V - scher te Dresden, de rijtuig-assen van Gebr. Dörflin- ger te Manheim, de rijtuig-assenveerenwielen en wielbanden van Dick en Kirschten te Offenbach, en de 2- en 3wielige vélücipèden van F. H. Dissel te Dortmund. 15uiten(anb. ISittttcnlftttb. Wordt vervolgd. In ons vorig artikel stond van L. POENSGEN te Dussel- dorp vermeld een ijzerschermmen leze daarvoor een loodscherm. BELGIE. Den 16 des morgens werd Conscience's lijk van de begraafplaats te Ixelles waar bet voorloo- pig was bijgezetnaar Antwerpen overgebracht. Ver scheidene vereenigingen waren op die begraafplaats bijeengekomen om het lijk te vergezellenterwijl 16 personen den lijkwagen voigden dragende 84 kransen. In de lijkkist bevonden zich zijn portreteen penning, waarop het te Antwerpen van hem opgerichte standbeeld, een exemplaar van de gedrukte kennisgeving van zijn overlijden en een stuk, waaruit bleek, dat het werkelijk Conscience's lijk was. Te Antwerpenwaar op de openbare gebouwen en bij verscheidene woningen der ingezetenen de vlag halverstok was uitgehangen was het te zijner eere onlangs opgerichte standbeeld om- floersd en was aan den voet een met de nederlandscbe kleuren versierde krans nedergelegd door eenige afge vaardigden der hollandscke club. Tegen half drie kwam zijn lijk aan. Conscience's schoonzoon de heer Antheuniswas met zijn zoontje medegekomen en werd door den gouverneur der provincie en den burgemees ter begroet. De Antwerpsche weezen droegen tal van kransen aan lange zwarte stokken en toortsen. Een geheele reeks van vereenigingen met schilden en ba nieren maakte deel uit van den stoet. Achter de fa milieleden kwam de gemeenteraad. De Kunstenaars- Vereeniging „Wees u zelf" droeg twee reusachtige kransen van heidekruid uit Conscience's geliefde kem pen. De minister van binnenlandsche zaken die eerst de plechtigheid bad willen bijwonenhad zich ont houden om aan de plechtigheid het gemeentelijk ka rakter niet te ontnemen. Aan het graf hielden de burgemeester, het raadslid van Rijswijek en verscheidene andere personen toe spraken waarna de talrijke vereenigingen uit den stoet langs een opgeslagen hellend schot gingen, waarop zij de medegebrachte kransen nederlegden. Dit duurde langer dan een half uuren toen de menigte zich verwijderde was bij zijn graf een heuvel van bloemen en rouwteekenen. Het voorbijtrekken der vereenigin gen was een indrukmakend schouwspel. Liberalen en roomschen vereenigden zich volgens een der bladen tot eene laatste hulde aan een groot man de banie ren aller partijen bogen zich samen voor dit graf. DENEMARKEN. De Koningde Koninginde leden van het koninglijk huis en alle te Kopenhagen aanwezige vorstelijke personen gebruikten den 18 op het jacht van minister Gladstone het tweede ontbijt. Minister Gladstone had te Kopenhagen ook een onder houd met den Keizer van Rusland. Aan dit bezoek wordt hier en daar zeer veel gewicht gehecht. DTJITSCHLAND. Te Duaseldorf is dezer dagen een congres van katholieken gehouden waar de heer Windthorstde leider van het centrumeen inter nationale vereeniging van alle katholieken aanbeval. De regeering tracht door tusschenkomst van den chineeschen gezant te Berlijn eene minnelijke schikking te verkrijgen tusschen China en Frankrijk. Zij heeft er op gewezen dat een oorlog tusschen die rijken on overzienbare verwikkelingen zou doen ontstaan. Bij de verkiezing voor een lid van den Rijksdag in het 19e hannoversche kiesdistrict dat jaren lang den heer von Bennigsen afvaardigde bekwam de door dien heer aanbevolen kandidaat Hottendorf 5307 en de kandidaat der fortschrittspartij Cronemeyer 4110 stem men. Tusschen deze heeren moet herstemming plaats hebben. De kandidaat der Welfen verkreeg 1304 die der sociaal-demokraten 448 stemmen. Van de 28000 kiezers kwamen slechts 11000 op. Den 18 was het 25 jaren geleden dat de veldmaar schalk, graaf von Moltke tot hoofd van den algemee- nen staf van het pruisische leger benoemd werd. zeker was. Zou zijne vrouw gezond uit het Zuiden zijn teruggekeerd Toen ik het dorp inkwam, bood ik mijne diensten aan om een wagen met hooi te helpen afladen, en tot loon voor mijn werk kreeg ik eten. Den volgenden morgen sloeg ik bij het aanbreken van den dag den weg naar de stad in. Het eerste wat ik nu deed was, dat ik mijn revolver verkochten voor dat geld schafte ik mij een kiel aan, die ten minste netjes en fatsoenlijk was. Daarop begaf ik mij naar de buurt, waar de fabriek van mijnheer Laurent stond. Eenige schreden van zijn huis afkwam ik hemzelf tegen. Hij was in het zwart gekleed en droeg een rouwband om zijn hoed. Ik schrikte. Hij zag mij en kwam naar mij toe. „Zoo, zijt gij daar, Morand," vroeg hij „waarom zijt gij sedert den dood van uwe vrouw niet meer op de fabriek geweest Wat is er toch van je geworden Ik was buiten staat om te antwoorden. Mijne oogen kon ik niet van dat zwarte krip om zijn strooien hoed afhouden. Hij merkte het op. „Jazei hij met eene doffe stem, „ook ik heb haar verloren. En ik heb haar zelfs niet eens mogen weder zien. Hare laatste woorden heb ik niet kunnen op vangen. Het was mij niet mogelijk van huis te gaan ik moest wel op mijn post blijven." O! die mantel van bont en die zon van het Zuiden; en omijn blinde haat en mijn woeste toorn Ik kon het niet uithouden daarom vertelde ik alles aan mijnheer Laurent en stortte voor hem mijn hart uit. Bedaard hoorde hij mij aan en toen ik had uitge sproken drukte hij mij zwijgend de hand. „Hier is wel werk voor u," zei hij, „ga maar dadelijk met mij mee." De Keizer had aan de stad Hallewaar hij gedu rende zijne regeering nog nooit verbleef, een bezoek toegezegd maar wegens de vermoeienissen ten gevolge van het bijwonen der leseroefeningen had hij daarvan moeten afzien. Hij had daarop den kroonprins opge dragen, namens hem te gaan. Thans betuigt de Keizer in een aan den burgemeester dier gemeente gericht schrijven zijn leedwezen over de teleurstelling die hij aan de bevolking moest bereiden en zijn dank voor de schitterende ontvangst die hem volgens het verslag van den kroonprinswas toegedacht. Elzas-Lothaein&en. De stadhouder heeft bepaald dat na 1 Januari 1884 in de gemeenten Metz en Diedenhofen (Thionville) het duitsch de officieële taal moet worden. Tot heden was voor die twee gemeenten een uitzondering gemaakt en het fransch daar nog als de officieële taal toegelaten waarin voor de duit- scbers een ongerief was gelegen omdat zij zich in vele gevallen van de fransche taal moesten bedienenthans zal omgekeerd de oude fransche bevolking in vele ge vallen in moeielijkheden komen, omdat aldaar werkelijk zeer velen zijndie het duitsch niet verstaanen slechts enkelen die het kunnen spreken. Zoo zullen waarschijnlijk de meeste leden van den Gemeenteraad van Metz gedwongen zijn hun ontslag te nemen, alleen omdat zij niet duitsch kunnen spreken. Men houdt het er voordat het gebeurde met het lid van den rijksdag aanleiding heeft gegeven tot het nemen van dezen maatregel, vroeger dan anders het geval zou zijn geweest. ENGELAND. O'Donnell, de moordenaar van Carey, den verklikkeris den 17 des namiddags te Londen aangekomen en onmiddelijk voor het politiehof in Bow- street gebracht ter vervulling der formaliteiten, noodig om hem naar het hof van assises te verwijzen. Óp voor stel van den procureur-generaal werd de behandeling der zaak 8 dagen uitgesteld wegens afwezigheid van eenige getuigen. In het begin van November zal het geding beginnen en men verwacht buitengewone onthul lingen van Carey's vrouw. Zij schijnt zich daartoe reeds aangeboden te hebben. FRANKRIJK. De president-minister had den 17 een onderhoud met den franschen gezant te Londen die verslag uitbracht van het gesprek door hem den 14 met den chineeschen gezant Tseng te Londen ten huize van den minister van buitenlandsehe zaken gevoerd. De begravenis van admiraal Pierre heeft voor reke ning van het ministerie van marine plaats gehad. De president der republiek heeft benoemd tot kom- mandeur van het legioen van eer den graaf de Sainte Foixconsul-generaal te Amsterdam en fransch com missaris van de tentoonstelling aldaar tot officier de heeren Christoflezilversmid te Parijs, Daniel, drukker te Rijsselen Lauthdirecteur der porceleinfabriek te Sevres tot ridder nog 33 fransche inzenders. Den 18 had de chineesche gezantmarkies Tseng een onderhoud met den minister-president Ferry. Een tweede onderhoud zou spoedig volgen. Bij de oefeningen van het leger op de grenzen aan de zijde van Zwitserland kwamen eenige troepen daar over in de nabijheid van Genève. Op het door de zwit8ersche regeering onmiddellijk ingediend verzet werd door de fransche regeering geantwoord met de mededeeling dat dit feit een gevolg was van eene vergissing of van onachtzaamheid. ITALIË, Den 16 is te Lodi een gedenkteeken voor Koning Victor Emanuel opgerichtin tegenwoordigheid van den Koning en tal van genoodigden. In de republiek San Marino mogen geene speel kaarten met de post ingevoerd worden. RUSLAND. De minister van buitenlandsehe zaken von Giers zal op zijne reis naar Italië, waar zijne zieke dochter zich bevindtBerlijn en Weenen aandoen. De Keizer schonk generaal Wannowsky, minister van oorlog de orde van Alexander Newsky en gaf hem in een zeer vleiend schrijven daarvan kennis. SPANJE. De regeering heeft geweigerd het ontslag aan te nemen van den gezant te Parijs hertog de Fernan Nunezen hem de verzekering gegeven van baar volkomen vertrouwen. Wij traden nu samen zijne woning binnen en begaven ons naar de boekenkamer. „Ik wil u een klein voorschot geven zei hij tot mij, „dan kunt gij morgen al wat gij noodig hebt koopen." Ik moest aan den bedelaarden vagebond denken en ik werd vuurrood van schaamte. „Wees niet bang", hernam hij op vriendelijken toon, toen hij mijne verlegenheid merkte. „Gij zult het mij later alles teruggeven. Wij zijn immers samen op de wereld om elkander te helpen, wanneer wij eens door een moeilijken tijd heen moeten. Gij zoudt het, hoop ik, even goed doen voor mij." Toen ik hem dat hoorde zeggen boog ik mijn hoofd heelemaal neer. „Ik heb u gevloekt en veracht, mijnheer zei ik mom pelend. „Hoe kunt gij toch zoo goed zijn voor mij Hij richtte zich op en legde toen zijn hand op mijn schouder. „Omdat gij een broeder van mij zijnen een onge lukkige broeder ook. En bovendien ik voel mij wel een weinig schuldig. Ik was zoo geheel in mijne eigene bezigheden en beslommeringen verdieptdat ik niet aan u heb gedachten zoo is het gekomen dat ik u niet heb opgezochttoen gij door zoo zware beproeving getroffen werdt. Ik heb u alleen laten zitten zonder een enkelen vriend." »Zijt gij een christen?" vroeg ik als door eene on- wederstaanbare macht voortgedreven. „Gelooft gij, dat er een God bestaat die goed is „Ja," antwoordde hij met geestdrift „en dat is het wat mij gelukkig maaktgelukkig niettegen staande alles wat ik heb ondervonden. God heeft mij lief: en Hij heeft u ook lief. Wij zijn allen Zijne kin- EGÏPTE. Den 17 bad te Cairo één sterfgeval aan cholera plaats. Te Alexandrie waar zich nog eenige op zich zelf staande gevallen van cholera voordeden stierf aan die ziekte Dr. Theuillet lid der fransche wetenschappelijke commissie voor het onderzoek naar de verschijnselen dier ziekte. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Het ontwerp-adres van antwoord is louter weerklank op de troonrede. Slechts wordt bij de erkenning, dat het herstel van het evenwicht tusschen uitgaven en in komsten de onverwijlde en nauwlettende zorg van re geering en Vertegenwoordiging vorderen gevoegd, dat niet alleen versterking van 's Rijks inkomstenmaar evenzeer verbetering van het belastingstelsel en een zuinig beheer dringend noodig zijn. Tweede Kamer. Den 18 zijn tot candidaten voor het voorzitterschap verkozen de heeren O. v. Rees (bij eerste stemming met 1 van de 74 stemmen), Cremers en Borret. Den 14 is door het inslaan van den bliksem te Nederweert eene landbouwerswoning met inboedel, be nevens de schuur met hooi en stroo afgebrand. Een en ander was verzekerd. Te Roggel werd een der wie ken van een molen door den bliksem verbrijzeld en te Heithuizen werden de kerktoren en eene landbouwers woning getroffen maar geen brand veroorzaakt. De heer H. v. Aken nieuwe burgemeester van Schermerhorn werd den 14 door een eerewacht te paard en een corps muzikanten aan den Stompentoren opgewacht en naar het met vlaggen versierde dorp ge leid terwijl zich verscheidene personen met rijtuigen bij den stoet aansloten. Aan het westeiude door de schooljeugd met een lied begroet zijnde zette de bur gemeester met zijn geleide den tocht naar het raadhuis voort waar hij door verschillende autoriteiten verwel komd werd. Te Hedikhuizen is een rietdekker den 12 van het dak eener boerenwoning gevallen en den 14 aan de gevolgen overleden. Te Enkhuizen is den 15, van wega de afdeeling der Maatschappij van Tuinbouw eene tentoonstelling ge opend van 760 nummers appelen en peren waarvan de 407 beste zullen gezonden worden naar de tentoonstel ling te Amsterdam. Met hetgeen tot opluistering en afwisseling was afgestaan werd een fraai geheel gevormd. Den 15 is de heer K., directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskens bij het zwemmen zich te ver wagende, verdronken. Nog jonggehuwd, laat hij eene vrouw met één kind na. Bij den internationalen gymnastiek wedstrijd den 16 te Roermonde gehouden heeft de vereeniging Ly- curgus-Acbilles van Amsterdam den eersten en de Al- gemeene Turnvereeniging van Rotterdam den tweeden prijs behaald. Den 16 heeft aan het ministerie van buit. zaken de onderteekening plaats gehad van eene overeenkomst met Belgie betreffende de samenwerking van de ne derlandscbe Rijks-postspaarbank en de belgiscbe alge- meene spaar- en pensioenkas in het belang der inge zetenen van beide landen. De van Obdam overgekomen predikant werd den 16 te Limmen bevestigd door zijnen vader predikant te Abbekerk en deed denzelfden dag zijne intrede. Den 16 en 17 is de nieuwe r. c. kerk te Druten ingewijd. Den 17 is te 's Gravenhage in de daartoe door de regeering beschikbaar gestelde Treveszaal, het derde jaarlijksche congres van de in Engeland gevestigde al- gemeene vereeniging tot wering der prostitutie geopend. De voorzitter der regelingscommissie baron A. Schim- melpenninck v. d. Oye, heette de leden welkom, en de voorzitter van het congres, de luiksche hoogleeraar de Laveleyo hield de openingsrede, 's Avonds werden de leden ten huize van den burgemeester ontvangen. Den 19 gaf baron Schimmelpenninek aan de hoofdcommissie van het congres een diner in het Hotel de l'Europe. De pool-expeditie is den 17 te Kopenhagen aan gekomen en op royale wijze door den heer Gamel ontvangen. deren en Hij bedoelt niets anders dan ons waarachtig welzijn." Hij praat net als zij dacht ik en in mijne ziel kwam een heimelijk verlangen op om datzelfde geloof te mogen bezitten. Onder hartelijke betuiging van mijnen dank ging ik nu van mijnheer Laurent weg en ik werd in mijne eigene oogen niet weinig opgeheven door zijn vriendelijk„tot wederziens." Niet tot den vagebond had hij zoo gesproken maar tot zijn „broeder." O 1 die gelijkheid dat is de ware. Maar die wordt niet op alle werkliedenvergadericgen verkondigd Na dien tijd is er meer dan een jaar verloopen. Ik ben nu ijverig aan het werk als opzichter bij mijnheer Laurent. Eerst ben ik aan de liefde van menschen gaan gelooven hoe had ik het in zijne nabijheid kunnen laten? En toen heb ik ook leeren gelooven aan de liefde van God. Wat het christendom is, heb ik leereu ver staan door een waar christen aan het werk te zien. Wat zou Anna in haar schik zijn! Maar, ik ben er zeker van zij zou stellig voor mij wenschen dat ik weer een gezellig tehuis had. Het is nu herfst. Op eene boerenhofstedeeenige mijlen van hier, is een jong meisje dat ik nooit vergeten zal. Als dat eens mogelijk was 1 Als ik daarop eenige hoop mocht koes teren 1 Maar zij zal immers niet iemand willen hebben, die een bedelaar is geweest? Toen de winter kwam was Jacques Morand niet meer alleen. In zijne woning heerschte gezelligheid tevredenheid en vreugde. Het jonge meisje met de bruine oogen en het vriendelijke gezichtje was niet bang geweest voor den vagebond. u

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2