m Vijf en tachtigste Jaargang. ZONDAG 30 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Plaatsgebrek noodzaakt ons, voor dit maal ons feuilleton achterwege te laten. #öiciëel (Scheelte. NEUTRALITEIT. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LVII. ALKMAARSCHE tl»! RUI Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagenvan JAN BUSCH, om vergunning tot het oprichten van eene broodbak kerij in het perceel aan den Westerweg, wijk E, n*. 285, en dat op Donderdag, 11 October 1883, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het op richten van die bakkerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Sept. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhandeneen gouden horloge- sleuteltje; een hooiharkeen armband; een gouden horloge- ringetje een portemonnaie waarin eenige centen een gemerkte witte zakdoek; een zilveren stop; een gouden kruisje; een vrouwendasje; een prot. vraagboekje; een lap blauwe voering; een dameskraagje; een bloedkoralen halskettinkje met gouden sluiting; een zoogenaamde marine-pet; een blauw koralen hals- kettingje met gouden slotje; een bloedkoralen armbandje met gouden tonnetje; een paar dames-handschoen en. „En Kaïn sprak met zijn broeder Habel en het geschiedde als zij in het veld waren dat Kaïn tegen zijn broeder opstonden sloeg hem dood." Ziedaar volgens het Bijbelsche verhaal het eerste noodlottige gevolg van oneenigheid. Zoo ging het oudtijds. Van het eerste oogenblik dat menschen met menschen in aanraking kwamen heeft er verschil van gevoelen en denkwijze bestaan en zoodra de begrippen wat al te ver uit elkander liepen gaven zij aanleiding tot een strijd. Niet alleen om het mijn en dijn om het bezit van landen en de heerschappij over werelddeelen heb ben de volken oorlog gevoerd maar evenzeer over abstracte begrippen. Onze eigen geschiedenis heeft daarvan al zeer merkwaardige voorbeelden aan te wijzen. Langzamerhand, uaarmate de ware beschaving zich uit breidde is men tot het inzicht gekomendat een strijd een strijd met het zwaard namelijk over beginselen en denkwijzen niet alleen door beschaving en Christendomen door de ware humaniteit moet worden veroordeeld maar ook dat zoodanige strijd tot geen goed en afdoend gevolg kan leiden omdat het onmogelijk is de werkzaamheid van den geest te be- heersclien door materiëele kracht. Vandaar dat de samenleving een geheel ander aanzien heeft gekregen sedert veel met de scherpte van rede en verstand, maar niet meer met de punt van het zwaard het goed recht van eenig begrip wordt verdedigd of bestreden. Men heelt leeren inzien dat het noodzakelijk is de denk wijze van anderen te eerbiedigen en dar, wanneer men die wil bestrijden dit moet geschieden met waardee ring van elkanders gevoelens, daar niemand het recht heeft te beweren dat hij alleen de waarheid in pacht heeft en dus ook niet mag eischendat andere zich aan zijn gevoelen zullen onderwerpen. 't Is merkwaardig de geschiedenis der polemiek na te gaan om daaruit te zien hoe de aanvankelijk ruwe en harde vormen, de heftige en scherpe uitdrukkingen, die bijna even hard aankwamen als de slagen van het groote slagzwaard in de riddertijden allengs plaats maakten voor zachter en beleefder uitdrukkingen, voor die netheid van redeneeren en demonstreeren waarbij men wel niet meer de tegenpartij een coup de tête toe brengt, maar veeleer hem door kleine dolksteken lang zaam afmaakt of tot overtuiging dwingt. Maar ook dat past niet meer bij de hedendaagsche beschaafdheids- theoriën. Iedere bestrijding van andersdenkenden moet geschieden op kalme, waardige wijze, zonder heftigheid, zonder bitterheid zonder krenking. Die steken onder water, die hatelijke zetten moeten wegblijven. Verdedig uw gevoelen, maar krenk een ander niet! En zoo zijn we al meer en meer geworden ook in den strijd over beginselen en detfkwijzen „heel netjes, fatsoenlijk, be schaafd en eindelijk om nu iu 't geheel geen aan stoot meer te geven en niemand te krenken werden we of worden we al meer en meer neutraal De uitvinding of liever de toepassing van het neu traliteit» beginsel is een uitkomst, geweest voor velen. eerste opgang heeft het gemaakt in de staatkunde, in do hoogere n.l., in de diplomatie. Voor de kleine staten, d e zonder gevaar van doodgedrukt te worden zich niet kou ien bemoeien met de aangelegenheden en (je geschillen van de gruote mogendheden, heeft men net neutraliteitsbegrip uitgevonden. De kleine naties houden zich neutraal, onzijdig, onpartijdig. Zoo bleef men buiten bet gedrang en kwamen de zwakkere zon der kleerscheuren er al. Geen wonderdat hetzelfde begrip weldra zijn in trede maakte in de eigenlijke politiek en in de wetge vende lichamen en in de regeeringskringen. Een neu trale politiek is uitstekend geschikt om zich veel vrien den te makendoor haar kan men nu eens van de eene, dan eens van de andere zijde wat gedaan krijgen. Zoo wat geven en nemen en zoo min mogelijk krenken is de beste theorie om eigen oogmerken te bereiken. Natuurlijk dat de menschen al spoedig tot inzicht kwamen, dat diezelfde theorie in het particuliere leven nog beter diensten kon bewijzen. Dat partij kiezen dat kleur bekennen, dat zich aansluiten bij een scherp afgeteekende groepheeft menigeen niet alleen veel verdrietmaar ook materieel verlies en schade berok kend. 't Is gekheid om zich aan zoo iets bloot te stellen. In onzenbij uits'ek praktischen tijd heeft men het middel weten te vindenom dat te voor komen men houdt zich eenvoudig neutraal. De geheele richting van den laatsten tijd heeft iets weekelijks iets erg zoetsappigs en het neutraliteitsbe ginsel werkt daartoe niet weinig mede. Men zegt niet: ik ben te zwak, te onmachtig, te onkundig of te bang om mij in den strijd te mengen maar men houdt zich neutraalals ware dit een zelfstandig standpunt, de handhaving van eigen beginsel. De neutraliteit is ei genlijk de ondergang van de individualiteit altijd als men onder individu wil verstaan een zelfstandig ka rakter en niet ook een levenloos voorwerp. Van daar dan ook dat de grootschescherpe en krachtige ka rakters eu figuren van voorheen hoe langer hoe minder voorkomen. De doodslager Kaïn en de druipstaartend wegloopende neutraliteitsman zijn al even afschuwwek- dende figuren maar tusschen hen staat een reeks van sympathieke karakters en persoonlijkheden die we thans al meer en meer missen. Niemand zal de Kruis tochten en Hervormirigsoorlogen voornamelijk om begrippen gevoerd met hun gruwelen en brandsta pels terugwenschen maar de figuren van een Peter de Kluizenaar, een Godfried van Bouilloneen Luther, Karei V, Gustaaf Adolf, een Philips van Spanje en Willem van Oranje ze worden geëerbiedigd en be wonderd. En de dagen waarin men voor een beginsel warm ten strijde trok, liggen nog niet ver achter ons. Of zijn er zelfs onder de nog levende mannen niet die eenige jaren geleden met al de bracht die in hun is openlijk streden voor beginselen en denkbeelden doch die nu ook al doortrokken schijnen van de vrees om andersdenkenden te kwetsen en hinderen en zich blijkbaar hebben overgegeven aan het neutraliteitsbe grip. 't Is waar zij worden ouder, hun kracht ver zwakt mochten ze hun steun nog maar eens krachtig doen hooren, voor ze voorgoed zwijgen moeten want de vrees is niet ongegrond dat het jongere geslacht meegesleept door de gemakkelijke neutraiiteitsleer ge heel zal indommelen en eerst zal ontwaken als het tot het inzicht zal komen dat zijn individualiteit geheel is opgelostwant en dit ziet men niet in daar zijn machten en mogendheden die voor hun belang die neutraliteit bevorderen en steunen omdat daardoor hun kracht en macht worden verhoogd. Men wil hen niet krenken, niet verbitteren zij worden ontzien en gevreesd daardoor meent men aan hunne heerschappij en overheersching te ontkomen of althans den druk er niet van te gevoelen. Het einde zal teleurstel- ling zijn, en als de tegenwoordige neutraliteitsbeginselen nog lang en in toenemende mate worden toegepast op staatkundigopenbaar en particulier gebied in de re geering in de pers en in het dagelijksehe leven, dan zal weldra de staat geraken in de macht van een an der en de maatschappij overheerseht worden door een gezag, dat men ontziet. Voor haar nadert de heer schappij der kerk met rassche schreden omdat het neutraliteitsbeginsel die kerk doet ontzien en onze vrees om een vreemde mogendheid te krenken, brengt ons staatkundig individualisme in ernstig gevaar als de individualiteit op welk gebied ook geheel wordt opge offerd, heeft niemand meer eerbied er voor. Duitschland V. Eerste zaal links (Vervolg). Vau ijzer zijn hier weder vele inzendingen, waar van wij slechts de fraaiste noemen n.l. de kook- fornuizen van Hermann Koloseus te Afschaffenburg, de slagersmessen van P. 0. Schulte Jr. te Gevels- berg de dolken messen mesjes vorken en scha ren in groote vitrine van Fr. Herder Abr. Sohn te Solingende schaatsen van Wilh. Tilltnans te Remscheidde sloten (o. a. een met muziek), sleu- j tels en beslagstukken van J. F. Niederdrenk te Vel- bertde fraai gevormde en georneerde kannen bij de geëmailleerd ijzeren artikelen (van verschillende inzenders aanwezig) van W. v. Krause te Berlijn en de weefsels van metaaldraad van Carl Johannes te Saalfeld en G. M. Pieper Co. te Hohenlimburg. Als fraaie étalages komen nog in aanmerking die van spijkers nagelshoefjes krammen en spring- veeren van de Düsseldorfer Eisen Draht Industrie en van Dreher Solui te Gerresheim; en als smaak volle voorstellingen van kleine artikelen de machine naalden van Leo Lammertz (het Rijkswapen), Jos. Zimmermann en Gebr. Funken te Aken [nog 2 akensche fabrikanten en 1 te Iserlohn stellen deze naalden ten toon]. Wij zwijgen verder over het vele slotenmakerswerk het timmermansgereedschap de spijkers koffie- en snijboonenmolens peterolie stellenweegschalen, metalen beursjes enz., de rij tuiglantarens en andere blikwaren. Slechts melden wij nog de metalen bier- en waterpompen en fles- Bchenkurkers van Boldt Vogel te Hamburg de allersierlijkste metalen (ook ivoren) deurknoppen van Issleib en Bebel te Leipzig, en, omdat zij ons te midden van zooveel vertoon van menschelijk ver mogen aan 's menschen broosheid herinnerende metalen garnituren voor doodkisten van Ernst Rü- benstrunk te Elberfeld. Stoffen van zachter aard zijn de gekleurde wollen dekens van Paul Förster te Glauchaude fijnere en meer feeder gekleurde of witte dito, de moltons en flanellen van Gebr. Zoeppritz te Mergelstetten de prachtige geborduurde of gestikte zijden dekens van Harry Edler Co. te Bielefeldhet fraai ten toongestelde gekleurde pluche en fluweel vau J. Weck te CulmbaehCarl Muller te Erkelenz en August Schliipers te Gcch (laatstgenoemde heeft een moorsche kiosk geheel met zijn fabricaat be kleed), de koorden en kwasten van Schleich und Fuchs te Dresden, de meubel-borduursels van Gatha- rina Martens te Keulen en de fraaie borduursels van. gouddraad op zijde van Isidor und Rosalie Reiter te Breslau. De „busten" ter uitstalling van heeren- en dames- kleeding van Paul Baschwitz te Leipzig vermelden wij, omdat wij die nog niet elders op de tentoonstel ling gevonden hebben. Tweede zaal links. Even als in de oostenrijkscbe afdeeling vinden wij hier eene collectie verkoopbare schilderijen (copiën naar oude en nieuwe meesters) en daarbij een groot aantal aquarellen uit den kunsthandel van Th. Koe- nig te Munchen. Otto Troitzsch en Muller Lohse te Dresden en Moritz Schauenberg te Lahr zonden oleographièn de laatste tevens landkaarteneen groot plaatwerk met Rijngezichteneene groote teekening en daarnaar vervaardigde gravure van eene groep nederlandsche stadsgezichten en voorts tee kenborden linialen winkelhaken inkt en zegellak. Belangrijk en uitstekend is de verzameling model len en behoeften voor industrie- en teekenscholen van J. Schroder te Darmstadt, waarbij een fraai model van eene hangbrug voor spoorwegen meest ijzeren modellen van werktuigen en zuiver van hout vervaardigde modellen van metselverband ook voor ovens en gewelven draadfigurenvoorwerpen voor vormleer paletten linialendriehoeken enz. De passerdoozen van C. Schönner te Neurenberg en de globes van C. Abel te Klinger mogen mede gezien worden. Stalen pennenook voor randschriften paralelpennen stelt Fr. Soennecken te Bonn, Berlijn en Leipzig ten toon in eene fraaie vitrine A. Ney te Berlijn penhoudersmet een el groote in het midden. In eene zeer fraaie vitrine zijn ook geschikt de potlooden van J. Froescheis te Neurenberg in een groote kas de potlooden en stiften van C. Con- radhy aldaar, en in een zeer rijke vitrine die van Dun- kelsbuhler Co. in dezelfde stad, waar 2 bergwer kers in rotsen te midden van het fabricaat prijken. Johann ïaber, almede te Neurenberg, stelt zich voor zijne beroemde potlooden met eenvoudiger etalage tevreden en heeft er ook leien aan toege voegd. J. C, König und Ebhart te Hanover stellen soliede kantoorboeken ten toon Julius Klinkhardt te Leipzig in traaie kas bindwerk en proeven van boek-, plaat- en kleurendruk de Scbriftgiesserei Flinscb te Frankfort letters, cliché's en galvano- platen. Van Leo Haenle te Munchen zien wij in een rijke kas effen en gewerkt goud-zilver- en bronspapier en vergulde papieren oplegsels en aan een obelisk een aantal met brons- en brocaatverven beschilderde rollen. De inzendingen van bladgoud, zilver en aluminium en bronspoeders voor schilder-, s

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1