No. 118. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. 5) Een staatsgeheim. VRIJDAG 5 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëel 0cbccÜe. SCHOUW. Internationale S4o!»niale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LIX. ALK1IA.4RSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele llijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herinnerennaar aanleiding van de door den ge meenteraad op 27 Juni 1883 vastgestelde politie verordening op het verzamelen van foecale stoffen, dat met ingang van 1 November 1883 het ophalen van foecale stoffen bij avond zal eindigen en dat voor het verzamelen en bewaren dier stoffen alleen tonnen gebruikt zullen mogen wordendie inge richt zijn overeenkomstig het bij de gemeente-rei niging in gebruik zijnde model. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A, MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 1 Oct. 1883. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politie-verordening op de gebouwenstratenpleinenwegen en wateren van 14 December 1881, j ter algeineene kennis: dat op Woensdag, 18 Januari 1882 5 17 October aanstaande, door den opzichter van den Hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijkscbe SCHOUW over de vaarten en slooten in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Oct. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Duitse h land VII. Een beduidend gedeelte der zaal van de Vereenigde Staten is ongebruikt gebleven en even als zooveel terrein in die republiek ingenomen door de voor hun vaderland te talrijke duitschers. Wij doopen deze veroverde ruimte de B 'jzaal en vinden daarin de meubelmakerij flink vertegen woordigd. Rijk is de inzending van Ferdinand Vogts Co. te Berlijn vereenigd met die der lijstenma kers Vogts Wmzmann aldaar. Hiervan munt bij zonder uit eene uitstekend gebeeldhouwde secretaire waarvan het binnenwerk van olijvenhout sierlijk is ingelegd. Een kas van met koper ingelegd ebbe- hout heeft een deur van gedreven brons. De zil verkas even als de tafel ebbehout met verguld kon voor hare bestemming wel wat minder hout in het front hebben. De stoelen zijn geheel ver guld ot van ebbehout met versiering van notenhout en nikkelde prentdrager is keurig gesneden en het geheel toont, dat de fabrikanten gewoon zijn voor vorstelijke hoven te werken. De lijsten om de spiegels en het portret van den duitschen kroon prins beantwoorden aan den luister der meubelen. Meer inleg- dan snijwerk onderscheidt het meubilair, tafel, stoelen, kassen en lezenaar, van Georg Schöttle te Stuttgart, die ook parketzolder en vloer, alsmede een houten lichtkroon te zien geeft. De India Faser Compagnie te Berlijn pronkt met meubelen dievoor zoo ver zij in renaissance-stijl zijn be werkt vlakke ornementen op gepikten ondergrond vertoonen; en toont voorts rustbedden met gemak kelijk verstelbare hoofdkussens. Van Hoppe Krusch- witz te Zeitz zien wij een fraai gevormd renaissance- buffet van geelhout en daarachter onberispelijke proeven van beeldhouwwerk in ebbehoutvan R. Frankenberg te Nordhausen een hooge kast van denzelfden maar minder gelukkigen stijl, dan Gebr. Bethmann aldaar fraaie schrijftafel van noten- en kas van ebbehout, van Chr. Gatermann te Duisburg een antieke kas met bronzen paneelen en een rust bank met hooggelijst achterschot, van Walch Sohne te Berchtesgaden tafels, stoelen en lijsten van ge heel besneden meest zwart hout. Volledige slaap kamer-ameublementen zijn er niet minder dan drie: van Hess Rom te Berlijn (van wie ook lenaissance- buffetten en stoelen met lederen en matten zittingen en ruggen) eenvoudig en degelijk van noten- met paneelen van wortelhoutvan Gebr. Weinmann aldaar fraai gebeeldhouwd van slechts hier en daar door een bruin lijstje afgewisseld wit houtzoo blank dat men het oppervlakkig voor geverfd zou aanzien, en van Levins Wwe und Co. in dezelfde stad werkelijk licht geverfd. De laatste firma ver vaardigtblijkens de aanwezige buffetten, schrijf tafel, tafels en stoelen, ook fraai gesneden meubelen. Een paar flinke schuiftafels zijn geleverd door Ru- scheweyk Schmidt te Langenölseen tafel met inlegbladen door J. Heymann te Hamburg een niet te prijzen biljart, tevens eettafel, door J. Neu- husen te Berlijntafels en stoelen met de eigen aardige beiersche houten ruggen door Jos. Erhard te Partenkirchen, geraamten van stoelen en canape's door Kritzmann Wienke te Elberfeldstoelen en rustbanken van gebogen hout door het Saechsische Holzindustrie Gesellschaft te Rabenaugoedkoope stoelen door A. Oscar Jaeger te Weinheim, luier- en vouwstoelen door Paul Koppel te Dresden en Ferd. Menkel Co. te Barmen, een driewieler met ruime matten zitting en rug door J. Schöberl te Munchen. De inzending van A. Bembe te MainzKeulen en Mergentheim van kostbare meubelen in oud- duitschen stijl, spiegel, drijfwerken en pronkstukken gelijkt op eene verzameling antiquiteiten, waaronder ook opmerkelijk zijn een geslagen ijzeren lantaarn en een lichtkroon van een hertengeweiaan welks wortel een wapenschild is bevestigd waaruit een gekleurd vrouwenbeeld in antieke kleeding oprijst. Wat lichtkronen en lantarens aangaat, vinden wij nog eene groote collectie in een doorgang, van het Actiën Gesellschaft fur Fabrik von Bronzewaaren und Zinkguss te Berlijn waaronder een zeer fraaie koperen vestibule-lantaarn en ook onze oude vormen van kerk- en kaarskronenvoorts candelabres spiegellijsteninktkokers enz., veelal van verko perd zink. In de nabijheid zien wij ook fraaie meubelstoffen en brocaten van Adler During te Chemnitz en elders het gesponnen paardenhaar van F. S. Fehrer te Kitzingenhetwelk ons tot de meubelmakers terugvoert, of liever tot de vele makers van parket vloeren en beschotten onder wier werk dat van F. H. Schmidt te AltonaCarl Sterkei te Ravensburg en A. Jaendges te Crefeld het meeste uitmunt; dat van Gebr. Maier Loewi te Regensburg behaagt min der omdat het eenkleurig is. Na een blik op de halfverheven groote buste des Keizers in krans met krooncarton-pierre van Gerber te Keulen, reeds vroeger genoemd, begeven wij ons naar de 2, langs de 3 laatst besproken zalen zich uitstrekkende galerijen, die te zamen 4 in elkan der loopende Muziekzalen vormen. Door ruim 60 inzenders zijn hier niet minder dan 142 piano's en harmoniums tentoonge steld zoodatmet inbegrip der 13 van Bluethner en Kaps en nog 2 van Schiedmayer Soehne te Stuttgart in de hoofdgalerijDuitschland niet minder dan 157 stuks ingezonden heeft. Uitwendig zijn het veelal prachtige meubelen en doorgaans wordt er een bespeeld, om de bezoekers ia staat te stellen over den toon te oordeelen. Voorts vindt men een orchestrion (van Frati Co. te Berlijn)harmoni ca's, mondorgelsstrijk-instrumenten, citers, metalen tongen voor orgels en harmonica'ssnaren enz., terwijl eene inzending van orgelpijpen en het binnen werk eener speeldoos nog verdwaald is naar de vroeger bezochte tweede zaal links. Wij zijn te zeer leek op muzikaal gebied om ten opzichte dezer afdeeling van eenige ingenomenheid of afkeuring te doen blijkenen verwijzen belangstellenden in de namen van het 80tal inzenders naar den catalogus. Wordt vervolgd. De jongelieden keerden daar er reeds voor het derde bedrijf' werd gebeld naar bunne plaatsen in het orkest terug. Frits Hochfelden raakte in bet voorbijgaan Stol pen vrij onzacht met zijn sabelzonder zich over zijne onhandigheid te verontschuldigen. Stolpen zag om hij was te argeloosom aan eeue opzettelijk gebrek aan beleefdheid of aan eene beleediging te denken maar het gelaat van den officier had iets onmiskenbaars uit dagends. Stolpen gevoelde instinctmatigdat Frits Hochfelden twist met hem zocht, maar hij had geen lustom aan dien wensch te voldoen. Hij deed als of hij het niet bemerkt had en wijdde zijne geheele opmerkzaamheid aan de voorstellingdoor de boos aardige glimlachj}m Kneist's lippen echter werd hij in zijn argwaan versterkt. Zoodra de vooistelling was geëindigd, verliet Stol pen zijnen huren een vluchtigen groet toewerpende zijn plaats voordat iemand nog was opgestaan. Frits had gedurende de voorstelling niet kunnen nalaten om Kneist eenige opmerkingen over de „dochter van den klerk" toetefluisteren o.a. dat deze verdiende dat men haar bij het einde der voorstelling aan de politie overleverde enz., en de blikken, die hij daarbij op Stolpen had geworpen zeiden dezen dat hij hem door die praatjes meende te prikkelen. Zulk een argwaan kon alleen opkomen, waar hij eene wonde plek trof, en dit was werkelijk het geval. Een mam op haar opmerkzaam gewordenwas Stolpen's blik meer en meer door Laura's verschijning geboeid hij had een gevoelalsof hij uit hare trekken de ge schiedenis van een hart laswelks raadsels hem betoo- verden. Hoe kwam dit meisje, dat met zulk een leven- dig gevoel de voorstelling volgde en door hare geheele houding verried dat zij zich als een kind door hare indrukken liet beheerschenin gezelschap van hare driesteopgesmukte kokette medgezellin in een loge eersten rangZij had zich niet aanmatigend op die plaats gedrongen 1 Stolpen had hare angst, hare schaamte bij de scène met de voorname dames gezien. De bijna zichtbaar vijandige houding die hare medgezellin nu tegenover haar had aangenomenscheen haar daar entegen niet verlegen te maken tegenover dit gedrag legde zij oen zeldzamen trots aan den dag. Had zij een voorgevoel, dat de toorn der beleedigden juist haar tot offer had gekozen en deed alleen de machtige indruk der voorstelling haar vergeten hetgeen gebeurd was of vertrouwde zij er op dat hare on schuld aan het voorgevallene moest worden erkend Hoe verachtelijker en scherper Hochfelden zich over de „dochter van den klerk" uitliet, des te levendiger werd Stolpen's sympathie voor het schoone meisje. HÜ had een gevoel alsof zijne eer hem geboodom de hulpelooze bijtestaan daar het toeval hem getuige had doen zijn van het gebeurde en van hare onschuld daar aan. Het was een plan van den geheimraad von Stol pen dat Kurt naar de hand zou dingen van de doch ter des ministersde oude graaf Hochfelden scheen daarmede ingenomen. Helena zag Kurt ook gaarne en voelde zich in den familiekring van den graaf bijna thuismaar hij gevoelde geen bizondere lust, noch om in eene inniger verhouding tot Helena te komen noch om zijne vrijheid optegeven. Kurt zou misschien Heiena's goede eigenschappen meer hebben gewaardeerd indien hij niet vertrouwelijk met haar omging, wanneer men, het hem moeielijker had gemaakt om haar te naderen. Het bevorderde bovendien zijne neiging niet, dat hij wist, welke be doelingen zijn vader met dit huwelijksplan had en dat hij schroomde om daarvan het werktuig te ziju. Daar om hield en gevoelde hij zich tegenover Helena nog volkomen vrij terwijl achter zijn rug en tegen zijn wil bet gerucht werd uitgestrooid dat hij reeds zoo goed als verloofd was met Helena en Frits Hoch felden die deze partij geenszins bizonder gunstig voor zijne zuster vond werd voortdurend slechter tegenover hem gestemd hoe langer hij aarzelde om met een openlijk aanzoek voor den dag te komen. De geheim raad werd eveneens ongeduldig en de aandrang om tot een besluit te komen waarmede hy zich nog niet had verzoend had bet gevolg dat bet plan voor Kurt de laatste aantrekkelijkheid verloor en hij nu zelfs de gelegenheid had waargenomen om zeer duidelijk te verklaren dat hij zich nog in geen enkel opzicht ge bonden achtte. De gansche houding van den officier prikkelde hem om de partij voor de „dochter van den klerk" optenemen. Hij had besloten om in geen ge val te dulden dat Frits het jonge meisje het met of zonder de politie lastig maakte. III. Laura had in een grootere pauze eenige woorden tot Selma gerichtom het pijnlijke der positie eenig- zins te verzachten maar zij had nauwelijks antwoord gekregen. Het meesterlijke spel der spelers had in bi zonder aangrijpende tooneelen zulk een onwederstaan- baren invloed dat het meereudeel van hen die met de ontroering van minder geblaseerde naturen den spot hadden gedreven, medegesleept werden tot stormachtige toejuichingen en de tranen niet konden weerhouden. Laura voelde zich in zeker opzicht gerechtvaardigd maar Selma scheen onverzoenlijk en hoe gaarne Laura haar ook haren hartelijken dank had betuigd voor het genotdat hare vriendin haar verschaft hadbij de houding die Selma tegenover haar aannam werd dit haar onmogelijk. Selma had het opgemerkt, dat Stolpen zijne blikken niet op haarmaar op hare medgezellin richtteen deze ontgoocheling vervulde haar bijna met haat tegen over Laura. Wat was er haar aan gelegen, dat baron

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1