No. 109. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. VRIJDAG \k SEPTEMBER. 84) RB STER RER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficüel (Öcbccltc. Zaterdag 15 September 1883 laat ste dag ter afhaling der voljaars patenten van de gemeente-secretarie, van des voormiddags 9 tot des na middags 3 uren. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LI. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Commissiedie zich te Alkmaar gevestigd heeft tot het verzamelen van giften ten behoeve van de diep geteisterde gewesten in Neêrlandsch-Indië, heeft besloten den 19 September 1883 aan de huizen der ingezetenen eene collecte met open schalen te houdenvan welk besluit zij bij dezen aan de in gezetenen kennis geeft. Zij is ten volle overtuigd dat Alkmaar's ingezetenen niet zullen achterblijven in bet verleenen van dadelijke hulp aan eene zeker zeer zwaar getroffen bevolkingal is de omvang der ramp nog niet geheel bekenden dat door bet houden dier collecte aan ieder de beste gelegen heid wordt gegevenom zijne bijdrage hetzij groot, hetzij kleinte schenken. De leden der commissie zijn verder bereid giftentot dat doel bestemdin ontvang te nemen. A. MACLAINE PONT. J. G. A. VERHOEFF. P. BRUINVIS DE LANGE. J. NUHOUT VAN DER VEEN. Mr. J. G. VOGEL. Mr. D. F. VAN LEEUWEN. A. SMABERS. J. J. SCHRIELE. Alkmaar, J, M. DE SONNAVILLE. 11 Sept. 1883. P. G. GRAAF. A. PRINS Az. S. DE LANGE P.Az. BURGEMEESTER en WETEOUDERS van ALKMAAR, uit het door den commissaris van politie en den directeur der gemeente-reiniging uitgebrachte verslag van den toestand der mestfaalten ontdekt hebbende dat nog verscheidene ingezete nen voortgaan foecale stoffen te werpen op die mestfaalten herinneren dat bij artikel 1 der verordening op het verzame len var. foecale stoffen bepaald is dat het met ingang van 15 Juli 1883 verboden is binnen de kom en de bij die veror dening aangewezen buurten verzamelingen van foecale stoffen hetzij vermengd of onvermengdte hebben of te houden. Burgemeester en Wethouders voornoen d, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Sept. 1883. De Secretaris, NUHOUT va» der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren naar aanleiding van de door den gemeenteraad op 27 Juni 1883 vastgestelde politieverordening op het verzamelen van foeeale stoffen, dat met ingang van 1 November 1883 het op halen van foecale stoffen bij avond zal eindigen, en dat voor het verzamelen en bewaren dier stoffen alleen tonnen gebruikt zullen mogen worden, die ingericht zijn overeenkomstig het bij de gemeente-reiniging in gebruik zijnde model. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Sept. 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Van den commissaris vergezeld ging Sabine naar Warnitz. Na veertig jaren zagen broeder en zuster die elkander eens zoozeer hadden lief gehad en uit wier harten die liefde nooit was geweken, elkander eindelijk weder terug. In de volheid harer liefde wilde Sabine haren broeder de documenten die zij met behulp der erfenis in han den gekregen had ten geschenke gevenbaron Robert was echter niet te bewegenzulk een geschenk aan te nemen. Te vergeefs smeekte zij hem te vergeefs gaf zij bij herhaling de verzekering, dat het haar grootste geluk zou zijn, wanneer zij hem, den stamhouder van het oude geslachtweder vrij en onbeperkt heer en meester wist van Warnitz; dat zij slechts daarom de erfenis had aanvaarddat zij zelf dien rijkdom niet noodig haddat zij met hare dochter en kleindochter met hare beperkte middelen gelukkig leefde, de rijkdom haar slechts tot last zou zijn en haar plichten oplegde, die zij niet kon vervullen. Op al die beden en verze keringen had baron Robert slechts één antwoord. Hij wees het geschenk zijner zuster van de hand. Met vreugde nam hij hare hulp aanhij was innig dank baar, dat zij met ware zusterliefde hem van de zwaarste zorg zijns levens bevrijd had haar schuldenaar wilde bij gaarne zijnmaar zijn trots verzette er zich tegen, om zijne zuster te berooven van het erfdeel dat haar veertig jaren lang onwettig was onthoudeD. feubine moest zich eindelijk schikken, vooral ook toen de commissaris verklaarde, dat de baron slechts als een man van eer en ook geheel in den geest zijner beide zoons handelde. Groot Brittanje en Ierland. II. In de machine-galerij voelt het publiek zich bet meest aangetrokken door de somwijlen in werking zijnde weefmachines van Butterworth and Dickinson te Burnley en de spinmachines en weefgetouwen van Robert Ilall te Burydie eene groote ruimte innemenen niet minder door de bestendig in wer king zijnde waschinrichting van Thomas Bradfort Co. te Londen en Manchestermet wascb- en wringmachinesdrooghuis en met door een rad bewogen bakmangel. Dezelfde fabrikanten overal voor hunne waschhuizen met en zonder toepassing van stoomvermogen bekroondstellen ook cilinder- mangelsboterkarners en kneders ten toon. Ook van Thomas and Taylor te Stockport en Whalley Smith and Paget te Keighley zijn wascb- en wring machines en mangels voorbandenvan de laatsten ook eene stroosnijmachine. Belangstellend blijven de bezoekers ook staan voor de „Invincible"de reusachtige brandkas van Ohadwoodde dorsckma- chine en de 3 stoommachines van de met medaljes overladen fabrikanten Marshall sons and Co. te Gainsborough. Van James Smyth and sons te Peasenhall vinden wij eene zaaimachine, van Thomas Thomas sons te Cardiff een liftvan Harfield and Co. en Baxter and Co., beiden te Londen, stoom- en handkaapstanders (van de laatste firma ook een model, dat een kiepanker in bet kluisgat van het schip bergt); stoom- en bandroeren van Davis and Co. te Londenscheepstelegrafen van Ckadburn and son te Liverpool, eene slijpmachine met amarillen en andere draaisteenen van de Slack's Machine Company te Manchester, centrifugaal pom pen van John and Henry Gwynne te Londen, eene perforeermachine van T. and R. Lees te Hollenwood, een ijzeren draaibank van A. Haworth te Sowerby- bridge, een dito en eene boormachine, stoomhamer en stoomstamper van Scott Brothers te Halifax stamphamers van B. S. Massey te Manchester draai-, schijf- en steekbankenboormachines en stoomstuurtoestellen van BowMac Lachlan and Co. te Paisleysteek- boor- en cirkelzaag-banken Eene week lang bleef Sabine op slot Warnitz, zij woonde op haar uitdrukkelijk verlangen in de kamers waarin zij voor veertig jaren als eene ongelukkige gevangene zulk een moeilijken en treurigen tijd had doorleefd. Slechts van den ouden Duboisdie eene roerende liefde voor haar aan den dag legde vergezeld en wan neer hare krachten te kort schoten, door hem onder steund wandelde zij door het slotden tuin en het park. Alle plekjeswaaraan voor haar herinneringen uit hare jeugd verbonden waren, zocht zy op, Dubois moest haar zelfs in de dorpskerk en in het familiegraf brengen. Zij bad nevens de kist haars vaders, zij had hem vergeven wat hij eens jegens haar had misdaan. Daarop ging zij naar de kist, op den deksel waarvan op een metalen plaat haar eigen naam „Sabine von Anthold te lezen stond. Met weemoed dacht zij aan de ongelukkige wier naam zij zelf zoovele jaren lang gedragen had nog droeg en ook verder besloten was te draden. Baron Robert wenschtedat zijne zuster met hare dochter en kleindochter op Warnitz zouden komen wonen; maar Sabine weigerde. Hoeveel goed haar ook het bezoek aan het oude slot had gedaan toch voelde zij zich daar niet meer thnis ook zou zij niet gaarne gedurende langeren tijd met hare schoonzuster, de ba rones, in hetzelfde huis hebben gewoond. Niet, dat de barones onvriendelijk jegens haar geweest wasinte gendeel zij gaf zich alle moeite iederen dag ieder uur, om haar de verzekering te geven, dat zij van de innigste dankbaarheid vervuld wasuit het hart kwa men haar echter die woorden nietde barones deed blijkbaar zich zelf geweld aan. Zoo innig als de ver houding tusschen den baron en Sabine was, zoo vreemd waren de laatste en de barones aan elkander gebleven. Na een verblijf van acht dagen verliet Sabine War nitz wederna met behulp van den commissaris de plannen voor hare eigen toekomst en die haars broe ders te hebben vastgesteld. Er werd afgesproken, dat Sabinemet behoud van den naamdien zij veertig van Lewis and Lewis te LondeD, zaagmachines van E. S. Hindley te Bourton, machines voor bewerking van hout en van metalenalsmede gangspillen van Smith Coventry te Manchestermachines voor leerlooierij van Huxham Browns te Exeter. Yan de mechanische luiken en ijzeren afsluitingen van Clark Bunnett and Co. zien wij bier nog eene tweede inzendingvan William Wylie Co. te Glasgow wielenraderen en schroefvinnen van gegoten staalvan Henry Wilson Co. te Stockton on Tees koperen kranen en dergelijke machine- benoodighedenvan Fox Head Co. te Middles- borough voorstukken en platen van stoomketels van B. W. Maughan te Londen een „patent geyser" (badkuip met verwarmingstoestel), van Sampson Co. te Manchester drijfriemen. Tellen wij bier nu nog bij den, in het bijgebouw te vinden, grooten stoomketel van Joseph Adamson Co. te Hyde, dan geeft dit alles toch slechts een onvolkomen denkbeeld van den reusachtigen omvang der engel- scbe ijzer- en metaal-industrie. In het bijgebouw vinden wij nog vuurvaste stee- nenretorten voor gasfabrieken en rioolbuizen van de Glenboig Union Fire Clay Co. te Glasgow, en trek- en trap-blaasbalken voor smederijen van William Alday and sons te Birmingham. O o s t e n r ij k. I. Gunstiger indrukvooral te danken aan de por- celein- en glas-industrie en de dusgenaamde weener- artikelen, dan de engelsche maakt de oostenrijksche afdeeling, die nog geen halve zaal en een deel der hoofdgalerij inneemt. Zij is te kennen aan de hooge driekanteeen keizerskroon op den top en het landswapen op de zijden dragende obelisk, alles in de landskieuren wit en roodafgezet met ver guldsel geverfd en rustende op een breed voet stuk dat op de hoeken met porceleinen bloempot ten van Ernst Wahlis te Weenen prijkt. De uit stalling van bet prachtig porcelein van dezen fabrikant bevindt zich in de nabijheid over de geheele breedte der galerij. Zij biedt de rijkste verscheidenheid aan van vazen en serviezen en proeven van allerlei grootte en vorm met fraai schilderwerk en ornement, vaak ook met als los op de voorwerpen gehechte por celeinen bloemen. Dergelijke hooggebloemde voor werpen zelfs een spiegellijstzien wij ook met beelden en luxe-artikelen van Alfred Stehnacher te Turn-Teplitzennevens geschilderde schalen als van Wahlis van Springer und Oppenheimer te El- bogen. Zulke schalen maken ook bet hoofdartikel uit der inzending van Josef Zasche te Weenen. raai werk levert ook de Keiz. Kon. Porceleinfabriek van A. G. Anger te Aich bij Carlsbad, en eenvou- jaren lang gedragen had met hare dochter en klein dochter in de residentie zou blijven wonen. Niemand behalve de weinigen die hare geschiedenis kenden zou in de bloedverwantschap worden ingewijdook Herman en Hans zouden haar niet tantemaar juf- trouw Danbelmann of zooals zij tot nu toe gedaan hadden grootmoeder noemen. Baron Robert zou op Warnitz blijven wonen het bestuur der goederen echter aan zijn jongsten zoon Hars overgeven. De zorgen van den laatsten tijd had den den baron zeer aangegrepen hij voelde zich oud, ziek en zwak en niet meer in staat om de uitgestrekte goederen te besturendie nu eene krachtige manne- hand vereischten om de rente van het door Sabine verstrekte kapitaal op te brengen en tevens uit die op brengst de schuld langzamerhand aftelossen. Voor Hans, die ontslag uit de dienst zou nemen werd slot Ober- Lösen als woonplaats bestemd. En deze plannen werden uitgevoerd, zooals zij waren afgesproken. Met vreugde nam Hans het voorstel zijns vaders en van juffrouw Dankelmann aan, hij nam gaarne zijn ontslag om zich geheel te wijden aan het bestuur der goederen, te meer daar het hem moeilijk was als officier de ondergeschikte te zijn van zijn schoonvader, die geen gelegenheid liet voorbijgaan om aan zijn haat jegens de hem opgedrongen schoonzoon uitdrukking te geven. Hans woonde voortaan met zijn lief jong vrouwtje op slot Ober-Lösen, bij werd een flink landheer, die met beleid en kracht de uitgestrekte goederen bestuurde en die zoo winstgevend maakte dat het hem niet slechts gemakkelijk viel om stipt zijne verplichtingen jegens zijne tante natekomen maar ook voor de toekomst te zorgen. Juffrouw Dankelmann was naar de residentie terug gekeerd op raad van Mendler had zij, zooals wij reeds vermelddeneene ruimere woning gehuurd en haar oude woning aan docter Anthold afgestaan de com missaris zonder wiens raad en hulp de oude vrouw niets kon doen had voor haar de woning moeten uit-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1