de Savornin Lohman in zijn geschrift „Wat wil de antirevolutionaire party?" onder anderen „Over de toepassing der goddelijke wet moge vaak verschil van gevoelen bestaan wat recht is moge soms twijfelachtig kunnen zijnen ter beslissing overgelaten moeten worden aan eene meerderheidmaar dat er een goddelijke wet isdie alle partijen onvoorwaardelijk bindtdaarover bestaat bij den antirevolutionair geen twijfel. Met de erkenning toch er is een godde lijke weter bestaat rechtmaar wat die wet gebiedt en wat recht ismoet door de meerderheid worden uitgemaaktkomt men niet veel verder. Van het program der antirevolutionaire partij bestaat een zeer uitvoerige toelichting van Dr. Kuyper. Dit op zich zelf bewijst al aanstondsdat met het bezit van een program niet alles reeds gewonnen is. Toe lichting blijkt noodig, en bij die toelichting kan ver schil van opvatting zich voordoen. Dat dit inderdaad het geval isleeren wij van den heer Lohman zeiven die het noodig acht, het in zijn geschrift in een noot te zeggen. Van het program is wel te onderscheiden de toelichting van den ontwerper en zijn bekend werk Ons Program welke toelichtinghoe uitnemend ook veelalvolstrekt geene zedelijk bindende kracht heeft." Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling; te Amsterdam. LV. Duitse li land III. Tweede zaal rechts. Aan liet einde der zaal het fraaie buffet der He- melinger Actiën Brauereite Hemelingen bij Bre menen muren van gestapelde briquetten voorbij gegaan zijndebevinden wij ons voor de groote inzendingen van westfaalsclie steenkolen n. 1. van de Zeche Consolidation te Schalke en bet Hibernia und Shamrock Bergwerk Gesellschaft te Herne. De laatste bestaat uit 2 zuilen, elk van 3 vierkante bonken steenkool, en een grot daartusschen van cokesde eerste uit een rotswerkwaarin 2 beelden van mijnwerkersen een vlak waarop verschillende van cannel-kolen gedraaidemarmergladde voorwerpen zijn geplaatst. In de nabijheid vinden wij een fraaie groote torenklok en verschillende kleinere klokken en bellen van J. G. Grosse te Dresden, gekleurde en ook met verheven figuren gegoten glasruiten van E. Grosse te Wiesau, de koperen helmen, ampels, kannen en bloemenmandjes van F. X. Kusterer te Augsburghet model van een ladderwagen en be- noodigdheden voor brandweer van J. G. Lieb te Bieberach a. Risseene brandspuit op 4 wielen van August Honig te Keulen en wat verder een dito op 2 wielen van Louis Tidow te Hanover. Giovanni Rett enJohann Odorico, beiden te Frank fort stellen mozaïekwerken in marmer en cement ten toon. De vloertegels van den laatste zijn beter dan van den eersteterwijl ook zijne portretten op goudgrond van de Madonna en Rafaël fraaier van kleur zijn dan die van Dante en Göthe van gene. Ch. Engels te Hamburg levert goede proeven van hout-mozaïek. Schilfer Decker und Sohne te Heidel- berg vestigen de aandacht op hunne portland-cement door hun naambord te bevestigen aan een paar ve- netiaansche masten de inzender van een fraaien marmeren schoorsteenmantel2 colonetten en 2 vazen is daarentegen zoo bescheiden dat hij door naam noch nummer doet blijken wie hij is. Tal van nieuwsgierigen bevindt zich steeds voor de collectie heiligenbeelden van steen en terra cotta vervaardigd en meestal gekleurd en verguld, van Franz Grassl te Munchenbovenal voor de, in den doorgang naar de achterzaal, over de groote en fraaie inzending van bindgaren en koord der jaarlijks 1,600,000 k.g. leverende fabriek te Immen- stadt, geplaatste groep, Maria met het lijk van haren zoon op den schoot. Te midden dezer beelden zien dat haar man gelijk had wanneer hij bang wasdat het genot van dezen avond voor Laura een verterend gift kon worden: het trotscheschitterende meisje scheen geschapen voor een bestaan, waarmede zij, dank zij een luim van het toeval voor een oogenblik kennis zou maken om er dan weder afstand van te doen en het te ontberen. Ilolm was nog op het bureau bezig. „Vader zou toch genoegen hebben gehad als hij u zoo eens zien kon fluisterde mevrouw Holm als tot zich zelf, en als het ware medegesleept door de schoonheid harer doch ter. Op dit oogenblik werd aan den schel getrokken. De knecht van mijnheer Flitzer kwam zeggen dat het rijtuig voor was, om de freule aftehalen. „Freule!" Laura's wangen werden als purper, en het schitterde in hare oogen alsof de trots harer ziel in opstand kwam tegen de blos van schaamte die haar gelaat bedekte. Selma Flitzer werd steeds freule ge noemd moest zij dan blozen nu de lakei haar evenzoo noemdewas Selma meer dan zijomdat haar vader rijk geworden was? Haar moeder zag haar na en zuchtte diep toen de elegante verschijning de eenvoudige woning verlaten had. „Zoo jong j zoo schoon en zoo arm 1" mom pelde zij en tranen van liefhebbende zorg kwamen haar in de oogen. De equipage bracht Laura naar het groote, sombere gebouwwaarin niet alleen de kantoren van den expediteur zich bevonden maar ook zijne woning. Voor de eerste maal rustte zij in de zachte kussens van eene equipage en keek zij door de kristallen ruiten op het in de straten woelende volk neder. Het was haar, alsof eene fee haar in eene andere wereld had ver plaatst. Zij begreepdat men op arme lieden neder kon zienals op een ander soort menschen zij voelde zich nu ontrukt aan den kringwaarin zij tot nu toe had geleefd. wij ook het Christuskind met zijne ouders in een koestalomgeven van de aanbiddende wiizen en herders met hunne schaapjes allen afzonderlijk in mos geplaatst bijzonder fraai voor kinderen. Dat de duitschers niet buiten erwtenworst kunnen vermoeden wijomdat wij die hier al weder zien van O. Demmerlein Co. te Charlottenburgnabij de fraaie vitrines met sierlijke uitstallingen van vermicelli van G. A. Guilleaume Sohne te Rader- berg en van droge en geconfijte vruchten van Biffar te Deidesheim. Na de koorden, kwasten en het singel band van Franz Ebel Nachfolger te Berlijn, de zuiver gesneden houten letters en ornementen voor boekdruk kers van Sachs Schumacher te Manheim en de drijfriemen caoutchouk-artikelen en een duikerpak van Hermann Reinhold te Berlijn genoemd te heb ben blijven in deze zaal nog ter bezichtiging over de artikelen van ijzer en andere metalen. Wat laatstgenoemde betreft, verdienen de inzen dingen van nikkel (ertsgezuiverd metaal en duit- sche pasmunt) van Basse Selve te Altena en de groote sorteering rijtuiglantarens, stijgbeugels, bit ten ornementen voor tuigenhalsbanden duim- hengsels en deurknoppen in koper an staal van Theodor Schmöle Söhne te Iserlohn, en het geweven koper- en ijzerdraad van Kissing Mollman al daar gezien te worden onder de fabrikaten van enkel ijzer of staal is de keuze moeilijker, maar gelooven wij te moeten noemen de groote inzending- van schoppen, spaden, ploegscharen enz. van staal van A. frank Co. te Witten a. d. Rhoer, de kolossale bijlen en messen van R. H. Yorster te Hagen, de zilverglanzende dito schoppen en sabels van Joh. Diedr. Post aldaar, de aambeelden, bankschroe ven en hamers van H. P. Winterhoff Söhne te Haspe, de uitgebreide collectie vijlen van Mummenhoff btegemann te Bochumde slijp- en politoerwerk- tuigenbenevens slijpsteenen en slijppoeders van S. Oppenheim Co. te Hainholz de nummerhamers met beweegbare nummers tot het merken van hout van Andreas Sedlmayr te Munchenen eindelijk de stalen „baleinen" en vorken voor parapluies en parasols van Bremschey Co. te Ohligs. Nevens de bezochte zaal strekt zich eene minder breede maar meer lange, een soort van annexeuit, die wij de Achterzaal tafereelen van den Kruisweg, in ovale k jour bewerkte en met gekleurde steenen versierde vergulde lijst jes voorts vinden wij van hem een spiegel met gedreven zilveren lijst, een terrine, bouloirs, kofSe- serviezen enz., alles fraai van bewerking. J. C. Wich te Neurenberg pronkt met een zilveren mid denstuk, zijnde een fontein, waarvan rotsen, tritons en een schelp de motieven zijn Herman Lode te Berlijn met zilveren en vergulde kransen en hoofd tooisels van fijn bladwerk, Behnisch Co. aldaar en D. Kott te Gmünd (Zwaben) met fraaie voorwerpen, in sierlijk afwisselend mat en verguld drijfwerk Paul Telge te Berlijn met gouden kettingen en kruizen ceintuurhaken en groote knoopen in can- üllewerk. Kleiner artikelen zijn de bijouteriën van Karl Blum te Munchen en van Schich Frank te Gmünd (Zwaben)die ook sieraden van ivoor en bloedkraal hebben ingezonden, alsmede die met similia-diamanten van Theod. Heinrich Werner te Pforzheim en F. Schunfeld te Berlijn. Wordt vervolgd. Buitenlanb. noemen, en hoofdzakelijk gewijd is aan kleeding en voorts aan brandkasten goud- en zilverwerk wa penen en ammunitie. De 4 aanwezige brandkasten zijn van dezelfde firma, Pohlschröder Co. te Dortmund, en fraai gevormde en gelakte meubelen, behalve eene, die in den nacht van 24—25 Aug. 187b te Kerse ornement en glans verlorenmaar ïaren inhoud ongeschonden bewaard heeft. De wapenen zijn de geweren en revolvers van de veel genoemde firma Gebr. Mauser Cie. te Oberndorf a. d. Neckareen zeer groote kas volwaarvan het ondergedeelte dient voor kruitvaten, kruitbussen, kruitsoorten en patronen van de Pulver-Fabrik te Rotweil a. N. Metalen patronen zien wij voorts in alle soorten van de Maschinen Fabrik Lorenz te Carlsruhedie er dagelijks 500,000 vervaardigt en percussions, puntkogels en patronen van Georg Egestorff te Linden in eene fraaie gothische zes" hoekige vitrine, waarboven een arend staat op een wereldbol, die omhoog getild wordt door eenige draken. Van goud- en zilverwerk is veel schoons te vin den. Wilhelm Rentrop te Altena toont alleen voor werpen voor kerkelijk gebruik in ouden stijlals 3 monstranzen, 2 ciboriën, 7 miskelken, 2 wierook vaten en 4 kandelaarswaarvan sommige artikelen verguld en met émail versierd zijn. J. C. Osthues te Munster vervaardigt dezelfde zaken, waaronder groote zilveren candelabres en op porcelein geschilderde Een toeval had de dochter van den rijken man met die van den armen in aanraking gebracht en Selma had daarop Laura's vriendschap getocht. Er was voor de verwende jonge dame eene eigenaardige bekoorlijk heid in gelegen om aan een wezen den glans van rijkdom te toonen dat dezen nog nooit had gezien en onverholen bewondering aan den dag legde, maar haar toch niet vleide en zich niet bij haar opdrong. Zij had meestal slechts naturen van lager orde leeren kennen, het maakte indruk op haar, dat eene dochter van een arm ambtenaar bijna dezelfde terughouding toonde, waarmede andere voorname jonge dames zich te genover Selma ongenaakbaar maakten. "Wat haar in deze beleedigende trots toescheen bewonderde zij in Lauraen zonderling genoeg billijkte haar vader, die anders zijne bekenden slechts naar hun vermogen schatte, de keus van dezen omgang en zeidedat Laura iets voornaams had in hare manierenwat Selma nog ontbrak. Laatstgenoemde bad reeds onderscheidene voorstel lingen der beroemde kunstenares bijgewoond, en kon hare ooren nauwelijks gelooven, toen Laura haar bij een gesprek daarover had medegedeeld, dat zij nog nooit in de Ko ninklijke Schouwburg was geweest. Dit moest Selma te meer verrassen daar zij bemerkt had dat Laura de klassieke treurspelen beter kende dan zij. Het scheen de dochter van den rijken man dan ook onge hoord toedat aan hare fijnbeschaafde vriendin een genot nog geheel vreemd was dat voor haar nog slechts bekoorlijkheid hadwanneer het sterk gekruid was. Zij lietdaar hare familie ergens anders heenging twee billetten koopen voor de voorstelling „Kabale und Liebe" en Laura uitnoodigenom met haar mede te gaan. Selma's verwachting was nauwelijks minder hoog gespannen dan die harer vriendin zij verheugde er zich om hare verbazing en verrukking te zien. Wordt vervolgd. BELGIE. Het Journal de Charleroi deelde dezer dagen het reeds dadelijk zeer onwaarschijnlijke bericht mede dat er sprake was van een tolverbond tusechen Nederland en Belgie en dat prins Bismarck het ont werp reeds goedgekeurd had. Het zou een eerste schrede zijn tot een tolverbond van beide landen met Duitschland. Het bericht is van alle zijden tegen ge sproken geworden er wordt zelfs bijgevoegddat daar over niet eens onderhandeld is. DUITSCHLAND. Bij de verkiezingen voor den landdag in het groothertogdom Baden wonnen de nationaal liberalen 4 zetels waardoor de meerderheid in dat lichaam verplaatst is. Er stonden toch tot heden 31 nationaal-liberalen tegenover 32 leden der andere partijen ultramontanen conservatieven en de- mokraten. Er moeten nog een paar stemmingen plaats hebbendoch deze kunnen in de verhouding der par- tijen geene verandering brengen. ^Bij een ontploffing nabij Unna in Westfalen kwamen 15 mijnwerkers om en werden 3 gekwetst. ENGELAND. Minister Gladstone kwam den 21 met zijn jacht Pembroke Castle op de Theems terug en vertrok dadelijk met een bizonderen trein naar Londen. FRANKRIJK. De conservatieve bladen behelzen het volgende besluitgenomen door de algemeene ver gadering der monarchaal-katholieke pers van de depar tementen waar 150 bladen vertegenwoordigd waren in de buitengewone zitting van den 16 De vergade ring overwegendedat te midden van de groote droefheid, welke Frankrijk getroffen heeft, de plichten der koningsgezinden onveranderd blijvendat de dood des Konings niets behoort te veranderen in de samenstelling en regeling der vereeniging dat de aard en het doel dier vereeniging duidelijk omschreven zijn in den door haar aangenomen titel dat de handhaving en verdediging der godsdienstige, burger lijke en staatkundige vrijheden een plicht is voor bet geweten en de eer van alle echte franschen dat de tijd gekomen is om krachtiger dan ooit onder de gevaren des vaderlands het beginsel van het erfelijk-traditioneele monarchale recht, door den graaf van Parijs vertegen woordigd, uit te spreken dat de aansluiting der mo narchale en katholieke krachten bepaald gehandhaafd en versterkt moet worden Besluitalle geestkracht allen invloed aan te wenden om de bladen aan dé monarchale zaak gewijd in stand te houden en be paald den wensch uit te spreken dat1°. alle man nen van plichtbesef en trouw wier medewerking nooit aan de mouarchaal-departementale pers ontbrak met hen het hunne doen om die pers in stand te houden en uit te breiden 2°. bij den strijdwelke wordt voorbereid de oude getrouwen en de vurige jongeren mogen wedijveren in aanhankelijkheid en voortvarend heid om de zege der monarchie te verhaasten. Het tweede besluit ter uitvoering van de wet tot hervorming der rechterlijke macht bevat het ontslag van 197 voorzitters of raadsheeren van hoven 8 voorzitters van rechtbanken 12 onder-voorzitters en rechters van de rechtbank der Seine. De conser vatieve bladen zijn ten hoogste verontwaardigd over deze zuivering onder het personeel der rechterlijke macht. Een dertigtal leden der uiterste linkerzijde kwamen den 20 onder het voorzitterschap van Barodet bijeen. Verschillende sprekers betoogden de noodzakelijkheid tot het bijeenroepen der wetgevende machtom van de regeering inlichtingen te verkrijgen over de aan hangige vraagstukken. Er werd eene commissie be noemd, om aan den president-minister een verzoek ter verkrijging dier bijeenroeping op te stellen. De onderhandelingen met China schijnen tot nog toe tot geen gunstig einde geleid te hebben. Alleen weet mendat generaal Bouet uit Tonkin naar Hongkong en van daar naar Frankrijk zal terugkeeren, waarschijn lijk ten gevolge van een verschil van gevoelen tusschen de militaire en de burgerlijke overheid. Generaal Bouet wenschte in strjjd met den burgerlijken commissaris, Sontay onmiddelijk aantasten doch de minister van marine wiens toestemming gevraagd was weigerde en zond den generaal met eene zending naar Hongkong. De schoolbataljons zijn door den prefect van het departement der Seine geregeld. Daarbij worden in gelijfd alle tot militaire oefening geschikte leerlingen der gemeentescholen en op verlangen van de ouders of de schoolbesturen ook de leerlingendie bizonder of huis onderwijs ontvangen. De stad Parijs levert de wapenen en de uniformen voor de onvermogenden overigens zorgen de ouders voor de uniformen. Er zullen 24 bataljons te Parijs zijn en voor de kosten is eene som van f 250,000 voorloopig toegestaan. Te Marseille is een siameesch gezantschap aange komen.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2