No. 113*. 1883. Vijf en tachtigste Jaargang. ZONDAG 23 SEPTEMBER. Ëimtcnlaitb. QUlcrlei. ALKMAARSCHE COURANT. De lieer mr. L. Biiehner, leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool te Zwolle heeft bij de 2e Kamer een adres ingediend houdende beklag over de aanran ding der vrijheid van spreken en schrijven door don minis ter van binn. zaken, die hem zijne ontevredenheid heeft doen kenbaar maken overeen schrijven in de, Zwolscbe Courantwaarin hij zijne bezwaren ontwikkelt tegen het recht der herv. gemeente om hem in den boofdelijken omslag aan te slaan en zijn lidmaatschap dier gemeente opzegt. Gedep. Staten van Zeeland hebben vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Ossenissewaarbij besloten was tot toelating van het herbenoemde raads lid J. F. L., die 3 jaren geleden ter vervulling eener tusschentijdsche vacature gekozen was en gedurende dat tijdsverloop in strijd met de wet, met zijnen stief vader in dien raad zitting heeft gehad. De nieuwe burgemeester van Amersfoortjr. mr. v. Asch v. Wijck lid der 2e Kamer, doet des zondags de policie toezien dat niet met open deuren verkocht wordt. In de vergadering van onderwijzers in het arr. Onderdendam is besloten een adres aan de 2e Kamer te zendenmet verzoek om een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den ongunstigen afloop der acte-examens. Te Utrecht is, in den ouderdom van 40 jaren, overleden de heer A. Yerloop, in leven ingenieur bij de kanaalmaatschappij te Port-Saïd. Te Beilen is de de pompenmaker J. H. in zijn huis van een balk gevallen en aan de gevolgen over leden. Te Lomuiel (Noordbrabant) is eene boerderij, toe- behoorende aan dr. Bresser door den bliksem getrof fen en afgebrand. Het huis was verzekerd, de inboe del niet. Ook te Luiksgestel is een woonhuis met bijna den geheelen inboedel door den bliksem in de asch gelegd. Yoor de noodlijdenden in N. Indie is bij den penningmeester van het hoofdcomité ontvangen van Joh. Enschede Zn. te Haarlem lüOO van de commissie te Rotterdam 16000, te Brummen f 1200, te Viaar- dingen 401,08, te Hattem 84,08, te 'sGravenhage (vijfde storting) 6000, te Arnhem (tweede storting) 1600, te Meppel (derde storting) 200, van den bnrgemeester te Meerkerk f 74,05, te Woubrugge 61,14, te Rijusburg 71, te Rozendaal (Gelderland) 85, te Heerde 100,97, te Jerseke f 60,21$. te Goes 147, te Nieuwland/ 50,65, te Sasseuheim 10574,75$. Te Bergen op Zoom is ingezameld 220,90$te Kra lingen ongeveer 262 te Leiden ongeveer f 2450, te Zeist ongeveer ƒ2500, te's Gravenhage 14,800 (waar van 679,28$ te Scbeveningen), te Aarlanderveen 246,15, te Alfen f 308.47, te Elburg 191,09%, te Renkum 231,35. Tot den 20 was bij het comité te Amsterdam ontvangen 97,893,53 waaronder laatste lijk weder 2 giften van 1000en bij den penning meester van het hoofdcomité 57,697,46$. Door be middeling der Handelmaatschappij is weder 16000 naar Batavia overgemaaktin het geheel derhalve 153,000. De schilderij van Munkaczy „Christus voor Pilatus" is te Amsterdam door ruim 44,000 menschen bezichtigd. Ds. B. Hage, te Witmarsum heeft bedankt voor het beroep naar de doopsgez. gemeente te Barsinger- horn c. a., ds. P. v, Wijk te Enkhuizen voor dat naar de evang.-iutb. gemeente Groede. Tot lid van den gemeenteraad van Wieringerwaard is verkozen de heer J. Schenk. Tot heemraad van het waterschap de Schermeer is door den Kor ing benoemd de heer P. Smit Cz. Te Heerbugowaard is eene vereeniging opgericht ter bevordering van getrouw schoolbezoek die reeds 364 leden telt. Tot geneesheer te Putten op de Veluwe is be noemd de C. v Balen Blanken arts te Spanbroek. De candidaat de Geus heeft het beroep naar de christ.-gerel. gemeente te Medemblik aangenomen. De bisschip van Haarlem heeft bencemd tot president van bat groot-seminarie te Warmond den heer H. J. J. Prenger tot kapelaans te Westwoud Limmen en Spierdijk de heeren J. A. v. Leeuwen J. J. M. Teule en H. J. P. Tbommann. De leenirg van f 75000 voor den aanleg van een stoomtramweg DoornLeersum Amerongen is volteekend daar laatstgenoemde gemeente de ongeveer 40 aanvankelijk r et geplaatste aandeelen, eik ven ƒ1000, genomen heeft. De gemeente Leersum had voor 6000 ingescli reven. Op de begrooting der gemeente Rotterdam voor 1884 zijn onder -ie buitengewone uitgaven uitgetrokken: f 200,000 voor let bouwen van lagere scholen, ƒ37,000 voor idem bewaarscholen 7ö,C00 voor het inrichten van het sp orwegviaduct tot marktplaats150,000 voor gedeelie'ijke vernieuw ing van de Maaskade, ƒ250,000 voor het bouwen van een ziekenhuis met barakken en 300,000 als bjdiage aan den Staat voor den rotter- damschen waterweg. De directie van den Vogel- en Plantentuin te Arnhem heeft van eene ongeteekende briefkaartvan lompen en beleedigenden inhoud een zincografischen afdruk gemaakt en dezen onder de advertentiën der Arnh. Courant doen opnemen. He minister van binn. zaken heeft de commissa rissen des IConings verzochtde gemeentebesturen aan te schrijven om bij sloopingenherstellingen en ver bouwingen van oude stadshuizen kerken torens, kas- teelen poorten merkwaardige gevels enz. hem daar van kennis te geven omdat het hem gebleken is, dat voortdurend dergelijke monumenten worden gesloopt, verbouwd of aanmerkelijk veranderd zonder dat bouw kundige teekeningen of opmetingen worden vervaardigd. De heer E. Desplanques te Parijs heeft zijne ver zameling van modellen ten gebruike bij het onderricht in de bouwkundeingezonden ter tentoonstelling te Amsterdam door bemiddeling van den burgemeester dier stad aangeboden aan het bestuur van de ambachts school der Maatschappij voor den werkenden stand. Tot inwonend directrice aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem is benoemd mej. G. G. Gerritsen onderwijzeres te Epe. Het boekwerk „Memento mori", geschreven door ds. J. H. v. d. Veen te Terschelling en uitgegeven bij A. Land Ez. te Harlingen ten voordeele van de we duwen en weezen van Moddergat, heeft netto 1098,43$ opgebracht. De gemeenteraad van Bunschoten heelt, hoewel de wenscbelijkheid erkennende van eenen tramweg Ede Nijkerk financiëelen steun daarvoor geweigerd. Aan dr. J. A. Jonckbloet is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. - Een persoon te Schagen, wiens geestvermogens eenigszins gekrenkt waren is door een noodlottig toe val te water geraakt en eenigen tijd later levenloos opgehaald. Te Schagen ia aan de school een welvoorziene verzameling kinderlectuur toegezegd. De gebouwen der ijzerfabriek van de firma S. L. Nering Bögel Co. te Deventer waren den 20 in feestdos gehuld wegens het verleenen van de groote gouden medalje met diploma door den Koning ter zake der inzending op de internationale tentoonstelling. In den avond van den 20 werd het 25jarig be staan van het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam door de leden en hunne dames gevierd, in de verlichte museumzalen van het genootschap, waarin dr. H. C. Rogge de feestrede hield en 2 jonge dames, in keurige ouderwetsche kleeding, het clavecimbaal be speelden en eenige oude liederen voordroegen. Ook de bedienden droegen de kleederdracht der vorige eeuw De 21 vierde Pebe Bandringa te Tolbert zijnen lOOsten verjaardag. De schooljeugd bracht hem eene serenade. Gedurende de jaren 18631882, dat i3 over een tijds verloop van 19 jaren, hebben de ontvangsten van de staats loterij in Italië het groote cijfer van 1,302,571,388,55 francs bereikt. Men gaf voor de loten ongeveer 770 millioen francs uitzoodat de staat een voordeel van meer dan 532 miljoen francs of gemiddeld elk jaar 28 millioen francs genoot. Dezer dagen is er van de Theems naar Niouw-Zeeland een schip vertrokken aan boord hebbende 12,030 levendige vogels, als raeerlen roodborstjes, vinken, patrijzen mossen enz., welke bij hunne aankomst in vrijheid gelaten worden. Dit geschiedt voor eenige landbouwers van Nieuw- Zeeland die bijna ieder jaar het ongeluk ondervinden, dat hunne landen door insecten en in het bijzonder door rupsen verwoest worden. Dergelijke uitvoer, met welke nuttige bedoeling ook gedaan toont aan, hoe noodig het is gestrenge maat regelen te nemen om de insectenetende vogelsdie zulke groote diensten aan den landbouw bewijzen te bewaren. Doch wat baten wetten wanneer daaraan niet be hoor] jk de hand gehouden wordt? In Nederland bestaat eene wet tegen het vangen en dooden van vogels maar men mag meenen wij wel vragen wordt die wet behoorlijk in eere gehouden zoowel door de in woners als door hen, die uit den aard hunner betrek king met de ban (having daarvan belast zjn De graaf van Cbambord gaf reeds in zijne eerste jeugd bewijzen van de groote loyauteitwelke hem gedurende zijn geheelen leett'jd kenschetste. Zie hier een voorbeeld. In een oogenblik van drift liet hij zich een zwaren vloek ontvallen. Hij was slechts vier jaren oud. Zijne gouvernante en de hertogin van Berry gaven zich de meest mogelijke moeite, om van hem te vernemen, van wien hij dien vloek geleerd hadmaar hij bewaarde een standvastig stilzwijgen. Men bracht hem voor den koning zijn oud-oom. „Van wien hebt ge dat gemeene woord geleerd vroeg Lodewijk XVIII. Maar hij zweeg. De Koning hield aan dreigde maar niets baatte. „Welnu, monsieur," zeide de Koning, „begeef u in arrestachter mijn stoel." Na verloop van twintig minuten schonk de Koning, verbaasd over zulk eene standvastigheid, zeldzaam bij kinderen, die van nature aanbrengers zijn, hem vergiffenis. Kort daarop ontmoette de prins den kamerkneeht, wien hij niet als den man van wien hij het woord geleerd had had willen aanwijzen en zeide hem „wees niet bevreesd, ik heb u niet genoemd." Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt heeft het bestuur der bad- en zweminrichting van af 1 October a.s. abonnementskaarten voor het gebruik van warme baden beschikbaar gesteld en wel voor een abonnement van 6 maanden 4, 3 n 2,50, met de bepaling dat van een dergelijk abonnement eens per week door één persoon uit hetzelfde gezin kan worden gebruik gemaakt. Wij twijfelen niet of deze maatregel zal het gebruik van warme baden zeer doen toenemen. De prijs voor een enkel warm bad blijft bepaald op 25 cents terwijl ook de inrichting voor het gebruik van warme baden op de gewone uren Vrijdag en Zaterdag geopend blijft. In de zitting van den gemeenteraad van woensdag, 26 Sept. 1883zullen de navolgende punten aan de orde zijn Verzoek van D. van den Abeele, om eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor onvermogenden. Van de commissie van financiën. Rapport op de begrooting van het burgerweeshuis voor i884idem berekening der schadeloosstelling, be doeld bij art. 8 van het reglement voor het burgerwees huis idem berekening der verplegingskosten per wees in het burgerweesbuis over 1882. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op de verzoeken van J. Hart en J. Otter over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, over 1883 idem op de verzoeken van G. D. Clausing en G. Balderom vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond idem op het verzoek van de onderwijzeres J. Meurs, om verhooging harer jaarwedde. Voorstel tot voldoening van verplegingskosten van krankzinnigen over 1882 uit de onvoorziene uitgaven van 1883. Rapport van de kamer van koophandel op het verzoek der heeren Wittebetreffende hun rem- mingwerk aan de Bierkade. Benoeming van een on derwijzer aan de burgerschool. Vergadering met ge sloten deuren. Van 15 tot en met 21 Sept. zijn aan de zwem en badinrichting alhier genomen 94 buitenbaden waar van 2 door onvermogendenen 9 binnenbaden alzoo te zamen 103 baden. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, den 23 September, des namiddags te 1$ ure in den Houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Reunion", pas redoublé van Zinnen 2. Ouver ture „Dichter und Bauer," v. Suppé; 3. Introduction et Polonaise, pour Clarinette-solo van Clément, 4. Grosse Potpourri aus der Oper „Obéron" van Weber 5. Ca- valine et air" pour cornet a pistons et bariton-solo van Kroll 6. Grande air de l'opéra „Sómiramide", pour trombonne-solo van Rossini7. „Sara", polca de con cert pour cornet a pistons-solo van Christophe; 8. Pot pourri sur des motifs de l'opéra „Boccacio" van Suppé. De vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573 heeft weder besloten tot het geven van volksspelen in den stadshout op 8 Oc tober a.s. des namiddags ten 1$ uur. Die spelen zullen dit jaar daarin verschillen met die der vorige jaren dat de masten vervangen zullen worden door touwen, terwijl verder kan deelgenomen worden aan de volgende spelen sprietloopen zakloopen sleuteltrappen hout- jetrapen en bioodhappen. Het feest zal worden opgeluis terd door muziek onder leiding van den beer J. M?Otto. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 20 Sept. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis (apotheek), z.z. Verdronkenoordhoek Kapels plein sectie B 2044 ged. Str. J. C. Vonk q.q. 5000 2. Huis naast het vorige2044 ged. Str. W. Klaverweyden 3010 3. Huis, met bierkelder, z.z. Verdronkenoord, hoek Kapelsplein, 2843. Str. J. J. Schouten 7100 4. Pakhuis, o.z. Kapelsteeg, 2844. Str. N. v. d. Voort 1310* (Afslag 27 Sept.) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Sept. Hendrik Roehei, wednr. van Grietje Wijker en Ma- rigje de Ruiter, wed. Christoffel Meersck. Jan Nibberinglaatst wednr. van Alida Slikker en Aagje Zuurbier, wed. van Simon Kieft. GEBOREN. 19 Sept. Egbertus Hendrikus, Z. van Jurrianus Hazes en Elisabeth Maria Mente. 20 u Erederik Geert, Z. van Albertus Visscher en Dieu- wertje Lijnbach. Albertus, Z. van Johannes Jaco bus Godijn en Grietje Aarts. 21 Cornelis, Z. van Dirk Smit en Jansje Veldman OVERLEDEN. 20 Sept. Martinus, Z. van Anke Water en Cornelia van Langen13 d. KANTONGERECHT. Zitting van 21 September. C. H, te Beverwijk en J. v. S., te Wijk aan Zee, 's nachts jagen op fasanten in de duinen te Castricum ieder 3 dagen gev. en 40 boete of 5 dagen gev. D. S. en E. W., te Castricum, afwezigheid bij spuitoefening aldaar, ieder f 1 boete of 1 dag gev. H. N„ te Alkmaar, beschadigen van het plantsoen aldaar f 1 boete of 1 dag gev. J. P. V., te Alkmaar, werpen van iemand met steenen, ƒ1 boete of I dag gev. J. K, te Helder, vervoeren van een vogel, nuttig voorland- bouw en houtteelt0,50 boete of 1 dag gev. C. v. d. P., te Schoorlen K. B., te Castricum, laten loopen van vee op eens anders grondieder 3 boete of 1 dag gev. E. B., te de Rijp, des nachts los laten loopen van zijn hond aldaar, 1 boete of 1 dag gev. D. S. en C. V., te Egmond aan Zee, rijden met een honden wagen te Bergenieder 5 boete of 1 dag gev. J. B. en P. V., te Egmond aan Zee, als boven te Castricum

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5