&«legrafi0t'{t£ IScrtchten. Stabs-Bgricütsti, i$tar*a- jcu fSsairöbevicfiiï&i*. In eene te Koog a. d. Zaan gehouden vergadering van kiezers is met 41 tegen 13 stemmen besloten, een adres van afkeuring te zenden aan de 5 raadsleden die in de vorige raadsvergadering het wethouderschap geweigerd hebben. Deze heeren hebben daarop hun ontslag ingediend. Den 17 is de heer J. Crok weder tot wethouder benoemd en heeft deze verklaard de be trekking tijdelijk te zullen waarnemen. In den vroegen van den 17 is nabij Mill op den weg gevonden het lijk van den landbouwer Poos, woon achtig te Bee'S. In den hals was eene diepe wonde. Den 18 is als vermoedelijke dader gearresteerd de mili cien v. E., die den 15 met verlof uit Grave is gegaan, en in het bezit werd bevonden van een bebloed mes dat in de wonde paste. Bij de harddraverij te Obdam den 17, met 8 deelnemers is de prijs gewonnen door het paard van den heer T. Schilder te Spierdijk de premie door dat van den heer W". Duyn te Hensbroek. Uit Maastricht is den 18 naar Lourdes vertrok ken een trein met 465 bedevaartgangers (waaronder 65 geestelijken) uit aan de staatsspoorwegen meest in Noordbrabant, gelegen plaatsen. De meeste tochtgenoo- ten zijn vrouwen waarvan vele met lichaamsgebreken. De reis heen en terug dnurt 5 en het verblijf te Lourdes insgelijks 5 dagen. Den 18 is door de badhuis-directie te Scheve- niugen een weldadigheidsfeest gehouden, ten voordeele van Indie. Op den dag werden wedstrijden en kinder spelen gehouden. De gevel aan de zeezijde en het terras waren 'a avonds •schitterend verlicht, de artisten van den heer W. v. Zuylen gaven in eene rijk verlichte loge eene voorstelling en ten slotte werd een vuurwerk afgestoken, De opbrengst beliep, met inbegrip eener collecte f 2600. Voor het verdiepen der Noorderhaven te Gro ningen den 18 door B. en W. aanbesteed, was minste inschrijver de heer J. I. Toosman voor f 18,560. Het congres van handel en nijverheid te Amster dam is den 18 gesloten en daarop dat ter bespre king van koloniale onderwerpen door mr. S. C. J. W. v. Musschenbroek geopend, 's Avonds werd door leden van beide congressen een banket van 50 couverts ge houden dat door den minister van binn. zaken werd bijgewoond. Van de 12 paarden, die den 18 aan de hard draverij te Schagen deel namen zijn winners van prijs a 250 en premie a 75 gebleven l'Innocent van den heer J. Roele te Buiksloot, en Willem III, van den heer P. Brommer te Zijpe. 's Avonds werd een vuurwerk afgestoken. (In een gedeelte van ons vorig nummer niet opgenomen), Den 19 werd de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door ongeveer 350 werklieden van de heeren Ribbius Pelletier, sigarenfabrikanten te Utrechten door 54 werklieden, zijnde de derde of laatste ploeg van de Brood- en Meelfabriek te 's Gravenhage. Den 19 is in de te Gouda gehouden algemeene vergadering der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank besloten het voorstel van het hoofdbe stuur aan te nemen om aaneensluiting te krijgen met het Volksbond en andere dergelijke vereenigingen. Den 19 zijn de bleekerijmachinale en handdruk- kerij van de katoendrukkerijbleekerij ververij en drogerij van den heer P. P. v. Vlissingen te Helmond door een hevigen brand vernield. De koperen rollen en drukplaten bleven gespaard. Tot gemeente-secretaris van Egmond aan Zee in de plaats van den eervol ontslagen S. C. S. Holland, is benoemd de heer P. Pranger, nieuw benoemd bur gemeester van Egmond aan Zee en Egmond-binnen die den 19 in eerstgenoemde gemeente is geïnstalleerd. De gemeente toonde hare belangstelling door het uit steken der vlaggen. Het College voor de visscherij op de Zuiderzee heeft een voleudammer botter gehuurd en bemand met visschers van MarkenHarderwijk en Bunschoten, om practisch te doen blijken of de bewering der volen- dammer visschers, dat hunne vaartuigen niet geschikt zijn om mot de dwarskuil te visschen gegrond is. De resultaten moeten niet kunnen opwegen tegen die met de kwakkuil. Eene commissie uit de Prov. Staten van Friesland heeft den heer M. v. Iieloma te Heerenveen, die in Juli 50 jaren lid van dat college was geweest, een zil veren presenteerblad met toepasselijk inschrift aan geboden. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten de gedane inschrijvingen voor de 4 p. ets. leening van 130,000 niet aan te nemen en alsnu eene 4$ p.cts. van f 150,000 uit te schrijven. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkson derwijs heeft tot de 2e. Kamer het verzoek gericht te waken tegen ministeriëele beschikkingen die in plaats van voor eene getrouwe uitvoering der wet op het lager onderwijs te zorgen, miskenning en bestrijding harer voorschriften in bescherming nemen hetgeen is geschied is door de weigering om te vernietigen het besluit van den gemeenteraad van Aduard, waarbij het schoolbezoek ontzegd is aan kinderen boven de 12 jaren, ofschoon vroeger aldaar 1/5 der leerlingen ouder dan 12 jaren was. De Vereeniging voor bloembollencultuur te Haar lem heeft tot den Koning op nieuw het verzoek gericht om te bevorderen dat Nederland zoo spoedig mogelijk tot de aansluiting aan de conventie van Bern, tot wering der druiflnis worde toegelaten. Te Sneek is de nieuwe cursus begonnen van bet gymnasium met 84 en van de hoogere burgerschool met 71 leerlingen. Aan mr. J. P. J. A. graaf v. Zuylen v. Nijevelt benoemd lid van den Raad van State is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gezant te Weenen. Tot gezant aldaar is benoemd de heer J. A. Mazel thans te Petersburg. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft aan de wed. van den spoorwegarbeider Rietvink die den 18 Aug. nabij Halfweg door een sneltrein werd aangereden en ten gevolge daarvan overleed een bedrag geschonken, gelijkstaande met 1^ jaar salaris van den overledene, die eerst 4 maanden bij de Maatschappij in dienst was. B. en W. van Leiden stellen den gemeenteraad voor, afwijzend te beschikken op het verzoek tot dem ping van het Rapenburg de uitgaaf van f 75000 te boog achtende in verhouding tot het aan de uitvoering van dit werk verbonden nut. Om aan de bestaande bezwaren te gemoet te komenwenschen zij op de begrooting voor 1884 f 2400 uit te trekken voor het wegruimen van eenige ondiepten en 4500 voor de verlenging van het riool van de Langebrug. Tot onderwijzer te Noordbroek is benoemd de heer C. de Boer te Beemster. Te Landsmeer is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer S. Kalf' Sz. Te Rottum nabij Heerenveenis het 12jarig zoontje van een landbouwer bjj het hengelen verdronken. Op het Stadbroek bij Sittard heeft een 13jarig meisje een 9jarig knaapje dat zij in de weide naliep om een noot met een mestvork zoo ongelukkig aan den slaap van bet hoofd getroffen dat het bewusteloos neerzeeg en er geen boop op herstel was. De heer, R. Luyten, hoofd eener sehool te Texel, is benoemd tot onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Te Lemelerveld is een man die bezig was steen kolen naar beneden te gooien voor de suikerfabriek van Gebr. Kamp, voorover gevallen en onder de kolen ge raakt. Toen men hem vond was hij reeds een lijk. Hij laat eene weduwe en 2 kinderen na. Door de arbeiders der stoomkatoeuspinnerij, weverij eu ververij van de firma S. J. Spanjaard te Borne is bij hoofdelijke stemming het genot eener aangeboden extra-toelaag verkozen boven een beloofd bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam. Zekere A. B., te Tubbergen heeft op zijn sterf bed bekend de dader te zijn van een vóór 3 jaren te Mandeu op een Rijks-ambtenaar in functie gepleegden moordaanslag voor welk feit zekere J. P. door de rechtbank veroordeeld werd en gevangen zit. De afdeeiing Westfriesland gevestigd te Hoog woud van de Noordkoil. Yereeeniging het Witte Kruis, heeftop haar verzoek van de gemeenten Spanbroek, Opmeer Obdam Hensbroek en Abbekerk (Hoogwoud, Wognum en Sijbecarspel weigerden) subsidie ontvangen tot uitbreiding van baar magazijn met verscheidene voor zieken nuttige voorwerpen. De minister van koloniën heeft een ingenieur naar Cura£ao gezonden om de noodige opnemingen te doen voor de verbetering der haven en voor de plaat sing van een droogdok ten einde de haveninrichtingen in uitnemenden staat kunnen gebracht worden tegen de opening van het Panama-kanaal. In de afdeeiing uitvoerhandel der amsterdamsche tentoonstelling zijn van de ruim 1100 nederlandsche inzendingen 831 bekroond n.i. 38 met eerediploma 113 met diploma voor gouden, 241 voor zilveren en 251 voor bronzen medalje en 188 met eervolle vermelding. Te Hoorn is ten behoeve der noodlijdenden in N. Indie f 572,84 ingezameld, te Dordrecht f 2445,91, te Kampen f 829, te Wageningen f 675, te Sassenheim f 88,60 te Beverwijk f 195,63. Te Dieren en Ellekom is voor f 511 geteekend. Den 18 is door de Handel maatschappij weder f 26000 overgemaakt naar Batavia, makende met het vorige f 137,000. De Staatscourant bevestigt bet bericht dat het bestuur der engelsche Straits Settlements 25000 dollars beschikbaar heeft ge steld. Bij den minister van buit. zaken is 905 francs ontvangen als opbrengst eener tooneelvoorstelling te Bucharest. De lessen aan 's Rijks hoogere burgerschool te Venloo zijn hervat met 18 leerlingen en 40 toehoor ders, tegen 68 leerlingen en geen toehoorders in 1882. De 40 toehoorders van dit jaar willen de fransche les van den heer Péan niet volgen. Men weet, dat de commissie van toezicht haar ontslag genomen en een aantal ouders bij den minister aangedrongen heeft op het verplaatsen van genoemden leeraar. Het aantal inteekenaren op Holland-Krakatau beloopt reeds ongeveer 20,000. Voor Frankrijk alleen werden 10,000 exemplaren besteld. Door de pokken zijn in de vorige week aangetast te Oud-Beierland 24 personen te Nienw-Beierland 3, te Rotterdam 3 te Leiden 2 te Kralingen en Lei derdorp 1. De Nutsafdeeling te Texel heeft met groote meer derheid van stemmen besloten de voor eenige jaren door eenige ingezetenen aan den Burg opgerichte be waarschool waarvoor het gewoonlijk moeilijk viel de noodige fondsen te vinden over te nemen. In een logement te Groningen is een kaaskooper van 20 jaren van Zwaag westeinde, door zijnen 15ja- rigen broeder, wien hij oneerlijkheid verweet met een mes in het bovenbeen gestoken en binnen het kwar tier aan verbloeding overleden. De dader is gevlucht, maar spoedig in handen der justitie geraakt. Het maken van eene nieuwe overdekte vischmarkt te Leeuwarden is den 15 aangenomen door den heer W. Hoekstra aldaar, voor f 4847. Te Montfoort is, op grond van eene voor lange jaren gemaakte verordening, proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die op straat een pijp zonder dop rookte. De minister van waterstaat heeft aan de com missarissen des Konings te kennen gegeven dat het in het belang der veiligheid van de reizigers en van het gewone verkeer wenschelijk is dat de gemeente besturen op het voetspoor van dat van Hoornbij verordeningen zorgendat het vervoer op de stoom tramwegen geschiede met mindere snelheid dan 15 mij len per uur. In een pilaar van het koor de aloude stifskerk te S. Odilienberg is een heidensehe altaarsteen ontdekt met afbeeldingen van Minerva en Apollo en in het hoogaltaar een oude ongeschonden glazen bekerdie in 1686 tot bewaring der reliquiën is gebruikt. - In de den 20 te Heiloo bij den kastelein Schel- linger gehouden vergadering der Holl. Maatseh. van Landbouw, afd. Alkmaar, werd o. a. besloten in ver band met nr. 6 van de punten van beschrijving ter algemeene vergadering betreffende het voorstel dezer afdeeiing, om middelen te beramen teneinde te voor zien in den schromelijken achteruitgang der aardappelen teelt dat de afgevaardigde die dit voorstel inleidt der vergadering in overweging geve dat de H. M. v. L. een prijsvraag uitschrijve tot verbetering der aard appelteelt onder mededeelingdat de afdeeiing} Alk maar bereid is eene gouden medaille daarvoor beschik baar te stellen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren P. Nobelte St. Pancras en S. de Jong te Oudorp, tot plaatsvervangers, de heeren jhr. mr. P. van Forsest, Heilo en S. Kramer, Koedijk terwijl de reis- en verblijfkosten van iederen afgevaardigde werden bepaald op f 7,50. Tot leden van het bestuur werden verkozen de heeren mr. A. P. de Lange, Alkmaar en P. Glijnis Pz., Oterleek. De heer M. Cohen Stuart van Alkmaar bespreekt het verschijnseldat zich bij de iepenboomen dit jaar heeft voorgedaan dat takjes in groote menigte en wel dezulken die schotten waren van het vorige jaarter plaatse van het vierde oog eijn gevallen; genoemde heer had den heer J. Ritzema Bos, Wageningen, inlichtingen gevraagd, maar-ook deze weet het verschijnsel niet te verklaren. Ten slotte werd door dienzelfden heer voorgesteld, om het hoofd bestuur in overweging te geven, dat bij de komst van buitenlanders, die de in 1884 te houden internationale landbouwtentoonstelling zullen bezoeken deze door een rijtoer in de gelegenheid te stellen ons land met al zijne eigenaardigheden van nabij te leeren kennen. 's Gbavenhage 20 Sept. De heer van Rees is door Z. M. den Koning benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. De Eerste Kamer heeft unaniem en onveranderd het adres antwoord op de Troonrede aangenomen na ver werping met 24 tegen 9 stemmen van een amende ment van den heer van Roijen om onmisbaarheid van versterking der middelen niet uit te spreken. De mi nister van financiën verzekerde, dat onmisbaarheid buiten twijfel is daar op de staatsbegrooting een zeer aanzienlijk te kort is. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Tweede Kamer. De heer van Rees heeft het voor zitterschap aanvaard met eene rede waarin hij con stateerde dat veel werk in de vorige zitting vruchte loos was of onafgedaan bleef en de mogelijkheid be staat dat groote politieke vraagstukken aan de over weging zullen worden onderworpen zoodat der Kamer groote inspanuenden arbeid wellicht wacht. Moge met ijver en toewijding het komende parlementaire tijdvak onder Gods zegen voor Vaderland en overzeesehe be zittingen goede vruchten afwerpen. De heer Wijbenga sprak den heer van Rees toe en wees op de dringende noodzakelijkheid der kiesrechthervorming volgende uit- of gepaard met grondwetsherziening en op doortastende en aan Nederland ook in den tegenwoordigen toestand passende belastinghervorming. De Kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden morgen ten 3J uur indiening der staatsbegrooting. Tegen J. Ie B. en T. V. is proces-verbaal opge maakt ter zake der ontvreemding van 6 zakken aard appelen van de markt alhier. In de op 14 dezer gehouden vergadering der afdeeiing van Volksonderwijs is besloten, niet te onder steunen het voorstel der afdeeiing Hoornom eene algemeene vergadering te beleggen tot verzekering van het voortdurend bestaan van het Volksblad. Algemeen verwachtte men dat er onder de leden der vereeni- gin wel 2000 zouden zijn die het blad tegen de ge ringe bijdrage van f 1 'sjaars zouden willen ontvangen. Den 16 werd de tentoonstelling te Amsterdam voor rekening der patroonsbezocht door de werklie den der stroocartonfabriek van de firma Wuis en Dijksen. De collecte roet open schalen den 19 ten be hoeve der noodlijdenden door uitbarsting en zeebeving in N. Indie gehoudenheeftmet inbegrip van een bij den heer A. Smabers ontvangen bedrag van 50 763,32 opgebracht. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 20 Sept. Carolus Dominicus Proot en Anna Barbara Maria Goes. GEBOREN. 18 Sept. Maria Elisabeth D. van Antonius George Tkeodoor Lievendag en Maria Josepha Martina Vester. OVERLEDEN. 19 Sept. Alberdina Louisa Elfrink 59 j. 20 u Trijntje Schuit, echtgen. van Erederik Heijde54 j. Amsterdam 19 Sept. 221 vette Kalveren f 0,80 a 1, per P., 11 Graskalveren 18 a 40, 37 nucht. dito f 12 a 20, 170 vette Varkens f 0,44 a 0,54 per P. Aardappelen: Katw. zand f 3 a 3,70, noordw. dito f 2 a 4,50, Hilleg. dito 2 a 5, geld. blauwe f 2,10 a 2,30 dito fleur 1,35 a 1,60, friesche jammen f 1,45 a 1,80, dito eng. f 1,30 a 1.40, zeeuwsche sp. j. f 2,50 a 2,80, dito Elak- keesche 1,50 a 2,40, bloksche 2,25 a 2,30, blauwe /2a 2,20, pooters f 1,10 a 1,30, pr. bamb. 2,30 a 2,40. Aanvoer 5000 mudden. Raapkoeken f 102 a 108, Lijnkoeken 10 a 12,50. Peterolie vast, loco f 10,12%. Haarlem 19 Sept. Kleine kaas f 35 aangevoerd 107 Sta pels, wegende 26009 Pond. Aangevoerd 9 Koeien en Ossen f 160 a 240, 1 Stier 110, 6 Pinken f 100 a 145, 3 Graskalveren ƒ40 a 60, 10 nucbt. Kalveren f 12 a 20, 47 Schapen f 22 a 36. Schagen 20 Sept. Aangevoerd 6 Paarden 70 a 150, 12 Stieren 90 a 200, 99 Geldekoeien 160 a 300, 15 Kalf- koeien 200 a 280, 12 Vaarzen 90 a 160, 8 nucbt. Kalve ren 14 a 26340 Schapen 18 a 35, 435 Lammeren f 18 a 22 60 magere Varkens f 12 a 2440 Biggen 5 a 8, Boter per kop /la 1,10, Kip-eieren f 3,50 a 4 per 100. Schiedam 19 Sept. Moutwijn 13,75, Jenever 18,25, p. vat. Sneek 18 Sept. Aangevoerd 993 kwart- en 30 achtste vaten Boter le. soort f 58,50. Vereeniging le. soort 59 a 60, 2e. f 57,50 a 58, 3e. f 56,50 a 57. Texel 17 Sept. Melkkoeien f 170 a 200, Vette Koeien 220 a 305, Kalfkoeien f 170 a 225, Geldekoeien f 190 a 210, Vare koeien f 110 a 135, Kalfvaarzen f 105 a 170, Geldevaarzen

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3