Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. 3) Een staatsgeheim. V R IJ D A G 28 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën ©fBctëel ©cbcclte. Buitenlaub. iSimtenlanb. 4 f* ALKIHAARSCHK Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat PIETER BERNARDUS DU CROCQ,laatstelijk logementhouder te Enschedé thans alhier, aan hen vergunning heeft gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de noordzijde der Laat, op den hoek van het Vlaanderhof, wijk A, No. 152. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Sept. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. De verlofgangersdie onlangs met verlof van hunne korpsen zijn vertrokken en hunne passen nog niet bij den burgemeester hebben doen afschrijvenwordenonder verwijzing naar de hiertoe betrekkelijke straf, uitgenoodigd voor de afteekening hunner passen tijdig zorg te dragen. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Aug. 1883: Wolff, Vlej. A. H. Wilders, geb. Oldenkerk, Mej. Roozen- daalDeijlius, Amsterdam; H. O. van Lennep, Haarlem; Doesburg en Co., te Rotterdam; A. Stolp, Wormerveer. Uit Hoogwoud: J. W. D. Groot, Amsterdam. Obdam: Wed. K. Schouten, Wijde Wormer. OudorpC. P. van IJsseldijk, 's Gravenhage. ZuidscharwoudeH. van der VechtAmsterdam. BELGIE. Het officieus-russische weekblad le Nord wijst er op, dat, ook wanneer minister Gladstone zijn uitstapje zonder eenige staatkundige bedoeling ondernam een ontmoeting tusschen zulk een staatsman en den Keizer van Rusland in geen geval eene onverschillige zaak te achten is. De beweeringen echter over bondgenoot schappen welke gesloten zouden zijn met het oog op eene volkomen verdeeling van Turkije, noemt dat blad belachelijke verzinsels. Engeland begeert niet minder levendig dan Rusland het behoud van den vrede welke hoofdvoorwaarde juist de bestendiging is van den tegenwoordigen staat van zaken op het Balkan-Schier eiland. Een overleg tusschen deze twee mogendheden kan niets anders beteekenen dan de bevestiging van de rust aldaar door de vreedzame en gewone ontwik keling. In het westen van Europa zoowel als in het oosten hangen de engelsche en russiscbe belangen nauw samen met het behoud van den vrede. Is dit ook gelijk men niet ophoudt te verzekeren de bedoeling van het oosteurijksch-duitsche bondgenootschapdan behoorden de oostenrijksche en duitscbe bladen in plaats van over deze nieuwe overeenstemming te klagen, zich daarmede geluk te wenschen, want die vredelie vende bedoeling zou daarin krachtigen steun vinden. DUITSCHLAND. De Keizer heeft, na afloop der legeroefeningen bij Merseburg, den bevelhebber van de 4e legerafdeeling den 73jarigen generaal von Blumen- thal, den titel van graaf verleend met het recht, dien in zijn geslacht telkens op den oudsten zoon te doen overgaan. De Norddeutsche Zeitung verdedigt de plaats gehad hebbende openbaarmaking der bij het lid van den Rijks dag Antoine te Metz in beslag genomen briefwisseling betrekkelijk Elzas-Lotharingen. De duitsche regeering had overwogen of aan de fransche regeering vertoogen gericht zouden wordendoch hiervan afgezien omdat daarmede van die bevriende regeering eene moeilijke zaak gevergd zou worden. Die openbaarmaking was in het belang van den vrede een beroep op de meer derheid der franschen om de oorlogzuchtige minderheid in het oog te houden. ERANKRIJK. President Grévy heeft den Souve- rem van Annam na zijne onderwerping benoemd tot grootkruis van het legioen van eer, het grootofficiers kruis dier orde geschonken aan den minister van bin- nenlandsche zaken en aan nog een staatsambtenaar en het ridderkruis aan het hoofd der katholieke zending te Hué. De algemeene omnibus-maatschappij te Marseille moest den 21 van hare 39 rijtuigen 25 ongebruikt laten door de onder de koetsiers uitgebroken werk staking. Het antwoord der chineescbe regeering wordt gezegd ingekomen te zijn. De gravin van Chambord schijnt voornemens te zijn zich in het Karmelieten klooster te Graz te begeven, om daar hare overige levensdagen te slijten. OOSlENRIJK-HONGARIJE. Alle bladen bespre ken den toestand in Servie naar aanleiding van den uitslag der gehouden verkiezingen. Wordt door som migen de beteekenis van den uitslag dier verkiezingen overdreven geacht en de meening geuitdat de veran dering ia dat Koningrijk door de overwinning der radicalen wel voor Servie maar niet voor Oostenrijk- Hongarije ernstige gevolgen hebben kan anderen ge- 1 ooven dat op het Balkan-Schiereiland toestanden in wording zijn, weinig geschikt om hen gerust te stellen, die wenschendat de europeesche vrede door niets gestoord worde. Er wordt gewezen op de merkwaardige samenloop dat de russische staatkunde in het Oosten eene nederlaag in Bulgarije lydt op hetzelfde oogenblik, dat zij in Servie eene overwinning behaalt. De ver onderstelling wordt zelfs gemaakt, dat Rusland in Bulgarije komedie speelt en daar even goed de draden in handen heeft als in Servie. Één blad raadt den Koning aanbondgenoot van Duitschland en Oosten rijk te worden om zich tegenover Rusland's overmacht te kunnen handhaven. RUSLAND. Het dagblad van St. Petersburg deelt den 25 mede dat de beide russische generaalsdie zitting hadden in het bulgaarsche ministeriehunne betrekking hebben nedergelegdomdat zij geen deel wilden nemen aan de gevaarlijke maatregelen waar van de verantwoordelijkheid volgens hen uitsluitend door den vorst en zijne raadgevers moest worden gedragen. De indiening van het ontslag was boven dien geschied onder 's Keizers goedkeuring. Dat blad bejammert zeer, dat de vorst van Bulgarije dien staat kundigen weg ingeslagen heeft. Rusland is bij den toestand van dat land te zeer betrokken dan dat het met een onverschillig oog de naderende gebeurtenissen zou kunnen gadeslaan. Als bewijs evenweldat de belangstelling voor Rusland in Bulgarije nog bestaat daarvan getuigt het feit dat men de nieuwe thans gehuldigde staatkunde voorstelt als door Rusland's Keizer goedgekeurd. De nieuwe beproevingen welke Bulgarije wachten door de handelingen zijner nieuwe leiders, kan Rusland niet met onverschilligheid gadeslaan. TURKIJE. Lord Dufferinde engelsche gezant is op last zijner regeering onverwijld naar Konstanti- nopel moeten terugkeeren. Die onverwachte terugkomst heeft aldaar grooten indruk gemaakt. EGYPTE. Den 24 vingen te Alexandrië de verkie zingen voor den wetgevenden raad en de algemeene vergadering aan, om den 27 af te loopen. Een groot aantal kiezers kwamen op. De heer Vincent zal in October zijne betrekking van raadsman omtrent de geldmiddelen aanvaarden. Zijne jaarwedde zal f 36000 bedragen in plaats van f 48000 door Auckland Ooivin genoten. De inland- sche rechtbanken zullen in December e. k. in werking treden. Tegen dien tijd zullen vercheidene gevangenen in vrijheid gesteld worden. VEREENIGDE-STATEN. Teery een naar het schijnt krankzinnige ier, drong den 25 het kantoor van den engelsehen consul binnen en loste aldaar twee revolverschoten. Niemand is gekwetst: hij werd ge vangen genomen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot vestiging eener nieuwe gemeente Schoonebeekj een ander tot verhooging der spoorwegbegrooting voor 1882 met 123,807,60, voor vroeger dan vermoed was opgeleverde termijnen van den spoorweg Dordrecht—Eist, en met 42,884,81 ter betaling aan verschillende waterschapsbesturen en onderhoud van paralelwegen, waterwegen enz.; en een derde bepalendedat bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur, in het belang der openbare veiligheid, voorschriften kunnen worden gegeven omtrent het ver voer, den in-, uit- en doorvoer, verkoop en opslag van buskruit en andere licht ontvlambare en ontplofbare stoffen. II. De leuningstoelen, die men in het orkest had gezet, om het aantal plaatsen te vermeerderen waren groo- tendeels door habitues van den schouwburg ingenomen, die, zoodra het scherm naar beneden was, het publiek op hun gemak opnamen en hunne talrijke bekenden begroetten, over nieuwe, belangwekkende verschijnin gen een oordeel velden en zich door eene ongegeneerde houding kenmerkten. „Let eens op," zeide een jong man van een elegant, maar toch ook gemaakt uiterlijk tot zijn buurman „het behaagt hare excellentie Hochfelden om naar u te kijken." De aangesprokene kleurde min of meer, en er vloog een zweem van misnoegen over zijn gelaatvoordat hij den blik op de loges vestigde. Er moest in de waar schuwing die baron Kneist hem had toegefluisterd een verborgen sarkasme of iets anders gelegen hebben, wat hem pijnlijk aandeed, want zoodra hij eene buiging naar de aangeduide loge had gemaaktging hij zitten, ofschoon er nog geen uitzicht wasdat de voorstelling vooreerst beginnen zou, alsof hij het opnemen van het publiek moede was. „Duivelswie is dat fluisterde Kneist weder, „zie toch eens, Stolpen, wie brengt Elitzer daar mede „Dat boezemt mij volstrekt geen belang inant woordde Stolpenblijkbaar slecht geluimd zonder om te zien. „Op mijn eer, een schoone vrouw. Maar wat heeft ■t iitzer met oen portier ging Kneist voort terwijl J llJn k'jker op loge No. 8 richtte. „Hare excellentie wordt onrustig, gravin Helena bloost, Elitzer wijst op de^ andere plaatsen Stolpen daar boven heeft eene scène plaats, hare excellentie ruimt het veld." Stolpen werd toch nieuwsgierig en stond op. Hij zag hoe gravin Hochfelden met hare dochter de loge verliet en Selma Elitzer hare medgezellin naar de ont ruimde plaatsen voerde. „De kleine Elitzer zegeviertzeide Kneist op boos- aardig spottenden toon. „Hare excellentie zal schuim bekken van woede, zij heeft niet eens een cavalier, die haar te hulp komt." De toevoeging dreef Stolpen weder het bloed naar de wangen. „Zij moet ongelijk hebben antwoordde hij, „anders zou de portier haar hebben bijgestaan. Maar ik begrijp het niet zij beeft toch altijd No. 8." „Van avond zijn de abonnementen niet geldig. De onbeschaamde kleine ziet er allerliefst uithare vrien din is zoo rood is als een kers maar eene trotsche schoonheid." „Zij schijnt zich ten minste te schamen antwoordde Stolpen. „Het gelaat van Elitzer draagt den stempel van onbeschaamdheid." „Gij trekt natuurlijk partij voor hare gevluchte excel lentie. Ik vind Elitzer van avond pikanter dan ooit. Ik houd wel van een weinig warm bloed bij jonge meisjes." „Ik zou niet hier zijn antwoordde Stolpen op ge raakten toon „indien ik mij bevoegd achtte om hare excellentie Hochfelden mijne diensten aan te bieden. Die opmerkingen worden eentoonig." De toonwaarop Stolpen sprakweerhield Kneist van het geven van een antwoord hij vergenoegde zich sleehts met den verraste te spelen, en eene veront schuldiging te mompelen. De vader van Kurt von Stolpen was eerste secre taris van den minister graaf Hochfelden en een man van veel invloed algemeen geloofde men dat Kurt met te vergeefs naar de hand der jonge gravin dong. De plagerijen van Kneist hadden misschien Blechts ten doel gehad om Stolpen tot bekentenis zijner plannen te bewegen zulk eene openhartige verklaring had Kneist niet verwacht, zijne verrassing scheen echter geen onaangename te zijn. Terwijl het eerste bedrijf van het treurspel werd ge speeld, drong een jong officier tusschen de leuningstoe- len door en nam de naast Kneist opengebleven plaats in nadat hij in het voorbijgaan Stolpen meer vertrou welijk dan vriendelijk gegroet had. Hij was in eene opgewondenheid die hem deed vergetendat hij zich tegenover het publiek in acht moest nemen. „Mijne moeder is met ongehoorde onbeschaamdheid beleedigd gewordenzeide hij vrij luide tot Kneist. „De politie schijnt met het volk mede te doen." „St 1 St klonk het van de banken van het parket. Luitenant graaf Hochfelden dempte den toon zijner stem. Kneist hoorde hem aan alsof hij niets van het voorval wist eerst toen de graaf zweegfluisterde hij, dat hij niet begrepen had, waarom de dames hare loge verlaten hadden. „De schuld ligt aan den bureaulistdie de billetten afgatin plaats van die plaatsen te reserveeren. Maar gij weet nog niet het ergste. Eatsoenlijke dames zouden, de dwaling erkennende, de achterste plaatsen ingeno men hebbenmaar die vrouwen eischten dat mijne moeder voor haar zou plaats maken." „Juffrouw Flitzer heeft geld antwoordde Kneist de schoudeis ophalende. „Gij zult haar niets kunnen doen." „Zoolang wij geen betere politie hebben, niet, maar weet gij wie met haar is De dochter van een klerk of secretaris in de bureaux mijns vaders. Eraaie toe standen sinds de liberale partij in de kamer de eerste viool speeltDe vrouw des ministers moet voor de dochter van een klerk plaats maken." „St 1 Stklonk het heftiger uit het parket. Kneist scheen het uiterlijk met Hochfelden eens te zijn, maar een scherp opmerker had wel gezien, dat een glim- V' f5

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1