in trekken en tevens de toetreding van Nederland tot de conventie van Bern te bevorderen. De commissie van beheer en toezicht over de gasthuizen te Amsterdam heeft voor dit jaar bij supple- toire begrooting 128,000 aangevraagd, ter bestrijding der meerdere kosten die een gevolg zijn van de reor ganisatie van de inwendige dienst der gasthuizen. Jr. mr. G. J. T. Beelaerts v. Blokland heeft het hem gedaan aanbod om benoemd te worden tot staats- procureur in de Transvaalsche Republiek niet aan genomen. Door de vereeniging „Het Bijzonder Onderwijs" te Amsterdam die geene kerkelijke kleur bezit, is eene opleidingsschool voor onderwijzers en onderwijzeressen opgericht. Bij den kolfwedstrijd te S. Maarten is de prijs gewonnen door G. Huibers, van Dirkshorn en de premie door K. Kaan van S. Maarten. Bij den bil jartwedstrijd werden prijs en premie gewonnen door A. de Wit en J. Grin aldaar. Te Rotterdam zijn in de vorige week slechts 2 personen door de pokken aangetast en hebben geene sterfgevallen aan die ziekte plaats gehad. Tot gemeente-geneesheer te Wognum is benoemd de heer dr. J, A. Hammes, arts te Andijk. Het oude schroelstoomschip 3e klasse Cornelis Dirks liggende te Hellevoetsluis zal gesloopt worden. Desgelijks de oude korvet Ajar die eenige jaren in het Oosterdok te Amsterdam gebruikt werd door de kweekelingen van het matrozen-instituut en nu vervan gen is door de brik Zeehond. Het Hb. verlangtnu het gebleken is dat de onderwijzer Poppink te Winterswijk niets anders on derwezen heeft dan wat te vinden was in een, in der tijd door het schooltoezicht aldaar goedgekeurd leerboek, dat het bon. besluit tot zijne schorsing zal vernietigd worden. De Augustus-collecte voor de scholen „met den bijbel" heeft te Enkhuizen en Oosterdijk f 144,56 op gebracht. De schuit van schipper J, v. Roonvarende tus schen Rotterdam en Strijen is door een rukwind om geslagen, waardoor de lading, 350 mudden aardappelen, verloren ging. De schipper en zijn knecht werden gered. Bij de 2e Kamer is een ontwerp ingediend tot verandering der grens tusschen de gemeenten 's Gra venhage en Wassenaar. Te Gendringen is, op aansporing van den pedikant, besloten tot oprichting van eene school „met den bijbel." Ingevolge het besluit van de jongste vergadering de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om voor veelbelovende maar minvermogende jongelieden, die aan het onderwijs der Rijksschool voor kunstnijverheid te Am sterdam wenschendeel te nemen, tien beurzen uitteloven, elk van /300 's jaars, roept het hoofdbestuur ter mededin ging naar het genot daarvan op onbemiddeldejongelieden, die den leeftijd van 17 jaren bereikteen vak gekozen en reeds één of meer jaren het practisch onderricht in een werkplaats met vrucht genoten hebben, en daaren boven van bijzonderen aanleg blijk geven, om zich vóór 1 October a.s. schriftelijk aan te melden bij den alge- meenen secretaris der Maatschappij (te Amsterdam Kloveniersburgwal 27), onder overlegging van een extract hunner geboorte-acte de noodige bescheiden tot toe lichting hunner aanspraken een voldoend getuigschrift van den patroon of van personen onder wier leiding zij reeds eenig practisch onderricht in hun vak hebben genoten diploma'steekeningen en verdere stukken die tot aanbeveling kunnen strekken zullende de can- didaten op een nader te bepalen dagbewijzen van genoegzame bekwaamheid moeten geven in lezen, schrij ven en rekenen de beginselen der nederlandsche en algemeene geschiedenis, alsmede die der aardrijkskunde, en het behoorlijk teekenen van een voorwerp naar de natuur en van een eenvoudig pleister-ornement. De beurzen worden voorloopig voor den tijd van één jaar verleend doch kunnen voor nog 2 hoogstens 3 daar opvolgende jaren telkens voor één jaar vernieuwd worden zoo de aanleg en de ijver der leerlingen daar toe voldoende aanleiding geven. 3e. klasse10 Sept. Ie. lijst. Antwerpen 11 September. Conscience is in den ouderdom van 72 jaren overleden. Genève 11 September. Op een banket, door Zorilia bijgewoondverklaarde hij dat de vestiging eener spaansche republiek slechts eene quaestie van weinig tijd was. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij besluit van 5 September, nr. 5, aan G. A. Conijn c.s., inwoners der gemeente Alkmaar die bezwaren inbrachten tegen de op 27 Juni 1.1. door den ge meenteraad vastgestelde strafverordening op het verza melen van faecale stoffen te kennen gegeven dat er geene termen zijn gevonden om aan den Koning eene voordracht tot vernietiging dier verordening te doen. Naar wij met genoegen vernemen zal de heer Justus van Maurik in de maand Februari a.s. op een der Nutsavonden eene lezing houden. Aan het toelatings-examen tot de burgeravond school alhier werd deelgenomen door 24 jongelieden. Toegelaten werden: P. Buys, L. BuissingE. de Goede, Jac. van GroosJoh. van GroosH. M. Geerling, J. de Munk, H. Pruimboom en C. E. Mijlhof; 15 werden afgewezen. De nieuwe cursus begint met 8 leerlingen in de 3e klasse 12 in de 2e en 13 in de le. klasse. Dinsdag middag te 1 uur werd op de graanmarkt de tentoonstelling geopend der door de Eloralia-com- missie uitgereikte en door ingezetenen gekweekte plan ten. Het blijkt, dat deze instelling nog maar ten deele aan het doel beantwoordt en velen zich de stekken slechts aanschaffen om op eene goedkoope wijze in het bezit van bloemen te geraken. Van de aan 124 personen ver strekte ruim 500 planten zijn niet meer dan 206 stuks door 57 personen ingezonden. Wij geven de commis sie in overwegingbij eene volgende uitreiking niet 5 maar 15 cents te doen betalen en 10 cents terug te geven voor elke plant die tentoongesteld wordt. Wat de opkweeking der ingezonden gewassen aangaat is er meer dan te voren reden tot tevredenheid daar er van groote zorg en liefde voor de bloemen blijkt. Eene premie van f 5 is toegekend aan nr. 6 ingezonden door E. Duin, 4 premiën van f 2 aan nr. 3 ingz. d. Anton de Rover nr. 7 ingez. d. Anna Duin nr. 45 ingez. d. Wed. van den Burg, nr. 49 ingez. d. W. Klaasen, en 11 premiën van f 1 aan nr. 13 ingez. d. M. Seba, nr. 34 ingez. d. Jacob Kwastnr. 39 ingez. d. T. P. van der Waal, nr. 5i ingez. d. P. Ris, nr. 62 ingez. d, N. Brunsnr. 71 ingez. d. W. Groenland, nr. 72 ingez. d. S. T. Haasbroek, nr. 88 ingez. d. J. Schermer, nr. 105 ingez. d. Joh. van der ltsert nr. 106 ingez. d. Ch. van der ltsert. Bovendien zijn nog een aantal getuigschriften toege wezen. 18 Ingezetenen hebben, behalve de heeren bloe misten v. Garderen en Emeiszich beijverd om de tentoonstelling door aanbrenging hunner gewassen op te luisteren waaronder den heer C. Duin door tal van hang- en andere planten eene eerste plaats toekomt. De genoemde bloemisten hebben door het verschaffen eener uitgezochte collectie krachtig medegewerkt om het geheel te verfraaien en daardoor doen zien welke fraaie planten hunne kweekerijen opleveren. Moge het weder, ten vorigen jare zoo hoogst ongunstig, ditmaal medewerken om de tentoonstelling een druk bezoek te verzekeren. Den 11 's namiddags te 2J uren is len stadhuize op voorstel van burgemeester en wethouders eene plaatselijke commissie in het leven geroepen met het doel om giften in te zamelen ten behoeve van de diep getei sterde gewesten in Neêrlandsch lndie. Zij bestaat uit de heeren A. Maclaine PontJ. G. A. Verhoeft P. Bruinvis de Lange, J. Nuhout van der Veen mr. J. G. Vogel, mr. D. E. van Leeuwen A. Smabers J. J. Schrieke J. M. de Sonnaville P. Graaf, A. -Prins Az. en S. de Lange P. Az. Zij besloot op Woensdag 19 September 1883 eene inzameling van giften met open schalen, te houden aan de huizen der ingezetenen. AKRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 11 Sept. S. S., te Helder, diefstal, 2 maanden ge v., in eenzame op sluiting te ondergaan. W. K., te Helderbedelarij1 maand gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. J. V., W. H. K., J. J. E. en W. M., allen zonder vaste woonplaatsbedelarij14 dagen gev., en opzending naar een bedelaarsgesticht. N. C., te Alkmaar, mishandeling0,50 boete, subs. 1 dag gev. C. H. K., te Alkmaar, diefstal2 maanden gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. F. S., wed. M. Z., te Alkmaar, diefstal, 1 maand gey., in eenzame opsluiting te ondergaan. S. D. Kz., te Hoorn, openbare dronkenschap, 15 boete, subs. 7 dagen gev. C. N., te Andijk, diefstal, vrijgesproken. J. K., te Helder, hoon, f 8 boete, subs. 2 dagen gev. J. K., te Enkhuizendiefstal en bedelarij, 2 jaar gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. L. v. d. K., te Hoorndiefstal6 maanden gev. F. v. 't H., te Medemblikdiefstal, 1 maand gev., in een zame opsluiting te ondergaan.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3