No. 110*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE BLAD. ZONDAG 16 SEPTEMBER. IStiitcnlanb. innen laub. tEeiegvafischi; IScrtchtetn ALK1IAARSCHE COURANT. FRANKRIJK. Aan den spaanschen gezant te Pa rijs, den heer de Fernan-Nunez is ontslag verleend. Het gerucht, dat dit te wijten was aan de aanhou dende beweeringen der spaanscbe bladen dat hij ver zuimd zou hebben zijne regeering in te lichten omtrent de kuiperijen van het hoofd der republikeinsehe partij Ruiz Zorilla te Parijs werd dadelijk tegengesproken. Hij zou juist aftreden omdat de spaansche regeering niet luisterde naar zijne raadgevingen en den toestand liet verergeren. De keuze van generaal Schmitz tot gezant te Peters burg is door den Keizer goedgekeurd. De Union het officiëele blad van den graaf van Chambord heeft den 12 opgehouden te verschijnen. De vaste lezers gingen van den 13 op de Gazette de France over. Verscheidene legitimistische bladen in de provinciën worden ook niet meer uitgegeven. BULGARIJE. De nationale vergadering is tegen den 15 bijeengeroepen ter behandeling van de overeen komst betreffende de aansluiting der oostenrijksche Servische, bulgaarsche en turksehe spoorwegen en van het verdrag met Rusland regelende üe vergoeding van de kosten der russische bezetting van het vorstendom. OflINA. Tusschen de fransche troepen en de Zwarte Vlaggen werd te Phonhai tusschen Hanoi en Sontaij, een gevecht geleverd dat 8 uren aanhield. De fran- schen hadden aan dooden en gekwetsten 2 officieren en 50 man. De vijand verloor 500 a 600 man. Te Canton heerscbte groote ongerustheid ten gevolge van het aanplakken van oproepingen aan het volk om de huizen der vreemdelingen in brand te steken. Den 10 is in het uitgestrekte bosch van de En- nemaborg onder Midwolde gevonden het lijk eener 64jarige weduwe, verpleegde in het herv. diaconiehuis te Winschoten die 4 weken geleden met verlof was uitgegaan om een aanverwant te bezoeken, en vermoede lijk verdwaald en daardoor omgekomen is. Te Oosterbeek is den 11 het dochtertje vanG.B. door een molenwiek ernstig aan het hoofd verwond en kort daarna aan de gevolgen overleden. - Op de tramlijn DamPlantage te Amsterdam is den 11 een bejaard man overreden. Hij bezweek den 12 aan de gevolgen daarvan. Den II is op het kerkhof „de Liefde" te Amster dam begraven het lijk van den chef der arabieren in de galerjj van den arbeid op de tentoonstelling te Am sterdam. Zijne landgenooten volgden in 7 koetsen den lijkwagen. Hij we-s overleden ten gevolge van een val op de tentoonstelling. De gemeenteraad van Koog a. d. Zaan is den 11 weder overgegaan tot het benoemen van een wet houder aangezien de heer J. Crok de herbenoeming niet had aangenomen. Al de 5 overige raadsleden werden achtereenvolgens gekozenmaar niemand liet zich de keuze welgevallen. Ter gelegenheid van zijn 350jarig bestaan gaf het S. Catharinagilde te Helmond den 12 een luisterrijken wedstrijd waarbij het gezelschap S. Hubertus van Ton- gerle den eerste prijs een gouden medalje, en S. Jan van Oosterhout den tweeden prijs een verguld zilveren medalje, en tevens als verstkomend gezelschap een zil veren medalje bekwam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 12, met 14 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van B. en W., om het bedrag door een student voor den toegang tot de lessen der universiteit te voldoen, niet hooger te doeu zijn dan aan eene Rijks-universiteit, en om den student te doen betalen voor zekere groep colleges, met het recht die te volgen zoolang hij stu dent is. De heer Lhoste is den 12 te Amsterdam weder opgestegen met zijne kleine ballon en 's avonds te Yeenenburg bij Leiden neêrgekomen. Al de werklieden der almeloosche spinnerij, weverij en ververij te Almeloo ontvangen eene buitengewone toelaaggelijk staande met hun wekelijksch loon, om dat zij de tentoonstelling te Amsterdam niet zullen be zoeken. Den 12 werd de tentoonstelling weder door vele werklieden bezocht waaronder 40 van den heer F. Pauwels te 's Gravenhage 18 van de firma Verhoe ven Vis te Wormerveer 94 (met inbegrip der vrou wen) van eenige bloemisten te Hillegom den 13 door 52 geëmployeerden der Haagsche Meel- en Broodfabriek. De nieuwe pontonniers-kazerne te Dordrecht is den 12 feestelijk ingewijd. Te Utrecht is den 12 in den ouderdom van 66 jaren overleden de heer J. H. Balfoortessayeur bij den waarborg der gouden en zilveren werken aldaar en veler vraagbaak op het gebied van munt- en penning kunde. Bij de jaarlijksche harddraverij te Spierdijk op 12 dezer, werd de prijs behaald door het paard van den heer J. Schagen te Beemster; de eerste premie door dat van den heer T. Schilder, te Spierdijk en de tweede premie door dat van den heer K. Kooi, te Spanbroek. De kroonprins en kroonprinses van Zweden zijn den 13 van Amsterdam over Hamburg naar Zweden teruggekeerd. De leden vau het te Leiden gehouden orienta- listencongres hebben in den avond van den 12 de mu ziekuitvoering der kapel van het reg. grenadiers en ja gers in het Haagsche Bosch genotenden 13 de tentoonstelling te Amsterdam bezocht en's avonds eene receptie op het stadshuis aldaar bijgewoond. De diligence van Purmerende op Hoorn is den 13's avonds te 10 urenbij het oprijden van den dijk te Oudendijk, omgevallen, waardoor alle passagiers, o. a. eene dame met een kind min of meer ernstige kneuzingen bekwamen. Door het prov. bestuur van Noordhollaud is den 13 aanbesteed het verrichten van het schilderwerk in de Rijks-Museumgebouwen te Amsterdam. Minste in schrijvers waren de heeren G. J. de Haas en Zoon te Amsterdam voor f 27000zijnde f 800 beneden de raming. Den 14 is aan het centraalstation te Amsterdam een werkman tusschen 2 treinen geraakt en bedenkelijk gekwetst. - Den 14 heeft de minister van binn. zaken, namens den Koningde zitting der Staten-Generaal gesloten. De Koning en de Koningin zijn den 14 te 's Gra venhage teruggekeerd en aan het Rijnspoorwegstation door de eerste autoriteiten der stad ontvangen. In den avond van den 14 gaf Bilse's kapel op het ten toonstellingeterrein te Amsterdam een afscheidsconcert dat aan het zeer talrijk publiek geestdriftige toejuichingen ontlokte. Na den afloop werd de directeur genoodigd in de duitsche weinstubewaar 25 zijner vereerders met hunne dames hem en zijne dochter die hem op zijne kunstreizen steeds vergezeltopwachtten en bij monde van den heer Wertheim een paar fraaie gra vures naar Rembrandt en v. d. Helst aanboden. Op de Stadslanden bij Deventer is den 14 de wedstrijd gehouden van paardenharken en schoffels behoorende bij zaaimachines uitgeschreven voor de in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouw tentoonstelling. Slechts 2 werktuigen namen daaraan deel, n.l. de schoffelwerktuigen van Sack en Woulnough. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft J. H. S. te Maastrichtbeschuldigd van een meisje in de Zuid-Willemsvaart te hebben verdronken, vrijgesproken, maar hem wegens bedreiging tot moord veroordeeld tot 9 maanden celstraf. De omnibus van Deutinchem op Arnhem is den 14 nabij Doesburg in aanraking gekomen met de stoom tram op Dieren, omvergeworpen en beschadigd, terwijl de koetsier en een passagierdie mede voorop had plaats genomen ernstig zijn gekwetst. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd ten einde een feest te geven aan onze terugkeerende Poolreizigers en tevens hulde te brengen aan de heeren dr. Buys Ballot, Volck en Gamél, eigenaar der Dymphna. Het feest zal bestaan in een maaltijd, voorafgegaan door eene matinee musicaleop 29 September in Ti- voli. De deelneming is opengesteld tegen f 10 per persoon. Te Kuilenburg is f 275 ten behoeve van de op sporing der Varna ingezameld. De rechtbank te Arnhem heeft C. Hulstein, we gens het bedriegelijk inzamelen en ten eigen bate aan wenden van giften voor de nagelaten betrekkingen der visschers van Moddergat en Paesens veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 5 boeten van 25. Bij een landbouwer te Eede zijn 2 jonge paarden gestorven ten gevolge van liet eten van beschimmeld roggebrood. Den 22jarige arbeider Stormbij het staatsspoor te Venloo, is tusschen de buffers van eenen rangee renden trein geraakt en inwendig zoodanig gekwetst dat hij aan de gevolgen is overleden. Bij den burgemeester van Amsterdam is van de heeren Chandon Cie. te Epernay f 2500 ontvangen voor de noodlijdenden op Java en Sumatra. Te Veenen- daal heeft eene inzameling 48,40, te Doesburg f 238,23|, te Zaandijk ƒ214,49£ opgebracht. Te Kuilenburg werd in eene door den burgemeester belegde vergadering, ter vor ming eener commissie, reeds dadelijk voor/"550 geteekend. De Koning en de Koningin hebben 5000, de Groot hertogin van Saksen-Weimar heeft f 3000 geschonken. Tot den 13 is bij de Handelmaatschappij en de amster- damsche commissie ingekomen f 80,584,40, waaronder laatstelijk weder 4 giften van f 1000 (eene van de stoomvaartmaatschappij „Nederland"); en bij den pen ningmeester van het hoofdcomité ƒ8712,30, waaronder laatstelijk van het plaatselijk comité te 's Gravenhage f 2000, van dat te Arnhem 1300, van dat te Amers foort f 400 en van dat te Meppel/230. Den 13 heeft de Handelmaatschappij weder f 16000 naar Indie over gemaakt in het geheel dus 86,000. De gouverneur der engelsche Straits Settlemens moet 26000 dollars ter beschikking van den gouverneur-generaal van N. Indie gesteld hebben. Te Texel is als wethouder herbenoemd de heer S. Keyser Sz. Ds. J. S. King te Hekelingen heeft bedankt voor het beroep naar Callantsoog. Ook de 's Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging heeft zich bij adres tot den Koning en de ministers van buit. zaken en waterstaat gewend met het verzoek, door toetreding tot de druifluis-conventie de opheffing te bevorderen der beperkende maatregelen op den in voer vau planten enz. uit Nederland in Duitschland. Te Hoornaar is een werkman boven uit de kap van een molen gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Tot onderwijzer te Spanbroek is benoemd de heer H. J. Schneiders te Hoorn. Te Leeuwarden zal van gemeentewege eene over dekte vischmarkt worden gebouwd. Te Schoonhoven is eene vrij talrijke vergadering gehouden, ingevolge eene oproeping van de heeren Noordendorp en v. Oosten Slingeland ter bespreking van den aanleg van een tramweg naar Gouda. Het plan vond grooten bijval 6n reeds is voor ruim f 30,000 aan aandeelen geteekend. Bij de harddraverij te Zijdewindwaaraan 12 paarden deel namenzijn de prijs en premiën gewonnen door die der heeren C. StoopB. Leyding en J. Liefhebber aldaar. Tot onderwijzer te Zaandam is benoemd de heer J. Luiten te Texel. De werklieden in dienst van den polder de Schermeer zijn op kosten van den polder naar de ten toonstelling te Amsterdam geweest. Tengevolge van het omvallen van een petroleum lamp is de woning van J. Blokker, te Heerhugowaard tot den grond toe afgebrand. De inboedel was verzekerd. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Bergen verkozen de heer Jan Besse. Te Leersum wordt door vele ingezetenen een adres aan den gemeenteraad geteekend houdende het verzoek om zoodanige deelneming in de geldleening voor den ontworpen tramweg DoornLeersum—Ame- rongen dat de aanleg verzekerd zij. In n°. 2 en n°. 3 der Staatkundige brieven van mr. S. van Houten betoogt bij dat mr. Kappeyne in 1879 met zijn voorstel van grondwets-herziening gelijk had en dat de ministers Gleichman en van Rees die hem tegenwerktenen de heeren van de Putte en Cremers die over dat voorstel een ongunstig advies aan den Koning gaven ongelijk hadden. Dit verschil over grondwets-herziening ter losmaking van den band tusschen kiesrecht en belastingstelsel is het uitgangspunt geweest van geschillen over personenvooral over Kappeyne. De strijd zou een gansch anderen loop gehad heb ben indien de in 1879 aftredende ministers Kamer leden geweest waren. De toestand wordt meer en meer onhoudbaar door het gedurig wisselen van ministeriën. Wij staan indien wij verbetering willen voor het alternatief, dat óf door krachtige staatkundige partijen aan den Koning bij de benoeming van zijne ministers een leiddraad moet worden gegeven óf de benoeming van een uitvoerend bewind aan de Staten-Generaal moet overgaan. Het laatste is echter zonder eene we zenlijke verandering van den staatsvorm onuitvoerbaar. Voortdurende aanwezigheid op het staatstooneel der leiders en woordvoerders, hetzij gouverneerende of con- troleerende is voor het eerste krachtige partij-orga nisatie een onmisbaar vereischte. Door voortdurende afwisseling van leidersnog verergerd door de reeds in de thorbeckeaansche periode gebleken neiging der Kroon om zoo lang mogelijk ministeriën te laten for- meeren uit personen van den tweeden of derden rang zijn alle politieke partijen voortdurend in gisting. De tegenwoordige practijk van geene optredende ministers in de Kamer te kiezen is een gevolg van eene wetenschappelijke dwaling van Thorbecke. Donker Curtius heeft in de grondwet de gelegenheid tot ver- eeniging van het ministers-ambt met het lidmaatschap der Staten-Generaal opengelaten en na de invoering der grondwet waren nog een paar ministers leden der Vertegenwoordiging. Bij zijn optreden als minister in 1849 bedankte echter Thorbecke voor herkiezing. De in zijne geschriften voor zjjn gevoelen gegeven argu menten zijn zeer zwak. Mr. van Houten koestert de hoop, dat hij door dit schrijven er in slaagt, de nog heerschende vooroordeelen te vernietigen tegen eene constitutioneele practijk welke in Engeland en Belgie de beste vruchten draagt. Londen 15 Sept. Volgens particuliere telegrammen hadden de franschen de gevangen genomen Chineezen bij het jongste gevecht onthoofd en was de verbittering in China geweldig en de chineesche pers zeer krijgs- gezind. Amsteedam 15 Sept. Onder grooten toevloed is heden de uitreiking der bekroningen op de tentoonstel ling in het Paleis van Volksvlijt geschied; de naamlijst wordt heden gepubliceerd. Ook het personeel der bierbrouwerij 't Fortuin en van de timmerman N. van der Voort heeft dezer dagen voor rekening der patroons, de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Dezer dagen had zekere S. de J. het ongeluk van het dak van een huis te vallen. Naar het gasthuis overgebrachtoverleed hij spoedig aan de gevolgen. Den machinist op de locaaldienst Alkmaar 't Zand werden den 12 bij het nazien zijner machine, twee vingers afgesneden. Den 14terwijl de Willemsbrug openstond en door den brugwachter verzuimd was de ketting te sluiten, liep een dochtertje van B. al breiende te water. Niet zonder groote inspanning mocht het Gerrit Ver- wer en een schippersknecht van Wieringerwaard geluk ken het kind te redden. Voor het 3e gedeelte van het notariëel examen is geslaagd de heer C. Stammes alhier.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5