k No. 117. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 3 OCTOBER. FEUILLETON. 'I Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën Internationale l4o9oniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling; te Amsterdam. LVIII. ALKJ CO Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Kijk 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Duitsckland VI. Tweede zaal links. (Vervolg.) Ook in deze zaal vinden wij weder voorwerpen tot het meubelvak behoorendezooals eene fraai gebeeldhouwde schrijftafel (ongelukkig met een acb- terschot van gemeen bout) van Gg. Spönnemann te Neurenberg, eene menigte voorwerpen (bloemen tafel, kastje, uurwerk, étagères, prent- en brief dragers) van gesneden hout, van Horndarth Ker- ner en Fr. Cbr. Holzberger te Erlangen, J. B. Rascber en Leon Bergmann te Bamberg Hans Ulmer en Herm. WaJdmann te Furth, ingelegde en gebeeld houwde kistjes en lijstjes van J C. Ficbt te Neu renberg, sierlijk gesneden bouten kistjes van Gebr. Zippelius aldaarfraai geëxposeerde galerieën, gor- dijnstokken en lijsten van Jos. Dobbelmann te Deutz. Voorts lijsten van A. Werkmeister en A. Werkmeis ter Jr. te Berlijn en vooral voor pbotografiën van Aders Blumberg te Guben bij Berlijn. Voor meubileering komen verder in aanmerking de spie gelglazen (2 die elk 3,13 bij 1,33 meten) en de deurplaten van E. Hellenthal Co. te Aken, de 3 tapijten van Rud. Baader te Berlijn, de geschilderde gordijnen van H. G. Nanninga aldaar, de raam- matten van Carl Bock te Blankenheim of de fraaier beschilderde van de Hamburg-Berlijner Jalousiënfa- briek, alsmede de behangselpapieren, ook met naboot singen van marmer hout en brocaatvan Georg Friedrich Braekebuscb te Lindenen het geschil derde zeildoek van Goehring Boehme te Leipzig. Ter versiering der vertrekken zal men vermoedelijk de 3 uitstekende schilderijen in houtmozaïek van Job, Adelhard te Neurenberg (gezichten in die zeer oude stad) verkiezen boven de Rijn- en stadsge zichten in kurk van J. F Borgfeldt te Berlijn, die, hoe verdienstelijk overigens, in de nabootsing van het geboomte te wenschen overlaten. Voor versie ring beeft men overigens keuze onder de geslagen en gegoten voorwerpen van koper en gebronsd ijzer van E. G. Zimmermann te Hanauonder de beelden van Venus en Charlemagne, de wapentro peeën schilden en spiegels van den reeds vroeger genoemden August Gerber te Keulen en onder de 3 rijke spiegels en console van Carl Röhlicb te Berlijn, van beide fabrikanten alles gelijkende op brons verguld koper of kleurloos metaalen toch slechts van carton-pierrewaarvan ook de sierlijke zolder- rosetten en lijsten van laatstgenoemde vervaardigd zijn. De porcelein-, glas-en aardewerk-industrie is tal rijk vertegenwoordigd. Het porcelein van Lorenz Hutscbenreutber te Selb meest tafelgoedis met fijn en niet te overvloedig ornement in goud en kleuren versierd gelijk dergelijk werk van v. Ro mer Foedisch te Fraureuthdat bet echter wint in zuiverheid van de grondstof. L. Lichtinger te Munch en wijdt zich aan meer beschilderd werk en toont daarvan schalen en met tin gemonteerde kan nen bekers en glazen Eisen Co. te Neurenberg aan desgelijks gemonteerde artikelen zonder schil derwerk zoowel van glas als porcelein en Louis Rembach te Eisenach aan in oudduitscben of clas- sieken stijl beschilderde vazen en bekersterwijl A. Lusner te Waldenburg (nevens zijne stempelper- sen) proeven geeft van de overbrenging van pho- tografiën op porcelein gelijk Hall, Huber en Jordan te Neurenberg het doen van bet overdrukken van chromolithografiën op glas. Tot bet porcelein behooren ook de lampenkappen met transparanten van L. Hermann te Ingenheim niet als de vroegere met in blik gevatte plaatjes maar uit een enkel stuk; tot de majolica's het bonte aardewerk van Jokann Glatz te Villingen en tot het poreuze aardewerk de koelkannen filters pot ten enz. van Eugen Huelsmann te Altenbach. Het duitsche „steengoed", z.g. blauw keulsch aardewerk, vinden wij in menigte in oudduitschen vorm, vaak met tin gemonteerdvan Reinhold Hanke en Marzi Remy te Höliren Merkelbacb und Wiek te Grenzhausen alles bij Coblentz. De inzendingen van enkel glas waaronder punchkommen met gla zen een hoofdrol spelen zijn die van Friedr. van Ilauten te Bonn, veelal groen met ingebrand schil derwerk en goud-ornement, van Carl Neumark te Neurenberg, ongekleurd of groen, met en zonder schilderwerk, van Moritz Wentzel te Breslau fraai gegraveerd, en ten laatste de groote cilinders en bollen (nevens grondstoffen en modellen der ovens) van Cbr. Winkler Sohn te Fürth. De geëmailleerd ijzeren en koperen naam- en cijferplaten van J. G. Muller te Schöneberg mogen bij de thans besproken groep melding vinden. Het is een genot zich met kinderen in deze zaal te bevinden, en hunne ingenomenheid te bemerken met bet tentoongestelde speelgoed. De groote en rijk gebeeldhouwde vitrine vaa F. Ad. Richter Cie. te Rudolstadt bevat de bouwdoozen met werkelijke bouwsteenen in 3 kleuren, die de vroegere, zoo spoe dig morsig en onoogelijk wordende blokjes, vervan gen. De steenen zijn zuiver en scherp van vorm en laten zich gemakkelijk schoon maken, zoodat wij hier met eene werkelijke verbetering te doen hebben. Als fabrikanten van poppen, met hoofden Het was natuurlijk dat het gevoel van haat ont waakte waar tegenzin en vooroordeel voorzaten. „Zij doet, alsof zij op den eersten rang behoorde," mom pelde Hochfelden terwijl Kneist zijn tooneelkijker in draaide, om Laura's gelaatstrekken scherper te kunnen opnemen Stolpen wendde eerst het oog van haar af, toen zij na Selma's verwijt ter zijde keek, maar slechts' om uit het gelaat van deze op te maken, wat tusschen beide was voorgevallen. „Als eene koningin 1" zeide Kneist op een toon die voor ironisch kon doorgaan of niet. „Zij schijnt net de kleine Flitzer aan het kibbelen te zijn. Sel- maatje gloeit als een pioenroos." Selma's oogen bemerkten eerst Stolpen en daarna zijne medgezellen. Zij kende alleen Kneist anders had zij er zich zeker niet door gevleid gevoeld dat de drie heeren hunne kijkers op haar richtten en had zij kun nen gissen, dat de officier althans niet in eene stemming wasom haar te bewonderen. Baron Kneist was eene in den schouwburg bekende perso onlijkheid en had Seima reeds vaker zijne buide getoond ja was haar zelfs een maal m de garde-robe bij het omhangen van baar mantel behulpzaam geweest. Zij wist echter, dat hij een roue was die het hof maakte aan iedere aardige zangeres of danseres, en zij voelde zich dan ook meer -evleid door de opmerkzaamheid die de andere bee- ren haar schenen te wijden. Zij vergiste zich nietde knappe deftige heer, dia recht,.zijde van baron Kneist gezeten had, schonk hTl Gzondere oplettendheid misschien was di fft0r. °P haar opmerkzaam gemaakt en ook o ücier had zijn kijker op haar gericht. Selma nam van porcelein, doen zicb kennen 0. F. Kling Co. te Ohrdruf. Franz Schernm te Neurenberg verrukt de jeugd door zijn koffiehuiskeuken 2 salons en tuin met warandewaarin alle voorwerpen van de gewone grondstoffen vervaardigd en slechts de ge- kleede poppetjes te stijf zijn om aan een wereld van lilliputters te denken; terwijl Conrad Schild knecht Sohn en Gebr. Heinrich te Furth den knapen kreten van bewondering doen uiten door hunne fraai gevormde en gekleurde looden soldaat jes. Wij kunnen slechts enkele uit de vele inzen dingen van speelgoed noemen, en bepalen ons daarom nog tot de blikken stoombootenrijtuigen, spoor- en tramwagenskanonnen arren en brandspuiten van Ludwig Lutz te Ellwangen de sciopticons en voorwerpen daarvoor van J. A. Lobinger te en de sciopticons en de zich tot den rang van mo dellen verheffende locomotieven, stoomschepen en machines van Jean Schoenner te Neurenberg. Voor kindergebruik zijn ook bestemd de kinderwagens en vouwstoeltjes van E. A. Naether te Zeitzde kin derwagentjes, tafeltjes, vouwstoeltjes en vélocipèden van Louis Schmetzer Co. te Rothenburg. Kinder daggen hebben wij voorts te zoeken bij de groote collectie illuminatie-ballons van Leberecht Thon te Berlijn, en kindertrompetten en rinkelbellen in de collectieve inzending van een 30tal fabrikanten te Neurenberg, Furth, Erlangen en Schwabach Deze inzending2 groote reeksen van kasten in bet midden der zaal en nog eene kleinere ter zijde vul lende omvat pijpen van meerschuim barnsteen en hout, ivoren waaiers, porte-morinaiescolliers, broches en knoppen voor wandelstokken hoornen kammen, slavorken en lepels, schildpadden en hoornen knoopenmet parelmoer ingelegde doosjes en andere artikelen, brillen, pince-nez, fijn schuier werk, nachtpitten, werkdoosjes, schaakspelen, com- passen kranen, mandjes, ta3cbjes legkaarten en vele andere met de hierboven reeds cenoemde overeenkomende speelgoederen. Eene fraaie inzending van schuiers ook met borstels van staal, en kwasten is geleverd door Ed. Flemming Co. te Schönheidevan kwasten en penseelen door Martin Weigel te Neurenberg, van bezems en schuiers van rijststroo door G. Kilian te Bonn De voorwerpen van geschilderd bout (Spa-werk) van G. A. Nol te Halle a. S de fijne leder- en marokijn-artikelen van Paul Golmick und Uennig te Berlijn en S. Horn te Offenbach en de keurige bnevenwegers van laatstgenoemde verdienen nog melding, alsook het beweeg- en sluilbaar ijzeren traliewerk der vroeger genoemde Hamburg-Berlijner Jalousiënfabriekdat bij warm weder vergunt de ramen achter de neêrgelaten stores geopend te de meest kokette houding aan die haar ten dienste stond, zij leunde achterover in den hoek harer loge, alsof hare medgezellin volstrekt niet bij haar behoorde' en trok langzaam haar linker handschoen uitom een grooten diamant te laten schitterendie de zachte kleine ma r wat te ronde hand tooide. „Zij werpt lokaas uit merkte Kneist sarkastisch °P> geloof dat zij honderd vijfentwintig tot hon derd vijftig duizend gulden weegt zonder te rekenen, wat de oude bovendien nog bij elkander zal schrapen." Selma's koketterie maakte op Hochfelden in het eer ste oogenblik een onaangenamen indruk het had den schijn alsof zij trotsch was op hare overwinning op zijne familie, maar de woorden van Kneist veranderden die stemming. Het jonge meisje wist ongetwijfeld niet, dat hij de zoon der dame was tegenover wie zij zich zoo aanmatigend gedragen had en was zij nu bovendien rijk dan was hare handelwijze ook eerder te vergeven, want de dames der reldaristocratie hadden zich in bijna alle loges de beste plaatsen verschaft. Selma's uiterlijk had voor den jongen olficier iets belangwek kends wat bem deed verlangen om met haar kennis te maken. Zijn toorn had zich toch ook reeds van den beginne af aan tegen Laura gerichtsinds hij verno men bad wie zij was. Een der heeren die de ioge binnengetreden was nadat gravin Hochfelden die ver laten had bad de dochter van den ondergeschikten ambtenaar herkend en Hochfelden verzochttoen hij dezen in den foyer had aangetroffen en het voorval medegedeeld om de zaak verder aan hem overtelaten, hij zou aan de gravin eene passende voldoening ver schaffen daar de vader van het jonge meisje zijn directe ondergeschikte was. In de volgende pauze vroeg Hochfelden aan Kneist, om met hem medetegaan naar den foyer. Hij had be merkt dat Stolpen ook in deze pauze terstond na het vallen van het scherm zijn kijker naar loge n°. 8 richtte en tegen hem opvallend strak was, zoodat hij het gevoel kreegalsof Stolpen de heftige wijzewaarop hij zich over het voorval had uitgelaten afkeurde. „Stolpen is van avond bizonder vervelend," begon hij toen hij met Kneist de foyers betrad. „Hebt ''gij eene afspraak met hem anders stel ik u voor hem maar niet op te zoeken." „Niets is mij aangenamer, Slolpen's gezicht maakt my den wijn zuur." „Mijn vader bouwt bergen op hem waarom begrijp ik met. Ik vind het overigens zeer zonderlingdat hii geen reden meende te hebben om mijne familie zijne diensten aantebieden wanneer bij werkelijk het voorval gezien heeft, maar hij vindt het misschien zeer gepast dat mijne moeder voor de dochter van een klerk plaats maakt. r Kneist glimlachte op eene eigenaardige wijze. Ik meng mij niet gaarne in dergelijke aangelegenheden," antwoordde hij „maar ik veroorloofde mij toch er op te zinspelen dat hij het tegenover uwe moeder en zuster verplicht was." „Welnu? En wat antwoordde hij?" „Hy snauwde mij zoo kort en ruw af, dat ik begon te twytelen of hij wel in een nauwer betrekking tot uwe lamilie staat of staan wil." Hochfeldens gelaat werd purperrood. „Naar die hooge eer zal bezwaarlijk iemand dingen," zeide hii „het allerminst mijne familie." „Ik geloof het gaarne," antwoordde Kneist, „maar ik houd het er voor, dat mijnheer von Stolpen zeer ijdel is. Het is mogelijk, dat hij eene zeer bizondere persoonlijk heid is, daar mijnheer uw vader hem zoo welwillend gezind is maar naar ik hoor, zijn zijne zaken zeer in de war, zijn vader moet diep in schulden steken." Fnts Hochfelden knikte toestemmend. „Mijn vader weet dat", antwoordde hij „en ik geloof dat hij juist daarom zoo met Kneist ingenomen is omdat hy met zooveel fatsoen honger weet te lijden. Hebt gij ooit gezien dat hij in eene fatsoenlijke restauratie eet eu meer dan een halve flesch moeselwijn drinkt? Hy zegt, dat de wijn hem naar het hoofd stijgt, maar

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1