ISuitenlattb. XHtmctiIattb. BELGIE. De minister van binnenlandsche zaken heeft tengevolge van het bijna algemeen verzet tegen zijn aanvankelijk besluit ter uitlegging van art. 39 der nieuwe kieswet bepaald dat de kiezerdie geen ver klaring van schoolbezoek kan overleggen zal kunnen volstaan met het afleggen eener verklaring in plaats van het bewijs te leveren dat hij ze niet kan over leggen. Daarna kan hij het voorgeschreven examen afleggen. DENEMARKEN. Minister Gladstone kwam den 16 te Kopenhagen aan. Den 17 was hij met zijne vrouw en zijnen zoon de gast des konings te Eredensborg. DUITSCHLAND. Den 28 zal de Keizer in het Niederwald nabij Riideaheimtegenover Bingen het gedenkteeken onthullen, dat krachtens een in 1871 genomen besluit aldaar uit vrijwillige bijdragen opge richt is ter herinnering aan de wederoprichting van het duitsche rijk en waarvan in 1877 de eerste steen ge legd werd. Het bestaat uit een omvangrijk voet stuk van zandsteenen blokkenwaarop een bronzen beeld, ongeveer 12 el hoog, eener Germania met de keizerkroon in de opgeheven hand. Het zwaard is ten teeken van vrede naar beneden gekeerd en met slingers omwonden. Het beeld weegt 35000, het voet stuk 300 kilo's. ENGELAND. De chineesche gezant Tseng ging den 17 van Londen naar Parijs terug na een onderhoud te hebben gehad met den engelschen minister van buitenlandsche zaken en den franschen gezant. De Koningin weigerde den hertog van Marlborough die haar de onderscheidingsteekenen der orde van den kousenband, door wijlen zijn vader gedragen, wilde ter hand stellen te ontvangen. Die weigering wordt toegeschreven aan de omstandigheiddat een geding tot echtscheiding tusschen hem en zijne vrouw aanhangig is. FRANKRIJK. De rechtbank van koophandel te Pariis deed den 14 uitspraak in het gedingingesteld door de curators in het faillissement der bekende Union Générale. Bij haar vonnis zijn de drie laatste uitgiften ter vermeerdering van het kapitaal vernietigd e'n de directeuren veroordeeld tot betaling van 10 miljoen gulden en de commissarissen tot betaling van ƒ750,000. De eisch van de curators tot vernietiging der akte van oprichting werd verworpen. In den ministerraad van den 14 werd door den minister van buitenlandsche zaken de stand der onder handelingen met China uiteengezet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De toestand te Agram in Croatie is veel verbeterd de beweging kan geacht worden geëindigd te zijn. MEXICO. De president zegt in eene boodschap aan het congresdat het noodig werd geacht wijziging te brengen in de schikking door een niet officiéél agent met de engelsche fondsenhouders getroffen. De on derhandelingen duurden voort met het doel om de zaak op een billijken grondslag te regelen. Men ver wachtte, dat het sluiten eener leening van 50,000,000 in het buitenland slagen zou. SPANJE. De voorzitter der Kamer Herrera heeft beloofdde staatkunde van het ministerie Sagasta te zullen steunen. Volgens hem was bet op zich zelf blijven staan der opstandelingen het bewijs, dat het burgerlijk deel der bevolking geen omwenteling ver langde. Eenige afgevaardigden der dynastische linker zijde besloten in eene te Biarritz gehouden vergadering het ministerie te bestrijden. CHINA. Omtrent het in het begin dezer maand plaats gehad hebbende gevecht is gebleken dat de franschen den 1 optrokken tot Pallan 12 mijlen van Sintoï. Na 3 dagen strijdens namen zij stormerderhand de stellingen der „Zwarte Vlaggen'' met een verlies van 2 officieren en 14 man aan gesneuvelden en 3 officieren en 40 man aan gekwetsten. De vijand ver loor 500 dooden en 2 kanonnen. Generaal Boosk trok naar Hanoï terug om versterking af te wachten300 man in de genomen stellingen als bezetting achter latende. zien schrikken Ik zelf had zooveel geleden, nu kon ik mij ten minste daarmee wreken dat ik ook anderen eens deed lijden. Mijn baard had ik laten staan; mijne borstelige haren mijne gestalte als van een Hercules mijn kwaad uitzicht verspreidden overal in het rond schrik en ontzetting. Aan Anna dacht ik niet meer, en ik wist heel goed, waarom ik dat niet deed. Dat lieve gezichtje zou me maar in de war hebben gebracht. Op zekeren avond nu kwam ik in de buurt van eene hofstededie midden tusschen weilanden was ge legen. Ik had honger en stapte op het huis aan. Daarop begon een hond, die aan een ijzeren ketting lag, hard te blaffenen op dat geluid kwam een jong meisje aan de deur. Zij had groote bruine oogen die iemand strak aankekendaarbij iets zachtsiets rustigs en goedigs. Hare kleeding was zoo eenvoudig mogelijk maar toch netjes en zindelijk. „Wel," zei ze heel kalm, „wat wil je? Moetje iemand hebben „Eten wil ik hebben gaf ik ruw weg ten antwoord. „Zoo, maar wij geven hier nooit aan vagebonden hernam zij zonder echter van toon te veranderen. „En ik wil en ik zal wat hebben schreeuwde ik met een dreigende stem. „Voor u hebben wij niets", antwoordde zij met de zelfde kalmte. „Dat zullen wij dan wel eens zien haast je maar wat. Ik moet eten hebbenen ik zou je raden niet zoo lang te babbelen zei ik toen met een vloek en meteen haalde ik mijn pistool voor den dag. Uit de latere berichten omtrent de te Canton plaatg gehad hebbende ongeregeldheden is gebleken, dat twist tusschen een portugees die in bescherming werd ge nomen door den gezagvoerder der stoomboot Hankow, en een chineesdaartoe de aanleiding is geweest. ZUID-AFRIKA. Volgens bericht uit PietermaritZ' burg zouden de heeren Kruger, Dutod en Soitdie afgevaardigd zijn om met de engelsche regeering te onderhandelen over eene herziening der te Pretoria gesloten overeenkomstden 17 Pretoria verlaten om zich naar Europa te begeven. EGYPTE. Den 17 werd de doodstraf door middel van ophanging voltrokken op twee soldaten; wegens deelneming aan de indertijd gepleegde moorden. De derde veroordeelde kreeg kwijtschelding van de dood straf die straf werd veranderd in levenslangen dwang arbeid. STATEN-GENERAAL. De Koning heeft den 17 met de gebruikelijke plech tigheden de zitting der Kamers geopend. De troonrede zegt van de tentoonstelling te Amsterdam slechts, dat zij door bjjzondere onderneming in het leven geroepen en door de regeering gesteund, aan de nederlandsche kunst en nijverheid de gelegenheid gaf met die van het buitenland te wedijveren. Van den „oorlogstoestand" in Atchin werd verklaard dat die nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waardeeren plichts vervulling van onze strijdkrachten te water en te land vordert. Ten aanzien van de ramp op westelijk Java en Sumatra wordt gewezen op het zich reeds door milde weldaden toonend medelijden en het vertrouwen uit gesproken dat het bij regeering en Vertegenwoordiging niet ontbreken zal aan de veerkracht om de ondervon den bezwaren te boven te komen. Voorstellen worden aangekondigd tot versterking van 's Rijks inkomsten en tot mogelijkmaking der invoering van het wetboek van strafrecht. „Aan andere belangrijke onderwerpen ter behandeling zal het niet ontbreken." Wetsontwerpen zijn ingediend tot het nemen van buitengewone maatregelen tot afwending van besmette lijke ziekten en tot wering harer uitbreiding en gevol gen (in hoofdzaak overeenkomende met de °wet van 23 April 1873, die met 1 Januari 1881 ophield verbindend te zijn); tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1882, o. a. met ƒ11800 voor uitgaven ten gevolge van het heerschen der pokziekte te Rot terdam en met 375000 voor Rijksvergoeding in do kosten van lager onderwijs tot bekrachtiging van het door de regeering verleende subsidie van 30,000 ten behoeve van de opsporing der Varna. De Sport meldtdat bij de internationale hard draverij op 28 Juli te Bussurn de derde prijs niet toekwam aan Biegawoy maar aan Emigrant van den heer A. de Graaf. De heer Stechoweigenaar van Biegawoy heeft den prijs op de eerste aanvraag aan den rechthebbende gezonden. Bij de harddraverij te Oude Sluis, den 9, waaraan 20 paarden deel namen is de prijs van f 32 gewonnen door het paard van J. Veel de eerste premie van 16 door dat van C. de W^it, en de tweede premie van ƒ5 door dat van A. Slijkerman. Te Nieuw-Amsterdam is den 9 de nieuwgebouwde kerk der christ.-geref. gemeente ingewijd. De 21jarige dochter van den gemeente-oDtvanger Paulussen te Herten is den 10 met een hondenkar, waarin zij gezeten wasin de Maas geraakt en ver dronken. -— Den 10 is het tweejarig zoontje van een slager te Nijmegen in een door de moeder op den vloer ge plaatsten pot met kokend water geraakt en zoo vree- selijk gebrand dat het na een allersmartelijkst lijden is bezweken. Te Tolbert (Groningen) is den 12 de landbouwer J. 1Berghuis van een ladder gevallen en kort daarna overleden. Bij de feestelijkheid op het stadshuis te Amster dam in den avond van den 13 waren niet slechts de leden van het orientalistencongres maar ook die van het congres voor scheepvaarthandel en nijverheid, met hunne dames tegenwoordig. De welkomstgroet van den burgemeester werd beantwoord door de heeren Carotti uit Florence en prof. v. Roth uit Tubingen. Wat schitterden toen hare oogen, maar niet van vrees; neen van verontwaardiging want zij glimlachte en was in 't geheel niet verlegen. Doodbedaard zei ze dan ook tot mij „Die niet werken wil, die moet ook niet willen eten." „Dat is misschien uwe meening juffer maar dat is niet de mijne. De maatschappij is verplicht mij te onderhouden en ik zal er haar wel toe weten te dwingen." „Wel zoo, en op wat voor manierWat hebt gij dan toch voor de maatschappij gedaan dat zij aan u iets schuldig zou zijn Door die vraag voelde ik mij ontwapend en ik wist den aanval niet af te weren. Daarom begon ik maar weer te vloeken en om eten te vragen. „Van mij krijgt gij in het geheel niets," zei ze, al tijd maar met dezelfde stem. „Als je ziek waart, hulp behoevend zwak niet in staat om te werken, dan was het een ander geval. Maar een forsche en sterke kerel zooals gij kan toch zeker zijn kost minstens evengoed verdienen als ik." Zonder iets te zeggen keek ik haar een poos met verbazing aan. „Werkt gij dan om te leven vroeg ik toen. „Wel, zeer zeker, en dat heb ik al van mijne jeugd af gedaan. Mijne ouders waren dood en ik had nie mand om voor mij te zorgen. En nu heb ik wel moe ten werken en ik heb er geen berouw van." „Wat een schandaal!" riep ik uit. „Zoo'n jong en aardig meisje als gijgedwongen om te werken, terwijl De gemeenteraad van Nijkerk heeft den 13, met 8 tegen 4 stemmen beslotende rente a, 4 t. h. van 75000 15 jaren lang te garandeeren voor een stoom tram op voorwaardedat de tram des zondags niet in de gemeente zal mogen rijden. De werkman die den 14 op het terrein van het centraalstation te Amsterdam tusschen de buffers van 2 wagens beklemd geraakteis aan zijne wonden over leden een hulpbehoevend gezin nalatende. In de den 14 te Rotterdam gehouden vergadering der Ned. Vereenigiag tot bevordering van Zondagsrust, werd o. a. tot lid van het hoofdbestuur verkozen de heer R. J. Brinkman pastoor aan den Helder. Deze maakte de aanneming dezer benoeming afhankelijk van de aan neming der volgende motie „De algemeene vergade ring verklaart, dat zij door haar streven den christelijken zondag niet wil verdringen maar haar naaste doel is de rust als middel om de heiliging van den zondag te verkrijgen." De meerderheid besloot deze motie niet in stemming te brengenzoodat de heer Brinkman voor zijne benoeming bedankte. In den avond van den 14 is nabij de Geinbrug te Weespercarspel een rijtuig met voerman en 3 kin deren te water geraaktde voerman en een meisje verdronken. Den 14 is door het comité voor het orientalisten congres te Leiden aan de leden een diner aangeboden in de met groen en vlaggen versierde stads-gehoorzaal. Er waren ruim 220 bijeen waaronder de ministers van oorlog en koloniën de burgemeester van Amsterdam B. en W. van Leiden curatoren der universiteit enz. Op voorstel van den heer Robert Needham Cust werd eene collecte gehouden voor de noodlijdenden op Java welke bijna 1000 opbracht. Den 15 is het congres gesloten. Ter gelegenheid van het congres was in het Rijnlandshuis eene merkwaardige tentoonstelling geopend van oos- ter8che handschriften boek- en plaatwerken over oos- tersche landen en volken enz., bijeengebracht door de academische bibliotheek en verschillende buiten- en binnenlandsche belangstellenden. Den 14 is te Groningen, op 36jarigen leeftijd overleden dr. H. J. Rink hoogleeraar bij de faculteit der natuurkundige wetenschappen aan de universiteit aldaar. In den vroegen morgen van den 15 heeft aan den Helder eene hevige gasontploffing plaats gehad. Men was den vorigen avond met het leggen van nieuwe gaspij- pen genaderd tot het huis van den boekhandelaar Berk hout waarin "s nachts een hinderlijke gasreuk werd waargenomen waarom mej B. (haar man was afwezig) deuren en ramen open zette. Toen op haar verzoek n buurman een onderzoek bij den meter instelde ontplofte het gas waardoor beide aanwezige personen en de toonbank omver geworpen, balken en vloer ver- broken ruiten en luiken naar buiten geslagen werden. Dezelfde verwoestingmaar op grooter schaalwerd aangericht in het winkelhuis van mej. de wed. Kamper, waarvan de muren en plafonds gescheurd, de glasruiten verbrijzelden de winkelgoederen door elkander geworpen zijn terwijl de vloer in den winkel geheel vernield is. Bij de Handelmaatschappij en verdere commissie leden te Amsterdam is tot 15 Sept. ingekomen voor de noodlijdenden op Java ƒ90,433,65, waaronder weder eene gift van 1000 en bij den penningmeester van het hoofdcomité 27,922,54%, waaronder van de Billi- ton-maa!schappij te 's Gravenhage f 5000, van de com missie aldaar 8000, van die te Meppel 300, uit Nieuwerkerk a. d. IJsel 162,50. Den 15 heeft de Handelmaatschappij weder f 25000 naar Indie gezon den alzoo tot nu toe 111,000. Te Tiel is ingeza meld ongeveer 400, te Brakel 122,35, te Poede rooien ongeveer 90 te Zwolle 2702,98. Een mi litair feest in den avond van den 15 op Zomerzorg te Leiden gegeven bracht ruim 1100 op. Den 15 is in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam onder het voorzitterschap van den minister van koloniën en in tegenwoordigheid van de ministers van binn. zaken en waterstaatden burgemeester van Amsterdam de regeerings- en andere commissarissen der tentoonstelling den chineeschen gezant, vele neder landsche en enkele vreemde inzenders de uitspraak der jury bekend gemaakt of liever wegens de uitge breidheid van de lijst der bekroningen voorlezing ge daan van de toegekende herinneringsdiploma's (aan den Koning en den prins van Wales), eerediploma's voor verdiensten jegens de tentoonstelling en eerediploma's voor inzendigen. De kapel van het Paleis luisterde de anderen die in uwe schaduw niet kunnen staan in mooie koetsen rijden en fluweel en zijde dragen „En waarom zou dat een schandaal zijn Die ande ren zijn door God geplaatst in den kring waarin zij leven zooals Hij mij in mijn stand heeft gezet." „GodDat is wat mooisdie lieve Heer 1 Zijne eenige verontschuldiging is dat Hij niet bestaat." „Geen godslastering asjeblieftzei ze op kalmen toon. „Die God dien gij verwerpt, is uw Vader, zooals Hij do vader is van alle menschen. Hij heeft u lief, zelfs dan als gij Hem lastert." „Praatjes Als er een God was die mij lief had, dan zou Hij mij ook wel geven wat Hij aan anderen geeft." „In 't geheel niet. Zoo doet een vader niet. Een vader geeft aan zijn kinderen wat voor hen goed is niet altijd wat zij graag hebben Als God van mij eens eene groote dame had gemaaktdan zou ik misschien heel lui zijn geworden, vreeselijk verzot op pleizier, en dan zou ik misschien mijn geld hebben verspild, in- plaats van het tot nut van anderen te gebruiken. Ge loof mij God weet altoos wel wat hij doet. In allen gevalle weet Hij beter dan wij wat goed voor ons is." „Als uw God zoo geleerd is, dan beweer ik van mijn kantdat ik het niet minder ben. En dan houd ik voldat alle menschen gelijk zijn en dezelfde rechten hebben." „O gewis, een zeker aantal rechten althans, en wel bepaald bet recht om God te dienen en medearbeiders van Hem te zijn." Slot volgt.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2